Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Chmura tagów
Zielony dach intensywny - zielone tarasy / część 2 0
Zielony dach intensywny - zielone tarasy / część 2

Zielone tarasy - ich znaczenie i zastosowanie jest znane już od bardzo dawnych czasów, gdyż najbardziej słynne wiszące ogrody Semiramidy, zaliczane do 7 cudów świata, reprezentują właśnie ten typ zazieleniania wzniesionych elementów konstrukcyjnych budynków - czyli najprościej mówiąc - dachów.

Dobroczynny wpływ roślin na otoczenie jest już dobrze znany i doceniany. Obecnie borykamy się z problemem ograniczonych przestrzeni, które mogą być pod takie nasadzenia roślinne przeznaczone. Aby jednak zupełnie nie zlikwidować możliwości obcowania ludzi i roślin, zaczęto poszukiwać idealnego rozwiązania, które mogłoby ten problem, szczególnie w miastach rozwiązać. Dzięki temu właśnie udało się stworzyć zielone ogrody.

nowoczesny zielony taras

Zielone tarasy - a co to takiego?

Zacznijmy jednak od tego czym są zielone ogrody intensywne, zwane zielonymi tarasami, a nawet zielonymi dachami. Najprościej mówiąc i obrazując, jest to przeniesiony na konstrukcję dachu, tarasu ogród, który znajduje się na ziemi, w gruncie.

Odwrotnie, niż w ogrodach ekstensywnych, nie musimy ograniczać się tu w doborze roślin - możemy mieć zarówno niskie byliny, jak też krzewy, a nawet drzewa. Trawnik również całkiem dobrze sobie tu poradzi, będzie wymagał tylko trochę więcej pielęgnacji, niż w klasycznym ogrodzie.

zielony dach między wieżowcami

Każdy ogród intensywny składa się z następujących warstw: (od najgłębszej)

 • dach
 • warstwa izolacji - chroniąca przed wilgocią i korzeniami konstrukcję dachu,
 • drenaż kubełkowy
 • włóknina - która zabezpiecza drenaż przed dostaniem się do niego podłoża,
 • podłoże - czyli odpowiedni substrat dla dachów zielonych intensywnych, charakteryzujący się odpowiednimi właściwościami jak odczyn, zawartość substancji odżywczych czy zdolność magazynowania wody. Grubość substratu zależy od roślin -dla trawnika optymalna grubość to około 25 cm, dla krzewów czy nawet małych drzew około 40 cm.
 • roślinność.

Zielone ogrody, a otoczenie

zielony taras na dachu

Wybitny austriacki architekt i wizjoner Friedensreich Hundertwasser, znany z najbardziej oryginalnych, doskonałych konstrukcji zielonych dachów, uważał, że ludzie w miastach muszą mieć możliwość oddychania powietrzem zdrowym, które chociaż daje namiastkę powietrza z lasów, dlatego bardzo chętnie stosował i namawiał do stosowania drzew w projektach zielonych dachów. Ich dobroczynny wpływ na jakość powietrza, a między innymi jego oczyszczanie czy nawilżanie, był odczuwalny od razu.

Obecnie uważa się że zielone ogrody na dachach są doskonałym rozwiązaniem i ratunkiem dla systemów kanalizacji miejskiej, które nie radzą sobie w czasie intensywnych opadów z nadmiarem wody deszczowej. Często, stare i w złym stanie instalacje, po prostu nie przyjmują tak dużej ilości wody, co skutkuje często sparaliżowaniem ruchu ulicznego czy widocznej jest w innych negatywnych skutkach. Założenie zielonego dachu ogranicza ten problem, gdyż duża ilość wody - nawet do 80 % - może zostać zatrzymana na konstrukcji dachu przez rośliny.

Zielone dachy intensywne, zupełnie odwrotnie jak ekstensywne, mogą być z powodzeniem użytkowania przez człowieka. Dlatego jest to idealny pomysł na stworzenie strefy relaksu czy wypoczynku, gdzie w sąsiedztwie zielonych, bujnych roślin, będziemy mogli wypoczywać. Ta ostoja zieleni stanie się miejscem, gdzie chętnie zaprosimy przyjaciół, grilując lub rozkoszując się pyszną kawą. Relaks na leżaku w przyjemnych promieniach popołudniowego słońca, spacer bosa stopą po zadbanym trawniku, radość z kwitnących roślin. Brak ogrodu przydomowego wcale nie oznacza że muszą Państwo z tego wszystkiego rezygnować.

Dzięki zastosowaniu tak pomysłowych rozwiązań, zielone dachy stają się często ostoją dla zwierząt .Właśnie w miastach brakuje często elementów roślinnych, które mogłyby stanowić przystanek lub korytarz migracyjny. Wprowadzone miejskie zielone dachy stały się miejscem bytowania ptaków, owadów czy nawet pszczół. Warto inwestować w takie założenie i wspierać naszych najmłodszych przyjaciół.

zielony taras na dachu

Zielone ogrody intensywne są stosowane na tarasach, balkonach, dachach garaży, apartamentowców, wieżowców, hoteli a nawet restauracji. Nie ma rozgraniczenia na strefę prywatną czy komercyjną, w każdej z tych przestrzeni będzie to idealny pomysł na wprowadzenie roślinności do naszego otoczenia.

Zielony dach - czy to dla mnie?

Pomimo dużej popularności zielonych dachów w krajach zagranicznych - spośród których zdecydowanym liderem jest Norwegia, w Polsce taka perspektywa jest cały czas traktowana z lekkim przymrużeniem oka - bo jak to tak? czy to możliwe? Strach i niedowierzanie, wynikające pewnie z niedoinformowania, są powodem, przez który, nawet jeżeli marzymy o takim zielonym azylu, szybko rezygnujemy. Poniżej przedstawiamy aspekty, które trzeba rozważyć, jeżeli planujemy taką inwestycję.

 • aspekt finansowy - niestety jest to duży koszt. Wykonanie dachu zielonego wiąże się z kosztami, które są spowodowane dużym nakładem na podłoże, roślinność oraz robociznę. Z powodu zagrożeń, na jakie narażony jest zielony dach, wszystko musi być wykonane starannie i solidnie, nie możemy pozwolić sobie na półśrodki, dlatego koszty generują się same.
 • duże obciążenie dachu oraz konstrukcji budynku - wykonanie konstrukcji zielonego dachu jest końcowym etapem, który musi być poprzedzony odpowiednim projektem, wykonanym przez specjalistę. To on uwzględnia obciążenia dachu, zwiększenie tego obciążenia poprzez magazynowanie wody czy śnieg. Odpowiednie zaplanowanie takiego założenia , pozwoli nam uniknąć w późniejszym czasie wszelkich niedogodności i w spokoju i bezpiecznie korzystać z ogrodu na dachu w przyszłości.
 • konieczność intensywnej pielęgnacji - jeżeli rozważają Państwo tego typu założenie, należy przewidzieć, że ogrody na dachu typu intensywnego, wymagają dużo więcej pielęgnacji niż ogrody klasyczne. Ze względu na utrudnione warunki, rośliny wymagają wzmożonej pielęgnacji.

Roślinność zielonych tarasów

zielony taras na dachu

Rośliny ogrodów intensywnych mogą obejmować zarówno drzewa, krzewy jak też byliny. Ten typ ogrodów możemy podzielić na dwa rodzaje, ze względu na roślinność jaka tam występuje:

 • dachy intensywne niskie - które obejmują nasadzenia wykonane z bylin, niskich krzewów,bardzo rzadko z drzew.
 • dachy intensywne wysokie - obejmują niskie drzewa, krzewy i byliny.

Polecane gatunki roślin:

 • krzewy i drzewa liściaste :berberysy, trzmieliny, irgi,wierzby, brzozy, ligustr, pięciornik krzewiasty, pigwowiec, róże okrywowe, klony, tawuły,
 • krzewy iglaste: cisy np. Repandens, jałowce np. sabiński, choina kanadyjska, sosny np. kosodrzewina, żywotniki, świerki np. pospolity, serbski.
 • byliny: trawy, krwawniki, liliowce, bluszcz, mikołajek, barwinek, tawułki, i rośliny cebulowe, lawenda, kocimiętka, rozchodniki, floksy,

Najgroźniejsze niedogodności jakie muszą znosić rośliny na dachach to :

 1. płytka warstwa gleby, co uniemożliwia rozrost korzeni, tak więc preferuje się rośliny o płytkim systemie korzeniowym,
 2. narażenie na przemarzanie, dlatego dobrze sprawdzą się gatunki odporna na mróz,
 3. susza,

zielony taras na dachu

Ogrody na dachach to piękne i kuszące kompozycje, które znacząco umilą wypoczynek. Szczególnie w miastach, gdzie przestrzeń, którą można wykorzystać pod nasadzenia roślinne jest ograniczona, warto jest stosować zaprezentowane rozwiązanie.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium