Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Chmura tagów
Uprawa pomidorów - jak uprawiać pomidory? 0
Uprawa pomidorów - jak uprawiać pomidory?

Uprawa pomidorów - jak uprawiać pomidory?

Pomidory to najchętniej uprawiane warzywa, które uwielbiamy. Zjadamy je na surowo, i robimy z nich pyszne sosy i inne przetwory. Najpopularniejsze są pomidory czerwone, ale są odmiany pomidorów o owocach czarnych, czy żółtych. Możemy hodować gatunki tyczne, i zwisające, więc nawet na balkonie jesteśmy w stanie doczekać się swoich pomidorków.

Owoce pomidorów są bogate w witaminy, zawierają dużo witaminy c, witaminy k, ale też składników mineralnych - takich jak potas, sód, magnez, wapń. Pomidory zawierają też skuteczny antyutleniacz likopen - który wspiera walkę organizmu z wieloma groźnymi chorobami.

Dawniej pomidory uprawiano wyłącznie ze względów dekoracyjnych, uważano, że to rośliny trujące.

plastry pomidora i mozarelli

pomidorki na krzaku

pomidorki koktajlowe

Pomidory są smacznym źródłem potasu i innych cennych składników pokarmowych.

W naszym klimacie pomidory to rośliny sezonowe, które najlepiej rosną na słonecznym miejscu. Aby wyhodować obfite i smaczne zbiory, warto wiedzieć o kilku szczególnych zabiegach, jakich pomidory wymagają. Niestety, są to rośliny, którym zdarza się również chorować. Co prawda, uprawa pomidorów nie jest trudna, udaje się w gruncie, na balkonie, czy w szklarni, ale warto poznać kilka sztuczek, które są ważne w czasie uprawy pomidorów.

W naszym artykule podpowiemy, jak pielęgnować pomidory, aby były smaczne i zdrowe.

Sadzonki czy nasiona pomidorów - co lepiej kupić?

Uprawa pomidorów rozpoczyna się od nasion lub sadzonek. Co będzie lepsze dla nas?

Pomidory wykiełkują w wysokiej temperaturze (chodzi o temperaturę ziemi w zakresie około 21-24 stopni), dlatego nie wysiewa się ich do gruntu, ale produkuje się z nich rozsadę. Nasiona pomidorów wysiewa się w marcu w ciepłym i jasnym miejscu, najlepiej w ciepłej szklarni lub na parapecie. Jeżeli planujemy samodzielnie produkować rozsadę, musimy mieć więc na nią miejsce. Nasiona pomidorów szybko kiełkują, ale żeby nie wybujały, muszą mieć dostęp słońca przez większą część dnia. Niesprzyjające jest zbyt wczesne wysianie pomidorów, kiedy dni są jeszcze krótkie i brakuje im słońca.

sadzonki pomidorów w pojemniczkach

sadzonki pomidorów

sadzonki pomidorów

Sadzonki pomidorów możemy wychować samodzielnie.

Planując wysiew nasion pomidorów, ważna jest jakość nasion. Kupując nasiona pomidorów wybierajmy tylko takie z pewnego źródła - bowiem nawet nieprawidłowe przechowywanie nasion może wpływać na ich zdolność kiełkowania. Najlepiej, kiedy nasiona pomidorów są zapakowane w paczkę chroniącą je przed wilgocią.

Nasiona pomidorów najlepiej wysiewać pojedynczo do osobnych doniczek - kiełkują bardzo dobrze. Pamiętajmy, aby dobrze oznaczyć sobie jakie odmiany pomidorów wysialiśmy w których doniczkach, żeby później odpowiednio je wysadzić.

Dla tych, którym marzy się uprawa pomidorów, ale nie mają czasu na produkcję rozsady z nasiona, polecamy zakup sadzonek pomidorów. Sadzonki kupujemy w maju, powinny być jędrne, nie mogą być zwiędnięte, najlepiej gdy mają przynajmniej 5-7 listków. Sadzonki pomidorów są dostępne w sklepach ogrodniczych czy na lokalnych rynkach. Jeżeli przymierzamy się do uprawy warzyw, warto znaleźć rzetelnych sprzedawców i zaprzyjaźnić się z nimi.

Kupując sadzonki pomidorów, powinniśmy upewnić się, czy są hartowane. Najlepiej zapytać sprzedawcę, czy możemy wysadzać je już do gruntu, czy musimy najpierw zahartować.

Jeżeli samodzielnie produkujemy rozsady pomidorów, musimy zabieg hartowania przeprowadzić obowiązkowo. Hartowanie pomidorów polega na ograniczeniu podlewania, a także przyzwyczajania pomidorów do warunków zewnętrznych. W tym celu stopniowo, przez kilka dni wystawiamy pomidorki na zewnątrz, dozując im godziny - z każdym kolejnym dniem wydłużając czas, aż do momentu kiedy rośliny pozostawimy na noc na zewnątrz, i w końcu posadzimy do gruntu.

pomidory w gruncie w warzywniku

pomidory w donicy

pomidory w szklarni

Pomidorki możemy uprawiać w gruncie, szklarni i na balkonie w donicach.

Sadzenie pomidorów - jak sadzić?

Najlepiej sadzić pomidory do podłoża, które ma odczyn lekko kwaśny, jest próchniczo-gliniaste i żyzne. Podłoże powinno być przepuszczalne, ale nie może też zbyt szybko wysychać.

Możemy zastosować uniwersalną mieszankę i wzbogacić ją w nawóz organiczny, jak kompost, czy przekompostowany obornik. Ważne, aby przed posadzeniem pomidorów nie stosować świeżego obornika - po takim nawożeniu, musimy poczekać sezon, aby pomidory posadzić.

W przypadku uprawy pomidorów w gruncie, powinniśmy upewnić się, co rosło przed nimi na tym miejscu. Nie należy sadzić pomidory w miejscu po ziemniakach, ani w ich sąsiedztwie. Pomidory nie powinny rosnąć również blisko ogórków,

Jeżeli planujemy sadzić rośliny w gruncie lub doniczkach, pamiętajmy, że uprawa pomidorów najlepiej udaje się tam, gdzie jest słoneczne stanowisko, osłonięte od wiatru.

pomidorki w misce

Pomidory potrzebują stanowiska słonecznego.

Pomidory nie powinny być posadzone zbyt gęsto, ponieważ sprzyja to rozwojowi chorób grzybowych. W jakiej odległości sadzić pomidory? Zależy to od odmiany pomidorów - te krzaczaste, bardziej rozłożyste wymagają rozstawy nawet 80-90 cm, natomiast pomidory prowadzone przy palikach, to rozstawa około 40-50 cm.

Kiedy sadzić pomidory?

Sadzenie pomidorów do gruntu, donic lub szklarni najlepiej rozpocząć w maju. W szklarni warunki są bezpieczniejsze, więc możemy posadzić je już na początku maja, natomiast do gruntu czy doniczek najlepiej sadzić pomidory dopiero po 15 maja, czy tzw. zimnej Zośce.

Jak uprawiać pomidory na balkonie?

Uprawa pomidorów na balkonie nie jest trudna, a efekty mogą być naprawdę satysfakcjonujące. Planując jednak uprawę pomidorów w doniczkach, musimy uwzględnić kilka czynników.

pomidorki koktajlowe na krzaczku

Pomidory możemy uprawiać na balkonie, w dużych donicach, skrzynkach lub nawet wiaderkach.

Nie każda odmiana pomidora będzie sprawdzać się jednakowo dobrze na balkonie czy tarasie. W skrzynkach balkonowych i doniczkach możemy sadzić pomidory takie jak pomidory koktajlowe - drobnoowocowe. Najczęściej mają one krzaczasty, lub przewieszający pokrój - tak więc doskonale dopasują się na niewielkie balkony, a silniejsze wiatry nie zaszkodzą im, tak jakby było to w przypadku odmian tycznych.

Jeżeli jednak marzą nam się wyższe odmiany o większych owocach, musimy zapewnić im solidną podporę - może to być tyczka, albo kratownica z donicą, która utrzyma krzewy pomidorów.

Pomidory możemy sadzić do donic pojedynczych i po kilka sztuk w większych pojemnikach.

Do sadzenia pomidorów najlepsze będą pojemniki o średnicy około 40 cm. Zbyt mały pojemnik będzie szybko przesychał, a za duży sprawi, że roślina będzie rozrastać się w korzeń.

Aby wykorzystać maksymalnie każdy centymetr na balkonie, czy tarasie - w towarzystwie pomidorów możemy posadzić w donicy zioła np. bazylię, która podkreśla smak owoców.

Gleba do uprawy doniczkowej pomidorów powinna mieć takie same parametry jak do uprawy w gruncie. Należy jednak pamiętać, aby przed posadzeniem roślin, wykonać w donicy drenaż - aby woda mogła swobodnie odpływać. Drenaż możemy wykonać z keramzytu, lub styropianu, albo innego żwirku. Wsypujemy warstwę na dno donicy i przysypujemy warstwą ziemi.

Tajniki uprawy pomidorów - jak pielęgnować pomidory?

Uprawa pomidorów nie należy do trudnej, warto jednak poznać podstawowe zabiegi, które służą obfitym plonom i zdrowotności tych roślin.

Tak jak większość roślin, pomidory potrzebują regularnego podlewania. Najlepiej podlewać je raz na tydzień, obficie, a w czasie upalnych dni częściej - nawet codziennie. W czasie podlewania musimy pamiętać, aby nie moczyć liści pomidorów. Podlewamy krzewy pomidorów nisko, tak aby nie polewać liści - co może powodować ich choroby. Ważne jest, aby dążyć do utrzymania wysokiej wilgotności, ale nie przelewać pomidorów - mogą wtedy pękać i mieć gorszy smak.

dojrzewające pomidorki w szklarni

pomidorki na krzaku

zbiór pomidorów

Pomidory nie powinny być sadzone zbyt gęsto - aby powietrze mogło swobodnie między nimi krążyć. Jako podpór najlepiej używać bambusowych lub metalowych palików.

Krzewy pomidorów tycznych musimy posadzić przy podporach. Powszechnie stosowane są drewniane paliki, ale lepiej sprawdzają się metalowe, lub sznurki, albo tyczki bambusowe. Podpory drewniane utrzymują wilgoć, co może powodować, że pomidory chorują. Pomidory tyczne prowadzimy tak, aby wyznaczyć jeden główny pęd, a wszystkie pędy boczne, wyrastające z kątów liści - usuwamy. Taki zabieg usuwania pędów ma na celu wzmocnienie pędu głównego, a co za tym idzie uzyskanie dorodniejszych owoców.

Uszczykiwanie liści to równie ważny zabieg - powinniśmy usunąć dolne liście, które znajdują się najniżej, i ulegają zamoczeniu w czasie podlewania. W sierpniu warto również usunąć liście znajdujące się nad najwyższym kwitnącym gronem - pozostawiając tylko pęd główny i jedną parę liści. Ten zabieg ma na celu zahamowanie tworzenia się nowych kwiatów i owoców, zahamowanie wzrostu, tak aby roślina była w stanie "wyprodukować" dojrzałe owoce do końca sezonu wegetacyjnego. Jeżeli tego nie zrobimy, niektóre zawiązane lub dojrzewające owoce, mogą się zmarnować.

podlewanie pomidorów

Ważnym zabiegiem jest podlewanie, które wykonujemy jak najniżej, aby nie moczyć liści.

Uprawa pomidorów daje nam możliwość posiadania zdrowych i smacznych owoców na wyciągnięcie ręki. Jeżeli zależy nam na ekologicznym aspekcie, zrezygnujemy z nawożenia mineralnego, na rzecz nawozów naturalnych.

Pędy i owoce pomidorów często chorują na mączniaka czy cierpią porażone zarazą ziemniaczaną, czasem dokuczają i mszyce. W zapobieganiu i walce z tymi problemami, możemy zastosować naturalne preparaty - wyciąg i gnojówka z pokrzywy, wyciąg z czosnku czy grejpfruta, pozwolą nam bezpiecznie pielęgnować nasze uprawy.

dorodne pomidory w dłoniach

pokrojone pomidory na talerzu

Dorodne i smaczne pomidory, to najlepszy dodatek do posiłku.

Sadząc pomidory w szklarni możemy też zająć się powierzchnią ziemi - pod krzewami możemy ułożyć ściółkę z pokrzyw, co zabezpieczy rośliny przed chorobami, czy rozwojem chwastów.

Niezależnie od tego czy dysponujesz sporym ogrodem, niewielkim tarasem czy małym balkonem, z powodzeniem możesz prowadzić uprawę warzyw, owoców i ziół. Uprawa warzyw to ogromna satysfakcja, gwarantująca smaczne i zdrowe plony.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium