Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Chmura tagów
Promocje
Sofa 3-osobowa OLIVET aluminium-teak
Sofa 3-osobowa OLIVET aluminium-teak
4 550,00 zł 2 950,00 zł
szt.
Sofa 2-osobowa Sevran
Sofa 2-osobowa Sevran
3 500,00 zł 2 700,00 zł
szt.
Donica prostokątna głęboka MIA (technorattan)
Donica prostokątna głęboka MIA (technorattan)
450,00 zł 427,50 zł
szt.
Duży zestaw mebli jadalnianych Gustoso Grande z technorattanu
Duży zestaw mebli jadalnianych Gustoso Grande z technorattanu
6 299,00 zł 5 099,00 zł
szt.
Zestaw jadalnianych mebli dla 6 osób Gustoso technorattan
Zestaw jadalnianych mebli dla 6 osób Gustoso technorattan
4 999,00 zł 4 799,00 zł
szt.
Duży zestaw mebli z technorattanu OMBROSO dla 8 osób
Duży zestaw mebli z technorattanu OMBROSO dla 8 osób
4 599,00 zł 3 999,00 zł
szt.
Zestaw mebli ogrodowych CAPITALE
Zestaw mebli ogrodowych CAPITALE
4 999,00 zł 3 999,00 zł
szt.
Drewniana ławka z oparciem Brive
Drewniana ławka z oparciem Brive
2 900,00 zł 1 950,00 zł
szt.
Donica technorattanowa SQUARE
Donica technorattanowa SQUARE
455,00 zł 432,25 zł
szt.
Donica technorattanowa CUBE
Donica technorattanowa CUBE
332,00 zł 315,00 zł
szt.
Donica technorattanowa GRAZIA
Donica technorattanowa GRAZIA
292,00 zł 277,40 zł
szt.
Donica technorattanowa PERFECTA
Donica technorattanowa PERFECTA
375,00 zł 350,00 zł
szt.
Meble z papieru - gorący EKOtrend! 0
Meble z papieru - gorący EKOtrend!

Wiek XX i XXI charakteryzuje się coraz większym wzrostem świadomości ekologicznej mieszkańców ZIEMI. Zaczynamy dostrzegać negatywne dla naszej planety skutki, wywołane naszymi zachowaniami - ogromne ilości śmieci produkowane każdego dnia, zanieczyszczenia powietrza, wody wywołane nadmiernym przemysłem, wycinka lasów - zielonych płuc ZIEMI w celu zaspokojenia naszych potrzeb przemysłowych ( wyprodukowania nowych mebli, opału..) i wiele innych czynników przyczynia się coraz bardziej do pogorszenia sytuacji ekologicznej na świecie.

Na szczęście coraz mocniej zdajemy sobie sprawę z naszego szkodliwego dla środowiska zachowania i chcemy coś z tym zrobić, chcemy to zmieniać!

Prowadzenie kampanii społecznych zwiększających świadomość ekologiczną ludzi, proces recyklingu odpadów, coraz większe zwracanie uwagi na biodegradowalność produktów, sposób ich produkcji daje nadzieję, że może uda nam się zmienić zatrważające rokowania.

Dziś chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na kolejny pozytywny i bardzo przyjazny dla środowiska EKOtrend, a mianowicie meble z papieru.

Mówiąc meble z papieru, nie mamy na myśli delikatnych i nietrwałych elementów, do samodzielnego wykonania z bloków tekturowych, które wycina się lub wyciska z gotowych form i składa w domowym zaciszu. Meble z tektury są to najprawdziwsze produkty, wykonywane w fabrykach, twarde i trwałe, a dodatkowo przyjazne dla środowiska, nie mają za dużo wspólnego z meblami z wikliny papierowej czy tekturowymi zabawkami dla dzieci, to już poważna produkcja. Ale po kolei…

fotel i krzesło z tektury

Skąd pomysł na meble z tektury?

Coraz większa świadomość nie tylko zwykłych obywateli i użytkowników mebli, ale przede wszystkim ich producentów, spowodowała, że zanosi się na tak wielkie i pozytywne zmiany.

Przede wszystkim zauważono, że produkcja mebli jest jednym z głównych przyczyn wycinki wielkich powierzchni lasów, których drewno jest wykorzystywane w przemyśle meblarskim. Znaczna wycinka lasów i zmieszanie ich powierzchni powoduje przede wszystkim zwiększanie ilości dwutlenku węgla uwalnianego do atmosfery. Taki proces może powodować zaburzenie równowagi klimatycznej na świecie, ocieplanie klimatu, topnienie lodowców. Po za tym lasy to siedliska wielu gatunków zwierząt i roślin, niszcząc te siedliska, wpływamy negatywnie na rozwój i jakość życia tych gatunków, utrudniając im je znacząco lub nawet całkowicie uniemożliwiając. Powierzchnia ogołocona z lasów jest bardziej podatna na erozję gleby, wymywanie podłoża z wodą lub wywiewanie z wiatrem, wszystko to ujemnie wpływa na jakość życia ludzi w takich rejonach. Powietrze jest bardziej zanieczyszczone, gdyż pozbawiamy się naturalnego zielonego filtra, jakim są lasy.

Wszystkie te negatywne skutki, wypływające z pozyskiwania drewna do produkcji mebli spowodowały, że zaczęto szukać innego, alternatywnego źródła tworzywa, które może być wykorzystane jako produkt do ich stworzenia.

Kolejnym czynnikiem, który zdecydował o próbie stworzenia mebli z tektury i papieru, był fakt, że papier stanowi znaczną część wszystkich odpadów pozyskiwanych na ZIEMI. Dlatego wykorzystanie go jako surowca w branży meblowej, powoduje, że może uda nam się ograniczyć jego ilość. Jest to surowiec, który stosunkowo łatwo ulega obróbce czy recyklingowi, dlatego zamiast standardowej produkcji z niego papierowych opakowań, postanowiono stworzyć z niego coś ładnego, modnego i dodatkowo przyjaznego dla środowiska.

Dotychczas produkowane meble, mimo że ładne i atrakcyjne, nie są łatwe w recyklingu. Już samo wyrzucenie ich nie jest proste, gdyż jeżeli chcemy pozbyć się starych mebli w sposób ekologiczny, musimy najpierw rozłoży mebel na poszczególne elementy i posegregować je do odpowiednich kontenerów - mało komu chce się z tym męczyć, więc najczęściej wyrzucamy meble w całości, w ten sposób utrudniając odzyskanie czy recykling produktów z jakich zostały wykonane. MEBLE Z PAPIERU mają być docelowo bardzo łatwe w recyklingu - w całości wykonane z papieru mogą być w całości biodegradowalne.

EKOPOZYTYWY mebli z papieru:

  • ograniczają ilości wyciętych lasów, gdyż nie potrzeba w ich produkcji wykorzystywać drewna,
  • wykorzystują papier z recyklingu,
  • są łatwe w recyklingu i przyjazne dla środowiska, mogą być ponownie przetworzone.

Obecnie bardzo głośno o produkcji mebli z papieru mówi IKEA, która w najnowszym katalogu tworzy zapowiedz kolekcji, nad którą obecnie intensywnie pracują. Są to właśnie meble z papieru. W Polsce można już kupić meble wykonane z tektury u pojedynczych projektantów. Zyskują one coraz większą rzeszę zwolenników.

Meble z papieru - jak to się robi?

Proces produkcji mebli z papieru opiera się najczęściej na wykorzystaniu substratu jakim jest tektura falista lub pulpa tekturowa.

Meble z tektury falistej powstają ze sklejenia wielu warstw tektury, aż do uzyskania oczekiwanego kształtu i formy mebla. Powstały w ten sposób produkt jest lekki i trwały, najczęściej charakteryzuje się nieszablonowym designem.

Pulpa tekturowa ro masa powstała z rozmoczonego papieru, która po zaschnięciu staje się twarda jak skała. Meble wykonywane z pulpy tekturowej są odlewane w specjalnych formach, które nadają im odpowiedni kształt. Następnie takie pasujące do siebie elementy składa się w jedną, solidną całość.

rolka tektury

Tak powstałe produkty mogą stanowić wyposażenie zarówno przestrzeni wewnątrz domu, jak również na zewnątrz. Tworzywo wykorzystane do stworzenia mebli ogrodowych ma nadane odpowiednie właściwości - może być bardziej odporne na wilgoć czy wahania temperatur.

Właściwości mebli z papieru

Papier został doceniony przede wszystkim jako tworzywo przyjazne dla środowiska, ale nie jest to jego jedyna zaleta.

Przede wszystkim jest to tworzywo z dużym potencjałem, dzięki licznym zabiegom technologicznym czy procesom technicznym, możemy nadać mu oczekiwane właściwości.

Poprzez różnorodne procesy możemy decydować nie tylko o kształcie mebla czy jego formie, ale także o twardości, kolorze czy odporności na wilgoć. Dzięki czemu jesteśmy w stanie kontrolować właściwości mebli i nadać im oczekiwane przez nas cechy.

Powstałe meble mogą być dostosowane więc do każdego stylu czy charakteru wnętrza, zupełnie jak inne produkty wykonane z drewna. Nie tracą na trwałości ani designie, stanowią bardzo ciekawą i przyjazną alternatywę dla tradycyjnych produktów.

Zalety papieru:

  • lekki,
  • przyjazny dla środowiska,
  • łatwy w obróbce,
  • trwały,
  • tworzywo z potencjałem,
  • możliwość dostosowania do indywidualnych wymagań,
  • może być zastosowany wewnątrz i na zewnątrz,

Nie tylko meble …

Z pulpy czy tektury mogą być wykonane wszystkie meble - krzesła, stoły, regały, kanapy. W tym roku w siedzibie IKEA w szwedzkim mieście Älmhult podczas Democratic Design Day zostały przedstawione prototypy mebli, nad którymi pracują projektanci tej firmy. Papier, jako tworzywo z potencjałem, jest chętnie wykorzystywany nie tylko do produkcji mebli ale również dodatków, dekoracji, zabawek. Produkty wykonane z tworzywa z recyklingu charakteryzują się ciekawym wyglądem i naturalnym pochodzeniem, zwiększają nasza świadomość ekologiczną i uczą szukać nieszablonowych rozwiązań, w celu poprawy sytuacji ekologicznej na świecie. Bardzo często tworzy się z papieru oryginalne, wyróżniające się dekoracje czy nawet dzieła sztuki ogrodowej.

Wykorzystanie papieru z recyklingu w produkcji nie tylko mebli, ale innych elementów życia codziennego, może pozwolić na poprawę sytuacji zanieczyszczenia na ZIEMI. Dzięki takim innowacyjnym pomysłom mamy możliwość wpływać na sytuację ekologiczna na naszej planecie.

Meble wykonane z papieru to nie tylko przyjazny krok dla środowiska, ale także nowoczesny i świadomy sposób na aranżację naszego otoczenia. W dobie coraz większego negatywnego oddziaływania ludzkości na stan środowiska na Ziemi warto jest dostrzegać takie ‘małe kroki’ jakie poczynia człowiek, aby poprawić sytuację ekologiczną. Czekamy na więcej! Przeczytaj także - Jak zrobić meble z palet - pomysł na ekologiczne wyposażenie tarasu i ogrodu

Komentarze do wpisu (0)

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium