Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Chmura tagów
Jak zachować trwałość kwiatów ciętych? 2
Jak zachować trwałość kwiatów ciętych?

Bukiet wiosennych tulipanów, eleganckich róż czy też dzikie i zachwycające kwiaty z łąk, lub naszych ogródków. Każdy z nich wymaga szczególnej pielęgnacji, jeżeli chcemy na dłużej zachować jego trwałość i świeżość. Kwiaty różnią się wymaganiami, a także okresem swojej wytrzymałości po ścięciu. Niektóre wytrzymują nawet kilka tygodni, inne ledwo utrzymają się do następnego dnia. Atrakcyjny wygląd kwiatów będzie zależał od warunków jakie panują w jego otoczeniu, od sposobu ścinania kwiatów. Istnieje kilka sposobów na wydłużenie czasu atrakcyjnego wygląd kwiatów ciętych. Od tej pory, kiedy otrzymasz piękny bukiet w dowód uczucia, czy zechcesz udekorować salon piękną kompozycją, masz możliwość podziwiania jego uroku nieco dłużej. Wystarczy, że zastosujesz się do kilku naszych wskazówek.

kwiaty w wazonach

Sukcesem trwałych kwiatów jest przestrzeganie kilku ważnych zasad.

jak zachować trwałość kwiatów - infografika

Jak przedłużyć trwałość bukietu?

Wbrew pozorom, już wstawiając kwiaty do wazonu, musimy mieć świadomość, jak ważna jest zarówno jakość wody, jak też pojemnik w jakim będziemy przechowywać bukiet.

Kwiaty cięte zachowują świeżość dłużej, kiedy ustawimy je w pojemniku wykonanym z metalu. Woda w takim, metalowym naczyniu, dłużej pozostaje świeża.

Najlepsza woda do kwiatów ciętych to woda deszczowa - jest miękka, pozbawiona wapnia. Kwiaty stoją w niej dłużej. Jeżeli chcemy skorzystać w wody kranowej, warto nalać ją do naczynia wcześniej, tak aby chlor się ulotnił. Możemy również przegotować i wystudzić wodę, co sprawi, że również pozbędziemy się tych szkodliwych związków.

Temperatura wody powinna być niska, jedynie kwiaty już lekko zwiędłe, możemy wstawić do cieplejszej wody. Dla innych egzemplarzy sprawdzi się woda w temperaturze pokojowej.

Dla większości kwiatów, wodę w wazonie powinniśmy wymieniać codziennie. Jeżeli nie chcemy wyciągać całego bukiety, aby nie stracił kształtu, możemy wstawić wazon do zlewu, i tak długo przelewać wodę, póki nie będzie całkowicie świeża. Ten sposób ma również inną zaletę - bieżąca, świeża woda oczyszcza łodygi kwiatów, zapobiegając ich gniciu czy rozwojowi bakterii.

usuwanie liści w bukiecie

Aby kwiaty długo stały w wazonie, powinniśmy usunąć ich liście.

Przy każdej wymianie wody powinniśmy również kontrolować jak wyglądają zakończenia łodyg i w razie konieczności przycinać je.

Świeżo ścięte kwiaty z reguły potrzebują większej ilości wody. Różna jest również głębokość zanurzenia kwiatów, w zależności od gatunku kwiatu. Niektóre z nich nie lubią być zbyt głęboko w wodzie - na przykład gerbery wymagają tylko kilka centymetrów wody - około 3. Tulipany również nie powinny być głęboko zalane wodą. Natomiast inne gatunki zdecydowanie dobrze poczują się, kiedy wysokość wody w wazonie będzie sięgać do połowy ich wysokości łodygi.

układanie bukietu na stole

Już w czasie układania bukietu możemy popełnić błędy, które zaszkodzą kwiatom.

W celu zachowania trwałości naszego bukietu na dłużej, możemy dodać do wody substancje, które spowalniają starzenie się . Kupując kwiaty nawet w supermarkecie, często do bukietów dodawany jest proszek, który należy wymieszać z wodą w jakiej ma stać bukiet. Możemy wykorzystać boraks, ałun, azotan srebra lub wapniowy. Z domowych metod sprawdza się alkohol , w którym możemy zanurzyć końcówki kwiatów np. tulipanów, lub zanurzyć całe gałązki w słabym jego roztworze nawet na 2 godziny (np. groszek pachnący). Domowy sposób, z jakiego korzystam już dawno, to dodanie do wody w wazonie łyżki cukru.

Wiele kwiatów, powinno mieć po ścięciu końcówki łodygi zanurzone w alkoholu, lub wrzątku. Takie hartowanie trwa kilka minut. Następnie możemy jeszcze łodygi zanurzyć w wodzie z solą, occie lub alkoholu.

bukiet z róż

Przekwitające kwiaty należy systematycznie usuwać.

Planując ustawienie bukietu, zwróćmy uwagę na kilka jego aspektów. Korzystniejsze będzie miejsce poza bezpośrednim, intensywnym nasłonecznieniem. Powinno być to stanowisko przewiewne, ale bez przeciągów. Im wyższa wilgotność powietrza, a niższa temperatura, tym żywotność naszego bukietu będzie większa.

Staramy się nie stawiać gotowych bukietów w pobliżu misy z owocami, ponieważ dojrzewające owoce wydzielają etylen, gaz, który przyspiesza starzenie się kwiatów. Dodatkowo systematycznie usuwamy przekwitłe kwiaty, gdyż ich obecność może przyspieszać starzenie się innych kwiatów.

Jak zbierać kwiaty do bukietów?

Mówi się, że właściciele ogrodu dzielą się na dwie grupy : na tych, którzy nie wyobrażają sobie, aby zerwać kwiaty z ogrodu, ściąć je do wazonu, oraz druga, która sadzi i sieje kwiaty właśnie w tym celu. Dla tej drugiej grupy, miłośników bukietów, mamy kilka zasad, jak zbierać kwiaty do wazonu, aby ich trwałość była zadowalająca.

  • Kwiaty zbieramy wczesnym rankiem lub wieczorem, kiedy temperatura powietrza jest niska, dzięki temu kwiaty, które zetniemy, będą w dobrej kondycji, a tym samym, nie będą szybko więdły.
  • Kwiaty, jakie ścinamy, powinny być dopiero rozkwitnięte, albo jeszcze w pąkach, dopiero się rozwijające.
  • Przycinając kwiaty, pamiętajmy, że końcówka łodygi, powinny być przycięte ostrym narzędziem, które nie zmiażdży tkanek. Zmiażdżenie tkanek może przyczynić się do pleśnienia, gnicia, a także zahamowania pobierania wody, przez roślinę.
  • Cięcie łodygi powinno być pod skosem, dzięki czemu powierzchnia pobierania wody przez łodygę będzie jak największa.

romantyczny bukiet z róż

Romantyczny bukiet z róż jest symbolem uczuć.

  • Przycięte kwiaty powinny być jak najszybciej wstawione do wody. Jeżeli ich końce przeschną, musimy przyciąć je ponownie.
  • Łodygi kwiatów, które wydzielają mleczko czy soki, powinniśmy na chwilę wstawić do wrzącej wody, lub sparzyć ogniem, dzięki czemu wiązki przewodzące nie zostaną zasklepione, kiedy wstawimy kwiaty do wody.
  • Układając bukiet do wazonu, pamiętamy, aby z dolnych części łodyg usunąć liście, które mogą powodować zanieczyszczenie wody. Poprzez liście następuje również parowanie wody, dlatego najlepiej, aby było ich jak najmniej. Nie usuwamy natomiast kolców, co może powodować po pierwsze uszkodzenie rośliny i podstawy do rozwoju grzybów i pleśni, a po drugie utratę dekoracyjności kwiatów.

kwiat w przezroczystym wazonie

Woda w wazonie powinna być zawsze czysta i świeża.

Jakie kwiaty na trwały bukiet?

Kwiaty, zarówno ogrodowe, jak też te kupowane w kwiaciarni, mają różną trwałość. Niektóre z nich mogą stać w wazonie nawet kilka tygodni, bez utraty wigoru i atrakcyjnego wyglądu, inne z trudem przetrwają kilka dni. Jakie kwiaty są najtrwalsze?

  • goździki - owiane złą sławą, obecnie wracają do łask, w wazonie mogą stać nawet 4 tygodnie,
  • słoneczniki - najlepiej komponują się z dekoracjami rustykalnymi, bardzo trwałe i łatwo dostępne,
  • margaretki - zdecydowanie jedne z trwalszych kwiatów, które niestety niektórym źle się kojarzą, obecnie staramy się je odczarować,

wiosenny bukiet w salonie

Wiosenny bukiet z frezji i tulipanów, utrzyma się długo.

A może zastanawiasz się czy - sztuczne kwiaty to hit czy kit?

Pliki (1)

Komentarze do wpisu (2)

26 czerwca 2019

Właśnie takich porad szukałam dzięki :)

3 lipca 2019

Podobają mi się szklane wazony i jestem ucieszona, że jeszcze pomagają w kondycji rośliny :)

Submit
Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium