Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Chmura tagów
Promocje
Drewniany zestaw wypoczynkowy Agios
Drewniany zestaw wypoczynkowy Agios
7 950,00 zł 5 950,00 zł
szt.
Sofa ogrodowa VALLET  (technorattan czarny, 3-osobowa)
Sofa ogrodowa VALLET (technorattan czarny, 3-osobowa)
5 200,00 zł 3 900,00 zł
szt.
Wysoki narożnik ogrodowy BERGERAC
Wysoki narożnik ogrodowy BERGERAC
7 500,00 zł 5 500,00 zł
szt.
Sofa 2-osobowa Sevran
Sofa 2-osobowa Sevran
3 500,00 zł 2 700,00 zł
szt.
Stół Oglio ze składanym blatem
Stół Oglio ze składanym blatem
595,00 zł 495,00 zł
szt.
Zestaw obiadowy Gotland
Zestaw obiadowy Gotland
19 400,00 zł 9 900,00 zł
szt.
Sofa 3-osobowa aluminiowa BERGERAC
Sofa 3-osobowa aluminiowa BERGERAC
3 600,00 zł 2 900,00 zł
szt.
Obiadowy komplet ogrodowy RODOS
Obiadowy komplet ogrodowy RODOS
10 300,00 zł 8 300,00 zł
szt.
Ławka ogrodowa BERLIN teak-stal nierdzewna
Ławka ogrodowa BERLIN teak-stal nierdzewna
2 050,00 zł 1 500,00 zł
szt.
Kwiaty na balkon całoroczne - jakie gatunki i jak je sadzić? 0
Kwiaty na balkon całoroczne - jakie gatunki i jak je sadzić?

Kwiaty na balkon całoroczne - jakie gatunki i jak je sadzić?

Kwiaty na balkon całoroczne pozwolą nam stworzyć w naszych donicach i skrzynkach balkonowych prawdziwe cuda. Rośliny całoroczne to gatunki dekoracyjne w każdej porze roku - dzięki czemu od wiosny do zimy nasz balkon, bez większego wysiłku i nakładów pracy, będzie zachwycał. Wybierając kwiaty na balkon powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na ich wygląd, ale też wymagania. Balkon wschodni czy południowy mają zupełnie inne warunki związane z nasłonecznieniem. Koniecznie poznajmy też wymagania roślin - jedne trzeba regularnie podlewać, inne muszą mieć zapewnione regularne nawożenie. W zależności od tych wymagań, rośliny mogą być kłopotliwe, chorować i wymagać nieco więcej czasu od nas. Komu brakuje czasu wybierze takie kwiaty na balkon, które nie wymagają pielęgnacja. Jakie więc gatunki roślin kwitnących posadzić? Z czym łączyć kwiaty na balkonie? Jak sadzić je w skrzynkach balkonowych? Podpowiadamy na blogu.

doniczki na balkonie

doniczka na balkonie

Doniczki balkonowe dają wiele ciekawych możliwości aranżacji balkonu - możemy posadzić w nich byliny, a nawet krzewy. Na zdjęciach donica balkonowa Balconissima z uchwytami

Rośliny wieloletnie na balkon - zalety

Na balkonie w donicach i skrzynkach możemy posadzić nie tylko kwiaty jednoroczne, ale również rośliny całoroczne - należą tu zarówno drzewa i krzewy, jak i byliny.

Całoroczne rośliny na balkon to doskonała propozycja dla osób, które poszukują mało wymagających, atrakcyjnych gatunków. Rośliny kwitnące bylinowe mogą nawet przez cały rok wyglądać atrakcyjnie - dzięki czemu wiosną i latem stworzą piękne dekoracje, ale również jesienią i zimą sprawią, że balkon będzie atrakcyjny i zachęcający.

Rośliny balkonowe zimozielone i iglaste przez 12 miesięcy w roku są zielone, atrakcyjne. Można zarzucić im że są nieco nudne, jednak my uważamy, że to właśnie one budują trwały szkielet nasadzeń, stanowią ich solidną podstawę.

Do tej grupy roślin możemy zaliczyć głównie gatunki wieloletnie - co sprawia, że raz posadzone w donicach, nie będą wymagały co roku dosładzania. To praktyczne rozwiązanie dla osób zapracowanych. Rośliny zimozielone w większości również są gatunkami mało wymagającymi, właściwie po posadzeniu można o nich zapomnieć, dlatego idealnie sprawdzą się właśnie u tych osób, które nie mają czasu, lub nie lubią ogrodnictwa.

donica Yula z uchwytem

Możemy łączyć ze sobą gatunki w podobnej tonacji kolorystycznej, lub tworzyć kompozycje kontrastowe. Na zdjęciu doniczka Yula z uchwytem

Kwiaty balkonowe - jakie gatunki wybrać?

Kwiaty balkonowe całoroczne pozwolą nam zaaranżować balkon w sposób zaskakujący, efektowny, ale też oszczędny. Wybierając rośliny balkonowe bylinowe, oszczędzamy pieniądze i czas, bowiem rośliny wieloletnie pozostaną z nami na lata, co wiosnę odbijając w donicy, a także nie musimy ich co kilka tygodni wymieniać. Jakie rośliny balkonowe wieloletnie warto posadzić w donicach i skrzynkach na balkonie?

Kwiaty balkonowe wieloletnie - gatunki

Bardzo dobrze w donicach rosną rozchodniki okazałe. To roślina zdecydowanie na dobrze nasłonecznione stanowisko, rojniki i rozchodniki będą zdobić balkon południowy i poradzą sobie tam idealnie. Rozchodnik okazały ma urocze kwiatki, które pojawiają się późnym latem i pozostają prawie do końca roku. Poszczególne gatunki różnią się kolorem kwiatów i liści - kwiaty mogą być różowe, białe, kremowe lub czerwone, natomiast ich liście są najczęściej zielone, albo bordowe. Wiosną rozchodnik ma zwarty pokrój, i wysokość około 20 cm, latem rozwijają się baldachowate kwiatostany, które osiągają wysokość około 50 cm.

róże w donicach Lechuza

lawenda w donicy Balconera Color

Kwiaty i krzewinki kwitnące, uprzyjemnią nam letni relaks na balkonie. Warto wybierać gatunki pachnące, o zapachu delikatnym, ale przyjemnym np. róże, lawenda. Na zdjęciach donica klasyczna Classico 60 i donica Balconera Color 50

Czy uda nam się znaleźć jakieś rośliny balkonowe, które zakwitną na zacienionym balkonie. Miejsce, gdzie promienie słoneczne docierają w niewielkiej ilości, idealnie nadają się do uprawy brunery wielokwiatowej. Brunera ma sercowate liście, które często mają jaśniejszą obwódkę. Kwitnie atrakcyjnie, drobne i niebieskawe kwiaty przypominają niezapominajki - kwitnie wiosną. Brunera nie jest dekoracyjna tylko w okresie kwitnienia, ale przez miesiące letnie i jesienne również, sprawiają to ciekawie wybarwione liście.

Atrakcyjne kwitnienie w donicach na balkonie zapewnią nam kwiaty balkonowe z rodziny wrzosowatych - wrzosy i wrzośce. To rośliny balkonowe, które nie sprawdzą się na stanowiska cieniste - zdecydowanie lepiej rosną na nasłonecznionym stanowisku. Rośliny wrzosowate potrzebują kwaśnej gleby, ucieszy je też regularne podlewanie.

Wśród roślin balkonowych kwitnących i atrakcyjnych, koniecznie trzeba docenić hosty i żurawki. Mimo, że to głównie ich liście stanowią element dekoracyjny, to również kwiaty u tych dwóch gatunków potrafią zaskoczyć.

Hosty, inaczej zwane funkiami mają kwiaty dzwoneczkowate, w kolorze białym lub fioletowym. Kwitnienie jest długie, a kwiaty pojawiają się na przełomie maja/czerwca, w zależności od odmiany.

Żurawki to gatunki o kolorowych liściach, ale ich kwiaty również są godne uwagi. Żurawki mają drobne kwiaty, w kolorze białym lub czerwonym, które kwitną kilka tygodni, a żeby jeszcze przedłużyć ten efekt, roślinę należy systematycznie podlewać.

Długim okresem kwitnienia i dekoracyjnymi liśćmi w sezonie charakteryzują się liliowce. Należą do kwiatów balkonowych, o których po posadzeniu możemy zapomnieć. Liliowce są bardzo trwałe i odporne na suszę. Mają duże, kielichowate kwiaty, w każdym, poza niebieskim, kolorze. W bujnych, zielonych liściach w czasie lata pojawiają się liczne, sztywne łodygi, z wieloma, dużymi kwiatami.

Bardzo efektownie i obficie kwitnie werbena patagońska. To modna bylina o wzniesionych, szorstkich łodygach i ciemnozielonych liściach, która ma liczne, fioletowe, baldachowate kwiaty. Kwiaty werbeny kochają motyle i pszczoły. Razem z werbeną możemy posadzić szałwię, która kwitnie na ten sam kolor, lawendę, roztaczają przyjemny, intensywny zapach, lub jeżówkę purpurową - która kwitnie długo i wytrwale aż do mrozów, ale wymaga wilgotnego podłoża.

donica Balconera Stone na balkonie

Jeżówka purpurowa w połączeniu z szarłatem, lawendą i trawą ozdobną to mocna i odporna na suszę kompozycja na balkon. Na zdjęciu donica Lechuza Balconera Stone

Mówiąc o gatunkach wieloletnich roślin balkonowych, nie można zapomnieć o trawach ozdobnych. Trawy ozdobne to efektowne rośliny, które najlepiej sprawdzą się na słonecznym balkonie, w większości dobrze znoszą suszę. Trawy różnią się między sobą barwą liści, wysokością i kwiatami. Ich kwiaty to efektowne kwiatostany, które rozwijają się pod koniec lata. Kwiatostany przycinamy wczesną wiosną, dzięki czemu zdobią nasz balkon również zimą.

kwiaty w doniczce Cascada Color

Bujna, wielokolorowa kompozycja z surfini drobnokwiatowej jest efektowną dekoracją donicy kaskadowej. Na zdjęciu doniczka Cascada Color.

W wiszących donicach możemy posadzić gatunki przewieszające się, o pokroju przewisłym, lub pnącza. Ciekawym pnączem jest bluszcz pospolity, który ma całoroczne, ciemnozielone liście. Bardzo dekoracyjne są jego owocostany, zawiązujące się wiosną, natomiast kwitnienie przypada na jesień - wrzesień, październik.

Wśród ciekawych roślin okrywowych pojawia się barwinek pospolity. Jego błyszczące liście są tylko tłem dla drobnych, fioletowych kwiatków. Barwinek możemy sadzić jako roślinę okrywową w donicach z krzewami.

Całoroczne rośliny- jakie gatunki posadzić z kwiatami?

Poszukując na balkon roślin zimozielonych, musimy uwzględnić warunki jakie na nim panują.Inne odmiany możemy posadzić na stanowisku słonecznym, a inne na cienistym, dlatego nasze roślinki muszą być dopasowane do stanowiska. Rośliny rosnące na odpowiednim miejscu, zgodnym z ich wymaganiami, są zdrowe, atrakcyjne, nie chorują i nie wymagają naszej uwagi.

poziomki w donicy Cascada Color

W donicach na balkonie możemy uprawiać też rośliny jadalne. Na zdjęciu doniczka Cascada Color.

Wyzwaniem jest również dopasowanie roślin do donic - nie każdy gatunek sprawdzi się posadzony w donicy. Co można posadzić w donicy? Tylko gatunki, których system korzeniowy odnajdzie się w takiej sytuacji. Donica, ograniczająca bryłę korzeniową, to wyzwanie dla wielu roślin. Rośliny rosnące w pojemnikach muszą być również odporne na niskie temperatury, a także suszę.

Pamiętajmy też, że na balkonie dysponujemy ograniczoną przestrzenią - wybrane drzewa i krzewy muszą mieć niewielkie rozmiary, a byliny ekspansywne.

ROŚLINY BALKONOWE - gatunki drzew i krzewów

Rośliny WIELOLETNIE na balkon to bogata grupa drzew i krzewów iglastych i zimozielonych. Dzięki ich wytrzymałości, niewielkim wymaganiom i dekoracyjności możemy stworzyć w donicach naprawdę ciekawe kompozycje.

Spośród drzew i krzewów zimozielonych, idealnych do sadzenia w donicach godna jest sosna górska - kosodrzewina.

To wdzięczny, iglasty, wolno rosnący krzew, który idealnie sprawdzi się w posadzony w doniczkach. Kosodrzewina należy do roślin wieloletnich zupełnie niesprawiających problemów. Jest odporna na trudne warunki, nie choruje. Kosodrzewina ma gęsty pokrój, który dodatkowo można kształtować, przycinając jej pędy. Ładnie się wtedy zagęszcza, ale nie jest to konieczne. Kosodrzewina rośnie bardzo wolno, dlatego bez obaw możemy posadzić ją nawet na niewielkiej przestrzeni. Dla sosny górskiej najlepsze będzie stanowisko słoneczne, a podłoże w donicy przepuszczalne, żyzne, o odczynie wapiennym.

Jałowiec płożący to kolejna zimozielona roślina, którą z powodzeniem możemy uprawiać na stanowiskach słonecznych i lekko zacienionych. Jałowiec ma kłujące igły, które po roztarciu wydzielają przyjemny zapach. Z roślin iglastych możemy posadzić cyprysiki, np. cyprysik groszkowy, lub świerk biały Conica.

Poza iglakami, w donicach możemy sadzić krzewy liściaste. Godnym Uwagi jest pięciornik krzewiasty - który łączy dekoracyjne liście i atrakcyjne kwiaty. Pięciornik najlepiej czuje się w na stanowisku lekko ocienionym, niż w pełnym słońcu. Tworzy gęstą nieregularną, lekko zaokrągloną kulę, o ażurowych liściach. Kwiaty w kolorze żółtym, czerwonym lub pomarańczowym, wybarwiają się lepiej w półcieniu. To one są jego największą ozdobą.

Innym atrakcyjnym krzewem do uprawy w doniczkach jest trzmielina Fortune'a. To zimozielony krzew liściasty, który nie zrzuca liści na zimę. Liście pozostają przez cały rok na jej gałązkach. Trzmielina Fortune'a ma zielono-kremowe okrągłe liście. Późną wiosną kwitnie, ale kwiaty są niepozorne. Jesienią natomiast zawiązuje biało-kremowe owoce. To bardzo dekoracyjny i mało wymagający krzew, który bardzo dobrze znosi cięcie. Możemy kupić odmiany płożące i szczepione na pniu, a także takie o listach żółto-zielonych. Na balkonach możemy uprawiać ją na stanowisku słonecznym i lekko ocienionym. Podłoże powinno być lekko kwaśne, utrzymujące wilgotność. Trzmielina to odmiana, która może zastąpić pnącza - z łatwością wspina się na podpory, kratownice, pergole. Będzie ładnie wyglądać na balustradzie balkonu.

hoertensje w donicach Balconera

Z kwitnących gatunków wieloletnich godne uwagi są hortensje ogrodowe. Na zdjęciach donica Balconera Color 50

Wieloletnie rośliny w donicach - jak je pielęgnować ?

Poszukując kwiatów na balkon, powinniśmy mieć na uwadze, jak zmienne warunki atmosferyczne będą na nie oddziaływać. Aby chronić kwiaty balkonowe wieloletnie przed przemarzaniem, donice musimy starannie okrywać. W czasie sadzenia roślin wieloletnich nie zapomnijmy o izolacji donicy od wewnątrz - co zapobiega przemarzaniu. Na zimę na wierzchu donicy ułóżmy geowłókninę, lub stroisz z igliwia, nie zapomnijmy też, że regularne podlewanie zimą roślin iglastych jest obowiązkowe, kiedy temperatura wzrasta powyżej zera.

donica Cascada Color

Kompozycje wieloletnie w donicach możemy sadzić w tradycyjnych skrzynkach, lub ciekawych donicach kaskadowych. Na zdjęciu doniczka Cascada Color.

Wieloletnie rośliny balkonowe są atrakcyjną dekoracją skrzynek i donic. Za ich sprawą balkon w łatwy sposób staje się atrakcyjny i zachęcający. Rośliny takie jak wieloletnie kwiaty na balkon będą atrakcyjne i mało wymagające, pozwolą nam oszczędzić czas i pieniądze, oferując w zamian atrakcyjny widok.

Komentarze do wpisu (0)

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium