Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Chmura tagów
Jak grillować bez mandatu 0
Jak grillować bez mandatu

Jak grillować bez mandatu? - Przepis na grillowanie zgodnie z prawem

Urządzanie grilla wiąże się nie tylko z przepysznymi potrawami, ale również z relaksującym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Taką formę wypoczynku podczas sezonu letniego wybiera coraz więcej osób. Nie każdy jednak jest szczęśliwym posiadaczem ogrodu przydomowego, czy działki rekreacyjnej gdzie mógłby urządzić grilla. Wiele osób miejsca do grillowania musi szukać wśród miejskiej zabudowy, w parkach, a często decyduje się urządzić grilla na prywatnym balkonie i loggii. W Polsce przepisy prawne dotyczące grillowania nie są ściśle określone. Jednak mimo braku zakazów urządzania grilla w niektórych miejscach np. na balkonie czy tarasie możemy spotkać się ze sprzeciwem mieszkających obok sąsiadów - a ich sprzeciw może być słusznie poparty przepisami wspólnoty mieszkaniowej. Mimo wszystko jednak istnieje przepis na grillowanie zgodnie z prawem, wystarczy przestrzegać kilku ważnych zasad.

Popularne miejsca do grillowania

Grill na balkonie

Grillowanie na balkonie - odwieczny problem wielu mieszkańców bloków i kamienic. Wiele osób, jeśli samemu nie stworzyło takiej sytuacji, rozpalając grilla na balkonie lub tarasie, to z pewnością obserwowało grillującego sąsiada. Czy jest to dobry pomysł?

Balkon, mimo że jest częścią naszego mieszkania i tak jak wewnątrz niego mamy prawo do swobodnego zachowania, tak i na balkonie możemy teoretycznie urządzić grilla. Warto jednak postawić się w sytuacji naszych sąsiadów, a doświadczą oni przy tym z pewnością zapachów unoszących się z naszego balkonu, uciążliwego dymu, a często też sprzyjających grillowaniu głośnych rozmów - nierzadko do późnych godzin. Unoszący się z wiatrem dym i zapach grillowanych potraw może docierać przez okna do wewnątrz mieszkań, a co gorsze suszące się często na balkonie pranie może pochłonąć nieprzyjemny zapach. Zastanówmy się, jaka byłaby nasza reakcja na tak nieprzyjemną sytuację?

Obecnie wiele wspólnot mieszkaniowych zastrzega sobie w wewnętrznym regulaminie przepisy, które jasno określają czy grillowanie na balkonie i na terenie pod blokiem, czy kamienicą jest możliwe. Niestety, nawet gdy takie przepisy są określone wezwanie Straży miejskiej czy policji na niewiele się zda. Mogą oni upomnieć grillującego sąsiada, ale kara grillujących w ciszy sąsiadów nie dotyczy. Co innego, jeśli grillujący zachowywaliby się nieodpowiednio głośno i uciążliwie. Wówczas nie tylko wezwane służby mogą ukarać mandatem sąsiadów, ale także wspólnota może wysunąć pisemne upomnienie wobec nich. Co prawda rzadko, ale istnieje taka możliwość przy bardzo uciążliwych sąsiadach, gdzie wspólnota ma możliwość po wielokrotnych upomnieniach podjąć decyzje o licytacji mieszkania takiego sąsiada, a wszystko to zgodnie z artykułem 16 “ Ustawy o własności lokali” (Dz.U. 1994 Nr 85 poz.388).

Decydując się na urządzenie grilla na balkonie, nie warto jednak robić tego kosztem relacji sąsiedzkich. Warto zrezygnować z tradycyjnego węglowego grilla, który także i dla nas w odwrotnej sytuacji mógłby być uciążliwy, a zmienić go na grill elektryczny. Taki grill nie wytwarza uciążliwego dymu, a obecnie dostępnych jest także dużo nowoczesnych wersji, które nie wytwarzają też nadmiernie uciążliwego zapachu. Przy grillu elektrycznym nie ma także obaw o wypadający rozżarzony węgiel, co mogłoby grozić powstaniem pożaru. To także rozwiązanie w trosce o nasze bezpieczeństwo na łatwopalnym terenie, jakim jest balkon.

Wiele osiedli oferuje również wyznaczone do grillowania miejsca na terenie wspólnoty mieszkaniowej. Wówczas wspólnota wychodzi naprzeciw miłośnikom grillowania, a jeśli takie miejsce jest dodatkowo z dala od okien, pozostali sąsiedzi nie doświadczają nieprzyjemnych zapachów i dymu.

Grill w domu jednorodzinnym

Grillowanie w domu jednorodzinnym ku zaskoczeniu również wiąże się ze sprzecznymi opiniami. Posiadacze domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej lub bliźniaków nie powinni grillować na swoim tarasie czy balkonie. Grillowanie dozwolone w tym przypadku jest jednak w ogrodzie. Aby uniknąć jednak nieprzyjemnych sytuacji wynikających z niezadowolenia sąsiada, który zarzuci nam, że rozpalamy grilla zbyt blisko płotu granicznego, warto czasem uprzedzić go o naszych planach. Wówczas poinformuje on nas np. żeby grilla rozpalić nieco dalej, ponieważ np. będzie on suszyć pranie, a chce uniknąć pochłonięcia przez ubrania nieprzyjemnego zapachu. Warto w ten czas więc zastosować się do prośby sąsiada, aby zachować z nim odpowiednie relacje. Kodeks cywilny w artykule 144 posiada bowiem przepisy, które nakazują właścicielom nieruchomości niedopuszczaniu się działań, które zakłócałyby spokój naszych sąsiadów, a także ograniczanie emisji dymów do sąsiedniej nieruchomości. Kiedy więc sąsiad stwierdzi, że przekroczyliśmy granicę i zachowujemy się nieodpowiednio, może zażądać nawet zaprzestaniu naszego grillowania.

stół w ogrodzie

Grill w parku miejskim

Każdy park miejski i skwery zieleni rządzą się swoimi prawami, które muszą być udostępnione dla jego użytkowników. Przeważnie są to tablice informacyjne umieszczane przy wejściach do parku, które mówią o zakazach i sposobie korzystania z ich przestrzeni. Jeśli w takim wykazie jasno określony jest zakaz grillowania i rozpalania ognisk należy przestrzegać wyznaczonych przepisów. Często jednak obecnie wychodząc naprzeciw mieszkańcom miast, organizuje się w parkach miejsca do grillowania, z których można korzystać bez obaw o mandat. Ważne, żeby jednak grillować rozsądnie i zachowywać się przyzwoicie nie zakłócając wypoczynku innym użytkownikom parku oraz pamiętać, że mimo pozwolenia na grilla zakaz do spożywania alkoholu w miejscach publicznych nadal nas obowiązuje.

Grill na plaży

Rozpalanie grilla i ognisk na wyznaczonej plaży jest całkowicie zakazane. Niestosowanie się do przepisów może skutkować mandatem. Jeśli jednak w pobliżu plaży nad jeziorem, rzeką czy morzem znajduje się wolna przestrzeń, w której w pobliżu 100 m nie znajduje się las, a także łąka czy pola uprawne można rozpalić grilla, zachowując jednak ostrożność i zachowując się przyzwoicie.

Grill w lesie, na łące i torfowiskach

Grillowanie na terenie lasu, łąkach, polach, torfowiskach, a także w pobliżu ich jest całkowicie zabronione. Rozpalanie w tym miejscu grilla oraz ognisk grozi rozprzestrzenieniem się ognia przy nawet znikomym wietrze. Dopiero w odległości 100 m grillowanie jest dozwolone, a wszystko po to, aby zachować bezpieczną odległość i uniknąć pożaru. Jeśli jednak nie panuje susza, a nadleśniczy lub właściciel lasu wyznaczył miejsce do grillowania, czy rozpalenia ogniska za ich zgoda jest to możliwe.

Jak widać, urządzenie grilla nie w każdym miejscu jest możliwe. Nawet na prywatnych posesjach wiąże się z różnymi nieprzyjemnościami. Mimo że przepisy prawne na temat grillowania nie są ściśle normowane, warto grillować rozważnie, stosując się do zasad własnego sumienia i dbając o bezpieczeństwo.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium