Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Chmura tagów
Wrześniowe prężenie mięśni, czyli jesienne prace w ogrodzie 0
Wrześniowe prężenie mięśni, czyli jesienne prace w ogrodzie

Prace ogrodnicze we wrześniu

Wrzesień to dobra pora na przesadzanie bylin, aby przed zimą zdążyły się ukorzenić. To również odpowiedni czas do przeprowadzania zmian w ogrodzie - przesadzania i sadzenia nowych roślin.
Przy sadzeniu drzew i krzewów wystarczy głębokie przekopanie gleby i wymieszanie jej z nawozami. Większość drzew i krzewów liściastych sadzi się w okresie spoczynku, czyli wczesną wiosną lub jesienią. Należy jednak pamiętać, że gatunki wrażliwe na mrozy, takie jak: magnolia, migdałowiec, wzwrzynek, wiśnia ozdobna, lepiej posadzić wiosną. Iglaki z bryłą korzeniową można sadzić cały rok, przestrzegając kalendarza księżycowego.

Zakres prac w zależności od części ogrodu

Krzewy

Wyrównujemy żywopłoty, przycinamy przekwitłe krzewy, formujemy pnącza, nadając im pożądane kształty. Tniemy formy płaczące, wycinając okwitnięte pędy.

Trawnik

Trawnik powinno się dokładnie zagrabić, usuwając wyschniętą po lecie trawę i filc. Warto wyrównać powierzchnię, uzupełniając drobne nierówności piaskiem lub ziemią. Wyschnięte miejsca można zastąpić kawałkami wyciętego trawnika lub wysiać młodą trawę.

Rabaty

Dbamy o rabatki kwiatowe, usuwając przekwitłe rośliny jednoroczne. Wykopujemy bulwy mieczyków.
Sadzimy rośliny cebulowe: lilie, tulipany, narcyzy, kosaćce, hiacynty, szafirki.
Wykopujemy, dzielimy i przesadzamy rośliny bagienne. Przechowujemy do wiosny w słoju z wodą (w chłodnym, ale jasnym miejscu) pączki pływacza i żabiścieku.
Możemy wysiać rośliny odporne na mróz, które uprawiane są w cyklu dwuletnim: ubiorki, chabry, maki, nagietki, czarnuszkę damasceńską.

Możemy wiszące w miejscu osłoniętym od silnych wiatrów kosze obsadzić roślinami mrozoodpornymi i zimozielonymi: bluszczem, wrzoścami, trzmieliną lub karłowatymi odmianami iglaków.

Wysadzamy karpy rabarbaru (pięknie wygląda na wiosnę, kiedy rozwijają się pierwsze liście). Podłoże powinno być przygotowane, wzbogacone nawozami i kompostem lub obornikiem.

Po zbiorach owoców, dokonujemy letniego cięcia drzew (śliwy, wiśnie). Śliwy lubią stanowisko słoneczne i mają małe wymagania glebowe.

Jesień to dobra pora na rozmnażanie przez odkłady takich pnączy jak: hortensja pnąca, powojnik czy wiciokrzew. W początkowym okresie nie oddzielamy odkładów od rośliny macierzystej, która zaopatruje je w niezbędne składniki pokarmowe. Wybieramy pęd najbliższy ziemi, nacinamy go skośnie na długości 2-3 cm od początku do połowy pędu, usuwamy liście po obu stronach nacięcia. Układamy go w rowku, dociskamy obejmą, a wierzchołek przywiązujemy do palika. Przy regularnym podlewaniu po roku odkład wykształci korzenie i roślina będzie przygotowana do samodzielnego życia. Odcinamy ją wtedy od rośliny macierzystej i przenosimy w inne miejsce do gruntu.

Komentarze do wpisu (0)

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium