
Maj w ogrodzie
Maj przepełnia nasze otoczenie szeroką gamą barw i rozmaitymi zapachami kwitnących kwiatów. Coraz cieplejsze dni sprzyjają częstemu przebywaniu na świeżym powietrzu, a także uprzyjemniają pracę w ogrodzie. Poniżej przedstawię Wam zadania na ten miesiąc.
Zakres prac w zależności od rodzaju ogrodu
W ogrodzie ozdobnym:
- Rośliny jednoroczne przesadzamy do donic lub uzupełniamy nimi kompozycje rabat bylinowych.
- Gatunki dwuletnie wysiewamy na rozsadniku.
- Majowy czas to ostatni moment na posadzenie roślin cebulowych, które zaszczycą nas swoimi kwiatami latem.
- Dobrym sposobem na zagęszczenie bylin jest uszczykiwanie ich pędów - w tym miesiącu możemy śmiało podjąć się tego zadania.
- Krzewy kwitnące w poprzednich miesiącach domagają się przycięcia - usuwamy przekwitłe kwiatostany (np. u lilaków).
- Niektóre tulipany dopiero zamierzają oczarować nas swoimi kwiatami, natomiast wiele z nich już zakończyło kwitnienie, dlatego możemy zabrać się za ich pielęgnację: na bieżąco usuwamy przekwitłe kwiaty, a kiedy pojawią się zżółknięte liście wykopujemy cebulki, oczyszczamy z ziemi i przechowujemy w suchych miejscach.
- Rośliny formowane przycinamy. Skracamy pędy bukszpanów, forsycji, ligustru oraz inne żywopłotowe gatunki.
- Zwiększamy częstotliwość koszenia trawników, a te nowo założone często nawadniamy.
- Nadal bacznie obserwujemy prognozy pogody i w razie obniżenia temperatury, okrywamy bardziej wrażliwe rośliny.
- Również w maju jest jeszcze czas na uporządkowanie naszych zbiorników wodnych - oczyszczamy je z glonów i obumarłych roślin, możemy również rozpocząć dokarmianie ryb, gdy woda osiągnie wyższą temperaturę (ok. 12˚C).
Na balkonie i tarasie
- Po tzw. zimnych ogrodnikach - po połowie maja, przenosimy rośliny zimujące w pomieszczeniach na ich letnie stanowiska. Możemy również zrobić majowe zakupy i posadzić swoje ulubione rośliny w skrzynkach i donicach.
- Śmiało sadzimy zioła w pojemnikach na balkonach i parapetach, ustawiamy je w miejscach słonecznych.
Sad i warzywnik
- Po zimnej Zośce możemy zabierać się do przesadzania siewek z uprawy domowej do gruntu: pomidory, cukinię, seler, dynię oraz wysiewania nasion większości warzyw, m. in.: ogórki, fasolę szparagową i tyczkową, kukurydzę. Jeszcze do połowy miesiąca możemy wysiewać rzodkiewkę.
- Możemy zebrać już pierwsze plony wczesnej odmiany sałaty, kopru, rzodkiewki, szpinaku.
- Aby odstraszyć mszyce od naszych roślin posadźmy przy sadzie i warzywniku nasturcję, która je przyciąga.
- Grządki z truskawkami i poziomkami ściółkujemy.
- Uprawy w szklarniach i na inspektach chronimy przed intensywnym słońcem zapewniając zacienienie. Dbamy również o regularne ich wietrzenie.
- Z końcem miesiąca wprowadzamy podpory przy rozrastających się pomidorach. Prowadzimy główny pęd i usuwamy te na nowo się pojawiające w pachwinach liści. Pamiętajmy, by nie moczyć liści pomidorów - nie przepadają za tym.
- Młode drzewa i krzewy zasilamy nawozem azotowym.
Pełnia wiosny raczy nas swoimi urokami i wynagradza nam trudy poprzedzających miesięcy spędzonych na pielęgnacji naszych zakątków ogrodowych. Cieszmy się wiosennym czasem!:) Przeczytaj także nasz artykuł o wiosennych zmianach w ogrodzie! Znajdziesz go tutaj - Zmień swój ogród na wiosnę - jak dobrać meble, donice, dodatki do stylu ogrodu?