Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Chmura tagów
Jeż w ogrodzie - wszystko co musisz wiedzieć? 1
Jeż w ogrodzie - wszystko co musisz wiedzieć?

Jeż w ogrodzie to bardzo miły gość. Warto poznać go bliżej, i stworzyć takie warunki, aby w naszym ogrodzie czuł się przyjemnie.

Jeż jest największym, owadożernym ssakiem, jaki występuje w naszym kraju. Najczęściej waży około 800 g do 1200 g. Znakiem rozpoznawczym są brunatne kolce, i jaśniejszą sierść na brzuchu. Lekko wydłużony ryjek zdobi mały, czarny nosek, a uszy są praktycznie niewidoczne.

W naszym kraju występują dwa gatunki jeży, ale popularniejszy jest jeż wschodni, który zamieszkuje niemal cały kraj. Jeż europejski występuje na Śląsku, Ziemi Lubuskiej i Pomorzu. Obydwa gatunki są objęte ochroną, ponieważ ich liczebność regularnie maleje. Jest to wynikiem zanikania naturalnych miejsc występowania jeży i ich wymuszonej migracji. Jeże coraz częściej zbliżają się do domostw i gospodarstw, gdzie giną pod kołami aut, czy w wyniku kontaktu z domowymi psami. Niestety, w dużej mierze działalność człowieka wpływa na ograniczenie jego liczebności.

jeż w ogrodzie

Wszystkie gatunki jeży są w Polsce pod ochroną.

Jeż żyje około 7-10 lat. W tym czasie zjada na kilogramy ślimaki, owady, żaby, węże, żmije, dżdżownice, jaszczurki, a czasem nawet ptaki. Jest wybitnie mięsolubny, ale uznaje się go za wszystkożernego. Mitem jest jednak obrazek jeża z jabłkiem na grzbiecie. Jeż sięgnie po owoce dopiero w ostateczności, kiedy nie znajdzie innego pokarmu. I wtedy i tak nie zajada się jabłkami, a raczej grzybami, jagodami, czy orzeszkami z buczyny.

jeż wystawia język

Jeże są wszystkożerne, ale przede wszystkim lubią ślimaki, żaby, jaszczurki.

Jeż jest raczej samotnikiem, spotyka się z innymi osobnikami tylko na czas godów. Ciąża u jeży trwa 5-6 tygodni, a samica może urodzić od 1 do nawet 5 małych jeżyków w jednym miocie.

Jeże naturalnie występują w lasach liściastych i parkach. Kochają drzew i krzewy, chaszcze, wysokie trawy. Szukają schronienia w gęstej trawie i krzewach, więc w naszym ogrodzie pokochają nieco zapomniane, dzikie zakątki. Działalność człowieka, w tym duża redukcja dzikich zakątków, nagminne wymiatanie opadłych liści, powoduje, że dla jeży w miastach i ich okolicach, brakuje miejsc sprzyjających. Rozwijająca się turystyka i zamiłowanie do rekreacji na świeżym powietrzu, czasem związana z brakiem szacunku do dzikich miejsc, również ma negatywny wpływ na warunki życia dzikich zwierząt, nie tylko jeży.

Sen zimowy u jeży

Jeże to wybitne śpiochy - w ciągu doby śpią nawet 18 godzin, a najbardziej aktywne są w nocy.

jeż na trawniku

Jeże żerują w nocy.

Jeże również zapadają w sen zimowy. Kiedy temperatura powietrza znacznie spada, osiągając poniżej 10 stopni Celsjusza, jeże poszukują dogodnego schronienia. Zanim zapadną w sen zimowy, muszą zwiększyć swoją masę ciała - w ten sposób zapewniają sobie przetrwanie. Zbyt małe, wychudzone jeże niestety nie przeżyją.

Jeże najchętniej zimują w miejscach suchych, zacisznych, gdzie temperatura nie spada znacznie poniżej zera, i raczej utrzymuje się na stałym poziomie.

W czasie snu zimowego hibernują, a bicie ich serca zwalnia nawet do 20 uderzeń na minutę.

Jak zbudować domek dla jeża?

Domek dla jeża będzie chronił go przed wyziębieniem i naturalnymi wrogami, którzy w naszym ogrodzie mogą mu dokuczać- na przykład psem. Domek dla jeża pomoże mu przetrwać zimę, a my na wiosnę zyskamy ogrodowego pomocnika. Jeże bowiem uporają się ze ślimakami, są uznawane również za czyścicieli ogrodów.

jeż wychodzący z wiklinowego domku

domek dla jeża przykryty liścmi

Propozycje domków dla jeża.

Domek dla jeża możemy wykonać z drewnianych desek, lub skrzynki albo nawet donicy. Najważniejsza zasada, to aby wnętrze było suche i niedostępne dla drapieżników.

Budując domek z drewna, możemy zaplanować go w kształcie kwadratu, o boku w wymiarach około 35-40 cm. Wnętrze domku dla jeża możemy podzielić na przedsionek i "pokoik" co dodatkowo zwiększy komfort. Taką konstrukcję zwieńczamy dachem, który ochroni jeża przed deszczem. Możemy okryć go dodatkowo gałęziami czy liśćmi.

Innym, prostszym rozwiązaniem, będzie sterta gałęzi, którą wypełnimy miękkim "wkładem".

Możemy też domek dla jeża wykonać z większej donicy. Ustawiamy ją dnem do góry, a w jednej ściance, od samego brzegu wycinamy otwór o średnicy około 20 cm. Wnętrze wypełniamy odpowiednimi materiałami, a całość dodatkowo możemy obciążyć kamieniem, aby donica nie przewróciła się w czasie silnych wiatrów.

Domek dla jeża ustawiamy w zacisznym miejscu, z dala od szlaków komunikacyjnych, wypadających w naszym ogrodzie. Takie schronienie sprawi, że tak pożyteczne stworzenie jak jeż, poczuje się bezpiecznie.

Czym wypełnić domek dla jeża?

Domek dla jeża możemy wypełnić trocinami, suchymi liśćmi, słomą. Ważne, pamiętajmy, aby w czasie budowy domku, pracować w rękawicach, ponieważ jeż ma czuły węch, a zapach człowieka może go odstraszać.

jeż w drewnianym domku

Jeż daje się oswoić.

Niezależnie czy chcemy zrobić domek, czy kupić gotowy, domek drewniany dodatkowo możemy zaimpregnować styropianem, a także ustawić go na takim, co zwiększy komfort jego lokatora.

Kiedy jeż zapada w sen zimowy?

Jeż zapada w sen zimowy w październiku. Najlepiej więc zrobić schronienie trochę wcześniej, aby szukający schronienie jeż w ogrodzie, mógł spokojnie w tym domku zamieszkać.

Jeż w ogrodzie - o czym jeszcze trzeba wiedzieć?

Koty, psy i sowy, to większe zwierzęta, które mogą zagrażać w ogrodzie jeżom. Ale bardzo groźne są również dla jeża chory i pasożyty, takie jak pchły czy kleszcze. Jeż nie może się podrapać przez kolce, nie pozbędzie się tych pasożytów, a one często mocno osłabiają go i zwierzak może paść.

Jeżeli w naszym domku jeż zagościł, nie wolno tam zaglądać, aby go nie spłoszyć. Jeże są pod ochroną, nie wolno brać ich na ręce, ani tym bardziej do domu.

jeżyk

Jeżeli będziemy mieć szczęście, zyskamy ogrodowego pomocnika.

Zagrożeniem dla jeża zachodniego w ogrodzie będzie nasz zbiornik wodny. Należy go zabezpieczyć - mimo, że jeż to dobry pływak, to ze stromych zbiorników może się nie wydostać.

Miejmy na uwadze również, że ogród, który będzie uprawiany bez chemicznych trutek i oprysków, będzie bezpiecznie dla każdego mieszkańca. Jeż jest odporny na jadowite żmije i ropuchy, ale trucizna i chemia działa na niego negatywnie, podobnie jak na inne zwierzęta.

Komentarze do wpisu (1)

25 października 2023

Napisano że koty mogą zagrażać jeżom. Mamy ich (kotów) jedenaście na posesji. Jeży jest kilka i one czują się wśród kotków wspaniale, podkradając im najlepsze kąski pokarku miesnego dla kotów. Pozdrawiam Czesław Szurowski

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium