Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Chmura tagów
Jak wybrać najlepsze skrzynki balkonowe? 0
Jak wybrać najlepsze skrzynki balkonowe?

Skrzynki i donice balkonowe pozwalają w bardzo kreatywny i atrakcyjny sposób zagospodarować nasz balkon. Dzięki szerokiej ofercie skrzynek balkonowych, dostępnych w sprzedaży, mamy możliwość stworzyć swój zielony azyl z dużym rozmachem.

Skrzynki są wykonane z różnorodnych materiałów, zróżnicowane pod względem kształtu i wielkości, wyposażone w wiele udogodnień, takich jak system nawadniania, podświetlenie, kółka - wszystko po to aby zadowolić nawet najbardziej wymagających i ułatwić kreowanie swojej prywatnej balkonowej przestrzeni.

Jednak, aby nasza doniczkowa przygoda zakończyła się sukcesem, musimy zadbać o kilka istotnych elementów, które mają wpływ na wzrost i rozwój roślin w skrzyniach. Jakich? dowiecie się Państwo z poniższego artykułu. Dodatkowo sporządziliśmy przegląd donic i skrzynek balkonowych oraz ich najnowszych trendów. Wszystko po to, aby ułatwić Państwu wybór odpowiednich skrzynek i późniejszą aranżację balkonu.

skrzynie balkonowe

Idealnie dobrane donice i skrzynki zapewnią Państwu kwitnący i atrakcyjny balkon!

Na co zwrócić uwagę, wybierając skrzynki balkonowe?

Dokonując zakupu skrzynek balkonowych warto kierować się następującymi kryteriami:

  1. wybieramy prawidłowy wymiar i kształt - aby dokonać odpowiedniego wyboru, musimy najpierw przewidzieć ile miejsca pozostanie nam, po ustawieniu na balkonie mebli i innych niezbędnych sprzętów (suszarka na pranie). Znając już powierzchnię miejsca gdzie możemy ustawić donice, wiem jaki kształt i wymiar będzie tam najkorzystniej wyglądał. Najpopularniejsze są skrzynie i donice w kształcie kwadratowym i prostokątnym - są one łatwe w dopasowaniu do siebie i ustawieniu. Istotne jest, aby pamiętać, że im większe skrzynie wybierzemy, tym więcej podłoża będziemy potrzebować do ich wypełnienia. Skrzynie większe, są przez to z reguły cięższe, dlatego warto wyposażyć je w kółka, które ułatwią ich przesuwanie - łatwiej będzie nam zmienić aranżację balkonu lub po prostu pod nimi posprzątać. Dzięki większej objętości podłoża w dużych skrzyniach, możemy posadzone w nich rośliny podlewać rzadziej, gdyż nie będą tak szybciej wysychać, jak w małych skrzynkach.
  2. tworzywo z jakiego jest wykonana - na rynku możemy wybierać pomiędzy donicami i skrzynkami wykonanymi z różnorodnych, zarówno sztucznych jak i naturalnych, materiałów. Polipropylen, technorattan, wiklina, drewno, terakota, beton - taka mnogość wariantów pozwala dopasować donice do każdego stylu charakteru przestrzeni. Materiały te różnią się zarówno wyglądem jak i właściwościami, aby dobrze spełniały swoją funkcję, muszą być dostosowane do warunków panujących wokół.

    doniczki z kwiatami

    Różnorodne kształty, kolory i materiały pozwalają uzyskać interesujący i oryginalny efekt.

    • polipropylen - to tworzywo sztuczne, donice wykonane z polipropylen są odporne na pęknięcia, złamania, ukruszenia jak również warunki atmosferyczne. Jest to materiał lekki, może imitować różnorodne materiały - spotykamy więc donice polietylenowe wyglądające jak z technorattanu, betonu czy metalu. Pielęgnacja jest bardzo prosta, zazwyczaj wystarczy woda z płynem do naczyń. Mogą pozostawać cały sezon na zewnątrz.
    • technorattan - faktura delikatnej plecionki idealnie komponuje się z meblami z tego tworzywa, są odporne na działanie czynników zewnętrznych oraz na uszkodzenia, do pielęgnacji zaleca się stosować specjalne środki do tego tworzywa. Odporne na zmienne warunki zewnętrzne, lekkie i higieniczne, będą nam służyć wiele lat.
    • wiklina - donice i skrzynki z wikliny nie należą do długowiecznych, ale są cenione ze względu na ich naturalność. Łatwo ulegają rozkładowi i są wrażliwe szczególnie na wilgoć, ale ich walory dekoracyjne są szczególnie lubiane.
    • terakota - charakterystyczny naturalny, gliniany wygląd bardzo dobrze komponuje się z otoczeniem, jednak donice z terakoty są delikatne i łatwo je uszkodzić, potłuc lub wyszczerbić. Aby pozostały na zewnątrz cały rok muszą być odporne na niskie temperatury, a nie każde są. Lubią zielenieć i pokrywać się patyną, dlatego jeżeli nie chcemy uzyskać efektu postarzenia, musimy je regularnie czyścić. Dodatkowo donice większych rozmiarów są stosunkowo ciężkie i trudno je przesuwać czy ustawiać.
    • drewno - donice prezentują się bardzo atrakcyjnie i dobrze komponują się z otoczeniem, jednak wymagają troskliwej pielęgnacji i regularnej impregnacji, aby pozostawały w dobrym stanie. Nie powinny pozostawać na zewnątrz cały sezon, gdyż wilgoć i inne czynniki pogodowe szkodliwie na nie oddziałują oddziałują, jednak ze względu na swój ciężar i z reguły duże wymiary, są trudne w przechowywaniu.
    • beton - to najnowszy trend, bardzo chętnie wykorzystywany w nowoczesnych aranżacjach. Donice betonowe charakteryzują się surowa fakturą i najczęściej występują w naturalnym, szarym kolorze. Beton jest materiałem ciężkim, ale stosunkowo odpornym na zniszczenie i mało wymagającym. Jedyny ich minus to trudności z transportem i przemieszczaniem, dlatego coraz częściej powstają donice z polietylenu, imitujące beton.
    • metal - to materiał odporny,który daje szerokie możliwości zastosowania, ale rośliny posadzone w donicach metalowych muszą mieć dodatkowe osłonki np. produkcyjne, ponieważ metal bardzo nagrzewa się i szybko ochładza, a nie jest to korzystne zjawisko dla rozwoju roślin.

      fioletowe donice z lawendą

      Fioletowe donice z metalu i lawenda wielkokwiatowa to atrakcyjna i trwała dekoracja.

  3. system nawadniana - to bardzo wygodne rozwiązanie, jest idealne dla osób, które często wyjeżdżają lub dla tych, którzy po prostu zapominają o regularnym podlewaniu kwiatów. System nawadniania, w jaki są wyposażone donice, najczęściej opiera się na podwójnej budowie skrzynek balkonowych - jedną część stanowi osłona (większa część), a drugą wkład wewnętrzny (mniejszy od osłony). Części te są połączone kanalikami. Wkład wewnętrzny montujemy w osłonie, a przestrzeń pomiędzy nimi wypełniamy wodą. W ten sposób możemy zaopatrzyć roślinę w wodę na długi czas, nawet do kilku tygodni. Mamy również możliwość dodać do wody nawozy, w ten sposób unikamy także potrzeby dodatkowego nawożenia rośliny. Roślina samodzielnie pobiera wodę, dozując sobie jej dawkę, w zależności od zapotrzebowania. Nie musimy obawiać się zalania roślin w skrzynkach z systemem nawadniania, najczęściej mają one systemy odprowadzające nadmiar wody.

    schemat działania nawodnienia w donicach Lechuza

    Schemat działania systemu nawadniania - zastosowany w naszych donicach LECHUZA.

    Drugi sposób nawadniania polega na zamontowaniu systemu kanalików nawadniających, których części skraplające (w postaci bolców) są wbite w podłoże w donicach. System ten daje nam możliwość zaprogramowania go na odpowiednią porę podlewania, niektóre są wyposażone w mierniki wilgotności podłoża i uruchamiają się gdy podłoże robi się suche. Systemy nawadniana pozwalają nam zaoszczędzić czas, nie musimy pamiętać o podlewaniu ani się nim zajmować. Regularne nawodnienie i optymalne warunki wilgotności, pozwalają na najlepszy rozwój roślin balkonowych.

    donica w kolorze niebieskim z napisem

    System nawadniania zapewni stały poziom nawodniania naszych roślin.

    • wymienny wkład - jest to bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie jeżeli chcemy często zmieniać aranżację balkonu, wymieniając kompozycje roślinne na sezonowe. Donica składa się, podobnie jak przy donicach z systemem nawadniania, z dwóch części - osłonki i wkładu wewnętrznego. Wkład można łatwo demontować, wyciągać w celu przesadzenia roślin i ponownie umieszczać w osłonie. Dzięki temu szybko i bez konieczności demontażu całej donicy możemy zmienić jej wygląd. Kupując kilka donic z jednej serii możemy wymieniać wkłady pomiędzy nimi, uzyskując w ten szybki sposób możliwość zmiany wystroju, w zależności od potrzeby.
    • podświetlenie - to coraz modniejszy trend, zyskuje wielu zwolenników, podświetlenie donicy wygląda bardzo atrakcyjnie, gdy wieczorową porą balkon może zyskać zupełnie oryginalny i odmienny charakter. Podświetlenie donicy, po za niewątpliwą funkcją dekoracyjną, pełni również rolę dodatkowego oświetlenia przestrzeni. W sprzedaży są dostępne donice emitujące zarówno świtało o barwie ciepłej jak i zimnej, w różnych kolorach. Najczęściej wyposażone w żarówki LED, są bardzo proste w obsłudze i konserwacji.
    • kółka / uchwyty - to istotne elementy, które ułatwiają nam rozmieszczenie i użytkowanie skrzynek i skrzyń. Dzięki kółkom, możemy z łatwością przesuwać, nawet najcięższe i największe skrzynie, natomiast uchwyty pozwalają nam przymocować skrzynki balkonowe do balustrady, poręczy. Najczęściej kółka, podstawy na kółkach lub uchwyty są dostępne jako dodatkowe wyposażenie donic, warto jest jednak w nie zainwestować, ponieważ ułatwiają nam ich użytkowanie.

      białe donice na tarasie

      Większość naszych donic z serii Lechuza jest wyposażonych w wymienny wkład oraz funkcjonalny system nawadniania. Na zdjęciu donica Cararo.

O czym jeszcze warto pamiętać?

  • drenaż - który zabezpiecza korzenie roślin przed gniciem i zalewaniem, ułatwiając odpływ nadmiaru wody. Do stworzenia takiej warstwy drenującej wykorzystujemy keramzyt. Jest to kruszywo, wypalane z gliny, które uzyskuje kształt małych kuleczek. Keramzyt jest obojętny chemicznie, odporny na pleśnie i gnicie, nie traci swoich właściwości nawet przez wiele lat. Aby stworzyć drenaż w donicy, wysypujemy grubą warstwę na dno doniczki i przykrywamy włókniną, a następnie przysypujemy podłożem i sadzimy rośliny. Taka warstwa drenażowa ułatwia swobodny odpływ wody ze skrzynek (skrzynie muszą oczywiście mieć otwory).

    podłużne donice z kwiatami

    Kolor donicy powinien harmonijnie współgrać z roślinnością w niej posadzoną.

  • izolacja - najczęściej stosujemy je w dużych skrzyniach, które pozostają na zewnątrz cały rok, a rośliny w nich posadzone są narażone na przemarzanie. Izolacja najczęściej ma postać płyt styropianowych, które umieszczamy przy ścianach i dnie skrzyń balkonowych. Takie rozwiązanie stosuje się najczęściej wsuwając styropian pomiędzy ścianę skrzyni a podłoże, oddzielając te dwie warstwy agrowłókniną.

    eleganckie donice z terakoty

    Donice z terakoty i kuliste bukszpany to elegancka dekoracja, jednak wymagają odpowiedniego zabezpieczenia na zimę.

Nie każdy ma możliwość posiadania dużego ogrodu, jednak wszyscy lubimy otaczać się pięknymi roślinami i dekorować nimi swoje otoczenie. Skrzynie balkonowe i donice umożliwiają nam stworzenie namiastki własnego zielonego azylu. Właściwy wybór skrzynek i donic balkonowych jest bardzo ważny, to one bezpośrednio oddziałują na rosnące w nich kompozycje roślinne. Dlatego warto zapoznać się i zapamiętać nasze wskazówki, dzięki temu uda się Państwu stworzyć wspaniałe, funkcjonalne i atrakcyjne miejsce. Więcej na ten temat znajdziesz także tutaj - Mój świat na balkonie i tarasie.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium