
Marzec w ogrodzie
Choć kalendarzowa wiosna zaczyna się dopiero 21 marca, myślę, że większość z nas ma nadzieję, że już dużo wcześniej biały puch ustąpi na rzecz wychylających się nieśmiało pierwszych zwiastunów wiosny.
W tym roku wyjątkowo te pragnienia mają szansę się spełnić. Zobaczmy więc jakie prace w ogrodzie niosą ze sobą marcowe dni.
Zakres prac w zależności od rodzaju ogrodu
W ogrodzie ozdobnym:
- Możemy powoli rozchylać okrycia (osłony) zimowe na naszych roślinach. Jednak należy być ostrożnym, marzec może przynieść ze sobą dni ciepłe jak i bardzo mroźne - w końcu w marcu jak w garncu, jak mówi przysłowie.
- Dokładnie sprawdzamy stan drzew i krzewów, jeśli zauważymy zeschłe, połamane, czy obumarłe gałęzie najlepiej wykonać cięcia sanitarne. Możemy przyciąć krzewy kwitnące na tegorocznych pędach, np. jaśminowiec wonny, krzewuszki, budleje, tawuły japońskie.
- Zaglądamy również do naszych rabat bylinowych. Jest to dobry czas na odchwaszczenie, usunięcie zeschłych liści oraz odmłodzenie poprzez podział kęp i brył korzeniowych. W ten sposób możemy uzyskać dodatkowe sadzonki i przenieść je w inne miejsce. Po przesadzeniu warto zadbać o utrzymanie wilgotności podłoża.
- Dla tych, którym jesienią umknęło przygotowanie podłoża rabat przeznaczonych na kompozycje roślin jednorocznych, słowa otuchy - możecie nadrobić swoje zaległości spulchniając glebę właśnie w marcu
- Rozgarniamy kopczyki usypane wokół krzewów róż. Nie zapomnijmy też o skróceniu zeszłorocznych pędów.
- Marzec, czyli czas przedwiośnia to doskonały moment na przycinanie traw ozdobnych, np. miskantów chińskich. Pozostawione źdźbła traw tak pięknie urozmaicające surowy zimowy krajobraz, muszą ustąpić miejsca nowym pędom. Ponadto jest to dobra pora, by wzbogacić kompozycje trawiaste o nowe gatunki.
- Z końcem miesiąca czeka nas przycinanie wrzosów i wrzośców.
- Ostatnie dni miesiąca, zwłaszcza gdy gleba pozostaje już rozmarznięta, sprzyjają także nowym nasadzeniom drzew i krzewów. Dodatkowo, jeżeli jesteśmy niezadowoleni z dotychczasowego rozmieszczenia krzewów, jest to dobry moment na ich przesadzenie.
- Drzewa i krzewy nawozimy kompostem.
- Możemy już sobie pozwolić na wysiew nasion jednorocznych do pojemników pozostających w pomieszczeniach (np. aksamitki, cynie, kobee, wilce), natomiast z wysiewem bezpośrednio do gruntu musimy poczekać na koniec marca (np. nagietek, smagliczka nadmorska, mak, ostróżka, groszek pachnący)
- Oczyszczamy trawnik z suchych i zgnitych źdźbeł trawy. Wykonujemy aeracje trawnika, czyli napowietrzanie oraz zasilamy go. Jest to również doskonały czas na przygotowanie podłoża pod nowy trawnik.
Na tarasie i balkonie:
- Rośliny posadzone w pojemnikach nawadniamy i nawozimy.
- Egzemplarze roślin pojemnikowych zimujące w pomieszczeniach powoli hartujemy wynosząc je okresowo na zewnątrz.
- Wymieniamy wierzchnią warstwę ziemi w donicach na świeżą glebę lub w razie potrzeby przesadzamy rośliny.
- Aby ubarwić swoje balkony możemy wprowadzić kolorowe kompozycje wczesnych roślin odpornych na chłody (bratki, pierwiosnki, stokrotki). Musimy jednak pamiętać, że w razie zapowiadanych nocnych przymrozków należy je okryć agrowłókniną.
- Prawdopodobnie każdy z nas zachwyca się na widok kwitnących wiosną roślin cebulowych, również te rośliny możemy przenieść na nasze balkony, a nawet domowe parapety. Jeżeli nie zdążyliście posadzić jesienią cebul tulipanów, hiacyntów czy narcyzów, teraz możecie skomponować skrzynię z pędzonych roślin cebulowych. Bez problemu znajdziecie je w sklepach.
- Częstą ozdobą polskich balkonów są pelargonie i fuksje. Jeśli marzą Wam się rozkrzewione egzemplarze, przytnijcie im pędy nad 3-5 pąkiem.
W sadzie i warzywniku:
- Drzewa i krzewy owocowe, podobnie jak i ozdobne, możemy sadzić zaraz po rozmarznięciu gleby, następnie mocno je przycinamy.
- Starsze już egzemplarze również tniemy cięciem formującym (jabłonie, grusze).
- Należy wyciąć gałęzie suche, z widocznymi zmianami chorobowymi oraz opanowane przez szkodniki. Dodatkowo usuwamy tzw. wilki, czyli młode jednoroczne przyrosty odznaczające się pionowym wzrostem ku górze.
- Nawadniamy, zasilamy i ściółkujemy podłoże przy drzewach i krzewach.
- Z początkiem marca kończymy formowanie winorośli, a przechodzimy do przycinania krzewów owocowych (agrest, maliny, jeżyny, porzeczki, borówki).
- Gdy pogoda na to pozwala i jest dostatecznie ciepło, końcem marca wysiewamy warzywa wprost do gruntu (marchew, pietruszka, groch, groszek cukrowy, szpinak, rzodkiewka) lub też w inspekcie (brokuł, kalarepa, kalafior, seler, por, różne odmiany sałaty, cebula). Warzywa wysiewane w tym czasie w większości będą wymagać okrycia.
- Ciepły marzec pozwala na wysiew ziół do gruntu m.in. koperku, kolendry, kminku, cząbru. Zioła wieloletnie mocno ścinamy, niektóre odmładzamy przez podział oraz usuwamy te nadmiernie się rozrastające. Wybrane zioła możemy później przesadzić do doniczek i udekorować nimi nasze balkony i tarasy.
Choć wydawać się może, że przed nami dużo pracy, na pewno z chęcią wyrwiemy się z zimowego lenistwa, aby zaopiekować się naszymi ogrodami. Już niedługo rośliny odwdzięczą nam się swoim urokiem, a świeże owoce i warzywa wyjątkowym smakiem.
Kolejne kroki już za miesiąc w naszym kalendarium prac ogrodniczych na kwiecień.
Bądźcie gotowi! :)