Masz pytania? Zadzwoń 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Chmura tagów
Jak chronić rośliny przed mrozem? 0
Jak chronić rośliny przed mrozem?

Metody ochrony roślin przed silnym mrozem - jak okrywać rośliny na zimę ?

Mróz w ogrodzie potrafi wyrządzić wiele szkód. Często zaskakuje nas przebieg zimy, a nasze rośliny cierpią. Szczególnie groźne są chłodne, zimowe wiatry oraz długo zalegająca, stwardniała, zmrożona skorupa śniegu. Wczesną wiosną natomiast, kiedy wydaje się już, że zagrożenie minęło, nadchodzą wiosenne przymrozki, które są równie niebezpieczne co całe zimowe tygodnie.

Mimo, ze ogród zimą wygląda uroczo, koniecznie trzeba przygotować do zimy najbardziej wrażliwe rośliny.

Czy można skutecznie chronić najdelikatniejsze rośliny? Jak zabezpieczać rośliny przed zimowymi chłodami? Jak chronić przed przymrozkami?

Podpowiemy na blogu.

zaśnieżony ogród

zaśnieżony ogród i przykryty śniegiem przycięty iglak

zaśnieżony ogród

zaśnieżony ogród i rośliny przykryte śniegiem

Ogród w zimowej odsłonie jest uroczy, ale aby po zimie nie było szkód, rośliny najwrażliwsze trzeba zabezpieczyć.

Mróz może skutecznie zniszczyć nasze rabaty, ukochane rośliny. Działa zarówno na system korzeniowy, który może przemarzać, jak też na części nadziemne rośliny. Jakie są najskuteczniejsze metody zabezpieczania roślin? Które rośliny trzeba zabezpieczać? Czy bardziej narażone są rośliny zimozielone, czy liściaste?

Które rośliny musimy chronić przed mrozem ?

Mróz to niebezpieczne zjawisko, ale nie dla każdej rośliny będzie jednakowo groźny. Jakie gatunki czy egzemplarze musimy szczególnie chronić?

  • rośliny kwitnące na pędach zeszłorocznych - to grupa krzewów, drzew, która latem i jesienią zawiązują pąki, będące zawiązką kwiatów na kolejny sezon. Pąki te muszą bezpiecznie przezimować, w innym wypadku roślina nie zakwitnie. Należą tu np. hortensje ogrodowe, i rododendrony.
  • rośliny szczególnie wrażliwe na mrozy - są to gatunki i odmiany szlachetne, jak np. niektóre gatunki róż, które mogą przemarzać,
  • młode rośliny, niedawno posadzone, których system korzeniowy nie jest jeszcze ukształtowany, prawidłowo wykształcony, do tej grupy zaliczamy drzewa i krzewy posadzone do 3 lat wstecz

( wrażliwość zależy od gatunku),

  • rośliny płytko się korzeniące z tego samego powodu,
  • rośliny egzotyczne, nieprzystosowane, niezahartowane do naszej strefy klimatycznej.

Aby ułatwić sobie pracę w ogrodzie i jego pielęgnację, w tym zabezpieczanie przed zimą, powinniśmy w ogrodach szczególnie zagrożonych wysokim mrozem, stosować gatunki odporniejsze. W każdej grupie roślin możemy znaleźć wiele odmian roślin, które wykazują wysoką mrozoodporność - jeżeli więc wiemy, że w naszym ogrodzie ryzyko silnych mrozów jest większe, przede wszystkim stawiajmy na odporne odmiany.

Warto również wiedzieć, że szczególnie groźne są bezśnieżne zimy, z mroźnym wiatrem, który powoduje przemrożenie pędów. Przetrwają zimę wówczas tylko te wrażliwe gatunki, które przed nadejściem mrozów zabezpieczymy.

Jak zabezpieczać korzenie przed mrozem?

Skuteczną ochroną korzeni przed mrozem jest ściółka. Gruba, nawet 10 centymetrowa warstwa kory lub żwiru, będzie skutecznie chronić ich korzenie przed przemarzaniem. W zamarzniętej glebie korzenie roślin są szczególnie narażone na działanie długotrwałych mrozów.

Ściółkę możemy wykonać z kory sosnowej, grubej lub drobnej, a także żwiru, szyszek, węgla brunatnego, torfu, czy nawet skoszonej trawy, suchych liści.

Najlepszą porą na ułożenie tej grubej ściółki, jest koniec października/początek listopada. O tej porze uzupełniamy ściółkę, którą wywiał wiatr, lub wysypujemy nową, zwiększając jej grubość.

kora w dłoniach ogrodniczki

Skuteczną ochronę korzeni przed mrozem stanowi gruba warstwa ściółki np. kory.

Skutecznym pomocnikiem w walce z przemarzaniem korzeni są nawozy bogate w potas, które wzmacniają system korzeniowy roślin. Idealna pora na ich podanie to październik. Potas wzmacnia korzenie, stymuluje do wzrostu, dzięki czemu roślina jest w lepszej kondycji.

roślona okryta przed śniegiem gałązkami iglaka

Korzenie i mniejsze rośliny w całości możemy chronić przed mrozem, okrywając je gałązkami drzew iglastych.

Jak chronić rośliny przed mrozem?

Bardzo wrażliwe na mróz i przymrozki są młode, niezdrewniałe części rośliny - takie jak pąki, młode gałązki. Stąd też wynika potrzeba zabezpieczania roślin na zimę. Jak prawidłowo wygląda ochrona roślin przed mrozem?

Ochrona roślin powinna rozpocząć się wraz z nadejściem pierwszych przymrozków - nigdy wcześniej, ponieważ zbyt szybko założona osłona, będzie powodowała rozwój chorób grzybowych.

Jakie materiały będą w stanie najlepiej ochronić rośliny:

  • biała agrowłóknina,
  • worki jutowe,
  • maty słomiane,
  • słomiane chochoły,
  • a także gałązki iglaste.

Materiał stosowany do okrycia roślin powinien być przepuszczalny dla wody i powietrza - dlatego nie możemy stosować folii (wyjątek stanowi folia bąbelkowa służąca do owijania donic, a nie roślin). Ogranicza ona dostęp powietrza i wody, powodując, że rośliny po zimie mogą nie odbić. Pod folią będą się też rozwijać choroby grzybowe.

Sposobów okrywania roślin jest kilka - najmniejsze krzewy i byliny, albo miejsca, gdzie posadzono tulipany i inne cebulowe, powinniśmy osłonić iglastymi gałązkami.

rośliny okryte agrowłókniną

rośliny okryte włókniną

Najpopularniejsze są okrycia z białej włókniny.

Większe krzewy i rośliny szczepione na pniu warto okrywać za pomocą włókniny oraz słomianych mat. Aby dobrze zabezpieczyć rośliny, powinniśmy owinąć je włókniną dwa razy, a następnie solidnie ja mocować - możemy związać ją u podstawy rośliny i dodatkowo związujemy sznurkiem. Włóknina musi utrzymać się na roślinie całą zimę, dlatego mocowanie powinno być wytrzymałe.

roślina okryta przed śniegiem słomą i gałązkami iglaka

roślina okryta przed śniegiem słomą i gałązkami iglaka

Okrycia słomiane są bardzo urokliwe, a także skuteczne.

Rośliny szczepione, jak róże, czy klony, możemy dodatkowo zabezpieczyć w samym miejscu szczepienia, a dopiero potem założyć większą Jak to zrobić? Możemy odciąć cieńszy pasek włókniny, a następnie zawiązać go kilkukrotnie w miejscu szczepienia. Nawet, jeżeli pędy przemarzną, roślina odbije z miejsca szczepienia.

Ponieważ biała włóknina nie jest szczególnie atrakcyjna, okrywając rośliny, możemy dodać im trochę wdzięku, używając dodatkowo jutowych worków, czy też słomianych mat. Słomiane chochoły, zwinięte wokół krzewów róż, czy jutowe worki, umocowane na krzewach, będą atrakcyjnie i bajkowy wyglądać, zwłaszcza kiedy przysypie je śnieg.

Dodając do tego w grudniu czerwoną kokardę, uzyskamy świąteczny klimat.

Zarówno włóknina jak słomiane maty, to skuteczne zabezpieczenie roślin przed zimnym wiatrem. Okrywanie roślin w ten sposób gwarantuje zdrowe młode drzewa i krzewy wiosną, ich pędy z pewnością nie ucierpią, nawet gdy zimą wystąpią duże spadki temperatury.

Inną metodą ochrony roślin przed mrozem jest przyginanie ich do podłoża. To metoda, które zawsze budzi pewne zdziwienie, ale jest skuteczna. Stosujemy ją np. do róż szczepionych na pniu, lub innych krzewów z szczepioną górą. Metoda polega na przygięciu rośliny do podłoża, w taki sposób aby ‘ korona’ stykała się z podłożem. Następnie mocujemy ja za pomocą stalowych śledzi, lub obciążamy kotwami, aby przez całą zimę była stabilnie przytwierdzona. Kolejny etap to okrywanie roślin gałązkami, matą słomianą, czy nawet warstwą liści i gałązek. W takiej formie krzew przetrwa do wiosny.

kopczaki ochraniające przycięte rośliny

Rośliny wrażliwe na mróz możemy zabezpieczyć tworząc kopczyki u ich nasady - w tym celu możemy wykorzystać piasek, korę, przepuszczalne podłoże lub liście.

Wrażliwe gatunki, takie jak hortensje, róże, powinniśmy chronić zwłaszcza przy nasadzie, skąd wiosną wypuszczają młode przyrosty. W tym celu na zimę, przy nasadzie roślin usypujemy kopczyk. Tworzą go suche liście, podłoże. Usypujemy go na taką wysokość, aby nasada, wraz z ewentualnym miejscem szczepienia, była chroniona.

Kiedy zakładać okrycia przeciwmrozowe?

Najlepiej wstrzymać się do wystąpienia pierwszych mroźnych dni. Jeżeli założymy je zbyt szybko, pod osłonami rozwiną się choroby grzybowe. Nie zwlekajmy jednak zbyt długo, gdyż niskie temperatury mogą uszkodzić rośliny.

Kiedy zdejmujemy osłony?

Uznaje się, że wyznacznikiem zdejmowania zimowych okryć z roślin jest kwitnąca forsycja. Jeżeli roślina ta rozpoczęła kwitnienie, możemy bez obaw zdejmować osłony.

Rośliny w donicach - jak uchronić je przed mrozem?

Specjalną, szczególnie wrażliwą na zimowe mrozy grupą roślin, są rośliny w doniczkach. Donice ogrodowe, wystawione ponad poziom gruntu, szczególnie odczuwają działanie zimowych mrozów. Duże narażenie bryły korzeniowej to główny problem roślin doniczkowych.

donice przykryte śniegiem

donica okryta śniegiem

Nasadzenia w donicach są szczególnie wrażliwe na mróz - dlatego warto o nie szczególnie zadbać.

Dlatego rośliny doniczkowe powinny być szczególnie dokładnie przygotowane na nadejście zimy.

Jak chronić rośliny doniczkowe przed mrozem?

Jeżeli w donicach mamy posadzone duże gatunki, jak drzewa i krzewy, to już w czasie ich sadzenia trzeba zadbać o odpowiednią izolację. W celu ochrony korzeni we wnętrzu donicy powinniśmy umieścić styropian, który zabezpieczy korzenie przed mrozem, ale i przed nadmiernym nagrzewaniem się.

Pod krzewem lub drzewem posadzonym w donicy warto posadzić mniejsze rośliny okrywowe, które również w ten sposób chronią korzenie.

Jeżeli nie pomyśleliśmy o izolacji wcześniej, i roślina rośnie już w donicy, możemy wykonać na zewnątrz pojemnika ochronę. W tym celu znowu wykorzystamy styropian. Możemy posłużyć się też większą skrzynią, kartonem. Do wnętrza takiego pojemnika należy wstawić donicę, a następnie przestrzeń dookoła, wypełnić styropianem, liśćmi. Możemy też donice ustawić w miejscu zacisznym.

Jeżeli mamy więcej donic w ogrodzie, warto zaplanować dla nich jedno miejsce zimowania - np. szklarnię. Nawet jeżeli nie dysponujesz takim miejscem, możesz je zorganizować. Wszystkie donice ustaw w miejscu zacisznym, słonecznym, a następnie razem ustaw na styropianie, i owiń włókniną. Do wygodnego przestawiania donic przyda nam się podstawa na kołach, która zwłaszcza przy dużych donicach, łatwo zapewni im mobilność.

Jeżeli nasze doniczki są mniejsze i hodujemy w nich np. zioła, a zimą obawiamy się o ich przemarzanie, można z powodzeniem na czas zimy je zadołować. W tym celu w miejscu zacisznym, osłoniętym od wiatru, wkopujemy w grunt doniczki, na taką wysokość, jak powinny rosnąć rośliny i pozostawiamy je w gruncie na całą zimę. Możemy zadołować je np. w pustym o tej porze warzywniku. Oczywiście, wrażliwsze zioła i rośliny okrywamy również od góry włókniną.

Istotny jest również aspekt zabezpieczenia roślin zimozielonych, które w czasie słonecznej zimowej pogody, kiedy temperatura powietrza wzrasta, prowadzą procesy życiowe. Dlatego koniecznie musimy pamiętać o okryciu wrażliwych gatunków i podlewaniu zimą roślin zimozielonych.

Zabezpieczenie roślin przed niskimi temperaturami jest konieczne, jeżeli chcemy mieć pewność, że przetrwają zimę. Mamy nadzieję, że po lekturze naszego artykułu nie zastanawiasz się już, czym okrywać rośliny, ale zaraz po pierwszych przymrozkach przystąpisz do działania, chroniąc gatunki, które szczególnie wymagają okrycia.

Zobacz też nasze donice z dociepleniem jak donica podłużna Green Spa

.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium