Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Chmura tagów
Urządzamy balkon - praktycznie i wygodnie 2
Urządzamy balkon - praktycznie i wygodnie

Jak urządzić mały balkon - dobieramy meble, rośliny i nie tylko

Nie każdy ma dostęp do ogrodu czy tarasu. Całe szczęście większość mieszkań ma jednak balkon. Nawet posiadając mały balkon można zaaranżować go tak, żeby stał się idealnym miejscem do wypoczynku, długich rozmów czy miejscem uprawy ulubionych ziół. Jest to nie lada wyczyn i prawdziwe wyzwanie, również dla kreatywności.

Triki na dobry start

Małe balkony, które zaaranżuje się niezbyt przemyślanie, potrafią stać się magazynem rzeczy niepotrzebnych, zbiorowiskiem przypadkowych, najczęściej plastikowych siedzisk i niestabilnego stolika czy miejscem, w którym najwygodniej suszy się pranie.

Żeby uniknąć pułapek warto zastosować kilka trików, które spowodują, że nawet najmniejsze miejsce stanie się wizualnie większe, przytulniejsze, bardziej dostosowane do wymagań. Możemy wyjść założenia, że albo stworzymy spójność między mieszkaniem a balkonem, albo stawiamy na balkon zupełnie oderwany od pozostałych pomieszczeń, dzięki czemu stwarza odrębny azyl.

Najbardziej popularnym podejściem jest zgranie całej powierzchni naszego mieszkania w jednej stylistyce:

  • Dobrze jest wprowadzić na balkonie kolorystykę i styl zastosowane w mieszkaniu. Dzięki temu cała powierzchnia będzie stanowiła jedność
  • Ważna jest odpowiednia podłoga na balkonie. Powinna być zbliżona kolorystyką do podłóg w mieszkaniu, ale jednocześnie być odporną na działanie zmiennych warunków środowiska i nie wchłaniać wody, która może zbierać się na balkonie
  • Jeśli balkon ma wystawę północną lub południową warto zadbać o odpowiednie nasłonecznienie balkonu. Wyposażenie go w markizę, parasol, pergolę czy ściankę z pnączami pozwoli na znalezienie bezcennego cienia i wytchnienia.
  • Oczywiście balkon bez roślinności jest mało przytulny, niezachęcający i faktycznie, jak suszarnia prania. Dzięki roślinności można, bowiem uzyskać na nawet najmniejszym balkonie namiastkę ogrodu, stworzyć dla siebie idealny azyl, w którym znajdziemy spokój, nie raz ciszę, na pewno ukojenie nerwów i odpoczynek od trosk dnia
  • Co prawda latem długo jest widno, ale ważnym wyposażeniem balkonów jest oświetlenie. Dodaje ono przestronności, przytulności i pozwala na długie korzystanie z jego możliwości
  • Balkon wydaje się większy również wówczas, gdy wprowadzimy na balkon dużo szkła. Przezroczystości dodają, bowiem również odczucia luksusu, lekkości i przestronności

Poznaj także nasze sposoby na to - Jak efektownie osłonić balkon?

Jak wybrać meble balkonowe?

Już dawno odeszliśmy od białych, plastikowych mebli balkonowych. Przynajmniej coraz więcej osób dba o ładne otoczenie i wygodnie urządzone przestrzenie. Idealne na małym balkon będą, więc meble:

  • Małe, idealnie żeby można było je szybko składać i wygodnie przechowywać
  • Meble ażurowe nie przytłaczają, dodają nawet małym balkonom wizualną objętość
  • Na małe balkony idealne są blaty zawieszane na balustradach, stoliki wielkości tacy, małe komplety wypoczynkowe o lekkiej strukturze i efektownym wyglądzie typu zestawy z technorattanu i rattanu, barki na kółkach
  • Idealne będą stoliki niewielkie, prostokątne, kwadratowe, okrągłe czy nawet trójkątne z możliwością wkomponowania w narożnik balkonu
  • Sprawdzę się meble wielofunkcyjne jak np. ławy ze skrzynią do przechowywania, kufy z siedziskiem

Jeśli mamy większy balkon wszystkie zastosowane elementy mogą być większe i bardziej rozbudowane. Sprawdzą się tu komplety balkonowe, wygodne leżaki, hamaki czy fotele. Wszystkie powinny być specjalnie do tego celu przeznaczone i posiadać odpowiednie certyfikaty, warunkujące wysoką jakość i odporność na zmienne warunki atmosferyczne.

Na balkon do wyboru mamy meble:

  • Meble metalowe - najczęściej z aluminium, stali i żeliwa. Nie wymagają przeprowadzania zbędnych zabiegów pielęgnacyjnych pod warunkiem, że są malowane proszkowo, ocynkowane, chromowane, oksydowane czy powlekane tworzywem sztucznym. Jeśli na balkonie chcemy postawić meble żeliwne musimy wiedzieć, że są one bardzo ciężkie. Warto jest więc rozważyć meble z elementami dekoracyjnymi z żeliwa.
  • Meble drewniane - idealne będą meble z twardego drewna typu grab, dąb, buk, jesion, tek, bangkira. Materiały te nie wymagają specjalistycznej konserwacji, mozolnego czyszczenia. Są odporne, łatwo je czyścić a zabiegi pielęgnacyjne typu olejowanie można wykonywać raz w roku. Jeśli meble zrobione są z drewna mniej trwałego, miękkiego, takiego jak sosna, trzeba je powlekać impregnatami, lakierować, zabezpieczać środkami grzybobójczymi itd. Czynności te nie są, całe szczęście, trudne i mozolne
  • Meble z materiałów naturalnych typu bambus, rattan, wiklina - są lekkie, wygodne i dobre działają na człowieka. Niestety są stosunkowo nietrwałe, wymagają okrywania na zimę czy podczas deszczu, podczas użytkowania trzeszczą i potrafię się odkształcić.
  • Meble z tworzywa sztucznego - szczególnie te, które odbiegają od nieestetycznych, białych mebli, których świetność już dawno przeminęła. Idealny jest tu technorattan, nazywany ekorattanem lub petanem, który imituje naturalne materiały niwelując ich wady. Jeśli nie mamy możliwości zakupu tego typu mebli warto zapoznać się z ofertą meblu z PP (polipropylen) a wykluczyć PCW, niezwykle trudnego do utylizacji, odbarwiającego się, odkształcającego i nietrwałego.

meble na balkonie

Podłoga balkonu - ważna rzecz

Można pomyśleć, że podłoga balkonu musi być wykonana z kafelek podłogowych. Tymczasem możemy stworzyć podłogę na miarę własnych upodobań i zasobności portfela, z terakoty, desek, kompozytu, tworzywa sztucznego a nawet betonu, płyt granitowych, kamienia posadzkowego. Często, na balkonach można zauważyć sztuczną trawę, wykładziny, linoleum.

Materiał na podłogę balkonową warto dobrać odpowiedzialnie. Zbyt ciężkie elementy będą naszym utrapieniem linoleum czy wykładzina mogą okazać się problematyczne szczególnie przy zacinającym na balkon deszczu. Idealne zdają się być podłogi drewniane - stosunkowo trwałe, miłe w dotyku, ciepłe, szybkie w montażu, szczególnie w przypadku zastosowania drewna kompozytowego. Podłogi betonowe są tanie ale wykruszają się z czasem jej użytkowania. Co prawda mogą imitować deski tarasowe czy płytki podłogowe, być betonowym stemplem przypominającym kostkę brukową czy kamienie, ale ten typ nawierzchni polecany jest ewentualnie na duże balkony, bardziej na tarasy, niż na małe powierzchnie. Na balkonach często stosuje się płytki podłogowe. Trzeba jednak pamiętać, że nawet te najpiękniejsze i oznaczone jako mrozoodporne mogą nie przetrwać ujemnych temperatur. Kruchość tafli oraz wady środka klejącego mogą spowodować znaczne straty jakości podłogi balkonowej po każdym sezonie zimowym. Bruk klinkierowy stosowany jest stosunkowo rzadko ponieważ materiał ten jest ciężki, choć ma odpowiednie parametry wytrzymałości oraz nadaje balkonowi prawdzie kameralny wygląd. Nieco bardziej odporne są połogi kamienne. Bywają jednak znacznie droższe i polecane wymiennie z granitem czy sjenitem.

Niewątpliwie drewniana podłoga balkonowa jest wyborem idealnym, posiadającym praktycznie same zalety.

Rośliny na balkonie tworzą klimat

Roślinność to istotny element każdego balkonu. Ożywiają powierzchnię, tworzą specyficzny mikroklimat, pozwalają aktywnie wypocząć. Są namiastką ogrodu, który, dzięki balkonowi można uzyskać nawet w centrum dużego miasta. Żeby osiągnąć wyznaczony cel musimy jednak pamiętać o kilku podstawowych rzeczach:

  • Rośliny balkonowe mają różne wymagania. Jeśli chcemy uzyskać ładny wygląd całej aranżacji rośliny o różnych wymaganiach powinniśmy posadzić w osobnych doniczkach a jedynie te o podobnych w korytkach.
  • Pojemniki do roślin powinny być odpowiednio dobrane. Dla małych roślin polecamy niewielkie pojemniki, do większych o odpowiednich rozmiarach. W wysokich, smukłych i eleganckich doniczkach można uprawiać nawet drzewka.

Jeśli chcemy zastosowań korytka warto wybrać te wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, odporne na niskie temperatury i zmienne warunki atmosferyczne, zawieszane na uchwytach na balustradzie czy barierce.

Doniczki ogrodowe stanowią bardzo różnorodny asortyment rynku ogrodniczego. Możemy wybierać spośród donic drewnianych, gabionowych, plastikowych, tarasowych, rattanowych, technorattanowych oraz specjalistycznych, z systemem nawadniania czy podświetlanych.

Korzystne jest również używanie doniczek wiszących i zawieszanych. Dzięki nim można zagospodarować przestrzeń powyżej naszej aktywności, dzięki czemu rośliny nie będą nam przeszkadzały a mimo wszystko będą stworzą niepowtarzalne miejsce.

  • Ziemia do roślin balkonowych powinna zapewnić korzeniom roślin optymalne warunki rozwoju. Również jeśli sadzimy rośliny preferujące glebą zakwaszoną taką właśnie powinniśmy zakupić. Niemniej jednak, najpopularniejsze są podłoża uniwersalne dla roślin balkonowych o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.
  • Odstępy między roślinami też są bardzo ważne. Ściśnięte okazy prezentują się w pojemnikach niezbyt korzystnie. Jedynie sadząc w pojedynczych doniczkach możemy sobie pozwolić pełną dowolność.
  • Doniczki to nie jedyne pojemniki możliwe do zastosowania na balkonie. Skrzynki, cebrzyki, wiaderka i inne pojemniki są miłym akcentem na każdym balkonie.

O roślinach na balkonie można przeczytać w artykule pt.: "Mój świat na balkonie i tarasie"

kwiaty na balkonie

Zasłonięci przed światem czyli zasłony balkonowe

Balkon, jeśli już jest odpowiednio urządzony, żeby był miejscem nieskrępowanego odpoczynku powinien być również odpowiednio osłonięty. Osłona wymagana jest nie tylko dla celów "schowania się przed okiem sąsiada" ale również ze względy na np. wysokie nasłonecznienie.

W celu osłonięcia się można wybrać odpowiednią dla siebie osłonę spośród produktów naturalnych lub sztucznych.

Maty naturalne

Trzcinowe i słomiane, wiklinowe i z rattanu, bambusowe, drewniane i z kory, mniej znane z paproci czy korzeni wrzosów

Maty sztuczne

Technorattanowe oraz maty tekstylne

Więcej o osłonach balkonowych można przeczytać w tekście "Osłony balkonów"

Spełniające się marzenia

Balkon, nawet niewielki, jest zatem miejscem w którym mogą wręcz spełniać się marzenia. Odpowiedni dobór wszystkich elementów tworzących tę małą przestrzeń jest tu szczególnie ważny. Tylko przemyślane decyzje dają, bowiem wyjątkowy klimat, nastrój i wygląd balkonu, które pozwolą każdemu na odpoczynek, odizolowanie się od zgiełku miasta, znalezienie wytchnienia i spędzenie czasu w ulubiony sposób.

Komentarze do wpisu (2)

13 grudnia 2015

Bardzo fajny i wyczerpujący art.

13 grudnia 2015

Interesujący artykuł. Na pewno wezmę z niego kilka informacji, gdy będę urządzała swój niewielki balkon

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium