Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Chmura tagów
Promocje
Drewniany zestaw wypoczynkowy Agios
Drewniany zestaw wypoczynkowy Agios
7 950,00 zł 5 950,00 zł
szt.
Sofa ogrodowa VALLET (technorattan czarny, 3-osobowa)
Sofa ogrodowa VALLET (technorattan czarny, 3-osobowa)
5 200,00 zł 3 900,00 zł
szt.
Wysoki narożnik ogrodowy BERGERAC
Wysoki narożnik ogrodowy BERGERAC
7 500,00 zł 5 500,00 zł
szt.
Sofa 2-osobowa Sevran
Sofa 2-osobowa Sevran
3 500,00 zł 2 700,00 zł
szt.
Stół Oglio ze składanym blatem
Stół Oglio ze składanym blatem
595,00 zł 495,00 zł
szt.
Zestaw obiadowy Gotland
Zestaw obiadowy Gotland
19 400,00 zł 9 900,00 zł
szt.
Sofa 3-osobowa aluminiowa BERGERAC
Sofa 3-osobowa aluminiowa BERGERAC
3 600,00 zł 2 900,00 zł
szt.
Obiadowy komplet ogrodowy RODOS
Obiadowy komplet ogrodowy RODOS
10 300,00 zł 8 300,00 zł
szt.
Ławka ogrodowa BERLIN teak-stal nierdzewna
Ławka ogrodowa BERLIN teak-stal nierdzewna
2 050,00 zł 1 500,00 zł
szt.
Kwiaty na balkon w cieniu - co posadzić na północnym balkonie? 1
Kwiaty na balkon w cieniu - co posadzić na północnym balkonie?

Balkon w cieniu - wyzwanie czy błogosławieństwo?

Balkon w cieniu jest pozbawiony słońca. Zlokalizowany od północy, jest nasłoneczniony tylko rankiem, co powoduje, że tylko poranną kawę wypijemy w przyjemnym słoneczku. Od południa na balkonie panuje cień. Czy to źle? Myślę, że większośc z nas ucieszy się z takiej lokalizacji balkonu. Zwłaszcza w czasie upalnego lata, możemy wypoczywać tu popołudniami w chłodnym cieniu.

Jednak brak słońca to wyzwanie, jeżeli chodzi o aranżację roślinną. Nie każdy gatunek sprawdzi się w tych utrudnionych warunkach, ale chyba łatwiej będzie nam zadbać o posadzone tu rośliny. Brak skrajnie wysokich temperatur, oraz silnego nasłonecznienia sprawi, że rośliny nie będą tak szybko przesychać. A dobierając gatunki, które nie potrzebują tak wiele słońca, jesteśmy w stanie stworzyć tu zieloną, bujną oazę.

tawuła i klon w cieniu tarasu

Gatunki cieniolubne to niektóre drzewa, krzewy i byliny, które mogą rosnąć w donicach.

Balkon w cieniu - jakie gatunki posadzić?

Na każdym balkonie, nawet tym cienistym, możemy uprawiać zarówno rośliny jednoroczne, jak też byliny, a nawet drzewa i krzewy. Planując nasadzenia z wieloletnich roślin, musimy przewidzieć dla nich odpowiednią donicę, a także sprawdzić, jakim obciążeniem możemy zaaranżować balkon. Duże donice dla drzew i krzewów, razem z wypełnieniem ich podłożem i roślinami, znacząco obciążają konstrukcję, dlatego taka aranżacja musi być przemyślana, a nawet uzgodniona ze wspólnotą mieszkaniową. Zwłaszcza jeżeli dużych donic ma być kilka.

Na cienistym balkonie możemy połączyć większe i mniejsze gatunki.

Balkon w cieniu - drzewa i krzewy

Drzewa i krzewy, które chcemy posadzić na balkonie, muszą być dostosowane do wzrostu w donicach. Dodatkowo balkon ogranicza nasze możliwości - rozmiar drzew i krzewów musi być dopasowany do wielkości balkonu, dlatego najlepiej wybierać gatunki o pokroju kompaktowym, wąskie, niskie, wolno rosnące. Jeżeli chodzi o gatunki drzew i krzewów, to na balkonie północnym możemy posadzić w donicach:

 • klon palmowy,
 • klon pospolity,
 • jodła koreańska,
 • brzoza omszona,
 • dęby np. dąb czerwony,
 • jarzęby, np. jarząb pospolity,
 • cisy,
 • bukszpany,
 • grab,
 • azalie,
 • hortensja ogrodowa, dębolistna,
 • kalina sztywnolistna,
 • irga, np. irga Dammera,

Klon palmowy to ciekawy gatunek, który w zależności od odmiany, ma liście w kolorze bordowym, seledynowym, czerwonym. Liście, poza oryginalnym zabarwieniem, są też ciekawie powcinane. Klon palmowy lubi wilgotne i zaciszne stanowisko, dlatego na zimę trzeba go osłonić, aby nie przemarzł. Możemy w pobliżu donicy umieścić małą fontannę, źródełko.

klon w donicy

Klon palmowy dobrze rośnie w cienistych, zacisznych miejscach.

Cisy i bukszpany to ciekawe, zimozielone krzewy, które bardzo lubią cięcie. Z ich zielonych brył możemy łatwo kształtować ciekawe kształty - stożki, kule, a nawet bardziej wymyślne. Cisy i bukszpany mają intensywnie zielone wybarwienie. Zimą krzewy te wymagają podlewania, ponieważ zagraża im susza fizjologiczna. Co prawda na cienistym balkonie zimą również słońca jest mniej, ale wyższa temperatura w czasie zimowych miesięcy może wybudzać rośliny z zimowego spoczynku. Więcej na temat bukszpanu przeczytasz także tutaj - Bukszpan - idealny do każdego ogrodu!

bukszpany w donicach

W donicach możemy uprawiać bukszpany, które łatwo formować.

Hortensje to piękne krzewy o atrakcyjnych kwiatach. Gatunki hortensji ogrodowej i dębolistnej zakwitną również w cieniu. Kwiatostany są okazałe, w kolorach od kremowego do różowego. Jeżeli zadbamy o pH podłoża, możemy uzyskać też kwiaty w kolorze niebieskim. Kto kupuje hortensje do donic musi pamiętać, że są wrażliwe na suszę, dlatego trzeba je regularnie podlewać, albo posadzić w donicach z systemem nawadniania. O hortensjach także przeczytasz tutaj - Hortensje - rodzaje, wymagania, pielęgnacja.

hortensje w donicach z system nawadniania

W donicach dobrze rosną hortensje, ale wymagają regularnego podlewania, dlatego warto wybrać dla nich donice z systemem nawadniania.

Balkon w cieniu - byliny i gatunki kwitnące

Balkon w cieniu możemy także ozdobić gatunkami bylin, pnączy i roślin kwitnących. Rośliny te będą doskonałym uzupełnieniem nasadzeń z krzewów i drzew. W cienistych donicach dobrze będą czuły się takie rośliny jak bluszcz pospolity, barwinek pospolity czy runianka japońska. To gatunki o pokroju płożącym, które szybko rozrastają się i zadarniają podłoże - sprawdzą się więc doskonale jako wypełnienie donic z krzewami.

bluszcz w wiszącej donicy

liście bluszczu

Bluszcz pospolity najlepiej rośnie w cieniu, radzi sobie w donicach.

Dąbrówka rozłogowa to kolejna roślina, o atrakcyjnych liściach i kwiatach. Liście dąbrówki mają zabarwienie w lekkim, bordowym tonie. Na sztywnych łodyżkach pojawiają się fioletowe kwiatki.

Gatunki cieniolubne to też rośliny o pięknych liściach - hosty, paprocie, a nawet żurawki, wypełnią balkonowe donice ciekawą formą i strukturą. Godną uwagi jest również bylina o nazwie kopytnik pospolity. Listki mają błyszczącą warstwę i soczysty, zielony kolor.

Rośliny takie jak brunera wielkolistna jest ozdobna nie tylko z liści, ale też z kwiatów - te przypominają niezapominajki. Atrakcyjne są również orliki, to byliny, które zdobią dzwoneczkowate kwiaty w kolorze fioletowym, różowym lub białym. Równie ciekawą byliną jest miodunka plamista - tworzy rozety nakrapianych listków, spośród których wiosną wyrastają wzniesione na wyprostowanych łodygach, dzwoneczkowate kwiaty.

Połączeniem atrakcyjnych kwiatów i liści charakteryzują się też dzwonki i bodziszki. Dzwonki mają kwiaty fioletowe, a listki w zależności od odmiany mogą mieć kształt owalny, okrągły lub sercowaty.

geranium

Kwiaty bodziszka są bardzo atrakcyjne.

Natomiast bodziszek ma liście ażurowe, a kwiaty najczęściej różowe, czasem fioletowe lub białe.

tawułka

Tawułka Arendsa (na zdjęciu różowe, puchate kwiatostany), rozświetla cieniste zakątki.

Jeżeli nam na atrakcyjnym kwitnieniu w donicach, możemy posadzić też fiołki, konwalie majowe, ciemierniki, a także parzydło leśne i tawułkę Arendsa. Parzydło i tawułka mają delikatne, puchate kwiatostany, które przypominają zwiewne obłoki - parzydło tworzy chmurki w kolorze kremowym, natomiast tawułki mają wiechy w barwach - czerwonej, różowej, białej, kremowej.

rozwar

Rozwar wielkokwiatowy ma kwiaty fioletowe i białe.

Bardzo atrakcyjnie i efektownie wygląda sadzony w donicach rozwar wielkokwiatowy. To gatunek oo oryginalnych kwiatach, które mają kształt gwiazdkowaty. Roślina kwitnie na kolor biały lub fioletowy, a kwiaty utrzymują się w miesiącach letnich.

Gatunki bylinowe o oryginalnych i pięknych kwiatach, idealne do cienia to też naparstnica purpurowa, serduszka okazała i kokoryczka wonna.

serduszka

Kwiaty serduszki okazałej są bardzo oryginalne.

Z roślin jednorocznych w cieniu dobrze kwitnie niecierpek Waleriana. To gatunek jednoroczny, który charakteryzuje się ciemnozielonymi, jajowatymi liśćmi i pięknymi kwiatami, które przypominają małe różyczki. Kwiaty niecierpka występują w kolorze czerwonym, białym, różowym.

Inną rośliną sezonową, która co prawda jest wieloletnia, ale na zimę nie może pozostać na balkonie, jest fuksja. To roślina doniczkowa, którą możemy uprawiać też w domu. Latem dobrze czuje się na balkonie, tarasie, i dobrze znosi zacienienie. Fuksja ma oryginalne, dwukolorowe kwiaty, które pięknie dekorują balkon. Ich mocne kolory i orientalny wygląd sprawiają, że fuksję warto mieć u siebie.

Balkon w cieniu - jak sadzić rośliny w donicach?

Sadząc rośliny na balkonie, musimy pamiętać, aby zapewnić im prawidłowe warunki do wzrostu, a także tak urządzić balkon, aby był funkcjonalny i wygodny.

Do zastosowania na balkonie, w zależności od naszych potrzeb możemy wykorzystać:

 • skrzynki balkonowe na balustradach i parapetach,
 • donice podwieszane na ścianach lub suficie,
 • doniczki i donice ustawione na podłodze balkonu.

Wielkość donicy oraz jej rodzaj zależą od wymiarów balkonu, oraz oczywiście roślin, jakie planujemy posadzić. Wielkość donicy musi uwzględniać system korzeniowy, istotny zwłaszcza przy drzewach, krzewach i wieloletnich gatunkach.

rośiny w donicach pure wall

Rośliny rosnące w donicach muszą być regularnie podlewane, i zabezpieczone na okres zimy.

Dla gatunków wieloletnich, które planujemy uprawiać na balkonie istotne będzie również tworzywo wykonania donicy. Musi być solidne, trwałe, odporne na czynniki atmosferyczne. Bardzo dobrze sprawdzą się donice z tworzywa sztucznego, a także donice z betonu, lub włókna szklanego.

Materiały te są odporne i nie wymagają impregnacji.

Sadząc gatunki wieloletnie musimy w donicy wykonać izolację. Drzewa i krzewy rosnące w donicach, są bardziej wrażliwe na mróz od tych rosnących w gruncie. Styropian umieszczony w donicy chroni korzenie przed przemarzaniem, dlatego przed wsypaniem do donicy podłoża, wyścielamy ścianki donicy właśnie płatami styropianu.

Przeczytaj także nasz artykuł na temat aranżacji małego balkonu! Znajdziesz go tutaj - Jak urządzić mały balkon.

 
 
 
 
 
 
 
 

Komentarze do wpisu (1)

20 lipca 2021

Dzięki! Już wiem co posadzic, bo poki co wszystkie moje rosliny konczyly w koszu..suche i brzydkie.

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium