Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Chmura tagów
Promocje
Donica z ornamentem Classic L (zestaw 4 szt.)
Donica z ornamentem Classic L (zestaw 4 szt.)
1 316,00 zł 1 250,00 zł
szt.
Narożnik Toulouse (5-osobowy) ze stolikiem
Narożnik Toulouse (5-osobowy) ze stolikiem
4 700,00 zł 3 450,00 zł
szt.
Obiadowy zestaw mebli ogrodowych SOTTILE
Obiadowy zestaw mebli ogrodowych SOTTILE
3 999,00 zł 3 599,00 zł
szt.
Krzesło Nardi Trill
Krzesło Nardi Trill
350,00 zł 250,00 zł
szt.
Stół rozkładany Nardi Rio 140-210 z aluminiowym blatem
Stół rozkładany Nardi Rio 140-210 z aluminiowym blatem
4 300,00 zł 3 500,00 zł
szt.
Szare krzesło CLUNY technorattan aluminium
Szare krzesło CLUNY technorattan aluminium
900,00 zł 600,00 zł
szt.
Zestaw dwóch kompletów mebli tarasowych Komodo i Rio - Net
Zestaw dwóch kompletów mebli tarasowych Komodo i Rio - Net
15 000,00 zł 10 000,00 zł
szt.
Duży narożnik tapicerowany P-19
Duży narożnik tapicerowany P-19
8 900,00 zł 7 500,00 zł
szt.
Narożnik szary z technorattanu Andover
Narożnik szary z technorattanu Andover
6 950,00 zł 4 950,00 zł
szt.
Tapicerowany narożnik modułowy Torino
Tapicerowany narożnik modułowy Torino
7 950,00 zł 4 950,00 zł
szt.
Nowoczesny narożnik tapicerowany Taavi
Nowoczesny narożnik tapicerowany Taavi
32 850,00 zł 22 850,00 zł
szt.
Lawenda - pielęgnacja i rozmnażanie 0
Lawenda - pielęgnacja i rozmnażanie

Lawenda - pielęgnacja i rozmnażanie

Lawenda to piękna, wieloletnia roślina, którą chętnie sadzimy w naszych ogrodach. Już dawno temu zachwyciła nas swoimi pachnącymi kwiatami, które są przesycone olejkami i które z powodzeniem można wykorzystać po ścięciu.

Jeżeli też jesteś fanem lawendy, dobrze trafiłeś/aś. W tym artykule podpowiemy, jakie gatunki wybrać do ogrodu, a także jak pielęgnować i rozmnażać lawendę.

lawenda - pielęgnacja i rozmnażanie

Lawenda wąskolistna

Lawenda wąskolistna to najpopularniejszy gatunek lawendy, który w naszym kraju zimuje (czasem, w bezśnieżne zimy może przemarznąć, ale z reguły odbija i rośnie dalej). Zwana jest również lawendą lekarską, czy też lawendą wonną.

Nie ma chyba osoby, która nie kojarzyłaby tych pięknie pachnących, fioletowo-niebieskich kłosów, pokrytych licznie drobnymi kwiatkami. Kwiaty lawendy wybijają się na długich łodyżkach do słońca.

lawenda w ogrodzie

lawenda o wschodzie słońca

Fioletowe kwiaty lawendy roztaczają przyjemny zapach. Nie sposób pomylić ich z innymi

Lawenda ma również ciekawe liście - na roślinie pojawiają się lekko srebrzyste, wąskie listki. Również pędy lawendy są srebrzysto zielone, dzięki czemu lawenda nadaje się jako dekoracja ogrodu również kiedy nie kwitnie (nawet zimą, gdyż lawenda nie zrzuca liści na zimę).

Lawenda wąskolistna pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego, z czego możemy wywnioskować jej wymagania siedliskowe. Naturalnie występuje na słonecznych łąkach i zboczach gór.

lawenda z bliska

kępy lawendy na polu

Nazwa lawenda pochodzi od łacińskiego słowa lavare - co oznacza myć, kąpać się.

Swoją nazwę krzewinka ta zawdzięcza pierwotnemu, najpopularniejszemu zastosowaniu - ze względu na zapach i dużą zawartość olejków antyseptycznych, była ulubioną rośliną starożytnych Greków i Rzymian, robiono z niej olejki kąpielowe.

W średniowieczu bardzo mocno doceniono lecznicze działanie lawendy - która przede wszystkim pomaga na zakażenia skóry, ale ma też działanie uspokajające. Wykorzystywana w kuchni, łagodzi problemy trawienne i żołądkowe.

Dawniej olejek lawendowy - jego kilka kropli dodawano do chleba, co chroniło go przed pleśnieniem.

Obecnie również lawenda jest bardzo chętnie wykorzystywana w medycynie, kuchni i kosmetologii. Dobrze jest więc mieć jej kilka krzewów w ogrodzie.

Kiedy kwitnie lawenda?

Lawenda wąskolistna kwitnie późnym latem - w lipcu i sierpniu. Lawenda jest rośliną ozdobną, która króluje w letnich ogrodach. Jej kwiaty przyciągają motyle i pszczoły, a jej zapach odstrasza komary - warto więc posadzić lawendę w sąsiedztwie tarasu, miejsca wypoczynku czy na obwódki ścieżek ogrodowych.

pszczoła na kwiecie lawendy

Kwiaty lawendy są oblegane przez owady.

Sadzenie lawendy - wszystko co musisz wiedzieć

Lawenda to roślina o specyficznych wymaganiach siedliskowych, dlatego przed posadzeniem warto jest dobrze się przygotować.

Lawenda najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym i zacisznym. Młode rośliny mogą przemarzać, dlatego lepiej jest wybrać stanowisko osłonięte od zimowego wiatru. W uprawie lawendy ważne jest słońce - lawendowy przyjemny zapach jest intensywniejszy właśnie na słonecznych stanowiskach.

Lawenda - jaka ziemia?

Lawenda to roślina, która najlepiej rośnie w lekko przepuszczalnym podłożu. Lawenda nie toleruje stojącej wody, i wilgotnej, mokrej gleby. Odchoruje zalanie wodą.

Optymalny odczyn gleby to lekko zasadowy - idealne więc będzie podłoże zasobne w wapń. Jest to ważne również kiedy chcemy posadzić lawendę w ogrodzie na rabacie z innymi roślinami - ponieważ większość roślin lubuje glebę lekko kwaśną.

róża i lawenda

Lawenda wymaga lekko zasadowego podłoża, co należy uwzględnić, kiedy chcemy posadzić z nią inne rośliny.

Jak sadzić lawendę w ogrodzie?

Przed posadzeniem lawendy, czy to w gruncie czy w doniczce, warto najpierw wykonać warstwę drenażu. Najlepiej na dno wykopu wsypać warstwę piasku, lub drobnego żwiru. W doniczce natomiast można wykorzystać keramzyt. Warstwa drenażu usunie z gleby nadmiar wody.

Jeżeli podłoże w naszym ogrodzie jest gliniaste i mocno zwięzłe, konieczne będzie rozluźnienie go w miejscu gdzie planujemy sadzenie lawendy. W takiej sytuacji najlepiej podłoże z ogrodu wymieszać z piaskiem. Możemy dodać również drobny żwirek, albo niewielką ilość kompostu (niewielką, gdyż lawenda nie lubi nawożenia organicznego), ewentualnie możemy posłużyć się odkwaszonym torfem.

Do sadzenia lawendy w doniczce z powodzeniem możemy wykorzystać mieszankę uniwersalną, ale pamiętając o ph zasadowym.

sadzenie lawendy

Podłoże powinno być przepuszczalne.

Po posadzeniu lawendy w ogrodzie, dobrze jest nowe rośliny wyściółkować żwirkiem lub kamykiem, najlepiej wybierając ściółkę w jasnym kolorze. Uchroni to lawendę przed szarą pleśń i innymi chorobami grzybowymi. Ściółka zapewni też stałą wilgotność podłoża, a także będzie utrzymywać odpowiedni odczyn gleby.

Licząc na szybki efekt i sugerując się niewielkimi rozmiarami, jakie mają zazwyczaj młode rośliny lawendy wąskolistnej, często sadzimy ją zbyt gęsto. Powoduje to w późniejszych latach uprawy lawendy kłopoty z pokrojem.

Sadzonki najlepiej sadzić w rozstawie co 30-40 cm. Kiedy będziemy tak gęsto sadzić lawendę, wykształci ona odpowiedni, regularny kształt i nie będzie chorować.

Kiedy sadzić lawendę w ogrodzie?

Najlepszym terminem, żeby posadzić sadzonki lawendy wąskolistnej w ogrodzie, jest końcówka lata, początek jesieni. Sadzenie lawendy jesienią, jeszcze przed pierwszymi mrozami, pozwala jej się dobrze ukorzenić. Prawidłowo rozwinięte korzenie pomogą przezimować młodym roślinom, a dzięki temu, już w kolejnym sezonie lawenda obficie rozwinie się i zakwitnie.

lawenda przy domu

lawenda pod oknem domu

Lawendę najlepiej sadzić w większych grupach, wtedy wygląda wspaniale, a jej zapach przesyca powietrze. Posadzona pod oknami, ukoi i pomoże się zrelaksować.

Ewentualnie na sadzenie lawendy wąskolistnej możemy zdecydować się wiosną - w kwietniu, maju. Musimy jednak liczyć się z tym, że rośliny sadzone wiosną będą wymagać podlewania latem, ponieważ będą wrażliwsze na suszę.

Rozmnażanie lawendy - z nasion czy sadzonek?

Mimo, że sadzonki lawendy są łatwo dostępne w sklepach ogrodniczych, to chyba nie ma większej satysfakcji, jak samodzielne wyhodowanie nowych roślin. Lawendę wąskolistną można rozmnażać na dwa sposoby - poprzez wysiew nasion i z sadzonek, powstałych w pędów lawendy.

Jak rozmnożyć lawendę wąskolistną z nasion?

Nasiona lawendy zbieramy w suchy, słoneczny dzień. Przechowujemy je w przewiewnym miejscu aż do lutego. W lutym nasiona lawendy umieszczamy w pojemniczku, i mieszamy z lekkim piaskiem, a następnie. . . wstawiamy do zamrażarki, lodówki lub bardzo zimnego pomieszczenia na 2-3 miesiące. Jest to spowodowane tym, że w nasionach znajduje się hormon hamujący kiełkowanie, którego ilość maleje na skutek oddziaływania niskiej temperatury. Bez zabiegu schłodzenia nasion, lawenda nie wykiełkuje.

Po tym czasie nasiona lawendy są gotowe do wysiewu. Przygotowujemy przepuszczalne podłoże, może być piasek, a następnie wysiewamy na nim lawendę. Nasiona wysiewamy płytko, bo są niewielkie - głębokość około 1-1, 5 cm. Obficie podlewamy, ustawiamy w ciepłym miejscu i czekamy. Lawenda kiełkuje już po około 2 tyg. od wysiewu.

Lawendę możemy też wysiać wprost do gruntu w ogrodzie. Wtedy optymalnym terminem jest jesień. Wysiane jesienią nasiona przejdą naturalny proces stratyfikacji, a wiosną wykiełkują. Wysiana w ogrodzie lawenda może przemarzać, dlatego warto przykryć rośliny włókniną.

Uprawa lawendy z nasion pozwala uzyskać dużą ilość siewek, ale musimy pamiętać, że lawenda z nasion zakwitnie dopiero w kolejnym roku.

Jak rozmnożyć lawendę wąskolistną z sadzonek?

Rozmnażanie lawendy nie jest trudne. Jeżeli chcemy uprawiać lawendę w ogrodzie w dużej ilości, możemy wykonać jej sadzonki z pędów. Rozmnażanie lawendy z pędów wykonujemy późnym latem, lub wiosną.

Z powodzeniem możemy wykorzystać pędy, które przycinamy, kiedy usuwamy suche kwiatostany. Najlepiej jednak wybrać pędy niekwitnące. Nic się nie zmarnuje.

Pęd który przeznaczymy na sadzonkę powinien mieć minimum 7-8 cm, najlepiej 10 cm. Z dolnej części pędów usuwamy liście i umieszczamy ją w luźnym piasku - nad ziemię powinna wystawać część o długości około 2 cm. Podłoże podlewamy, a doniczkę okrywamy włókniną, co chroni przed parowaniem wody. Czas ukorzenienia się pędów to około 2-3 tygodnie. Podlewamy je regularnie, ale niezbyt często.

Pielęgnacja lawendy wąskolistnej - nawożenie i cięcie

Jeżeli chcemy z powodzeniem uprawiać lawendę, cieszyć się obfitymi kwiatami i zdrowymi krzewinkami, trzeba poznać tajniki jednego z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych lawendy - przycinana.

cięcie lawendy

Uzyskane pędy możemy wykorzystać do zrobienia sadzonek.

Kiedy przycinać lawendę?

Odpowiednie przycinanie lawendy pomaga jej zachować zwarty pokrój, a także przyczynia się do obfitego kwitnienia. Lawendę powinniśmy przycinać dwa razy w roku:

  • wiosną, na przełomie marca i kwietnia,
  • późnym latem/jesienią - po kwitnieniu.

Przycinanie wiosenne wykonujemy zanim rozpocznie się wegetacja. Skracamy około 1/3 pędów.

Przycinanie po przekwitnieniu opiera się głównie na usunięciu kwiatostanów. Przycinając krzewinkę, formujemy ją w kulę. Usuwamy też całkowicie bezlistne łodygi.

cięcie kwiatów lawendy

Kwiaty po przekwitnięciu - przycinamy pod koniec lata, w suche dni.

Pamiętajmy, że przycinamy tylko żywe, zielone pędy. Nigdy nie tniemy poniżej linii liści - może to powodować łysienie krzewu, gdyż tak przycięte pędy nie odbiją. Zawsze musimy pozostawić na pędzie przynajmniej kilka zielonych listków.

Jak pielęgnować lawendę?

Jej uprawa nie jest trudna. Lawenda jest mało wymagająca, nie potrzebuje nawożenia, a nawet zbyt duże dawki azotu i nawozów organicznych, będą jej szkodzić.

Dobrze jest pamiętać, aby jesienią, zaraz po pierwszych przymrozkach, okryć roślinę, zwłaszcza w pierwszych latach po posadzeniu. W naszym klimacie lawenda może przemarzać, więc warto ochronić ją przed tym, ciepłą warstwą włókniny.

Co zrobić z lawendy?

Obfite kwitnienie lawendy sprawia, że późnym latem stajemy się posiadaczami dużej ilości kwiatostanów. Co można z nich zrobić?

lawenda w koszyku

Co zrobić z tych pięknych kwiatów?

Warto stworzyć z kwiatów lawendy małe bukiety, które będą dekoracją lub umieszczone w garderobie, chronią ubrania przed molami i nadadzą im przyjemny zapach.

lawenda w woreczkach

lawenda w woreczkach

Woreczki z kwiatami lawendy sprawią, że ubrania będą zawsze świeże.

mydło z lawendy

Lawenda jest popularna również w kosmetologii - możemy dodać ją do olejków, czy mydełek.

wianek z lawendy

Kwiatostany zaplecione w wianek, będą ładnie wyglądały zawieszone na drzwiach. Aby kwiaty nie traciły koloru, i nie osypywały się, możemy spryskać je lakierem do włosów.

lawenda i zioła w kuchni

lemoniada z lawendy

Lawenda ma jadalne kwiaty - możemy stosować ją w kuchni.

Kwiaty lawendy możemy zastosować jako składnik lemoniady, herbaty, a nawet ciastek - przepis na nie znajdziecie na naszym blogu

Lawenda wąskolistna to wartościowa roślina ozdobna, którą warto uprawiać w ogrodzie. Uprawa lawendy sprawi, że zyskamy piękną dekorację ogrodu i źródło wartościowych składników, które możemy wykorzystać też w kuchni.

Komentarze do wpisu (0)

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium