Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Chmura tagów
Promocje
Duży narożnik tarasowy Norrsken na nóżkach
Duży narożnik tarasowy Norrsken na nóżkach
17 750,00 zł 12 000,00 zł
szt.
Podświetlana donica TILLA LED
Podświetlana donica TILLA LED
429,00 zł 407,55 zł
szt.
Komplet ogrodowy: stół rozkładany Libeccio i krzesła Bora
Komplet ogrodowy: stół rozkładany Libeccio i krzesła Bora
3 680,00 zł 2 900,00 zł
szt.
Zestaw 4 szt. donic betonowych naturalnych corten
Zestaw 4 szt. donic betonowych naturalnych corten
4 820,00 zł 4 400,00 zł
szt.
Zestaw 5 szt. donic betonowych loft jasny szary
Zestaw 5 szt. donic betonowych loft jasny szary
3 720,00 zł 3 000,00 zł
szt.
Tradycyjny zestaw technorattanowych mebli Sandkorn
Tradycyjny zestaw technorattanowych mebli Sandkorn
12 900,00 zł 10 900,00 zł
szt.
Duża donica Mercury niebieska
Duża donica Mercury niebieska
547,46 zł 499,00 zł
szt.
Leżak basenowy Nardi EDEN
Leżak basenowy Nardi EDEN
550,00 zł 500,00 zł
szt.
Fotel Nardi ARIA
Fotel Nardi ARIA
840,00 zł 500,00 zł
szt.
Krzesło z podłokietnikami Nardi Costa
Krzesło z podłokietnikami Nardi Costa
280,00 zł 200,00 zł
szt.
Mały stolik Nardi Aria 60x60
Mały stolik Nardi Aria 60x60
315,00 zł 250,00 zł
szt.
Jaka szklarnia do ogrodu? 0
Jaka szklarnia do ogrodu?

Jaka szklarnia do ogrodu?

Szklarnia ogrodowa to wygodne i praktyczne wyposażenie ogrodu, dzięki któremu mamy bogatsze możliwości uprawy warzyw czy roślin ozdobnych. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szklarni. Skąd wiedzieć, jaką szklarnię wybrać? Która będzie najlepsza do naszego ogrodu? Na co zwrócić uwagę kupując szklarnie przydomowe?

szklarnia z drewna i szkła

duża, ładna szkarnia

szklarnia na podbudowie z cegły

Szklarnia ogrodowa powinna być funkcjonalna, ale może być również piękna.

Szklarnia ogrodowa - marzenie każdego ogrodnika

Szklarnia ogrodowa nie jest podstawowym wyposażeniem ogrodu, ale dzięki jej wprowadzeniu do ogrodu mamy szansę uprawiać wcześniej warzywa, takie jak liczne nowalijki czy pomidory. W szklarniach możemy produkować rozsady roślin i przechowywać te wrażliwsze w chłodniejszych porach roku. Uprawy w szklarniach łatwiej jest pielęgnować, są one również chronione przed szkodnikami, ptakami, które mogą uszkadzać nasze uprawy. Warto więc wygospodarować trochę miejsca na to praktyczne pomieszczenie.

rozsady

rozsady

podlewanie rozsady

W szklarniach możemy z powodzeniem uprawiać rozsady roślin.

Na rynku dostępne są gotowe szklarnie, ale możemy również wykonać szklarnie samodzielnie. Takie rozwiązania często dają dużo satysfakcji, do ich budowy wykorzystuje się materiały z recyklingu i odzysku. Budując szklarnię pamiętajmy jednak o tym, aby była funkcjonalna, oraz ładna i estetyczna - jeżeli ma być widocznym elementem ogrodu.

inspekt

inspekt

inspekt

W mniejszych ogrodach możemy zastosować takie mini szklarnie.

Profesjonalna szklarnia ogrodowa

Profesjonalna szklarnia ogrodowa jest często wielonawowym pomieszczeniem. Oznacza to, że wnętrze szklarni składa się z kilku pomieszczeń. Warunki panujące w szklarni są ściśle kontrolowane co gwarantuje dopasowanie ich do wymagań posadzonych w szklarni roślin.

system uprawy w folii

W profesjonalnych szklarniach uprawy prowadzi się w różnych systemach.

Szklarnie ogrodowe - jaką szklarnię wybrać?

Szklarnie ogrodowe są dostępne na rynku w wielu wariantach, wykonane z różnych tworzyw i w dopasowanych wielkościach. Co powinniśmy wziąć po uwagę, kupując szklarnię ogrodową?

Przede wszystkim planując szklarnię musimy uwzględnić, jaka wielkość szklarni będzie dla naszych potrzeb zadowalająca - to jakie mamy potrzeby, jest dla nas chyba oczywiste. Druga kwestia to dopasowanie szklarni do wielkości naszej działki - pamiętajmy, że wielkość podwórka jest ograniczeniem. Mała szklarnia ogrodowa może nie być wystarczająca, jeżeli potrzeby są duże, natomiast zbyt duża powierzchnię użytkową szklarni możemy nie być w stanie należycie pielęgnować.

szklana szklarnia

rośliny w szklarni

wnętrze dużej szklarni

Wielkość szklarni powinna odpowiadać rodzajowi upraw.

Nie jest też obojętne na jakim stanowisku ustawimy szklarnię ogrodową - aby efekt był zamierzony, a rosnące w niej rośliny miały odpowiednią temperaturę i ilość światła, szklarnia musi być ustawiona na stanowisku słonecznym, gdzie przez minimum 8 godzin świeci słońce. Sprawdź więc, czy masz takie miejsce na podwórku i jakich rozmiarów szklarnia będzie się tam wygodnie mieściła. Promieniowanie słoneczne musi docierać do wnętrza szklarni w należytej ilości, aby uprawiane w niej warzywa zdrowo rosły.

Ważnym kryterium jest przepuszczalność światła materiału, z jakiego wykonana jest szklarnia. Najwięcej światła przepuszcza szkło, nieco mniej poliwęglan. Na przepuszczalność dla światła wpływa też czystość tworzywa - wiosną, przed sezonem szklarnie należy umyć z kurzu, czy ewentualnych roślin, które zarastają jej powierzchnię. Na powierzchniach z tworzywa sztucznego łatwiej osadzają się zanieczyszczenia.

Nie tylko samo pokrycie szklarniani możemy być wykonane z różnych materiałów - również konstrukcja, szkielet szklani, jest dostępny w kilku wariantach.

Tradycyjne, najczęściej samodzielnie wykonane szklarnie, są oparte na konstrukcji drewnianej. Takie klasyczne szklarnie są bardzo urokliwe, ale niestety drewno chłonie wilgoć i koroduje, wymaga naszej pielęgnacji, a także często - wymiany. W nowoczesnych szklarniach stosuje się konstrukcje z metalu lub aluminium. Aluminium jako szkielet szklarni jest odporne na czynniki atmosferyczne, trwałe, oraz bardzo atrakcyjne - szklarnie wykonane na tym szkielecie wyglądają atrakcyjnie. Aluminium jest dostępne w różnych kolorach, dzięki czemu wygląd szklarni możemy dopasować do naszego ogrodu. Konstrukcja szklarni pomalowana na zielono, czarno czy niebiesko, będzie wyróżniać się z otoczenia, czyniąc z niej prawdziwą ogrodową biżuterię. Czym różnią się szklarnie metalowe? Metal jest cięższy, a więc stabilniejszy i odpowiedni dla pokrycia ze szkła - które stanowi mocne obciążenie konstrukcji. Solidna metalowa konstrukcja może być również wykorzystana jako odstawa dla podwieszanych pólek i rynien, czyli specjalnych systemów, służących do uprawy roślin.

Szklarnia ogrodowa może być piękną dekoracją ogrodu, ale też nie każda wygląda atrakcyjnie - dlatego też kupując szklarnię do naszego ogrodu, zastanówmy się - czy będzie ona widoczna ? Jak chcemy, aby wpisywała się w kompozycję ogrodu. Ogromny wybór pozwoli nam idealnie dopasować szklarnię do każdego ogrodu - tak aby nie psuć jego dekoracyjności.

Przyjrzyjmy się bliżej ofertom dostępnym na rynku.

Szklarnie poliwęglanowe - zalety i wady

Szklarnie poliwęglanowe to jedne z popularniejszych modeli. Poliwęglan jako tworzywo sztuczne, jest bezpieczny i wygodny w użyciu. Stosując szklarnie poliwęglanowe nie ma ryzyka, że zbijemy szybę, co może być kosztowne i niebezpieczne.

Szklarnie poliwęglanowe są lżejsze i łatwiejsze w montażu - warto wziąć to pod uwagę, zwłaszcza, kiedy chcemy zbudować samemu taką szklarnię. Najczęściej opierają się na konstrukcji aluminiowej, którą łączy się za pomocą śrub - nie wymaga to zaawansowanych umiejętności. Na taką konstrukcję wsuwa się panele poliwęglanowe.

szklarnia z poliwęglanu

szklarnia obok poliwęglanu

Szklarnie z poliwęglanu są mocowane na konstrukcji aluminiowej.

Szklarnie poliwęglanowe mają różny wygląd - jedne są tradycyjnymi, zaokrąglonymi tunelami, inne stanowią prawdziwe dzieła sztuki - z dwuspadowym dachem i efektownymi ścianami, wyglądają bardzo ładnie. Oczywiście modele różnią się ceną - te ładniejsze są droższe, ale kiedy szklarnia ma być widocznym elementem w ogrodzie - może lepiej zainwestować więcej?

Szklarnie poliwęglanowe to inwestycja na wiele lat - poliwęglan komorowy jest trwały i odporny na czynniki zewnętrzne, ale w przeciwieństwie do szkła, może wymagać wymiany po dłuższym okresie użytkowania, ze względu na kruszenie się. Częstotliwość wymiany pokrycia zależy od jakości zastosowanego materiału. Im wyższa jakość, tym dłuższa żywotność.

Szklarnie ze szkła - zalety i wady

Szklarnie ze szkła to ponadczasowa propozycja, dawniej bardzo ceniona. Szkło ma największą przepuszczalność dla światła, ale jest ona tylko nieco wyższa, niż dla wysokiej jakości poliwęglanu.

Jak wiadomo, największą wadą szkła jest jego kruchość i delikatność - silne oddziaływania mechaniczne mogą powodować jego pękanie i uszkodzenia. Rozwiązaniem jest szkło hartowane - które jest znacznie bardziej wytrzymałe.

szklarnia przy ogrodzie

duża szklarnia

Cena szklarni szklanych, lub szklanych ze szkła hartowanego jest najwyższa na rynku - jednak jest to inwestycja na długie lata. Solidna metalowa konstrukcja i pokrycie nie wymagają wymiany, a jedynie uszkodzenia mechaniczne mogą być powodem ich wymiany.

Szklarnie szklane są bardzo dekoracyjne - wyglądają ładnie i chyba każdy ogrodnik marzy o takiej szklarni w swoim ogrodzie.

Zalety i wady TUNELI foliowych

Tunele foliowe to bardzo popularne rozwiązanie zwłaszcza na działce, gdzie bardziej niż względy dekoracyjne, zależy nam na funkcjonalności. Za zakupem tunelu foliowego przemawia oczywiście jego cena - to najtańsza opcja ze wszystkich dostępnych. Niestety folia, nawet wzmacniania to pokrycie najwyżej na 2-3 sezony. Szybko pęka, jest zależna od temperatury - w niższych robi się sztywna i bardziej podatna na uszkodzenia. Dodatkowo, aby przetrwała nawet tylko kilka sezonów - najlepiej jest zdejmować ją na zimę. Inaczej niskie temperatury, zalegający śnieg - powodują uszkodzenia.

tunel foliowy

duży tunel foliowy

Tunele foliowe są najtańsze.

Nie mniej jednak, tunele foliowe sprawdzają się w uprawie, i za niewielkie pieniądze możemy kupić bardzo dużą konstrukcję.

Jak urządzić wnętrze szklarni?

Aby praca w szklarni sprawiała nam przyjemność, powinniśmy prawidłowo urządzić jej wnętrze.

Przede wszystkim w szklarni, lub jej pobliżu powinniśmy zaplanować dostęp do wody i zasilanie elektryczne. Zdecydowanie ułatwi to nam pracę, dlatego takie instalacje należy przewidzieć wcześniej.

Najważniejszym elementem wyposażenia jest podłoże - które powinno być bardzo żyzne, najlepiej o odczynie lekko kwaśnym. Pamiętajmy, aby kupować podłoże z pewnych źródeł, które jest wolne od chorób i szkodników. Z myślą o środowisku, wybierajmy podłoża bez torfu.

Warto wiedzieć, że uprawy w szklarniach możemy prowadzić nie tylko w gruncie. We wnętrzu szklarni możemy zaplanować grządki podniesione, czy też ustawić specjalne stoły, na których w donicach tworzyć będziemy rozsady roślin. Czasami stosuje się uprawy w podwieszanych rynnach, gdzie rośliny rosną na specjalnych pożywkach - ale to rozwiązanie bardziej profesjonalne.

Jeżeli w szklarni będziemy pracować na stołach, możemy zaplanować w niej posadzkę betonową. Będzie solidną podstawą, a dodatkowo, odpowiednio izolowana, uchroni przed utratą ciepła.

szklarnia na podbudowie z cegły

Ceglana podstawa to atrakcyjna obudowa, która ma też znaczenie praktyczne- nagrzewająca się cegła dłużej utrzymuje ciepło.

Gdy nie planujemy posadzki, koniecznie trzeba wykonać przynajmniej fundamenty punktowe - które pozwolą na solidne zamocowanie szklarni w gruncie - chroniąc ją przed odkształceniami i uszkodzeniem czy poderwaniem w czasie silnych wiatrów.

W szklarniach - w posadzce czy na stołach, możemy zaplanować system ogrzewania - zwłaszcza jeżeli planujemy profesjonalną produkcję, lub chcemy wykorzystać jej wnętrze do przechowywania wrażliwszych roślin zimą.

Wygodnym wyposażeniem, które ułatwi nam pielęgnację roślin jest system nawadniania. W szklarni możemy zastosować nawadnianie kroplowe - które składa się z systemu rurek i kroplowników, które precyzyjnie podają wodę wprost pod rośliny. To bardzo wygodny system, który pomaga najbardziej zapracowanym ogrodnikom, a także ogranicza rozwój chorób grzybowych na liściach roślin - liście nie są moczone, jak w przypadku tradycyjnego podlewania z konewki.

folia heksagon

folia heksagon

folia heksagon

Szklarnie heksagony to ciekawa propozycja, która wyróżnia się w otoczeniu.

Komentarze do wpisu (0)

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium