Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Chmura tagów
Promocje
Duża donica Mercury niebieska
Duża donica Mercury niebieska
547,46 zł 520,00 zł
szt.
Szare krzesło CLUNY technorattan aluminium
Szare krzesło CLUNY technorattan aluminium
900,00 zł 700,00 zł
szt.
Ławka ogrodowa BERLIN teak-stal nierdzewna
Ławka ogrodowa BERLIN teak-stal nierdzewna
2 050,00 zł 1 500,00 zł
szt.
Zestaw kawowy Sorba
Zestaw kawowy Sorba
4 700,00 zł 3 700,00 zł
szt.
Sofa w stylu prowansalskim Vichy 2 i 3 osobowa
Sofa w stylu prowansalskim Vichy 2 i 3 osobowa
5 950,00 zł 3 950,00 zł
szt.
Tradycyjny zestaw technorattanowych mebli Sandkorn
Tradycyjny zestaw technorattanowych mebli Sandkorn
12 900,00 zł 10 900,00 zł
szt.
Narożnik szary z technorattanu Andover
Narożnik szary z technorattanu Andover
6 950,00 zł 5 450,00 zł
szt.
Tapicerowany narożnik modułowy Torino
Tapicerowany narożnik modułowy Torino
7 950,00 zł 4 950,00 zł
szt.
Zestaw wypoczynkowy z technorattanu Hornbrook
Zestaw wypoczynkowy z technorattanu Hornbrook
9 900,00 zł 7 900,00 zł
szt.
Zestaw kawowy 4 fotele stolik Aria
Zestaw kawowy 4 fotele stolik Aria
3 700,00 zł 2 400,00 zł
szt.
Rośliny do ogrodu - jak kupować, żeby nie żałować? 0
Rośliny do ogrodu - jak kupować, żeby nie żałować?

Ogród, nawet ten idealny, który bardzo nam się podoba, nigdy nie jest skończony... Na tym polega urok ogrodnictwa - nigdy nie jest nudno. Praca nad ogrodem to wiara w przyszłość, siejemy coś, sadzimy, bo chcemy oglądać, jak rośnie. Cieszymy się efektami naszej pracy, ale też co rusz wprowadzamy zmiany, udogodnienia, dogadzamy sobie.

W ogrodzie najczęściej zmieniamy rośliny. Jest to najmniej trwały materiał - rośliny starzeją się, chorują, podlegają czynnikom zewnętrznym, stąd jego duża rotacja. Dodatkowo, rośliny, jak też inne elementy wyposażenia ogrodu, po prostu nam się nudzą - chcemy zmiany, powiewu świeżości. Dlatego dziś przyjrzymy się nowym roślinom do ogrodu - doradzimy jak kupować, gdzie kupować i co kupować!

kobieta w kapeluszu ogląda rośliny

Zakup roślin do ogrodu czy do naszych wnętrz to przyjemność dla każdego miłośnika zieleni.

Poszukując roślin do ogrodu, chcemy zrealizować swój plan, marzenie. Jak kupić rośliny, aby efekt był satysfakcjonujący?

Rośliny do ogrodu - najważniejsza jest jakość

Kupując rośliny do ogrodu, najważniejszym kryterium jakie powinniśmy uwzględnić, jest ich jakość. Zdrowe, zadbane, wypielęgnowane rośliny będą rosły szybko i bez problemów. Czasami mamy do wyboru podobny egzemplarz rośliny o zróżnicowanej cenie. Wynika to właśnie ze sposobu uprawy. Kupując od dostawcy, który ręczy za jakość produktu nazwiskiem, mamy pewność, że otrzymujemy wartościową roślinę.

Łatwo dostrzec różnicę wśród roślin, które są mniej zdrowe, mniej zadbane. Egzemplarze takie po prostu wolniej rosną, słabiej przyrastają, są podatniejsze na choroby i szkodniki, czasem stoją w miejscu przez kilka sezonów. Oszczędność jaką poczyniliśmy jest zupełnie nieopłacalna. Roślina będzie potrzebować odrobiny czasu i pielęgnacji (nawożenia, ochrony chemicznej), aby wziąć się w garść i zacząć rozwijać.

rośliny w donicach

Kupując rośliny, zwróćmy uwagę na ich kondycję.

Jak rozpoznać rośliny, które warto kupić? Jak sprawdzić, czy jest to egzemplarz wart naszej uwagi?

Zdrowa roślina:

  • ma soczyste, jędrne, prawidłowo wykształcone liście, charakterystyczne dla gatunku,
  • widać u niej nowe przyrosty,
  • nie ma zaschniętych pędów, pąków, liści,
  • nie widać objawów żerowania szkodników ani chorób - brak nalotów, przebarwień, plam, dziur, itp.
  • system korzeniowy nie przerasta donicy, ale też stabilnie utrzymuje roślinę w glebie,
  • dla gatunków drzew i krzewów - prawidłowy pokrój, dobrze widoczny przewodnik,

Rośliny do ogrodu - zrób dobre plany

Świat roślin zachwyca, dlatego trudno jest ograniczyć się i kupować tylko to, co jest nam potrzebne. Niestety, jeżeli chcesz uniknąć bałaganu w ogrodzie, musisz ograniczyć swoje zakupowe fanaberie. Warto zaplanować zakupy roślin - dobrym do tego czasem jest zima. Kiedy aura na zewnątrz nie sprzyja, warto usiąść do komputera, obejrzeć w telewizji inspirujące ogrodnicze programy, a następnie stworzyć listę gatunków, które nas zachwyciły, które warto mieć, które nam pasują. Wiosną konsekwentnie, zgodnie z listą, zrobimy satysfakcjonujące zakupy.

dziewczyna robi listę roślin

ogrodniczka przygląda się liściom rośliny

Warto wykonać sobie listę poszukiwanych roślin i z nią robić zakupy.

Jak dobrać rośliny do ogrodu?

Po pierwsze uwzględniamy warunki siedliskowe. Jeżeli w ogrodzie planujemy słoneczną rabatę, kupujemy rośliny na słońce. Gdy dominuje cień - gatunki cieniolubne.

Bierzemy pod uwagę wymagania pielęgnacyjne, to czy rośliny chorują, czy wymagają więcej pracy i weryfikujemy je z naszymi możliwościami.

Aby ogród był elegancki, i wygląda na przemyślany, zdecydujmy się na jeden, dwa, góra 3 kolory - poza zielonym, które w ogrodzie będą dominować. Nie kupujmy roślin, które nie pasują do tego kryterium, bo nie będzie wiadomo z czym je skomponować.

dziewczyna w sklepie ogląda rośliny

Rośliny muszą nie tylko nam się podobać, ale też pasować do naszego ogrodu pod względem, wymagań.

Rośliny do ogrodu - kiedy i gdzie kupować?

ZAKUPY WIOSNĄ

Wiosną rośliny powinniśmy kupować, kiedy rozpoczną wegetację. Widzimy wtedy, czy dany gatunek nie przemarzł po zimie. Kiedy roślina rozwija liście, kwiaty, widzimy też dokładnie, jakie ma walory i czy o takie nam chodziło (chyba, że lubimy niespodzianki).

Wiosną możemy kupować rośliny w donicach, lub kopane z gruntu. W donicach kupimy drzewa, krzewy liściaste i iglaste, róże, byliny. Kopane z gruntu uda nam się kupić krzewy liściaste, oraz rośliny owocowe.

ZAKUPY LATEM

Zakupy latem powinny stanowić ostateczność i ograniczać się tylko do tego, co jest konieczne. Co prawda, latem rośliny są w pełni wegetacji, ale wysokie ryzyko związane z niepowodzeniem przyjęcia się rośliny, konieczność podlewania i wzmożonej pielęgnacji, sprawiają, że zakupy te nie są opłacalne.

Latem powinniśmy kupować wyłącznie rośliny w doniczkach.

ZAKUPY JESIENNE

Jesień to idealna pora na nowe nasadzenia w ogrodzie. Dlatego w tym czasie najlepiej jest kupować rośliny wieloletnie - z powodzeniem możemy wybierać spośród gatunków doniczkowych i kopanych z gruntu. Jesień to dobry czas na sadzenie róż, drzew owocowych, a także wielu liściastych drzew i krzewów, bylin.

Gdzie kupować rośliny?

Miejscem, które warto poznać są lokalne szkółki. Dlaczego? Po pierwsze, szkółkarze dbają o swoje rośliny szczególnie, troszczą się o nie i sprzedają materiał wysokiej jakości. W szkółkach możemy również uzyskać porady na temat wymagań, pielęgnacji roślin. Dodatkowo, kupując więcej, możemy wynegocjować rabat, a nawet stać się stałym klientem i czerpać z tego inne przywileje - transport, pomoc w aranżacji ogrodu itp. w zależności od możliwości szkółki.

szkółka roślin

centrum ogrodnicze

Szkółki i centra ogrodnicze to najlepsze miejsca na zakupy.

Innym miejscem godnym uwagi są centra ogrodnicze, lub targi roślin. Tu możemy napotkać ciekawe odmiany, nowości, kupić rośliny sezonowe do donic.

Coraz bogatszą ofertę mają hipermarkety, jednak zakupy w sieciówkach spożywczych powinniśmy robić szczególnie uważnie, zwracając uwagę na kondycję roślin. Wiele z nich jest zasuszonych lub przemarzniętych. Czasem można trafić coś ciekawego, jednak zawsze sprawdźmy stan rośliny.

ZAKUPY W INTERNECIE

Dużym problemem w czasie poszukiwania wymarzonych roślin są lokalne ograniczenia. Czasami po prostu nie ma w szkółkach sąsiadujących z nami, sklepach czy lokalnie nie są dostępne rośliny, których szukamy. Wtedy z pomocą przychodzi nam internet i zakupy w sklepach na odległość. Jak kupować, aby nie żałować?

Po pierwsze warto sprawdzić opinie sklepu. Ogrodnicy często tworzą grupy społecznościowe na portalach, warto zapytać o sklepy, jakie polecają. Następnie sprawdzamy opinie o tym miejscu - jak wysyłają rośliny, w jakich terminach, jak zapakowane, czy możliwe są zakupy za pobraniem, jak działa reklamacja. Dopiero po tych etapach, można bezpiecznie zrobić zakupy.

Ciekawą opcją są zakupy w przedsprzedaży internetowej, kiedy to mamy szansę upolować coś taniej, i otrzymać zamówienie w pierwszej kolejności. Coraz więcej sklepów internetowych oferuje taką możliwość.

kwiaciarnia

W internecie nie mamy możliwości dotknąć rośliny, ale za to często znajdziemy tam poszukiwane odmiany.

Rośliny do ogrodu - jak uniknąć rozczarowania?

Kupując rośliny do ogrodu, musimy liczyć się z tym, iż jest to znaczny wydatek. Zagospodarowanie nawet niewielkiego obszaru zieleni, wymaga sporych nakładów.

Nie wart jest jednak oszczędzać na zakupach roślin, i wybierać gatunki wysokiej jakości, które będą szybko rosły.

Niestety, czasem dzieje się tak, że mimo szczerych chęci, efekt nasz rozczarowuje. Kupiliśmy zdrowe rośliny, posadziliśmy starannie na dobrym miejscu, a efektu wow brak. Dlaczego?

Jeżeli chcemy uzyskać spektakularny efekt szybko, to musimy kupić dużo i w odpowiedniej kolejności.

Najwolniej rosną drzewa, a jak wiadomo, każdy z nas w ogrodzie drzewo chce mieć. Dlatego od posadzenia drzewa powinniśmy zacząć prace w ogrodzie. Nawet jeżeli jeszcze o nim nie myślimy, nie mamy zbyt dużego budżetu - posadzimy drzewo. Niech sobie rośnie, niech zielenieje, niech się rozwija. Brzoza, klon, wierzba, lipa, wiąz, grab, jabłoń i wiele innych - to niewielki koszt, a duża inwestycja.

mam i córka w sklepie z roślinami

Rośliny do ogrodu muszą podobać się każdemu z domowników.

Jeżeli chodzi o sadzenie krzewów, to warto wybrać nieco większe egzemplarze, które może są odrobinę droższe, ale po ich posadzeniu nie znikną w ogrodzie, tylko będzie je widać. Tu również możemy działać przy ograniczonym budżecie, aranżując ogród etapami - ważne tylko, aby mieć plan na całość.

Sadząc byliny, gatunki jednoroczne, rośliny okrywowe, musimy, dla widocznego efektu, sadzić obok siebie minimum 3 egzemplarze jednego rodzaju roślin. To sprawi, że ich walory będą widoczne z daleka. Stworzą barwną plamę, szybko pokryją rabatę kolorem.

Rośliny do ogrodu - jak duże urosną rośliny?

Kupując rośliny do ogrodu, często zapominamy o tym, jak duże urosną gatunki, które wybraliśmy. Koniecznie zapytajmy o to sprzedawcę - przecież drzewko, które teraz ma wysokość 50 cm, kiedyś będzie ogromne!

Zakupy roślin do ogrodu dla ogrodnika to prawdziwa frajda - możemy spełniać swoje marzenia o nowych formach, gatunkach, okazach. Warto wiedzieć czego się chce i nie rezygnować z tego. Pamiętaj, ogród ma być przede wszystkim przyjemnością!

Komentarze do wpisu (0)

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium