Kiedy sadzić frezje do doniczki i jak uprawiać frezje w doniczce, czyli wszystko o uprawie, sadzeniu i pielęgnacji frezji
Frezja to wyjątkowa roślina. Już brzmienie jej nazwy wskazuje, że jest to kwiat piękny, finezyjny, delikatny, dostojny i o perfekcyjnym kształcie. Odkrył ją w XIX wieku na afrykańskim Przylądku Dobrej Nadziei niemiecki botanik Christian Ecklon i nadał jej nazwę na cześć swojego przyjaciela – Friedricha Freese, który był lekarzem z zawodu i botanikiem z zamiłowania.
To właśnie dlatego dziś frezje są symbolem przyjaźni, niewinności, wdzięczności i zaufania, a co za tym idzie, chętnie wybierane są do ślubnych bukietów, a także jako prezent zarówno dla osób bliskich, jak i dalszych. Jeśli dodać do tego piękny zapach i bogactwo kolorystyki, w jakiej występują, to mamy kwiat idealny.
Frezja - krótka charakterystyka
Frezje to wieloletnie rośliny bulwiaste z rodzaju bylin należących do rodziny kosaćcowatych. Osiągają od 40 do 50 cm wysokości. Ich zielone, płaskie i strzałkowate liście wyrastają z ziemi wiosną i w górnej części przewieszają się na boki. Spomiędzy nich wyrasta sztywny i czasem rozgałęziony pęd, zwieńczony charakterystycznie wygiętym w jedną stronę, kłosowatym kwiatostanem, w którym znajduje się od 5 do 14 dużych barwnych kwiatów o kielichowatym kształcie. Kwiaty w kwiatostanie rozwijają się stopniowo, od dołu do góry.
Pęd frezji zwieńczony jest uroczym kłosowatym kwiatostanem.
A jak pachną frezje? Jedni mówią krótko, że ich zapach jest przyjemnie słodko – kwiatowy i przypomina truskawki. Ale są też tacy, którzy nie szczędzą słów w tym temacie. Według nich woń tychże kwiatów jest wyjątkowo bogata i wielowymiarowa, jest jednocześnie świeża i subtelnie słodka. Łączy w sobie nuty przypominające miód, dzikie kwiaty i delikatne owoce. To wszystko razem sprawia, że aromat frezji często kojarzy się z wiosennym porankiem, kiedy to powietrze jest przepełnione świeżością i odnową. Warto dodać, że ich zapach różni się w zależności od odmiany. Najmocniej pachnie frezja biała, natomiast najdelikatniej ta w kolorze niebieskim.
Zaskakujące jest także bogactwo barw, w jakich występują te kwiaty. Mogą być różowe, białe, czerwone, purpurowe, żółte, fioletowe, niebieskie lub pomarańczowe. Na uwagę zasługują również odmiany wypuszczające kwiatostany o płatkach z delikatnymi prążkami lub w cieniowanych barwach.
Urok frezji sprawił, że stały się popularne i chętnie hodowane na całym świecie. Ich ekspansję z Afryki do Europy zapoczątkowali Brytyjczycy, którzy sprowadzili je do swoich ogrodów botanicznych, gdzie stworzyli różne ich krzyżówki. Następnie przejęli je Holendrzy i wyhodowali odmiany przystosowane do chłodniejszych temperatur niż te afrykańskie. Z tego względu w uprawie nie jest spotykana frezja w postaci czystego gatunku. W Polsce najczęściej hodowana jest wieloletnia krzyżówka Fressia hybrida.
Czyż bukiet z kolorowych frezji nie jest piękny?
Obecnie frezja hodowana jest głównie w szklarniach na kwiat cięty, skąd trafia do kwiaciarni, by pięknie prezentować się w różnych kompozycjach bukietowych. Natomiast dla branży perfumiarskiej cennym materiałem jest olejek z frezji, który wykorzystywany jest w wielu znanych markach perfum.
Możliwe są także jej uprawy w ogrodzie przydomowym, ale frezja uprawiana w doniczce jest zdecydowanie łatwiejsza w pielęgnacji, ponieważ kwiaty te bywają kapryśne. Nie lubią suszy, ani przelania, a także są wrażliwe na nadmierne ciepło w podłożu.
Jeśli zainteresowały Cię te kwiaty, chętnie podpowiemy Ci, jak uprawia się frezje w donicy, kiedy się je wsadza oraz na co zwrócić uwagę. Zapraszamy do lektury!
Uprawa frezji w doniczce
Standardowo przed przystąpieniem do pracy należy przygotować to, co niezbędne, czyli:
- bulwy frezji – kupując je, wybierzmy zdrowe, nieprzesuszone i jędrne egzemplarze, dzięki czemu mamy większą szansę otrzymania pięknych i dorodnych roślin,
- doniczka z otworami drenażowymi o średnicy minimum 30 cm; frezje będą się doskonale prezentować w dostępnej w naszym sklepie donicy Sylt;
- ziemia do kwiatów doniczkowych – powinna być przepuszczalna, próchnicza i żyzna o pH między 6, 5 a 7, 2,
- keramzyt ogrodniczy lub kamyki lub potłuczona ceramika,
- woda do podlewania.
Sadzenie frezji w doniczce
Kiedy mamy już wszystko przygotowane, możemy zabrać się za sadzenie. Na początek na dnie doniczki trzeba ułożyć warstwę drenażową, którą może być potłuczona ceramika, kamyki lub keramzyt ogrodniczy. Następnie wypełniamy pojemnik podłożem. W tak przygotowanej donicy sadzimy 5 – 10 cebulek na głębokość 5 – 6 cm i obficie je podlewamy.
Kiedy sadzić frezje do doniczki
Cebulki frezji uprawianych w doniczkach możemy sadzić w dwóch terminach:
Sadzenie cebulek frezji jesienią
Frezje doniczkowe możemy sadzić jesienią, najlepiej na przełomie sierpnia i września. Bulwy przez czas jesieni dobrze się ukorzenią, przez zimę rozwiną się liście, a czas kwitnienia przypadnie w maju.
Posadzone w pojemniku frezje najlepiej przechowywać w chłodnym pomieszczeniu o temperaturze około 10 – 15 st. C, w słonecznym miejscu i bez nawadniania, aż do momentu pojawienia się pierwszych liści. Kiedy pojawią się kiełki, należy delikatnie zwilżać podłoże, utrzymując je stale lekko wilgotne. Natomiast kiedy przekwitną, doniczkę pozostawia się na swoim miejscu. Dzięki temu liście nadal będą mogły zbierać promienie słoneczne, aby wyprodukować odpowiednią do przetrwania zimy ilość substancji odżywczych.
Sadzenie frezji wiosną
Drugim terminem, kiedy sadzi się frezje, jest wiosna, a dokładnie przełom kwietnia i maja. Powinny wówczas zakwitnąć latem, w czerwcu i lipcu, podobnie jak w przypadku uprawy frezji w ogrodzie. Termin ten jest odpowiedni dla kwiatów uprawianych na tarasach i balkonach.
Po przekwitnięciu i usunięciu liści, pojemnik z roślinami należy pozostawić w chłodnym miejscu, gdzie kwiaty będą zimowały do następnego sezonu.
Pielęgnacja frezji w doniczce
Teraz pozostaje już tylko pielęgnacja frezji. Jak dbać o frezje? Już mówimy.
Ciepełko, światełko i wilgotność
Frezje to rośliny, które wymagają troski i specjalnych warunków od samego początku uprawy. Zaraz po wsadzeniu kwiaty te potrzebują dużo światła i temperatury o wartości 5 – 10 st. C. Natomiast podczas zawiązywania pąków kwiatowych powinna ona wynosić 12-14 st. C. Zbyt wysokie temperatury powietrza i podłoża (szczególnie podłoża) lub niedostatek światła, mogą spowodować, że rośliny nie zawiążą pąków i nie zakwitną, gdyż te czynniki zaburzają ich naturalny cykl rozwojowy. Nieco wyższe temperatury są potrzebne frezjom dopiero podczas kwitnienia, ale nawet wtedy nie powinny przekraczać około 20 stopni celsjusza.
Jednakże osiągnięcie kompromisu miedzy odpowiednią ilością światła a właściwą temperaturą może być problematyczne, ponieważ duża dawka światła, jakiej potrzebują frezje w czasie rozwoju, zazwyczaj nie idzie w parze z chłodnym podłożem i powietrzem. I to właśnie niedostosowanie ilości światła do temperatury jest najczęstszą przyczyną niepowodzeń. Z tego powodu lepiej wybrać uprawę frezji w doniczce. W przypadku chłodu albo upałów, można je awaryjnie umieścić na jakiś czas w pomieszczeniu.
Oprócz umiarkowanej temperatury i sporej dawki światła frezje wymagają także dostatecznie wysokiej wilgotności powietrza. Dlatego wiosną frezje w doniczce najlepiej wystawić na zewnątrz, gdyż panujące w tym czasie warunki atmosferyczne będą bardziej zbliżone do tych, jakie rośliny te mają w swoim naturalnym środowisku.
Podlewanie frezji
Podczas okresu wzrostu aż do fazy kwitnienia frezje trzeba regularnie podlewać, pilnując, aby podłoże było odpowiednio wilgotne. Nie można dopuścić do przesuszenia gleby, ale przelanie jest również niekorzystne dla nich. Ziemia powinna być wilgotna, ale nienazbyt mokra. Im wyższa temperatura na zewnątrz, tym częściej frezja powinna być podlewana.
Dobrze jest podlewać rośliny te przegotowaną i odstaną wodą, uważając, żeby nie zmoczyć liści, czego one nie lubią. Zatem gdy zapowiadają się bardzo intensywne opady deszczu, lepiej schować je pod dach.
Podczas nawadniania frezji dobrze sprawdzi się konewka Yula, którą precyzyjnie zwilżymy ziemię w donicy, a nie zmoczymy liści rośliny.
Kiedy frezja przekwitnie, należy ograniczyć podlewanie.
Nawożenie frezji
Frezje mają wysokie wymagania pokarmowe, więc nie należy zapominać, że kwiaty w doniczce powinny być odpowiednio nawożone. Zabieg ten nie jest konieczny w początkowej fazie rozwoju, jeśli ziemia była właściwie przygotowana. Nawożenie można rozpocząć w momencie pojawienia się liści, a zakończyć, jak pojawią się kwiaty. Zaleca się stosować nawóz uniwersalny o zwiększonej ilości potasu, który aplikuje się co 4 tygodnie.
Odchwaszczanie frezji
Frezje, szczególnie we wczesnej fazie wzrostu, są wrażliwe na zachwaszczenie. Należy jednak pamiętać, że ich cebulki znajdują się płytko pod powierzchnią ziemi i dlatego usuwanie chwastów najlepiej wykonywać ręcznie, aby nie uszkodzić korzeni.
Ściółkowanie frezji
Frezje lubią ściółkowanie. Ściółkujemy je, pociętą słomą lub trocinami, zaraz po wysadzeniu bulw albo kiedy pędy osiągną kilka centymetrów. Rolą ściółki jest zabezpieczenie gruntu przed wysychaniem i nagrzewaniem, co także sprzyja równomiernemu wzrostowi roślin.
Podpieranie frezji
Długie pędy i kwiatostany frezji lubią się pokładać lub wyginać pod ciężarem kwiatów, dlatego dobrze jest je podeprzeć. W tym celu stosuje się podpórki do roślin doniczkowych lub gałązki drzew.
Podpórki pod frezje stosuje się, jeśli rośliny te nie są uprawiane na kwiaty cięte.
Jak przezimować frezje w doniczce?
Kiedy frezja w doniczce zakończy już kwitnienie, trzeba ograniczać jej podlewanie, by całkowicie go zaprzestać po kilku tygodniach. Roślinę pozostawia się w donicy, aż sama zacznie zrzucać liście. Nie trzeba jej wykopywać, ale należy zapewnić jej odpowiednie warunki spoczynku. Dlatego, gdy ziemia w donicy zupełnie wyschnie, przenosi się ją do chłodnego, jasnego pomieszczenia, ale z dala od bezpośredniego działania promieni słonecznych. Wiosną przenosimy frezje w doniczce z powrotem na słoneczne miejsce i zaczynamy zabawę z nimi od nowa.