Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Chmura tagów
Promocje
Okrągły zestaw MODICO z technorattanu
Okrągły zestaw MODICO z technorattanu

1 199,00 zł

Cena regularna: 1 699,00 zł

Najniższa cena: 1 699,00 zł
szt.
Wiszący fotel z brązowego technorattanu Piatto
Wiszący fotel z brązowego technorattanu Piatto

1 100,00 zł

Cena regularna: 1 599,00 zł

Najniższa cena: 1 599,00 zł
szt.
Wiszący fotel 2-osobowy Doppio z technorattanu
Wiszący fotel 2-osobowy Doppio z technorattanu

1 990,00 zł

Cena regularna: 2 599,00 zł

Najniższa cena: 2 599,00 zł
szt.
Technorattanowy fotel wiszący Spesso
Technorattanowy fotel wiszący Spesso

1 100,00 zł

Cena regularna: 1 599,00 zł

Najniższa cena: 1 599,00 zł
szt.
Jak zwalczać mszyce? Domowe sposoby na mszyce - 8 skutecznych oprysków 0
Jak zwalczać mszyce? Domowe sposoby na mszyce - 8 skutecznych oprysków

Domowe sposoby na mszyce

Mszyce to uciążliwe, ogrodowe szkodniki. Kiedy się pojawiają, wyrządzają wiele szkód. W sprzedaży dostępnych jest wiele preparatów przeciwko nim, ale czasami przed zastosowaniem chemii w ogrodzie, warto sięgnąć po naturalne, domowe metody. Z tego artykułu dowiesz się, jak domowymi specyfikami walczyć z mszycami w ogrodzie.

mszyce na róże

Mszyce w ogrodzie są mocno uciążliwe - wysysają soki roślinne, przenoszą choroby, osłabiają rośliny.

Mszyce - małe, ale uciążliwe szkodniki ogrodowe

Mszyce to niewielki szkodniki ogrodowe z rodziny pluskwiaków. Mogą mieć rozmiar tak niewielki, że czasem trudno obejrzeć je gołym okiem, aby rozróżnić pojedyncze osobniki. Mszyce żerują w bardzo licznych populacjach. To mocno zróżnicowana grupa szkodników, a w naszych ogrodach możemy natknąć się na takie, które maja kolor czarny, szary, brązowy, zielony, a nawet biały.

Mszyce żerują na młodych pąkach, liściach, pędach. Ich szkodliwe działanie opiera się na wysysaniu soków z rośliny, co bardzo mocno ją osłabia. Porażone rzez tego szkodnika mogą być zarówno rośliny ozdobne, jak też użytkowe, czy doniczkowe.

mszyce i mrówce na łodydze

mszyce i mrówki na łodydze rośliny

Razem z mszycami w ogrodzie bardzo licznie pojawiają się mrówki, które &"hodują" mszyce dla własnych korzyści.

Mszyce należy zwalczać, jeżeli nie chcemy aby nasze rośliny były osłabione, przestały owocować, czy kwitnąć. Żerowanie tych szkodników powoduje również, że rośliny są bardziej podatne na zachorowanie na choroby grzybowe, czy mniej odporne na stresy środowiskowe - jak np. susza.

Mszyce bardzo szybko się namnażają. Pokrywają roślinę lepką spadzią, która przyciąga do ogrodu mrówki. Jeżeli zaobserwujemy ja w naszym ogrodzie, warto zadziałać od razu.

W sprzedaży dostępnych jest wiele chemicznych preparatów, jednak biorąc pod uwagę nasze bezpieczeństwo, lepiej nie stosować tych oprysków na roślinach, które później zjadamy. Kiedy w ogrodzie mamy małe dzieci, lub po prostu ze względów ekologicznych - można zastosować skuteczne domowe sposoby na mszyce. Tym bardziej, że większość z nich jesteśmy w stanie przygotować od razu, gdyż składniki mamy w domu.

Jak zwalczyć mszyce w naturalny sposób?

1. sposób - oprysk z mleka

Mleko krowie w mieszaninie z wodą w stosunku 1:1 to skuteczny preparat przeciwko mszycom, a także chorobom grzybowym. Możemy wykonać go np. na pomidorach, różach. Aby pozbyć się mszyc często wystarczy powtórzyć oprysk tyko 2 razy.

2. preparat z czosnku na mszyce

Domowe środki walki z chorobami czy szkodnikami, często bazują na czosnku. To warzywo jest, jak widać, chętnie stosowane nie tylko w przypadku choroby człowieka, ale też roślin. Z czosnku możemy przygotować preparaty na różne sposoby - możemy wykonać wywar z czosnku, zgniatając kilka ząbków, a następnie zalewając ciepłą wodą na minimum 24 godziny (3-4 rozgniecione ząbki, na 1 litr wody). Po tym czasie wywar odcedzamy, i spryskujemy rośliny. Z czosnku możemy przygotować też gnojówkę, która jest bardziej stężona i przed wykonaniem oprysku wymaga rozcieńczenia z wodą. Gnojówkę możemy wykonać z 75 g czosnku lub 500 g liści czosnku na 1 litr wody. Wszystko zalewamy wodą i pozostawiamy w miejscu zacienionym do momentu zakończenia fermentacji. Stosujemy rozcieńczone z wodą. Jeżeli nie możemy czekać, warto wykonać wyciąg - zalewając czosnek wodą na 15 minut.

3. oprysk na mszyce z wody i sody

Skuteczny sposób na mszyce to mieszanina sody i wody, w odpowiednich proporcjach. Sprawdzone sposoby zazwyczaj maja następujące proporcje - w 1 litrze ciepłej wody należy rozpuścić 1/2 łyżeczki sody. Składniki należy dokładnie wymieszać, ewentualnie możemy dodać szare mydło lub płyn do naczyń, ale można ten składnik pominąć jeżeli chcemy całkowicie uniknąć chemii, albo zastąpić go oliwą lub olejem, dodając około łyżkę na 1 litr wody. Zaatakowane przez mszyce rośliny spryskujemy dokładnie kiedy mikstura wystygnie. Oprysk na mszyce możemy stosować nawet co 3 dni, aż do momentu, kiedy uda się całkowicie zlikwidować szkodniki. Należy podkreślić, że soda, jak i ocet, mogą zaszkodzić roślinom, jeżeli przygotujemy zbyt stężony środek, dlatego kluczowe są proporcje.

4. oprysk z chili

Aby pozbyć się szkodnika wykorzystując domowe opryski, możemy wykonać preparat z papryczki chili. Co ciekawe ten preparat na mszyce możemy wykonać zarówno z papryczki mielonej, jak też świeżej. Sposób zwalczania mszyc i innych szkodników opiera się na odstraszającym działaniu kapsaicyny, która odpowiada za ostry smak papryczki.

chilli

Oprysk z użyciem chili jest naturalnym repelentem dla mszyc.

Rośliny zaatakowane przez mszyce spryskujemy raz na dwa tygodnie preparatem wykonanym w następujący sposób:

  • garść papryczki chili zalewamy 1 litrem ciepłej wody i pozostawiamy na tydzień. Preparatu nie trzeba rozcieńczać.
  • Możemy też wykonać silniejszy środek, zalewając kilka sztuk świeżych papryczek, i pozostawiając na 1 dzień do tygodnia. Taki środek należy rozcieńczać z wodą - w proporcji przynajmniej 1:1.

5. wywar z pokrzywy przeciwko mszycom

Ekologiczne opryski na mszyce możemy także wykonać z pokrzywy. Gnojówka z pokrzywy to roztwór, który chętnie jest wykorzystywany w ogrodzie na różne przypadłości - na mszyce, przędziorki, ale też mączniaka. Gnojówką (rozcieńczoną) można z powodzeniem podlewać rośliny w celu ich wzmocnienia. Jak zrobić ten roślinny wywar? Potrzebujemy plastikowy pojemnik, pokrzywy i wodę. Optymalne proporcje to 1 kg. pokrzyw na 1 litr wody. Pokrzywy starannie upychamy w pojemniku i zalewamy wodą, tak, aby całe rośliny były zalane. Pojemnik z gnojówka odstawiamy w miejsce zacienione, ale przewiewne, najlepiej gdzieś z dala od tarasu, bo niestety, gnojówka zapach ma okropny. Po około 10-14 dniach, kiedy zniknie piana i pokrzywy przestanie fermentować - możemy opryskać. Gnojówkę należy rozcieńczać! Do oprysku - w proporcjach 1 - do 20 części wody. Jeżeli chcemy stosować gnojówkę jako nawóz - mieszamy 1l gnojówki na 10 l wody.

Gnojówka z pokrzyw pozwala pozbyć się ich skutecznie.

liście pokrzywy w koszyczku

Pokrzywa pomaga pozbyć się mszyc, ale jest też stosowana w celu wzmocnienia roślin.

6. ocet na mszyce

Często w Internecie możemy natknąć się na przepisy z wykorzystaniem octu - czy to w walce ze szkodnikami, czy też chwastami. Chcielibyśmy wspomnieć, że opryski z octu w niektórych krajach są zakazane. Stosując opryski z octu należy dokładnie przestrzegać zaleceń co do wykonania mikstury i sposobu przeprowadzenia samego oprysku, tak aby nie zaszkodzić swoim roślinom. Aby prawidłowo wykonać oprysk z octu, należy go mocno rozcieńczyć - najlepiej w stosunku 1 miarka octu do 10 miarek wody. Dodatkowo do tego preparatu możemy dodać kilka kropel łagodnego płynu do naczyń, albo szarego mydła - zwiększy to przyczepność środka i sprawi, że nie spłynie on tak szybko z rośliny.

7. wywar z liści mniszka lekarskiego

Mniszek lekarski również jest doskonałym składnikiem na naturalny oprysk przeciwko mszycom, czy innym szkodnikom roślin - działa na miodówki, przędziorki czy roztocza. Łatwo możemy wykonać z niego wywar - wystarczy około 0, 5 kg. liści mniszka zalać wodą i pozostawić na dobę. Po tym czasie wywar odcedzamy i opryskujemy rośliny.

8. wywar z cebuli

Walczyć z mszycami możemy także za pomocą cebuli. Aby pozbyć się mszyc z ogrodu, możesz zagotować około 70 dag cebuli w 10 litrach wody, a następnie, po przestudzeniu i odcedzeniu - opryskiwać tym specyfikiem zarażone przez mszyce rośliny.

Kilka zasad przy wykonywaniu naturalnych oprysków przeciwko mszycom. . .

Stosując naturalne preparaty przeciwko mszycom, powinniśmy mimo wszystko stosować się do kilku zasad, aby były skuteczne i bezpieczne. Po pierwsze opryski wykonujemy wieczorem, lub bardzo wcześnie rano, dbając o pszczoły i inne zapylacze - aby im nie zaszkodzić.

biedronka, mrówka i mszyce na łodydze

Wykonując opryski, nawet te z naturalnych składników, pamiętajmy, o zachowaniu zasad bezpieczeństwa - mimo, że naturalne, opryski mogą zaszkodzić też pożytecznym owadom.

Po drugie zabieg najlepiej wykonać w dniu pochmurnym, ale nie wietrznym - żeby nie doszło do poparzenia liści roślin, czy też odwiania preparatu.

Istotne jest też bardzo dokładne i staranne pokrycie preparatem całej zainfekowanej rośliny, zwłaszcza spodniej strony liści, gdzie mszyce żerują. Dlatego pryskamy dokładnie i starannie, pokrywając całą poszkodowaną roślinę.

Naturalni sprzymierzeńcy w walce z mszycami

Jeżeli nie chcemy, aby w naszym ogrodzie pojawiały się mszyce, warto zadbać o naszych naturalnych sprzymierzeńców w walce z nimi. Mszyce są przysmakiem larw biedronek, żywią się nimi też larwy złotooków, skorki czy larwy bzygowatych. Tworząc miejsca sprzyjające tym gatunkom czy zapraszając owady pożyteczne do naszych ogrodów, jednocześnie ograniczamy liczebność mszyc.

lawenda na łące

Mszyce nie tolerują zapachu lawendy i ziół.

Warto wiedzieć też, że możemy posadzić w ogrodzie rośliny odstraszające mszyce. Mszyce nie lubią zapachu lawendy, szałwii, ziół - jak majeranek. Możemy zaplanować takie ochronne nasadzenia dla najbardziej zagrożonych gatunków.

Możemy też wysiać w pobliżu najbardziej zagrożonych roślin nasturcję - jej liście są chętnie oblepiane przez mszyce, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że mając do wyboru nasturcję, czy róże - wybiorą nasturcję. Wtedy wystarczy usunąć porażone liście z ogrodu, i... po kłopocie !

liść nasturcji a na nim mszyce

Liście nasturcji możemy wykorzystać jak pułapkę na mszyce.

Skuteczną metodą, zwłaszcza kiedy mamy niewielką jeszcze liczbę szkodników w ogrodzie, jest ich mechaniczne usuwanie. Wystarczy ubrać rękawiczki i zebrać mszyce z zainfekowanych pędów.

larwa biedronki na liściu

To larwa BIEDRONKI. Mimo, że mało podobna do dorosłego osobnika. To nie szkodnik! Pomaga w walce z mszycami.

Naturalne sposoby na mszyce są równie skuteczne co chemiczne, a jednocześnie bezpieczniejsze dla nas i środowiska. Jeżeli więc chcemy wykonać preparat ochronny roślin, nie szkodząc sobie - warto wybrać ekologiczne opryski. Środki chemiczne, mimo że łatwo dostępne i proste w zastosowaniu, mają kilka istotnych wad. Zgodnie z zasadami zintegrowanej ochrony roślin, przed ich zastosowaniem, należy wykorzystać naturalne metody zwalczania mszyc i dopiero kiedy nie przyniosą rezultatu, sięgać po preparaty chemiczne.

Komentarze do wpisu (0)

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium