Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Chmura tagów
Elewacja domu jako integralna część ogrodu. Jak wykorzystać kamień elewacyjny? 0
Elewacja domu jako integralna część ogrodu. Jak wykorzystać kamień elewacyjny?

Ogrody coraz częściej w naszym życiu pełnią rolę miejsca, w którym możemy wypocząć, zapomnieć o troskach dnia, pracy na etacie i troszeczkę poprawić prozę życia. W Świecie, gdzie czas jest coraz droższy, odpoczynek krótszy, a każdy z nas coraz więcej pracuje, ogrody mogą okazać się jedynym ratunkiem od codziennego zgiełku.

Jednak aby to wszystko mogło się ziścić, musimy poświęcić wiele czasu i energii dla naszego ogrodu, który w przyszłości zadba o nasze dobre samopoczucie. Nawet sama praca nad nim potrafi ukoić nerwy i odprężyć, a zmęczenie fizyczne może dodatkowo w tym pomóc. Odpoczynek nie musi być w domu, przed telewizorem, czy w łóżku. Dzisiaj coraz częściej potrzebujemy odpocząć psychicznie, zresetować się, a próba odpoczywania przed telewizorem lub komputerem może tylko nasilać frustracje.

dom z atrakcyjnym kamieniem elewacyjnym

Aby zadbać w przyszłości o nasze samopoczucie, ogród razem z domem muszą tworzyć całość, jak obraz, powinny być jednolite i pasować do siebie, a co najważniejsze muszą się Tobie podobać. Istotnym aspektem, wcale nie prostym w wykonaniu, jest aranżacja elewacji domu w taki sposób, aby idealnie pasował on do ogrodu. Nie jest to łatwe i często bez pomocy architekta, niewykonalne.

Kamień elewacyjny w ogrodzie

Elewacja domu powinna dobrze zgrywać się z ogrodem. Ogród oraz dom powinny być wykonane w jednym stylu. Dlatego jeśli zależy Ci na ogrodzie tradycyjnym, lub kreowanym na styl rustykalny, to nowoczesne aranżacje elewacji, na przykład z betonu architektonicznego nie spełnią swojej roli. Ogród rustykalny, o raczej luźnej architekturze bez specjalnie wyznaczony rabat, nie będzie pasował do elewacji domu w stylu, który cechuje się minimalizmem, prostotą i elegancją.

Przy nowoczesnych ogrodach jest bardzo podobnie, trzeba dobrać wystrój zewnętrzny domu w sposób, który idealnie wpasuje się w nowoczesną architekturę domu.

Do każdego tego zadania przychodzi nam z pomocą naturalny kamień elewacyjny. Produkty z kamienia naturalnego cechują niemal same zalety. Zaczynając od niesamowitej trwałości, estetyce, unikalności, po właściwości izolacyjne domu. Jedyną wymienianą wadą tego materiału jest cena, która ostatecznie, biorąc pod uwagę trwałość tego materiału, nie jest wygórowana. Jak mówią Niemcy, nie stać nas na kupowanie używanych samochodów. Ten cytat idealnie sprawdza się przy kamieniu, może wydatek na pierwszy raz jest większy, ale będzie zwracał się przez kolejne lata tobie, twoim dzieciom, a często także wnukom!

murki w ogrodzie z kamienia elewacyjnego

Naturalny kamień dekoracyjny na elewacji - wady i zalety

O zaletach kamienia naturalnego można napisać książkę, i to nie jedną. Postaramy się w kilku, krótkich zdaniach przybliżyć najważniejsze cechy kamieni naturalnych, a szczególnie produktów na elewacje.

Trwałość kamieni naturalny

Większość kamieni naturalny jest niesamowicie trwała. Słowo większość jest tutaj kluczowe, ponieważ nie każdy materiał skalny nadaje się na wykorzystania zewnętrzne. Marmur, trawertyn, czy piaskowiec to materiały, które rzadko wykorzystuje się na zewnątrz budynków w naszym klimacie. Faktem jest, że dawniej służyły one nawet jako materiały budulcowe. Warto wiedzieć, że jeden z Cudów Świata, Koloseum zostało zbudowane niemal w całości z trawertynu, który dzisiaj jest postrzegany jako materiał wewnętrzny. Podobnie jest z marmurem czy piaskowcem. Co się takiego zmieniło, od tamtych czasów? Głównie nasze podejście.

Dawniej materiał miał być po prostu trwały. Jeśli nie pękał, budynkom nie groziło zawalenie, znaczy, że był to dobry materiał. Nikt nie patrzył na plamy, przebarwienia, czy drobne pęknięcia spowodowane mrozem. Później zaczęto coraz większą uwagę przywiązywać do estetyki, a na tą chwilę, wygląd równa się trwałości, o ile już jej nie przebił. Dlatego wybierając kamień elewacyjny należy szukać materiałów z granitu, kwarcytu, łupka, bazaltu i gnejsu. Każdy z nich charakteryzuje się niesamowitym wyglądem, ale również rewelacyjną trwałością i odpornością.

Wymienione wyżej materiały kamienne odporne są na warunki atmosferyczne. Nie straszny im deszcz, grad, mróz, czy skwar. Każdy z nich idealnie sprawdzi się na elewacji. A co najważniejsze, będzie tam przez długie lata wyglądał niemal tak, jak dzień po skończonym montażu!

dom z atrakcyjnym kamieniem elewacyjnym

Zawsze unikalny wzór kamienia elewacyjnego

Zaletą wszystkich materiałów naturalnych jest unikatowość. Nigdy nie znajdziesz dwóch takich samych płytek, wzór jest zawsze oryginalny. Przykładając dwie takie same płytki do siebie, nawet z materiału o relatywnie stonowanej barwie i kolorystyce, to muszą się one od siebie różnić. Niestety tego samego nie można powiedzieć o imitacjach gipsowych kamieni dekoracyjnych. Są one produkowane z 4, może 6 odlewów. Niestety przez to można palcem pokazać pojedyncze elementy, które są powtarzalne i rzucają się oczy. Psuje to efekt końcowy całości, a w dzisiejszych czasach wszyscy dekoratorzy i architekci uciekają od takich rozwiązań na rzecz naturalnych produktów.

dom z atrakcyjnym kamieniem elewacyjnym

Izolacyjne cechy płytek elewacyjnych z kamienia

Nie wiele osób zdaje sobie sprawę, że kamień jest idealnym izolatorem ciepła i wilgoci. Dzięki elewacji z kamienia naturalnego zimą w domu będzie nieco cieplej, a latem, trochę chłodniej. W zależności o materiału, te cechy mogą działać intensywniej lub nie. Szczególnie ważna jest tutaj grubość kamienia. Pewnie nie raz byłeś w budynkach z poprzedniej ery, gdzie ściany są czasem niemal 2x grubsze od tych w nowym budownictwie. Na pewno zwróciłeś uwagę na fakt, że mimo upalnego lata, w takich wnętrzach jest dużo chłodniej. Tak właśnie będzie działał kamień, z tym że, nie potrzebujemy tutaj 30 cm, wystarczy 2 lub 3 cm, a będziemy czuli sporą różnicę.

Izolacja cieplna to jedno, ale równie ważna jest izolacja ścian domu przed wilgocią. Ogromnym problemem w wielu domach, nawet z rynku pierwotnego jest wilgoć. Zbyt dużą wilgotność powietrza w domu, będzie powodować powstawanie grzybów i pleśni na ścianach, a od tego tylko chwilę do problemów oddechowych, a nawet takich chorób jak astma. Kamień jest rewelacyjnym izolatorem i dzięki niemu twój dom i twoje ściany będą na pewno zdrowsze.

dom z atrakcyjnym kamieniem elewacyjnym

Podobnych zalet jest jeszcze wiele, a jedynym argumentem przeciwko elewacji z kamienia jest cena. Faktem jest, że cena 1 metra kwadratowego kamienia nie jest najtańsza. Najtańszy kamień elewacyjny można kupić w cenie około 90 zł za metr kwadratowy. Dużo? Mało? To zależy. Ale warto spojrzeć na to trochę z innej strony. Montując kamień naturalny na elewacji, masz niemal dożywotnią gwarancję, że kamień będzie wyglądał dokładnie tak, jak w dniu, w którym go zamontowałeś. A jak jest w przypadku tradycyjnych elewacji z tynku pokrytego farbą? Niestety należy go odnawiać, myć co 2-3 lata. W niektórych, skrajnych przypadkach nawet częściej. Po 10 latach okazuje się, że każde odświeżanie kosztowało tyle, że w tej samej cenie mielibyśmy kamień naturalny, który jeszcze długo nie wymagał by żadnych prac renowacyjnych.

Wpis powstał we współpracy z www.skalite-kamien.pl

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium