Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Chmura tagów
Czerwcowe hasanie po ogrodzie, czyli kalendarium prac 0
Czerwcowe hasanie po ogrodzie, czyli kalendarium prac

Czerwiec w ogrodzie

I mamy czerwiec, który rozpoczął się deszczowo, ale to dobrze dla naszych roślin i ogródkowych plonów, przy czym trzeba pamiętać o chwastach, które również lubią deszcz.
Czerwiec to czas, kiedy kończy się wiosna, a zaczyna lato. Mija wspaniały okres kwitnienia wielu roślin. 21 czerwca rozpocznie się kalendarzowe lato.

Rośliny którymi musimy się zająć w czerwcu

Cebulki

Na początku miesiąca, kiedy już przekwitły narcyzy i tulipany, należy je wyjąć z cebulkami, wysuszyć w przewiewnym miejscu i pozostawić oczyszczone oraz przebrane do września, kiedy ponownie będziemy sadzić je do gruntu. Powinno się to robić po całkowitym wyschnięciu liści, muszą one bowiem zmagazynować w swych cebulach odpowiednią ilość substancji pokarmowych i uformować pąki, z których w kolejnym roku wyrosną nowe liście, łodygi i kwiaty.

Bez

Lilaki (czyli bzy) po przekwitnięciu pozbawiamy wyschniętych kwiatostanów, aby skierować wszystkie siły rośliny na tworzenie nowych pąków kwiatowych. Bez powinno się przycinać dla nadania mu właściwej formy. Każdej jesieni ścinamy jeden z głównych najgrubszych pędów, aby uzyskać nowy przyrost z korzeni rośliny, wycinamy również wszystkie chore pędy i zasilamy nawozem, aby pobudzić wzrost nowych pędów. Lilaki najlepiej rosną i kwitną w pełnym świetle.

Winorośl

Skracamy pędy owoconośne winorośli, zostawiając pięć liści za najwyżej wyrastającym kwiatem. Liście winorośli na jesieni pięknie się wybarwiają.

Drzewa i krzewy

Przerzedzamy kwiaty lub zawiązki owoców jabłoni, grusz i brzoskwiń. Pielimy, odchwaszczamy i usuwamy samosiejki klonów, jesionów, brzóz, orzechów włoskich i dębów. Usuwamy trawę rosnącą pod drzewami i krzewami, wytyczamy lub grodzimy rabaty kwiatowe.
Usuwamy przekwitłe pędy żylistka i żarnowca, kwiatostany złotokapów. Wycinamy osłabione pędy.
Po przekwitnięciu krzewów kwitnących wiosną m.in.: wczesnych tawuł, krzewuszki i pigwowca, przytnijmy je.
W drugiej połowie miesiąca należy przystąpić do strzyżenia żywopłotów liściastych i iglastych. Cięcie powinno skrócić tegoroczny przyrost o około 2/3 długości pędów.
W czerwcu możemy jeszcze zasadzić drzewa i kwiaty, jednak tylko te, sprzedawane w pojemnikach.

Kwiaty

Obcinamy stożki wzrostu pędów nawłoci ogrodowej, dzielżanu, floksów, złocieni, astrów, goździków, aby lepiej się rozkrzewiły i kwitły. Usuwamy przekwitłe kwiatostany różanecznikom aby zapobiec powstaniu owocostanów.
Wysiewamy nasiona roślin dwuletnich i bylin, min. stokrotkę, bratki czy goździk brodaty. Ponieważ podczas kiełkowania powinny mieć dużo wilgoci, warto wysiać je w miejscu cienistym.

Róże

Krzewom róż powtarzającym kwitnienie powinniśmy właśnie teraz przyciąć pędy z przekwitłymi kwiatami, by pobudzić je do ponownego kwitnienia. Zabieg ten przeprowadzamy o dwie pary liści poniżej kwiatu. Róże nie lubią spryskiwania, podlewamy więc samą bryłę korzeniową.

Rabarbar

Jeśli hodujemy w ogrodzie roślinę dekoracyjną, jaką jest np. rabarbar, musimy pamiętać, że od końca czerwca nie należy zrywać jego liści w celach kulinarnych, ponieważ w tym czasie gromadzi on w ogonkach liściowych zbyt dużo kwasu szczawiowego. Poza tym liście potrzebne są do zbierania substancji odżywczych odkładanych w kłączach.

Pielęgnacja i siew warzyw i owoców w czerwcu

W sadzie

Czerwiec jest okresem silnego wzrostu młodych drzewek owocowych. W młodym sadzie zajmujemy się formowaniem koron. Pamiętajmy o regularnym podlewaniu młodych drzewek.
Ściółkujemy rozsadę truskawek aby owoce nie dotykały ziemi.
Przerzedzamy zawiązki grusz i jabłoni aby został tylko jeden najsilniejszy.
Przerzedzamy zagony malin. Wycina się najsłabsze odrosty korzeniowe.

W warzywniku

Palikujemy pomidory i usuwamy im regularnie boczne pędy wyrastające w kątach liści.
Aby móc regularnie zbierać młode, świeże rośliny przyprawowe, w pierwszej połowie czerwca warto wysiać koper ogrodowy, rzeżuchę, trybulę i pietruszkę.
Na początku miesiąca siejemy ogórki, dynie i patisony, a także kalarepę oraz buraki. Aby zapewnić sobie ciągłość zbiorów dosiewamy fasolę szparagową, rzodkiewkę i sałatę na późny jesienny zbiór.

Nie zapominajmy o podlewaniu

Podlewanie roślin i trawnika

Podlewamy rośliny, dbamy o trawnik (zasilamy go ponownie, jeśli nie zdecydowaliśmy się na stosowanie nawozów o długotrwałym działaniu. Zawsze przed deszczem, nigdy w czasie suszy). Podlewanie jest w czerwcu najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym. Niektórych roślin (szczególnie ciepłolubnych) nie należy podlewać zimną wodą. Więcej na temat pielęgnacji trawnika przeczytasz tutaj - Pielęgnacja trawnika przez cały rok.

Oczko wodne

Pamiętamy o dolewaniu do oczka wodnego czystej wody i jego napowietrzaniu. Czyścimy je, usuwamy glony i liście roślin pływających w celu zwiększenia ilości światła docierającego do głębszych partii zbiornika wodnego. Przyczyną szybkiego wzrostu glonów może być zbyt duża ilość światła słonecznego. Rozwiązaniem może być wpuszczenie do oczka wodnego rozwielitek, będących naszymi sprzymierzeńcami w walce z glonami.

Komentarze do wpisu (0)

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium