Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28
Chmura tagów
Jak ułożyć kostkę brukową? 3
Jak ułożyć kostkę brukową?

Mnogość zalet kostki brukowej powoduje, że jest to tworzywo coraz częściej wybierana na nawierzchnię. Niezależnie od przeznaczenia nawierzchni, możemy znaleźć kostki, które doskonale spełniają wymagania konieczne dla chodników, dróg dojazdowych czy komunikacji nawet ciężkiego transportu.

Niestety, pomimo wielu zalet, do których zaliczyć możemy korzystną cenę kostek brukowych, cena za ich montaż i ułożenie stanowi dwukrotność jej wartości, dlatego coraz częściej szukamy możliwości oszczędności i staramy się samodzielnie ułożyć kostkę, zwłaszcza jeżeli mówimy o naszym prywatnym podwórku,a kostka ma być materiałem na ścieżkę, podjazd do domu czy taras. W jaki sposób przygotować się do samodzielnego układania kostki brukowej? Co będzie Państwu potrzebne? Jak uniknąć najczęstszych błędów iw końcu jak krok po kroku wykonać wszystkie prace montażowe? Polecamy zajrzeć do naszego poradnika, skąd dowiedzą się Państwo wszystkiego co konieczne, aby jak najlepiej samodzielnie ułożyć kostkę brukową.

układanie kostki na podsypce

Układanie kostki jest trudne, ale można wykonać to samodzielnie. Ważna jest dokładność, dlatego przyda się poziomnica.

Jak zaprojektować nawierzchnię z kostki?

Przed przystąpieniem do układanie kostki, warto jest dobrze przemyśleć jej układ. Zaplanować szerokość i wzór w taki sposób, aby jak najbardziej ograniczyć konieczność przycinania kostki. Dzięki temu prace będą postępować szybciej i bez niebezpiecznych niespodzianek w postaci pękających kostek, krzywo przyciętych elementów czy trudności z dopasowaniem elementu. Planując układ tarasu czy ścieżki musimy uwzględnić także odwodnienie. Możemy wykonać odwodnienie liniowe, w postaci korytek w nawierzchni, lub zaplanować spadki terenu.

Spadki terenu planujemy w kierunku utwardzonego gruntu, który sąsiaduje z kostką, na przykład trawnik. Musimy pamiętać, że nawierzchnia z kostki powinna być wyniesiona ponad otoczenie, co pozwoli nam uniknąć nanoszenia zanieczyszczeń poprzez spływająca wodę, oraz ułatwi jej zaciek i wsiąkanie w grunt. Wszystko to sprawia, że kostka, nawet po deszczu, będzie szybko sucha i zawsze czysta.

Dokonując zakupu kostki powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na jej walory dekoracyjne, ale przede wszystkim na grubość kostki. Różne wymiary kostki wynikają z jej różnego przeznaczenia. Kostki o grubości 4-6 cm są wykorzystywane do nawierzchni pieszych, ścieżek, chodników, czy dekoracyjnych opasek wokół domu, natomiast dla nawierzchni o planowanym większym obciążeniu, powinniśmy wybierać kostkę o grubości 6 cm do 8 cm.

przycinanie kostki polbruk

Przycinanie kostki jest kłopotliwe, dlatego planując wzór, najlepiej jest tego unikać.

Narzędzia i sprzęty

Do samodzielnego ułożenia kostki brukowej konieczne i potrzebne będą:

  • sznurek i kołki,
  • łaty lub listewki,
  • poziomnica,
  • łopata,
  • grabie,
  • miara,
  • ubijak ręczny lub mechaniczny,
  • taczka,
  • konewka lub wąż z wodą,
  • szlifierka,
  • rękawice ochronne i okulary ochronne,
  • młotek gumowy,
  • sito,
  • drewniane kliny, deska drewniana,

Materiały

  • piasek,
  • cement,

Jak zbudować taras/ścieżkę/podjazd z kostki?

Budowa nawierzchni z kostki obejmuje zawsze kilka etapów, które w zależności od wielu parametrów (rodzaju gruntu rodzimego, rodzaju i sposobu użytkowania nawierzchni, wzoru) mogą się od siebie delikatnie różnić. Ogólnie zarówno dla kostek kamiennych jak też kostek brukowych czy płyt kamiennych możemy wyróżnić wspólne następujące etapy:

  1. Wyznaczenie terenu prac, przygotowanie narzędzi i sprzętu.
  2. Korytowanie.
  3. Montaż odwodnienia.
  4. Montaż krawężników.
  5. Podbudowa. Układanie kostki.
  6. Wypełnienie szczelin i prace końcowe.

Większość prac będzie przebiegała jednakowo,z rozróżnieniem w etapie 5. W zależności od rodzaju nawierzchni - kostka kamienna, brukowa czy płyty, układa się je trochę inaczej, stosując różne podbudowy.

Instrukcja jak ułożyć kostkę krok po kroku

Prace przy układaniu kostki lub płyt rozpoczynamy od przeniesienia projektu w teren. Ważne jest zaplanowanie przebiegu ścieżki czy placu, wyznaczamy sobie również miejsca kontrolne, najlepiej tam, gdzie warto będzie upewnić się czy dobrze układamy wzór, lub tam gdzie zachodzą jakieś zmiany o których warto pamiętać. W celu wyznaczenia przebiegu nawierzchni stosujemy pliki i sznurek, którymi rysujemy kształt ścieżki, placu czy drogi.

Korytowanie terenu polega na wykopaniu zagłębienia, które odpowiada przebiegowi nawierzchni z kostki. Głębokość wykopu jest uzależniona od sposobu użytkowania nawierzchni - im większe obciążenia, tym głębokość musi być większa, ponieważ warstwa podbudowy musi być wyższa. I tak poleca się aby dla nawierzchni o natężeniu lekkim - chodników, ścieżek, tarasów - głębokość wykopu wynosić powinna 15cm - do 20 cm. Dla terenów bardziej obciążonych, na przykład dla komunikacji samochodowej ta głębokość wynosi minimum 50 cm. Głębokość wykopu jest uzależniona także od rodzaju podłoża rodzimego - na piaskach może być płytsza. Na glebach gliniastych, gdzie wymaga się wybrania warstwy nieprzepuszczalnej, zagłębienie powinno być większe.

Na małych terenach prace ziemne wykonujemy najczęściej ręcznie, natomiast na obszarach dużych, rozległych prace ziemne zleca się osobom ze specjalistycznym sprzętem.

Ziemia z wykopu powinna być dokładnie wybrana, najlepiej aby ograniczyć koszty inwestycji, planujemy jej ułożenie na działce - szczególnie w przypadku dużych inwestycji, gdzie objętość urobku jest spora, a jego transport wymagałby profesjonalnego sprzętu. Ważne aby wybrać z wykopu cały humus, ponieważ jest to warstwa ‘ pracująca’, której objętość ulega zmniejszeniu i może wpływać na zaburzenie powierzchni kostki. Zmniejszenie się objętości warstwy pod kostką powoduje powstawanie nierówności i zapadanie się kostki.

Dno wykopu powinno być równe, gładkie i odpowiednio ukształtowane - jeżeli planujemy odwodnienie w postaci spadków to kształtujemy prawidłowo dno wykopu, planując spadek . Spadek powinien wynosić około 1 - 2 %. Gdy cała wymagana warstwa gruntu rodzimego została wybrana, możemy przystąpić do zagęszczenia i utwardzenia wykopu.

Aby jasno wyznaczyć przebieg nawierzchni z kostki, i aby nadać jej pożądaną stabilność i wytrzymałość, musimy zamontować obrzeża. Obrzeża są montowane na podmurówce cementowej. Krawężniki i obrzeża przejmują na siebie duże obciążenia z nawierzchni, dlatego muszą być zamontowane bardzo starannie i dokładnie. Są one opaską, która umacnia nawierzchnię z kostki. Obrzeża powinny być tak zaplanowane, aby ich powierzchnia była równa z powierzchnią kostki. Przejście z nawierzchni do obrzeży powinno być płynne. Rozmiary krawężników, podobnie jak kostek, zależą od rodzaju podłoża, rodzaju i sposobu użytkowania nawierzchni. Mogą różnić się między sobą grubością, wysokością jak również twardością.

Na tak przygotowanym terenie możemy przystąpić, jeżeli to planujemy, do montażu odwodnienia.

Odwodnienie może mieć dwie postacie:

  • odwodnienie liniowe, wykonane na przykład z korytek betonowych, umieszczonych w nawierzchni, które doprowadzają wodę do studzienek ściekowych, są to najczęściej korytka betonowe, wykończone od góry kratownicą,które montuje się w podłożu, razem z kostką brukową.
  • odwodnienie poprzeczne, które stanowią naturalne spadki nawierzchni, o wartości najczęściej 1 - 2%, które odprowadzają wodę na sąsiadujące z nawierzchnią grunty

Po wykonaniu wyżej wymienionych prac, możemy przystąpić do przygotowania podłoża pod nawierzchnię.

Praca ta przebiega w kilku etapach, w zależności od tego jaki grunt rodzimy posiadamy i jaką nawierzchnię planujemy. Przygotowywanie podłoża można wykonać na kilka sposobów, najważniejsze jest aby zdawać sobie sprawę, że grunt pod kostką składa się z kilku warstw:

  • grunt rodzimy,
  • podbudowa,
  • podsypka, a czasem tylko ona bez podbudowy.

WZMOCNIENIE PODŁOŻA

Po usunięciu humusu, możemy wzmocnić grunt rodzimy. W tym celu spulchniamy podłoże za pomocą łopaty czy glebogryzarki,a następnie mieszamy tę warstwę z cementem. Mieszanie wykonujemy grabiami lub także glebogryzarką. Po wykonaniu tej pracy całość stabilizujemy ubijakiem ręcznym lub mechanicznym.

Następnie wykonujemy podbudowę. Jest to warstwa, która może składać się z mieszaniny kruszywa, żwiru, tłucznia czy klińca, której grubość waha się od 5 cm wzwyż - w zależności od sposobu użytkowania nawierzchni. Następnie warstwę podbudowy stabilizuje się i nanosi na nią podsypkę. Warstwa podsypki to drobny piasek lub piasek wymieszany z cementem. Warstwy tej nie stabilizujemy, tylko wyrównujemy ją i przystępujemy do układania kostki. Piasek pozwoli nam zniwelować ewentualne krzywizny kostki - które nie powinny być zbyt duże! W zależności od rodzaju kostki - kamienna czy betonowa - a także rodzaju podłoża, etapy te delikatnie różnią się między sobą, co dokładnie opisaliśmy poniżej.

Układanie kostki należy rozpocząć od wymieszania lub otwarcia wszystkich paczek z kostką. Pozwoli to uniknąć ewentualnych różnic w kolorystyce kostki . Układając nawierzchnię powinniśmy korzystać z elementów z każdej paczki.

Układanie kostek kamiennych

Kostki kamienne są stosowane w terenach otwartych i prywatnych, zarówno jako nawierzchnie ścieżek, jak też chodników, podjazdów czy placów. Wyglądają bardzo stylowo i elegancko, dlatego świetnie sprawdzają się w ogrodach historycznych i pałacowych. Na rynku dysponujemy kostkami kamiennymi zróżnicowanymi pod względem wielkości, grubości i kształtu.

Kostka kamienna - jak układać?

Nawierzchnie z kostek kamiennych wymagają stosowania ograniczeń w postaci obrzeży kamiennych, krawężników. Czasem także dobrze komponują się z nimi obrzeża z otoczaków, które tak jak inne, muszą być zamocowane na wylewce z chudego betonu. Podbudowa dla kostek kamiennych to podłoże żwirowe, tłuczniowe lub mieszanka tych dwóch rodzajów. Na taką podbudowę wysypuje się warstwę drobnego piasku i na niej układa kostkę. Jeżeli układamy kostkę kamienną na gruncie rodzimym przepuszczalnym, i jej planowane użytkowanie to szlaki komunikacyjne piesze lub jezdne o lekkim obciążeniu to możemy zrezygnować z warstwy podbudowy i ułożyć kostkę tylko na podłożu z piasku, o grubości warstwy piasku od 5cm do 20 cm.

Kostkę kamienną układamy o 2 cm wyżej od poziomu. Po ułożeniu wzoru każda indywidualnie dobijamy gumowym młotkiem, a następnie wypełniamy szczeliny piaskiem o bardzo drobnym uziarnieniu, wymiotując go w szczeliny.

Takie ułożenie sprawdzi się doskonale przy układaniu wzorów takich jak fale, wachlarze czy wzór łukowy.

Jeżeli planujemy układać kostkę kamienna dłuższą, we wzór rzędowy, to konieczna może być podbudowa w formie klińca i tłucznia, w grubości od 17 - 23 cm. A na nią kolejno warstwa piasku i dopiero kostka

Układanie płyt kamiennych

Układanie płyt kamiennych jest podobne do powyższych typów. Płyty stosuje się najczęściej w nawierzchniach pieszych. Wtedy układa się je na podsypce z piasku o grubości 15 cm - na gruncie przepuszczalnym. Na gruntach nieprzepuszczalnych,gdzie woda dłużej zalega, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie jako podbudowy dwóch warstw - pierwsza, głębsza to pospółka, czyli mieszanka piasku i żwiru o różnych frakcjach (grubość 15 cm) , a na to dopiero warstwa piasku o grubości 2 - 3 cm.

układanie płytek

Płyty układane na zaprawie cementowej.

Jeżeli układamy duże płytki, to nie zawsze jest konieczne stosowanie obrzeży. Aby ustabilizować całą konstrukcję, możemy zastosować punktowe mocowania z zaprawy cementowej. Polega to na mocowaniu niektórych elementów układanki na zaprawie cementowej.

Układanie kostek brukowych betonowych

Kostka betonowa - dlaczego warto?

Kostki brukowe betonowe są obecnie najbardziej popularną formą wykorzystywanych nawierzchni, przede wszystkim ze względu na atrakcyjną cenę, odpowiednie parametry techniczne i duży wybór. Niestety, czasami przez nadmiar wzorów i kolorów kostek betonowych, kompozycje, jakie otrzymujemy, są przesadzone. Dlatego dobierając kostkę do rodzaju terenu, warto dokładnie przemyśleć jej projekt.

Kostki betonowe są obecnie produkowane w czterech grubościach : 4cm, 6cm, 8cm, 10cm. Najczęściej produkowane w rozmaitych kolorach, spotyka się także kostki uszlachetniane, których nawierzchnia jest wzbogacona kruszywem, a faktura nie jest gładka. Kostki betonowe mogą być umyślnie postarzane lub stylizowane, stąd ich duża popularność.

Do zalet możemy zaliczyć jeszcze stosunkowo łatwy montaż, czy demontaż lub naprawę ewentualnych uszkodzeń. Kostki są także bardzo wytrzymałe na obciążenia, ścieranie czy czynniki zewnętrzne.

układanie kostki na podsypce

Kostki układane na podsypce z piasku.

Kostka betonowa - jak układać?

Kostka betonowa jest układana w zależności od rodzaju podłoża i przeznaczenia:

KOSTKA BETONOWA Grunt przepuszczalny Grunt nieprzepuszczalny
Nawierzchnia piesza
  • podsypka z piasku 5 - 10 cm,
  • podsypka z piasku 5 - 10 cm,
  • pod to warstwa żwiru o grubości około 10 cm.
Nawierzchnia jezdna
  • tłuczeń kamienny 10 - 15 cm + kliniec 2 - 3 cm
  • tłuczeń kamienny 20 cm + kliniec 2 - 3 cm

Kostka brukowa powinna być ułożona na wysokość około 1,5 cm nad poziom, w fuga między kostkami powinna wynosić około 2-3 mm. Fugi wypełniamy piaskiem i zwilżamy nawierzchnię, aby się osiadł. Wykonujemy to tak długo, póki fugi zupełnie się nie wypełnią. Następnie nawierzchnię kostki oczyszczamy i - ewentualnie - zagęszczamy zagęszczarka wibracyjna, z osłoną z tworzywa sztucznego.

Kostka brukowa ma liczne zalety, dlatego często jest wykorzystywana jako nawierzchnia w naszym ogrodzie. Mamy nadzieję, że po lekturze naszego poradnika odważą się Państwo na samodzielne wykonanie nawierzchni właśnie z tego, wdzięcznego tworzywa.

Komentarze do wpisu (3)

4 stycznia 2022

Bardzo dokładny instruktaż kładzenia polbruku. Natomiast moim zdaniem to tak samo jak można być dla samego siebie fryzjerem a samochód można myć pod domem a nie na myjce. Wbrew pozorom zrobienie dobrego podłoża pod układanie kostki to samo to już jest skomplikowane (...) ja w wrześniu 2021 sam chciałem ułożyć na podjeździe ale słabo w praktyce w sensie estetycznym to wychodziło.... zatrudniłem fachowca i w dobrej cenie mi wszystko wyszło a i uwinęli się w 2 tygodnie.

17 stycznia 2022

To prawda, nasz poradnik jest dla osób, które mimo trudności chcą same to zrobić, pozdrawiamy :)

4 listopada 2022

Andrzej a widzisz u mnie znowu odwrotnie. "fachowcy" tak zepsuli robote ze musiałem ostatecznie sam rozebrac, skuć wczesniejsza słabą podbudowe i wszystko połozyc jeszcze raz sam. i teraz jest ładnie.

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium