Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Chmura tagów
Jesienne przycinanie roślin - kiedy, co i jak przycinać? 0
Jesienne przycinanie roślin - kiedy, co i jak przycinać?

Jesienne przycinanie roślin: Ochrona i wzmocnienie ogrodu!

Jesienne cięcie drzew i krzewów

W tym artykule dokładnie podpowiemy, jakie rośliny powinniśmy przycinać jesienią? Dowiesz się też, jakie są optymalne terminy przycinania roślin jesienią, oraz jak wykonać ten zabieg. Skupimy się też na najczęściej popełnianych błędach - czego zdecydowanie nie przycinać, oraz jak nie zaszkodzić roślinom.Jesienne przycinanie roślin jest zabiegiem, który ma na celu przede wszystkim przygotowanie roślin do kolejnego sezonu. Rośliny przycinamy jesienią, aby nadać im piękny kształt, pobudzić do kwitnienia lub owocowania wiosną, lub aby chronić je przed chorobami i zamieraniem. Prześwietlanie koron krzewów i drzew wpuszcza tam więcej światła i powietrza, a co za tym idzie, rośliny są chronione przed chorobami.

Jesień kojarzy się z porządkowaniem ogrodu i przygotowaniem go do zimy. Często słyszy się, że zbyt późne cięcie roślin, może im zaszkodzić - pędy po cięciu będą wrażliwe na mróz. Jednak we wskazanych przypadkach, wykonując cięcie jesienne zgodnie ze sztuką, uzyskamy atrakcyjne efekty.

jesienne przycinanie gałęzi

Jesienne przycinanie ma wzmocnić rośliny i przygotować do kolejnego sezonu.

Które krzewy ozdobne przycinać jesienią?

Jesienią powinniśmy przycinać krzewy ozdobne, które wyróżniają się ładnym pokrojem i chcemy utrzymać go w ryzach. W tym celu usuwamy stare gałęzie, grube pędy, pędy, które się krzyżują, są chore, zaburzają pożądany pokrój rośliny. Takie cięcie kształtujące i prześwietlające powinniśmy wykonać regularnie co rok, aby utrzymać roślinę w doskonałej kondycji.

Przykładem roślin, które powinniśmy przyciąć wczesną jesienią, są nawet żywopłoty liściaste np. z ligustru, grabu. Ich cięcie spowoduje zagęszczanie się, nada naszym żywopłotom pożądany kształt, a młode pędy zdążą się wykształcić i zdrewnieć do zimy, tak aby zyskać odporność na mróz.

jesienne przycinanie żywopłotu w ogrodzie

Wrzesień to ostatni dzwonek na przycięcie żywopłotu.

W okresie jesiennym możemy dokonać cięcie krzewów, które zawiązują dekoracyjne owoce. Mamy możliwość oceny, które gałązki nie owocują i możemy usunąć je, tworząc poprzez cięcie więcej miejsca dla owocujących pędów, chrońmy roślinę przed chorobami grzybowymi, które rozwijają się w zbytnie zagęszczanych koronach.

W okresie jesiennego lub zimowego spoczynku tniemy też krzewy ozdobne, które kwitną na końcach pędów tegorocznych, np. budleja, tawuła. Usuwamy w tym czasie stare pędy, co pobudza roślinę wiosną do wytwarzania nowych przyrostów.

Również krzewy ozdobne, które kwitną na pędach wieloletnich, możemy przycinać w czasie jesiennego spoczynku, po to, aby rozluźnić krzew, usunąć najstarsze pędy, i pobudzić kwitnienie wiosną, a także rozwój nowych pędów, które zakwitną za jakiś czas

Przycinanie drzew jesienią

Przycinanie drzew jesienią ma zagwarantować nam ich atrakcyjny wygląd wiosną. Drzewa liściaste łatwiej jest przyciąć, kiedy dokładnie widać rysunek korony. Gdy zależy nam na idealnie ukształtowanej bryle, warto przyciąć ją jesienią.

przycinanie iglaków na jesień

Drzewa możemy przycinać w celu usunięcia chorych gałęzi albo, aby nadać im pożądany kształt.

Przycinanie roślin owocowych na jesieni?

Przycinanie roślin owocowych, zarówno drzew i krzewów owocowych, jesienią, ma na celu pobudzenie ich owocowania w kolejnym roku. Rośliny owocowe tniemy jesienią, zaraz po zbiorze owoców. W przypadku krzewów owocowych, usuwamy te gałęzie, które owocowały w tym roku. Na krzewie powinniśmy zostawić kilka najsilniejszych pędów, aby skumulować energię rośliny na wiosennym rozwoju i zawiązaniu nowych gałązek, które gwarantują obfite plony.

cięcie gałązek krzewów sekatorem

Nie wszystkie krzewy można przycinać jesienią - którym gatunkom to nie zaszkodzi?

Jakie krzewy owocowe przycinać jesienią

Jesienią z powodzeniem możemy przyciąć:

  • późno owocujące maliny,
  • jeżyny,
  • czarną porzeczkę,
  • agrest,
  • czerwoną porzeczkę,
  • aronię,

Przycinanie drzew owocowych

Przycinanie drzew owocowych jesienią ma na celu uzyskanie obfitych plonów w kolejnym roku. Przycinanie drzew owocowych skupia się na prześwietlaniu korony, co dopuszcza więcej słońca, a także usunięciu chorych i nieowocujących gałęzi tzw. dziczków.

Konieczność przycinania bylin jesienią

Konieczność przycinania bylin jesienią jest od pewnego czasu kwestią sprzeczną wśród różnych ogrodników. Dawniej pożądane było, aby późną jesienią rabaty bylinowe były uprzątnięte do gołej ziemi. W takim przypadku usuwało się nadziemne części bylin - zaschnięte liście, przekwitnięte kwiaty, nasiona. Ograniczało to rozwój chorób grzybowych, które w takich wilgotnych częściach roślin, miały idealne warunki do rozwoju.

przycinanie bylin na jesień

Czy byliny trzeba przycinać jesienią?

Obecnie coraz chętniej pozostawiamy te organiczne resztki na zimę na rabacie. Co to daje? Po pierwsze liście i inne organy chronią korzenie przed przemarzaniem. Dodatkowo przycinając dopiero zimą, mamy możliwość ocenić, czy roślina przemarzła i wymaga znacznej redukcji pędów, czy nie, i można coś pozostawić. Rezygnacja z przycinania bylin to również pozostawienie w ogrodzie schronienia dla owadów, ptaków, małych zwierząt - które muszą przetrwać zimę. Nasiona bylin są również pokarmem dla ptaków.

Warto wspomnieć też o tym, że praca w ogrodzie wiosną jest zdecydowanie przyjemniejsza, niż jesienią.

przycinanie lawendy na jesień

Byliny przed nadejściem zimy może uprzątnąć w całości, lub usunąć przekwitające kwiaty - jak na przykład w przypadku lawendy.

Które byliny trzeba przyciąć jesienią ?

Jesienią musimy przyciąć byliny, które zamierzamy dzielić i przesadzać. Wtedy konieczna jest redukcja suchych organów i części nadziemnych.

Musimy też usuwać przekwitnięte kwiaty roślin cebulowych, których nie wykopujemy np. czosnki, lilie. Przycięcie przekwitniętych kwiatów wzmocni cebulę, która w kolejnym roku silnie zakwitnie.

Jesienią przycinamy też przekwitnięte kwiatostany niektórych bylin, które muszą wzmocnić się na kolejny rok - np. lawendę usuwamy zaraz po przekwitnięciu, możemy przyciąć szałwię, przywrotnik, floksy, aby ograniczyć mączniaka.

Zasady prawidłowego cięcia

Zasady prawidłowego cięcia roślin mówią jasno, że rana po cięciu powinna być jak najmniejsza. Dlatego tniemy tak, aby powierzchnia cięcia była jak najmniejsza, pamiętając o tym jednak, że cięcie powinno być na skos.

Przycinając pędy z pąkami, staramy się zlokalizować cięcie blisko nowego pąka, z którego rozwinie się kolejny pęd. Taki zabieg sprawi, że krzewy będą wyglądać atrakcyjnie, bez sterczących, suchych "kikutów" po cięciu.

przed przycinaniem tuj

Do cięcia musimy koniecznie używać tylko bardzo ostrych narzędzi.

Kolejną istotną sprawą jest pogoda. Przycinanie krzewów jesienią wykonujemy w dni bezdeszczowe, ale pochmurne. Taka pogoda sprawi, że zminimalizujemy ryzyko wystąpienia chorób grzybowych w ranie po cięciu, co mogłaby spowodować wilgoć. Natomiast brak słońca sprzyja roślinom, które po cięciu mogłyby ulegać porażeniu słonecznemu.

Przycinanie krzewów jesienią musimy wykonać zawsze bardzo ostrymi narzędziami Narzędzia o ostrej krawędzi, równo przycinają tkanki roślinne, nie miażdżą ich. Narzędzia tępe, powodują rany gniecione, szarpane, co zwiększa ryzyko chorób roślin.

W przypadku rozległych ran, które występują zwłaszcza w cięciu drzew, krzewów, musimy zabezpieczyć je preparatem, który chroni roślinę przed wnikaniem chorób. Jednak nie smarujemy całej rany, co było zabiegiem powszechnym dawniej. Obecnie wiemy, że należy jedynie zabezpieczyć krawędź rany, stosując preparat ochronny tzw. sztuczną korę.

O tym pamiętaj podczas jesiennego przycinania drzew i krzewów

Przycinając krzewy i drzewa jesienią, koniecznie musimy pamiętać o roślinach, których nie powinno się przycinać w tym terminie, oraz o takich, których w ogóle nie poleca się przycinać.

Powinniśmy całkowicie zrezygnować z cięcia roślin, które rosną wolno, a cięcie ich szkodzi, zaburza naturalny pokrój, a one nie są w stanie się zregenerować. Te gatunki to np. rododendrony, azalie, magnolie.

Jesienią unikamy przycinania roślin, które w czasie zimy mogą przemarzać, co może oznaczać, że roślina całkowicie przemarznie. Do tej grupy należą np. róże.

Staramy się również pozostawiać na zimę w ogrodzie rośliny atrakcyjne np. hortensje bukietowe, czy krzewy i drzewa o barwnej korze - dereń biały, wierzby. Przycinanie hortensji jest uzależnione od jej gatunku - pisaliśmy o tym na naszym blogu hortensje - rodzaje, pielęgnacja, wymagania.

Forsycja przycinanie

Forsycja powinna być przycinana zaraz po kwitnieniu, przycinanie jesienią spowoduje usunięcie pędów z pąkami kwiatowymi, a tym samym roślina słabiej zakwitnie wiosną.

Trawy ozdobne przycinanie

Trawy ozdobne to jeden z gatunków bylin, które powinniśmy pozostawić aż do wiosny nieprzycięte. Usuwając trawę jesienią, narażamy ją na przemarznięcie. Tak więc traw ozdobnych nie przycinamy jesienią! Zabezpieczamy je tylko przed przemarzaniem, a potem cieszmy się pięknym widokiem lekkich traw, przysypanych śniegiem.

Cięcie sanitarne krzewów – jakie krzewy przyciąć jesienią

Cięcie sanitarne krzewów polega na usunięciu pędów chorych, starych, zagrażających roślinie. Powinniśmy wykonać je, kiedy rośliny są w stanie bezlistnym, czyli np. późną jesienią, gdyż możemy wtedy dokładnie określić, które gałęzie trzeba usunąć.

cięcie gałązek krzewów

Cięcie krzewów jesienią, kiedy są w stanie bezlistnym, pozwala na usunięcie chorych, zbędnych i starych gałęzi.

Jesienne cięcie po posadzeniu

Jesień to idealny czas na sadzenie nowych roślin - zwłaszcza krzewów liściastych, oraz bylin. Aby ułatwić przyjęcie się roślin, oraz pobudzić system korzeniowy do rozwoju, przycina się częściowo organy nadziemne. Przycięcie pędów powoduje, że roślina skupia swoją uwagę na wzmocnieniu systemu korzeniowego.

cięcie róży na jesień

I na koniec - pamiętajmy, że jesienią nie przycinamy pędów róż! Usuwamy tylko przekwitające kwiaty, a z mocniejszym cięciem czekamy do wiosny, kiedy miną niebezpieczne dla róż mrozy.

Jesień, jak każda pora roku w ogrodzie, rządzi się swoimi prawami. Pamiętajmy o tym, aby wykonać obowiązkowe zabiegi pielęgnacyjne w ich czasie, co sprawi, że ogród będzie pięknie wyglądał.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium