Jak wysypać kamień w ogrodzie? Kamień ozdobny w ogrodzie
Kamień ozdobny w ogrodzie - funkcje i zastosowanie
Kamień ogrodowy można wykorzystać w aranżacji ogrodu na wiele sposobów. Kamień naturalny spełnia funkcje dekoracyjne i użytkowe. Dlaczego warto wykorzystać kamienne elementy w ogrodzie?
Kamienie są jednym z chętniej wybieranych materiałów na ściółkę ogrodową. Możesz ściółkować kruszywo na powierzchni rabat czy na ogród skalny.
Pięknie prezentuje się rabata żwirowa, gdzie jasny żwir kontrastuje z zielonym kolorem.
W ogrodzie skalnym dodatkowo możesz wykorzystać duże kamienie - głazy stworzą szkielet, podkreślą unikatowy skalniak.
Część ogrodu, którą wysypiesz ozdobnym kamieniem, stworzy efektowny element - zwłaszcza, gdy zdecydujesz się posadzić rośliny zimozielone, w połączeniu z bylinami. Taka roślinna dekoracja będzie całoroczna - ozdobna o każdej porze roku.
Ściółka kamienna zadziała jak kora - hamując parowanie wody z gleby, zapewnia to roślinom bardzo dobre warunki rozwoju. Warto też wspomnieć, że ściółkowanie to skuteczna walka przeciwko rozwojowi chwastów.
Żwirowa ścieżka jest ładnym tłem dla roślin dookoła.
Kamień można wykorzystać na wiele sposobów, między innymi tworząc z nich ścieżki w ogrodzie. Powierzchnia ścieżek może być wysypana ze żwiru, ograniczonego obrzeżem - które wykonane będzie z metalowej lub plastikowej listwy. Obrzeża możemy również układać, wykorzystując regularny kamień czy kostkę kamienną. Ciekawie prezentują się nawierzchnie, które tworzą mozaiki z kamienia, takie ułożenie ścieżek jest oryginalne i bardzo dekoracyjne.
Możesz wykorzystać kamień tworząc obrzeża w ogrodzie - np. wokół domu i trawy. To nie tylko dekoracja, ale też funkcjonalne rozwiązanie - taka opaska z kamienia ułatwi nam pielęgnację ogrodu, koszenie trawnika, czy uchroni elewację budynku przez zabrudzeniem rozpryskującą wodą.
Żwirem można wypełnić gabiony - czyli stalowe kosze, które coraz częściej tworzą efektowne ogrodzenia.
Za pomocą kamienia łatwo stworzyć też wykończenie oczek wodnych. Zarówno niecka zbiornika, jak też jego brzegi mogą być wykonane za pomocą kamieni, żwiru i głazów. Daje to bardzo naturalistyczny efekt, zwłaszcza kiedy wykorzystamy nieregularny kamień.
Kamień w ogrodzie znajdzie wiele zastosowań - w ogrodzie japońskim wprowadza bardzo naturalny charakter.
Kamień może pięknie ozdobić ogród, a stosując go sprawiamy, że krajobraz ogrodowy i jego sceneria stają się uroczymi miejscami, które często przywodzą na myśl naturalne, kamienne zbocza i szczyty.
Poszukując kamyków do ogrodu, trzeba zdawać sobie sprawę, że niektóre z nich mogą wpływać na odczyn gleby. Dotyczy to zwłaszcza kamieni osadowych - wapień, , które są dość miękkie, i mogą podnosić odczyn gleby na zasadowy. Jeżeli sadzimy na rabacie rośliny skrajnie kwasolubne jak wrzosy, rododendrony, azalie, to lepiej wybrać kamień mniej rozpuszczalny w wodzie, twardszy np. granit.
Ze żwiru możemy wykonać podjazd, albo połączyć go z innym tworzywem.
Kamień to materiał mocno odporny, ze względu na rodzaj różni się nieco między sobą właściwościami, ale na pewno jest odporny na działanie promieni słonecznych, a także skały magmowe są twarde i mało porowate. Warto jest wykorzystać kamienie do zagospodarowania ogrodu, tym bardziej, że do wyboru jest naprawdę wiele rodzajów kamienia.
Nawierzchnia ze żwiru pomoże nam zamaskować "brzydkie" miejsca, gdzie trawnik czy inne rośliny nie chcą rosnąć - np na trudnej do usunięcia betonowej wylewce itd.
Rodzaje kamieni ozdobnych ogrodowych
W ogrodzie możesz użyć w aranżacjach wiele rodzajów kamieni. Łatwo dopasujesz do twojego ogrodu odpowiedni kamień. Kruszywo jest dostępne w wielu rozmiarach i kolorach, natomiast duże elementy kamienne przygotowuje się do zastosowania poprzez obróbkę - powstają w ten sposób bloki kamienne, płyty i kostka brukowa.
Klasyfikując kruszywo ze względu na sposób powstawania możemy wyróżnić żwir:
- grys - powstający przez kruszenie i łamanie większych skał; ma nieregularne, ostre krawędzie,
- otoczak - kopany i płukany, który ma zaokrąglone kształty, a brzegi są delikatne i gładkie.
Kamień łamany ma ostre krawędzie, więc nie za bardzo będziemy po nim spacerować na boso.
Żwir jest delikatniejszy i zaokrąglony.
Każdą z tych grup możemy dodatkowo podzielić ze względu na frakcję, czyli rozmiar kruszywa. Poszukując żwiru do ogrodu należy pamiętać, że wielkość ziaren wpływa na zapotrzebowanie na 1m kwadratowy.
Bogactwo różnorodnych kamieni ogrodowych może przyprawić o zawrót głowy, dlatego my przyjrzeliśmy się najpopularniejszym i najbardziej cenionym rodzajom:
- biały otoczak, a tak naprawdę najczęściej dolomit biały, bardzo popularny w ogrodach nowoczesnych, jako obrzeża czy ściółka rabat, pięknie podkreśla kolor roślin, jednak ma pewną wadę... po dłuższym czasie użytkowania traci kolor, porastają go glony, porasta na zielono lub robi się po prostu brudny, co mocno na nim widać. Trzeba wtedy taką ściółkę zdjąć i umyć, aby usunąć zabrudzenia możemy wsypać kamień np. do betoniarki.
Biały kamień jest piękny w nowoczesnych ogrodach. Niestety, łatwo traci swoją śnieżnobiałą barwę
- otoczak kolorowy - jeden z popularniejszych otoczaków, ma zastosowanie dekoracyjne, ale też funkcjonalne - jako podbudowa, czy w przydomowych oczyszczalniach ścieków. To kamień, który jest bardzo ciekawy i pięknie komponuje się w ogrodach o charakterze rustykalnym, jako ścieżka, rabata. Za jego wyborem przemawia również cena.
Otoczak jest wielobarwny i ładnie pasuje do ogrodów wiejskich. To także jeden z najtańszych kamieni.
- kora kamienna - ogromnie popularna, ze względu na walory dekoracyjne, to kruszywo imituje korę, jego kawałki są płaskie i wąskie; możemy zastosować kilka rodzajów, różniących się kolorem i materiałem, z jakiego została wykonana, bardzo chętnie wykorzystujemy korę gnejsową, która powstaje z gnejsu, skały osadowej, mocno łupliwej. Kora gnejsowa ma ciekawą, niejednorodną kolorystykę - jest szara, z delikatniejszymi jasnymi prążkami. Jej faktura i kształty również zaskakują.
- granit - to bardzo twarda skała magmowa, która doskonale sprawdza się w roli kostki na ścieżkach i podjazdach, ale z powodzeniem możemy też kruszywo granitowe wykorzystać jako ściółkę. Najpopularniejszy jest szary granit, ale możemy zdecydować się na czerwony, lub ciemniejszy grafitowy. W jego rysunku widoczne są małe, ciemne kropeczki.
- bazalt - to również twarda, mało nasiąkliwa skała, którą możemy użytkować w postaci płyt, kostek i grysów - stosując jako warstwę wykończeniową na rabatach i w ogrodzie; bazalt ma szary kolor.
Jeśli poszukujesz odpowiedniego kamienia do swojego ogrodu, możesz sprawdzić najpopularniejsze typy, lub poszukać czegoś innego. Kamienie oferują ogromną różnorodność, dlatego z pewnością znajdziesz to, czego ci potrzeba.
Jak wysypać kamień ozdobny w ogrodzie - zasady
Aby prawidłowo wysypać kamień ozdobny w ogrodzie, musisz najpierw odpowiednio przygotować teren.
Prace przygotowawcze polegają na przekopaniu podłoża (w miarę możliwości, jeżeli rosną tak rośliny, delikatnie je spulchniamy), a następnie usuwamy wszelkie zanieczyszczenia - głazy, śmieci, gryzy, pozostałości roślin i chwasty.
Aby żwir był nieskazitelny, musimy starannie przygotować podłoże.
Chwasty mogą znacznie szpecić wygląd rabaty - przerastają przez ściółkę.
Po oczyszczeniu terenu, należy bardzo dokładnie go wyrównać.
Kiedy na rabacie nie ma jeszcze obrzeży, to teraz jest najlepszy czas aby je zamocować. Obrzeża utrzymają kamień w jednym miejscu, ograniczą przesypywanie się np. na trawnik.
Następne kroki zależą od tego czy rabata jest porośnięta roślinnością czy nie.
Nie jest konieczna agrowłóknina pod kamyczkami, ale jeżeli teren jest mocno zachwaszczony, możemy na pewien czas ułożyć ją pod nimi.
Trzeba wiedzieć, że stosując agrotkaninę, utrudniamy odpowiednie napowietrzenie gleby, sprawiamy jej silne zagęszczenie, co hamuje występowanie mikroorganizmów w glebie i wpływa niekorzystnie na rozwój roślin.
Jeżeli ułożymy agrowłókninę, należy pamiętać o zabezpieczeniu jej przed przesuwaniem, najlepiej po rozłożeniu tkaniny na podłożu, zamocować ją metalowymi lub plastikowymi śledziami.
Zdecydowanie nie można zastosować na rabacie folii, która zupełnie izoluje glebę, powodując jej choroby.
Jeżeli na rabacie nie ma jeszcze roślin
Kolejny krok polega na nacięciu włókniny w miejscach gdzie mają rosnąć rośliny i posadzeniu ich tam. Aby zapewnić odpowiedni rozwój drzew i krzewów, możemy dołek zaprawić kompostem lub obornikiem (chyba, że sadzimy je jesienią, wtedy nie nawozimy).
Po tym etapie przystępujemy do wysypywania kamienia. Najlepiej sypać go delikatnie, w mniejszych grupach, a następnie rozprowadzać równomiernie np. metalowymi grabiami.
Jeżeli na rabacie są już rośliny
Jeżeli na rabacie, na której chcesz wysypać kamień, rosną już rośliny, to etapy ograniczają się do:
- oczyszczenia i wyrównania terenu,
- równomiernego rozsypania kamienia.
Frakcja wpływa na głębokość warstwy kamyków. Dodatkowo grubość ściółki kamiennej na rabacie z agrowłóknina może być cieńsza - 3-4 cm, niż bez około 7-10 cm.
Im grubsze kamyki tym więcej ich potrzeba, niż tych o drobnej frakcji.
Jak policzyć ile ton kamyka będzie nam potrzebne?
Na przykład, chcemy wyspać kamyczki na rabacie o powierzchni 10 m2.
Mnożymy powierzchnię przez wysokość ściółki np. 10 cm,
10*0, 1=1m3
otrzymany wynik musimy ponownie pomnożyć przez współczynnik zagęszczenia, który dla żwirów i grysów wynosi 1, 3
1*1, 3=1, 3 m3
teraz wystarczy tylko nasze zapotrzebowanie pomnożyć przez wagę 1m3 kamienia np. dla żwirów i grysów to jest około 1, 7 t.
1, 3*1, 7=2, 21 t
potrzeba nam 2, 21 t kamyków.
Kamienna ściółka to nawierzchnia, która nie wymaga uzupełniania.
Kamienne nawierzchnie czy ściółki wyglądają w ogrodach bardzo efektownie. Dbając o takie wykończenie ogrodu, sprawiamy, że prezentuje się on stylowo i elegancko.
Kamień naturalny ma wiele zalet - jest trwały, akumuluje ciepło na rabatach, a dodatkowo nie wymaga uzupełniania, jak kora - więc jest to wydatek jednorazowy. Warto postarać się o ten rodzaj naturalnego tworzywa w ogrodzie. Z pewnością zyska on nie tylko piękną dekorację, ale również wyróżni się z otoczenia.