
Jak zrobić podstawę pod parasol ogrodowy?
Parasol ogrodowy to nieodłączny element wyposażenia każdego ogrodu, tarasu czy balkonu. Ochroni od deszczu, a także zapewni przyjemny cień w upalne dni i pozwoli cieszyć się relaksem na świeżym powietrzu bez względu na intensywność słońca. Aby jednak spełniał swoją funkcję w pełni bezpiecznie i stabilnie, niezbędna jest odpowiednio dobrana lub samodzielnie wykonana podstawa do niego.
Gotowe modele bywają kosztowne lub niedopasowane do konkretnego miejsca, dlatego coraz więcej osób decyduje się na samodzielne zrobienie podstawy pod parasol ogrodowy.
Solidna podstawa to klucz do spokojnego odpoczynku pod parasolem.
W tym artykule podpowiemy, jak zrobić wspomnianą podstawę krok po kroku, a także z jakich materiałów warto skorzystać oraz na co zwrócić uwagę, by efekt był trwały, estetyczny i funkcjonalny.
Podstawa pod parasol ogrodowy - niepotrzebny wymysł czy konieczność?
Omawiana podstawa to konieczny dodatek do każdego przydomowego parasola wolnostojącego. Jej zadaniem jest stabilizacja i utrzymanie go w pionowej pozycji, ale musi również dobrze obciążyć parasol, aby zapobiec jego przesunięciu lub przewróceniu się pod wpływem silnych podmuchów wiatru.
Każdy parasol ogrodowy wymaga solidnej podstawy.
Im większy parasol, tym cięższa powinna być podstawa. Jeśli będzie źle dobrana, może się on przechylać i przewracać, przez co może nawet uszkodzić meble ogrodowe lub rośliny.
Oprócz funkcji praktycznej, podstawa może być też elementem dekoracyjnym, dlatego warto dopasować ją do stylu panującego w przestrzeni ogrodowej.
Rodzaje podstaw do parasoli - co wybrać?
Wybór odpowiedniej podstawy pod parasol ogrodowy ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa, komfortu i wygody jego użytkowania. Na rynku dostępnych jest wiele ich typów. Różnią się materiałem, konstrukcją, wagą i przeznaczeniem. Przed przystąpieniem do własnoręcznego wykonania warto poznać najpopularniejsze rozwiązania i zastanowić się, które najlepiej sprawdzi się w Twojej przestrzeni ogrodowej.
Podstawy granitowe lub z betonu
Są ciężkie, wytrzymałe i stabilne, a co za tym idzie idealne do dużych parasoli wolnostojących. Doskonale sprawdzają się w otwartej przestrzeni, gdzie wiatr może być silny. Nie trzeba ich chować po zakończeniu sezonu. Wadą może być ich waga, przez co są trudne do przenoszenia. Najlepiej, gdy są stale w jednym miejscu.
Betonowe podstawy do parasoli są najpopularniejszym i najtrwalszym rozwiązaniem.
Podstawy z tworzywa sztucznego
Są lekkie i łatwe w transporcie. Dopiero po napełnieniu wodą lub piaskiem zapewniają odpowiednią stabilność parasola. Jest do dobre rozwiązanie dla mniejszych modeli lub użytkowników, którzy cenią sobie mobilność.
Podstawy stalowe lub żeliwne
Stojaki tego rodzaju są estetyczne i trwałe, często mają elegancki wygląd. Nadają się na tarasy i do ogródków. Wymagają jednak zabezpieczenia przed korozją, jeśli są użytkowane na zewnątrz.
Podstawy zintegrowane z meblami
Rozwiązanie to jest często spotykane w zestawach ogrodowych i sprawdzi się w przypadku małych przestrzeni, gdzie trzeba umiejętnie zagospodarować centymetr. Parasol jest zamocowany np. w stole, a stabilności doda mu kwadratowa podstawa Flat, którą znajdziesz w naszej ofercie.
Stolik jako podstawa do parasola to bardzo praktyczne i funkcjonalne rozwiązanie.
Podstawy domowej roboty
Podstawy domowej roboty są idealne dla osób, które chcą połączyć funkcjonalność z kreatywnym podejściem do aranżacji ogrodu. Mogą być wykonane z kostek brukowych, mieszanek betonowych, palet, donic, czy innych ciężkich materiałów. Możesz je dostosować do swoich potrzeb, zarówno pod względem wagi, jak i wyglądu.
Podstawa do parasola ogrodowego nie musi być nudna. Może doskonale komponować się z pozostałymi meblami ogrodowymi.
Wybierając rodzaj podstawy, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim jej stabilną konstrukcję oraz wagę i średnicę czaszy parasola, aby była ona w stanie utrzymać go w odpowiedniej pozycji. Ważna jest także siła wiatru wiejącego w danej lokalizacji, rodzaj podłoża (trawa, kostka, drewno), a także estetyka i spójność z otoczeniem oraz jej ewentualna mobilność.
Dlaczego warto zrobić własną podstawę pod parasol ogrodowy?
Własnoręcznie wykonane podstawy pod parasol ogrodowy to świetny pomysł dla osób, które cenią sobie funkcjonalność, oszczędność i możliwość dopasowania elementów wyposażenia do indywidualnych potrzeb. Gotowe podstawy, które znajdziesz w sklepach często mają standardowe wymiary i ciężar, które nie zawsze odpowiadają konkretnej lokalizacji czy danemu modelowi parasola. Ponadto ich cena, zwłaszcza w przypadku solidnych, ciężkich i wytrzymałych podstaw, potrafi być zaskakująco wysoka.
Domowa konstrukcja podstawy pozwala zaoszczędzić pieniądze oraz wykorzystać dostępne w domu lub ogrodzie materiały, np. starą donicę, kostkę brukową czy betonowe resztki. To także okazja do kreatywnego stworzenia elementu, który będzie praktyczny, estetyczny i dopasowany do stylu ogrodu, tarasu czy balkonu. Dodatkowym atutem jest satysfakcja z pracy własnych rąk oraz możliwość łatwego dostosowania podstawy do zmieniających się potrzeb czy warunków atmosferycznych.
Jak zrobić betonową podstawę pod parasol ogrodowy
Betonowa podstawa pod parasol ogrodowy to jedno z najtrwalszych i najbardziej stabilnych rozwiązań, które bez problemu poradzi sobie nawet z dużym parasolem narażonym na silniejsze podmuchy wiatru. Wbrew pozorom jej wykonanie nie jest trudne. Wystarczy trochę wolnego czasu, kilka podstawowych materiałów i chęci do działania.
Potrzebne materiały
Do zrobienia betonowej podstawy pod parasol ogrodowy potrzebne nam będą:
- gotowa mieszanka betonu lub cement, piasek i żwir,
- duża plastikowa donica, wiadro budowlane lub inny pojemnik jako forma,
- stalowa rura o średnicy dopasowanej do masztu parasolki,
- poziomnica,
- folia malarska do zabezpieczenia powierzchni,
- farba, kamienie ozdobne, mozaika lub inne elementy ozdobne do dekoracji podstawy,
- klej do betonu.
Wykonanie
- Zabezpiecz podłoże folią malarską, aby uniknąć zabrudzeń. Następnie wybierz pojemnik, który posłuży jako forma na podstawę. Najlepiej sprawdzi się szeroka i odporna na przewrócenie donica lub wiadro budowlane.
- Umieść rurę na środku formy. To w niej osadzisz później maszt parasola. Oba jej końce zabezpiecz, np. folią i taśmą, aby nie dostał się do środka beton. W razie potrzeby możesz przytrzymać rurę np. drewnianymi podpórkami, żeby zachowała pion.
- Przygotuj mieszankę betonową według instrukcji na opakowaniu. Jeśli używasz surowych składników, zachowaj proporcje 1:2:3 (cement:piasek:żwir) i dodaj tyle wody, aby uzyskać gęstą masę.
- Wypełnij betonem formę, uważając, by rura pozostała w pionie i pamiętając o ubijaniu masy np. małą łopatką, by uniknąć powstania pustych przestrzeni.
- Wygładź powierzchnię betonu i pozostaw do wyschnięcia na minimum 24 - 48 godzin. W ciepłe dni proces może być szybszy, ale pełne związanie betonu zajmuje około 7 dni.
- Po stwardnieniu możesz w dowolny sposób ozdobić podstawę, np. okleić ozdobnymi kamieniami czy mozaiką lub pomalować farbą odporną na warunki atmosferyczne.
Robienie betonu do naszej podstawy, to trochę brudne zajęcie, ale warte zachodu i fatygi.
Gotowe!
Taka betonowa podstawa może ważyć nawet 50 kg, w zależności od wielkości formy. To wystarczy, by bezpiecznie ustabilizować większość parasoli ogrodowych. A co najważniejsze, stworzyłeś ją samodzielnie, oszczędzając pieniądze i dopasowując wygląd do stylu Twojego ogrodu.
Solidna podstawa pod parasol to bezpieczny odpoczynek.
Stabilna i dobrze dopasowana podstawa to klucz do bezpiecznego korzystania z parasola ogrodowego niezależnie od jego wielkości czy miejsca ustawienia. Choć na rynku dostępnych jest wiele gotowych modeli, samodzielne wykonanie podstawy daje znacznie większą swobodę zarówno pod względem funkcjonalności, jak i estetyki. To również oszczędność, trwałość na lata i możliwość dopasowania do stylu ogrodu. Wystarczy kilka materiałów, odrobina pracy i kreatywności, by stworzyć solidną konstrukcję, która posłuży przez wiele sezonów.
Jeśli masz już gotową podstawę i szukasz parasola przeciwsłonecznego i przeciwdeszczowego, na naszej stronie znajdziesz duży ich wybór, np. parasol Varallo, który posiada możliwość pochylania czaszy, dzięki czemu będziesz mógł dopasować ją do kąta padania promieni słonecznych.