Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Chmura tagów
Lato kipi plonami, czyli sierpniowe kalendarium prac w ogrodzie 0
Lato kipi plonami, czyli sierpniowe kalendarium prac w ogrodzie

Sierpień w ogrodzie

Zakres prac w zależności od rodzaju roślin

Sierpień zaczął się upalnie, ale z pewnością zauważyliśmy, że dni są krótsze. Wciąż jeszcze kwitnie wiele kwiatów i wiele jest do zrobienia w ogrodzie przed nadejściem jesieni.

Ogród owocowy

 • W sierpniu wysadzamy sadzonki truskawek i poziomek, które będą owocować za rok.
 • Rozpoczynamy letnie cięcie drzew owocowych oraz formowanie młodych osobników.
 • Gałęzie ciężkie od owoców podtrzymujemy podporami.
 • Pamiętamy o zakładaniu na drzewa owocowe opasek przeciwko szkodnikom.

Kwiaty i krzewy

 • Przycinamy po przekwitnięciu glicynię.
 • Dbamy o róże, walcząc ze szkodnikami, czarną plamistością oraz rdzą. Warto także przeprowadzić oprysk na mszyce i przędziorki.
 • W pierwszej połowie sierpnia sadzimy zimowity, które z pewnością zakwitną już jesienią oraz lilie białe, przebiśniegi i krokusy, cebule szafirków oraz szachownic, które staną się ozdobą naszego ogrodu już w przyszłym sezonie. Druga połowa sierpnia to także czas, kiedy sadzimy drzewa i krzewy iglaste oraz zimozielone krzewy liściaste. Sadzimy jedynie te rośliny ozdobne, które produkowane są w pojemnikach.
 • Pod koniec miesiąca należy po raz ostatni przystrzyc krzewy i drzewa oraz zasilić je nawozem zawierającym azot.
 • Właśnie teraz powinniśmy również podzielić rozrośnięte kępy złocieni wielkich, liliowców, maków wschodnich, fiołków oraz floksów. Tak samo podzielmy piwonie. Aby je rozmnożyć, rośliny muszą mieć przynajmniej 6 lat. Ostrożnie wykopujemy rośliny, by nie połamać ich kruchych korzeni. Tak przygotowane roślinki sadzimy bardzo płytko, by pąki nie znalazły się pod ziemią głębiej niż na 4 centymetry. Jeżeli zakopiemy je zbyt głęboko, roślina może nie rozkwitnąć przez kilka lat.
  Pamiętajmy, by właśnie teraz wykopać cebule czosnków ozdobnych oraz przygotować glebę pod cebulki roślin, które sadzić będziemy we wrześniu.
 • Przycinamy byliny po przekwitnięciu.
 • Pobieramy i ukorzeniamy w inspektach sadzonki fuksji, pelargonii, bluszczu i innych roślin doniczkowych, których nie możemy rozmnożyć z nasion.

Trawnik

Regularnie kosimy trawnik i robimy drobne uzupełnienia. Trawę kosimy mniej więcej co tydzień, a co 3-4 dni obficie ją polewamy, tak aby woda przesiąkła na głębokość 10-15 cm, dokąd sięgają korzenie. Przy dużych upałach murawę nawadniamy codziennie, najlepiej wcześnie rano. Więcej na temat trawnika tutaj - Pielęgnacja trawnika przez cały rok.

W sierpniu kwitną: dzwonki, floksy, brodziszki, mieczyki, malwy, werbeny, żeniszki, cynie, petunie, ślaz, lobelie, funkie, tytoń, bazylia, lawenda, szałwia, omżyn, słoneczniki, tojeść, wiesiołek, rubekia, aksamitka, dziurawiec, pelargonie, rdest, surmia, milin, ketmia, psianka.

Komentarze do wpisu (0)

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium