Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Chmura tagów
Promocje
Stół rozkładany Nardi Rio 140-210 z aluminiowym blatem
Stół rozkładany Nardi Rio 140-210 z aluminiowym blatem
4 300,00 zł 3 500,00 zł
szt.
Klasyczny zestaw mebli dla dwojga Vallmo
Klasyczny zestaw mebli dla dwojga Vallmo
5 900,00 zł 3 900,00 zł
szt.
Ażurowa sofa 3- osobowa Vence
Ażurowa sofa 3- osobowa Vence
5 800,00 zł 3 800,00 zł
szt.
Dwustronny narożnik aluminiowy Delia
Dwustronny narożnik aluminiowy Delia
5 500,00 zł 2 750,00 zł
szt.
Ławka ogrodowa BERLIN teak-stal nierdzewna
Ławka ogrodowa BERLIN teak-stal nierdzewna
2 050,00 zł 1 500,00 zł
szt.
Stolik kawowy Sevran
Stolik kawowy Sevran
1 900,00 zł 1 450,00 zł
szt.
Ażurowy fotel bujany Folio Nardi
Ażurowy fotel bujany Folio Nardi
935,00 zł 590,00 zł
szt.
Stolik dziecięcy ARIEL
Stolik dziecięcy ARIEL
160,00 zł 100,00 zł
szt.
Krzesełko dziecięce ARIEL
Krzesełko dziecięce ARIEL
40,00 zł 20,00 zł
szt.
Narożnik szary z technorattanu Andover
Narożnik szary z technorattanu Andover
6 950,00 zł 4 450,00 zł
szt.
Zestaw kawowy Sorba
Zestaw kawowy Sorba
4 700,00 zł 3 700,00 zł
szt.
Jak urządzić ogród przed domem na wsi? 1
Jak urządzić ogród przed domem na wsi?

Wiejski ogród to czarujące miejsce, w którym panuje niepowtarzalny klimat. Ogród na wsi to nie tylko mnóstwo kolorowych kwiatów, czy nieregularne nasadzenia, ale też specyficzne podejście do uprawy roślin.

Coraz więcej osób decyduje się zamieszkać na wsi... Sielankowe krajobrazy, czyste powietrze i rodzinna atmosfera powodują, że chcemy być częścią tych małych, wiejskich przestrzeni. Dlatego, kiedy przeprowadzamy się na wieś, warto uszanować tę wyjątkowa przestrzeń. Styl wiejski to naturalny i najlepszy wybór na aranżację ogrodu w tym miejscu - nasz wybór wyraża szacunek do miejsca, w jakim mieszkamy -0 nie chcemy go na siłę zmieniać, tylko tworzymy coś za co pokochaliśmy ten kawałek podwórka... Dodatkowo ogród w stylu wiejskim pasuje do otoczenia, a w ogrodzie warto stosować zasadę zapożyczenia krajobrazu - pozwoli nam to powiększyć optycznie naszą działkę. Jak więc urządzić ogród na wsi? Podpowiadamy w dalszej części artykułu.

Aranżacja ogrodu przed domem na wsi - jaki powinien być?

Aranżacja ogrodu na wsi powinna nawiązywać do jego lokalizacji. Ogrody rustykalne rządzą się swoimi prawami - są swobodne, barwne i pachnące, a ich urządzanie i posiadanie dla właścicieli jest przyjemnością i zabawą. Mimo, że panują określone zasady, jak mogą wyglądać ogrody wiejskie, to większość z nich stanowi indywidualne kompozycje, mocno odzwierciedlające charakter swojego właściciela.

róże na kratce przy oknie

róże na kratce przy domu

róże przy domu

ogródek przy wiejskim domu

Ogród przed domem na wsi najczęściej jest pełen kwiatów, kolorów i dekoracji.

Warto wiedzieć, że ogród wiejski będzie wyglądał dobrze tylko wtedy, gdy urządzimy go przed domem, który ma również rustykalny design. Aby wygląd domu był bardziej "wiejski" możemy w jego aranżacji wykorzystać drewno, czerwoną cegłę. Tanim, a efektownym sposobem jest zamocowanie wokół okien drewnianych okiennic - podkreślą wiejski charakter domu, spójnie komponując go z ogrodem w tym samym stylu.

drewniane okiennice

Aby dom nabrał charakteru, możemy zamontować w nim okiennice.

Biorąc pod uwagę, że chcemy zaaranżować przedogródek, musimy stworzyć miejsce dekoracyjne o każdej porze roku i w każdych warunkach. Przed ogródek to nasza wizytówka - prezentuje nas w otoczeniu, dlatego kilku podstawowych zasad trzeba przestrzegać w tym miejscu.

Przede wszystkim każdy ogród przed domem musi być bardzo dekoracyjny, efektowny. Powinna to być najpiękniejsza część ogrodu, która wprawia w zachwyt naszych gości. Jak zaaranżować takie miejsce? Zdecydowanie powinniśmy łączyć rośliny i obiekty, które wyczarują całoroczny ładny obraz. W ogrodach wiejskich dominują rośliny kwitnące, a są one najlepiej widoczne wiosną i latem, dlatego koniecznie w przedogródku trzeba wybrać jako ich towarzyszy rośliny dekoracyjne jesienią i zimą. Warto też pokusić się o gatunki długo kwitnące i dekoracyjne z liści - idealnie będą krzewy o barwnych i zimozielonych liściach, jak lubiany na wsi bukszpan, pęcherznice.

narcyzy

piesek na kolorowej ławce

obrus w kwiatki na pieńku

pelargonia w czajniku

kwiaty pelargonii w różnych kolorach

Pojawia się tu wiele dekoracji i kwitnących roślin.

Ogród w stylu wiejskim jest również zaskakujący i zmienny - to dzięki roślinom jednorocznym, które właściciele chętnie wysiewają na rabatach, wypełniający nimi każdy wolny centymetr. Czasem takie jednoroczne rośliny są efektem zupełnie spontanicznego, samodzielnego wysiewania się w ogrodzie. Rośliny żyją tu własnym życiem.

W ogrodach wiejskich efektowną dekoracją i uzupełnieniem rabat kwiatowych są urocze figurki, doniczki i inne elementy architektoniczne, często będące efektem pracy właścicieli. Na rabatach natomiast pojawiają się również solarne dekoracje - np. motylki, które krążą nad kwiatami, poruszane energią słoneczną. Czasem dostrzec można też figurki zwierzątek, a nawet krasnali, które wcale nie wyglądają tu śmiesznie.

Możemy obserwować tu również plecione wiklinowe płotki, drewniane podpory pod rośliny, czy dekoracyjne obrzeża, okalające rabaty bylinowe, wykonane z kamieni, cegieł, dachówek, a nawet butelek. Recykling - to również ważny element ogrodu na wsi, dużo elementów jest wykonanych z tworzyw z recyklingu, a dominują także naturalne materiały. Deski z odzysku, nawierzchnie z polnych kamieni - to cenne i charakterystyczne detale, wpływające na charakter ogrodu.

kanka i koło od wozu oparte o ścianę domu

matelowe serce wiszące na sznurku

zardzewiała, metalowa konewka w ogrodzie

szklane dekoracje na rabacie

Rustykalne dodatki podkreślają urok ogrodu.

Ogrody wiejskie zdają się również zachwycać właśnie tym, że możemy podziwiać w nich elementy nadszarpnięte zębem czasu, pokryte patyną, które znaleziono gdzieś na strychu, na targu i tchnięto w nie nowe życie.

Przed domem na wsi ważne są detale, a mieszkańcy dbają o swoje posesje, co widać w każdym detalu. Dlatego w ogrodzie na przedzie domu często wykorzystuje się oświetlenie. Oświetlenie ogrodu wiejskiego to często wesołe, solarne lampy, które po zmroku wyznaczają drogę do domu. Bardzo popularne są lampki solarne w kształcie kwiatków lub kolorowe kule.

stół nakryty kolorowym obrusem w ogrodzie

pleciona z gałązek dekoracja

kwiaty w plecionym koszyku wiszące na ścianie

ławeczka drewniana ze stalowymi elementami przed domem na wsi

taras na wsi pełen kwiatów

Ogród wiejski to wydawać by się mogło, przypadkowe połączenie elementów - jednak tworzą one oryginalną, piękną całość.

Wiejski ogród - kolorowy i kwitnący

Wiejski ogród to przede wszystkim bujne, kolorowe i kwitnące rośliny. W ogrodzie dominują barwne rabaty, które są nieregularne i zaskakujące. Nie ma tu zasad dotyczących doboru kolorów - barwy są mocne, kontrastowe, często wydają się przypadkowe. Na rabatach duża ilość kwiatów łączy się nawet z warzywa, krzewy i drzewka owocowe... nikt też nie przejmuje się chwastami. Roślinność jest swobodna, a ogród bardzo zmienny i dynamiczny... kwiatom pozostawia się trochę przestrzeni, dlatego często pojawiają się samosiejki w różnych zaskakujących miejscach.

warzywnik przy domu na wsi

ozdobny warzywnik przy domu na wsi

wejście do ogrodu

W wiejskim ogrodzie nie może zabraknąć warzywnika, który często jest połączeniem pięknego z pożytecznym.

Pomimo tej bujności roślin na rabatach, często wiele egzemplarzy, zwłaszcza sezonowych pojawia się w donicach i skrzynkach. Pojemniki z roślinami ustawiane są licznie nie tylko w ogrodzie, ale też na parapetach, schodach, stołach i ścieżkach.

Główny szkielet nasadzeń roślinnych stanowią drzewa i krzewy, ale są to w większości gatunki liściaste. Z drzew dominują tu brzozy, klony, rajskie jabłonie, głogi, robinie, świdośliwy, a także wierzby. Czasami, w dużym ogrodzie pojawi się lipa czy dąb, które potrzebują więcej miejsca.

Rzadko, ale również pojawiają się rośliny iglaste i zimozielone - najczęściej są to bukszpany, rododendrony, świerki np. biały i pospolity.

Z innych roślin krzewiastych pojawiają się rośliny, które mają piękne kwiaty lub kolorowe liście - to róże, hortensje, tawuły, bzy lilaki, kaliny i mahonie, pęcherznice.

Kwiaty pojawiające się w ogrodzie wiejskim są najczęściej pachnące. Popularne są gatunki bylinowe jak piwonie, których kwiaty są efektowne i mają słodki zapach. Atrakcyjne kwiaty na rabatach mają też floksy, jeżówki, liliowce, goździki, pysznogłówki, astry. W towarzystwie bylin dobrze urosną zioła, zwłaszcza na stanowisku słonecznym. Do ziół, które możemy posadzić zaliczymy lubczyk, oregano, majeranek, bazylię, koper, miętę, melisę, czosnek, szałwię. Zioła z własnego, wiejskiego ogrodu będą smaczne i zdrowe.

Nasadzenia w ogrodzie na wsi to nie tylko byliny, ale też rośliny cebulowe. Jesienią możemy posadzić tulipany, krokusy, hiacynty, żonkile, aby wiosną cieszyć się ich kolorem i zapachem.

Obowiązkowe w ogrodzie, na ścianie wejściowej domu, od frontu powinniśmy zaplanować efektowne, dekoracyjne z kwiatów pnącza. Pnącza przed domem, na drewnianej lub metalowej kratownicy, to bardzo wiejski obrazek. Możemy też posadzić przed domem przy ścianie pnącze, które wespnie się bezpośrednio po jego ścianie. Na przodzie domu sprawdzą się glicynie, róże i clematisy z ozdobnymi kwiatami, a także winobluszcz, który jesienią ma efektowne, czerwone liście.

Drzewka owocowe - doskonałe do ogrodu na wsi

Nawet w ogrodzie przed domem na wsi, możemy posadzić owocowe drzewka. Mogą to być tradycyjne jabłonki, czy wiśnie, ale też oryginalne morwy.

Jeżeli dysponujemy małym przed ogródkiem, z powodzeniem sprawdzą się tu odmiany karłowe, drzewek owocowych, które możemy posadzić razem z kwiatami. W ostatnich latach modne stają się formy pienne drzewek owocowych, które dodatkowo rozpina się na metalowych lub drewnianych podporach, dzięki czemu mogą rosnąć pod ścianą domu, a także nie zajmują w tej formie wiele miejsca.

jabłka

jabłka w garnku leżącym na drabinie przy jabłoni

komplet ogrodowy pod drzewem

Drzewka owocowe to nie tylko źródło smacznych owoców, ale też cienia w upalne dni.

Planując drzewka owocowe przed domem, co jest dobrym pomysłem na wsi, pamiętajmy tylko o tym, żeby drzewa te połączyć z roślinami, które są dekoracyjne prawie cały sezon. Możemy pod jabłonkami posadzić rośliny zadarniające, jak barwinek, czy nawet bluszcz, dodać cienioznośne hosty, orliki, zawilce, a ogród będzie wyglądał ładnie przez długi czas.

Rośliny sezonowe - symbol wiejskich ogrodów

Rośliny sezonowe w ogrodzie wiejskim pojawiają się w każdej porze roku - wiosną skrzynki, doniczki, rabatki wypełniają kolorowe bratki i stokrotki, wiosną dominują pelargonie, które królują w ogrodach na wsi. Pelargonie mają tą zaletę, że można je przechowywać na następny sezon - wystarczy doniczki wstawić do garażu lub sieni na zimę, i delikatnie podlewać - możemy z takich egzemplarzy wyhodować kilka sztuk.

Dodatkowo pojawiają się również aksamitki, również łatwe w samodzielnej uprawie. Aksamitki zwane krakowiakami lub śmierdziuchami, wysiewamy z nasion bezpośrednio na rabatę, albo rozmnażamy z rozsady. Aksamitki mają wiele zalet - jedną z nich jest pozytywne oddziaływanie na glebę, oczyszczają ją z nicieni.

kwitnące kwiaty w ogrodzie

kwitnące rośliny w ogrodzie

kwitnące kwiaty

kwitnące kwiaty

kwitnące kwiaty

kwitnące kwiaty

kwitnące kwiaty na rabacie

biały, wiejski domek

Barwne rośliny przepełniają rabaty.

Aranżacje z roślin sezonowych tworzą też gatunki jednoroczne, które mają piękne kwiatów - kosmosy, słoneczniki, cynie, oraz oryginalne szarłaty. Nasiona niektórych z tych roślin są pokarmem dla ptaków.

Meble w wiejskim przedogródku

W ogrodzie przed wejściem do domu na wsi często ustawia się małą ławeczkę, która wita nas mówiąc dzień dobry, a także zachęca by usiąść i porozmawiać z domownikami. Pomiędzy krzewami i drzwiami owocowymi, w otoczeniu pachnących kwiatów miło wypoczywa się właśnie na specjalnie przygotowanych w tym celu ławeczkach, krzesełkach.

Meble do ogrodu wiejskiego powinny być wykonane z drewna, wikliny, lub rattanu. Możemy wykorzystać naturalne materiały, albo skorzystać z tworzyw sztucznych, które imitują te tworzywa. Zaletą tworzyw sztucznych jest fakt, że nawet pomimo zalegania na powierzchni wody, nie ulegają one korozji, tak jak drewno czy wiklina.

Do aranżacji ogrodu przed wejściem możemy wykorzystać też meble z metalu lub żeliwa - stylowe, z delikatnie romantyczną duszą, malowane na biało, lub w pastelowych kolorach, będą pasowały tu idealnie.

Uzupełnieniem siedzisk niech będą stoliki - drewniane, lub metalowe, zgrabne i wygodne, mogą być wykonane nawet ze skrzynki, pnia, lub drewnianych klocków. Takie proste akcenty, inspiracje wprost z natury są częstym widokiem, które pięknie podkreślają rustykalny charakter ogrodu.

Stół ustawiony w ogrodzie przed wejściem, lub siedziska, ławeczki warto ozdobić tekstyliami - obrus w kratę lub roślinne motywy, miękkie poduchy, czy zachęcająca zastawa - to sprawi, że nasi goście będą pięknie przywitani i ugoszczeni.

Komentarze do wpisu (1)

12 kwietnia 2022

Bardzo dobre rady i piękne zdjęcia. Mam nadzieję, że mi też uda się stworzyć taki piękny, niepowtarzalny ogród. Szkoda mi kasy na gotowy projekt. W to miejsce wolę kupić architekturę ogrodową, kostkę, w Jońcu ciekawe propozycje widziałam. Wspólnie z mężem małymi krokami myślę, że podołamy zadaniu.

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium