Masz pytania? Zadzwoń 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Chmura tagów
Budowa wiat garażowych - wskazówki odnośnie przygotowania podłoża 3
Budowa wiat garażowych - wskazówki odnośnie przygotowania podłoża

Jak przygotować podłoże pod wiaty garażowe - wskazówki

Budowa wiaty garażowej wymaga odpowiedniego przygotowania, również ze strony Inwestora, który musi dokonać opomiarowania terenu i odpowiednio przygotować podłoże pod montaż wiaty. Pomiar terenu pomoże w wyborze odpowiedniego obiektu, przy czym należy zwrócić szczególną uwagę na takie wymiary jak:

  • rozstaw zewnętrzny słupów (wymiary podstawy)
  • wymiary całkowite zadaszenia
  • wysokość słupów

Do wyboru są wiaty:

  • jednostanowiskowe (na jeden samochód)
  • dwustanowiskowe (na 2 samochody)
  • a także kilkustanowiskowe.
  • dodatkowo każda wiata może zawierać pomieszczenie gospodarcze oraz zabudowę boków jeśli chcemy, aby wnętrze wiaty było osłonięte.

Przygotowanie podłoża pod montaż wiaty wymaga odpowiedniego utwardzenia powierzchni, np. poprzez położenie kostki brukowej czy wylewkę betonową. Jeśli nie jest to możliwe w danym momencie, można wylać same stopy betonowe w miejscach osadzenia słupów wiaty. W przypadku wykonywania stóp w glebie lub trawie poleca się wypuścić stopy na ok. 3-5 cm nad powierzchnię ziemi (w razie opadów drewno nie będzie zanurzone bezpośrednio w wodzie / kałużach). W świeżo wylane stopy betonowe należy wpuścić kotwy o odpowiedniej szerokości (lub kotwy z regulacją szerokości).

Przygotowanie podłoża pod montaż wiat garażowych

Sposób przygotowania podłoża i dobór typu mocowań (kotew) zależy od kilku czynników:

  • rodzaj obiektu (jego wymiary, masa całkowita, rodzaj zabudowy ścian itp.)
  • ukształtowanie terenu (podatność na podmuchy wiatru, spadek terenu itp.)
  • rodzaj terenu (gleba, trawa, kostka brukowa, wylewka betonowa itp.)

Przygotowanie stóp fundamentowych (betonowych)

Stopy fundamentowe to betonowe słupy wpuszczone w ziemię na głębokość około 80 do 100 cm.

W przypadku wykonywania stóp w glebie lub trawie poleca się wypuścić stopy na ok. 3-5 cm nad powierzchnię ziemi (w razie opadów drewno nie będzie zanurzone bezpośrednio w wodzie / kałużach).

W przypadku kotew do betonu, należy pamiętać, iż zanurzamy je od razu w świeżym betonie gdyż po zastygnięciu betonu nie byłoby już możliwości prawidłowego zamocowania ich w stopie fundamentowej.

Ilość stóp fundamentowych uzależniona jest od ilości słupów nośnych w danym obiekcie. Po złożeniu zamówienia, Klient otrzymuje od nas rzut przyziemia dla danej wiaty (opomiarowanie rozstawu słupów) z informacją jak duża powinna być powierzchnia stopy betonowej dla zamówionego obiektu. Na tej podstawie przygotowuje się stopy fundamentowe z zachowaniem wymiarów podanych na przesłanym schemacie. Ważne jest również wypoziomowanie wszystkich stóp (dopuszczalne są niewielkie odchylenia w poziomie, które montażyści mogą zniwelować docinając odpowiednio wysokość słupów).

schemat osadzenia w betonie kotwy pod wiatę

Podłoża innych typów

Możliwe jest również wykonanie podłoża pod całością obiektu (wylewka betonowa), ułożenie kostki brukowej pod obiektem czy też wykonanie ławy fundamentowej. Jednak zaleca się aby w miejscach gdzie będą słupy zrobić stopy betonowe.

Rozmiary kotew

Przy zakupie kotew należy zwrócić uwagę na szerokość słupów. Np. dla słupów o przekroju 12 cm zaleca się kotwy o szerokości wewnętrznej 12 cm. Dopuszczalne jest zakupienie kotew nieco mniejszych, wówczas montażyści mogą zaciosać słupy dopasowując je do kotwy.

Najlepszym rozwiązaniem są jednak kotwy regulowane z regulacją szerokości od 10-160 mm. Należy zwrócić uwagę na to, aby kotwa była ocynkowana ogniowo nie galwanicznie, co wydłuża jej żywotność i ochronę przed rdzą.

Przykład kotwy regulowanej do osadzenia w stopie betonowej

regulowana kotwa do betonu

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą wiat garażowych

Komentarze do wpisu (3)

10 maja 2018

ta kotwa regulowana ma jedna wadę-wymusza zastosowanie kotwy chemicznej a to nie tanie rozwiazanie ,lub lanego betonu z gruszki ,w innym wypadku osadzona w slabej zaprawie moze sie ruszac a nawet osiadac abstrakujac ze laczy sie fundamentem w jednym punkcie ,moim zdaniem lepsze są te wkręcane w beton juz po stwardnieniu ,pelne podparcie i 4 punkty trzymania innym rowiazaniem są podpory slupa dokrecaneod boku ,ta opcja pozwala nam po latach na rewizję stanu drewna i impregnacje odkrecajc je kolejno ...

16 kwietnia 2020

Wyobraź sobie że wiatę podwiewa wiatr , I zamiast obciążać kotwe, wyrywa ja z fundamentu , lepiej zrobić to chemicznie , lub zagiety pręt w beton .

8 czerwca 2020

Ja w podobnej sytuacji dospawałem do kotwy zagięte cztery pręty zbrojeniowe i całość zalałem betonem. Jednolitą płaszczyznę uzyskałem poziomując nie tylko same kotwy ale i kartonowe pierścienie szalunkowe (cięte na krótsze odcinki kartonowe szalunki na słupy). To pozwoliło na bezkolizyjne ułożenie w przyszłości kostki betonowej wraz z odpływem liniowym.

Submit
Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium