Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Chmura tagów
Historia mebli ogrodowych w Polsce - meble drewniane i wiklinowe 1
Historia mebli ogrodowych w Polsce - meble drewniane i wiklinowe

Początki ogrodowego wypoczynku

Meble plenerowe w Polsce upowszechniły się dopiero w końcu XVIII wieku, mimo, że znane były już od czasów starożytnych. W wieku XIX popularność zyskało wypoczynek na świeżym powietrzu, dlatego meble ogrodowe stały się obowiązkowym wyposażeniem wszystkich rezydencji na wsi, czy też rezydencji letnich z ogrodem.

Meble ogrodowe wykonywano z wielu tworzyw naturalnych, wykorzystując to, co akurat było w otoczeniu - drewno, wiklina, kamienie. Meble z wielu tworzyw łączyło się ze sobą przypadkowo, nie ograniczano się do jednego tworzywa w danej przestrzeni. Różne były również funkcje mebli, jakie się pojawiały w ogrodzie, na patio czy tarasie - taborety, krzesła, fotele, czy też całe komplety wypoczynkowe, jadalniane. Wraz z coraz większym zainteresowaniem wypoczynkiem w ogrodzie, powstawało coraz więcej rodzajów mebli, coraz lepiej dopracowanych, wygodniejszych.

Pierwsze ogrodowe meble z drewna i kamienia

Popularne meble ogrodowe były bardzo często wykonywane z drewna obrobionego, które następnie zabezpieczano farbami albo pokostem. Wykonanie takich mebli bardzo często wiązało się z wykorzystaniem gałęzi brzozy, kosodrzewiny, czy nawet fantazyjnie ukształtowane korzenie drzew. Bardzo finezyjnie wygięte i uformowane meble ogrodowe, wykonywano z drewna lipowego czy też właśnie brzozowego. Ze względu na atrakcyjny wygląd, wykorzystywana była również wiklina. Misternie plecione fotele, sofy, a także donice i kosze, były częstym wyposażeniem ogrodowych przestrzeni w polskich ogrodach. Z powodu ich słabej odporności na wilgoć, najczęściej były one wystawiane na zadaszone tarasy.

W produkcji pierwszych mebli ogrodowych wykorzystywano również metal, który miał większą trwałość - meble były kute lub odlewane ze stali i żeliwa, a także gięte ze stalowych prętów.

W przypałacowych parkach częstą ozdobą były kamienne ławki i fotele, wykonane z rodzimych kruszyw.

Więcej na temat mebli drewnianych także tutaj - Meble ogrodowe z drewna - jakie drewno będzie najlepsze?

meble z wikliny

Kilka słów o wiklinie…

Nie każdy wie, że wiklina to nic innego jak wierzba, a konkretnie wierzba purpurowa. Czasami wykorzystuje się również inne gatunki wierzby, ale ta jest najpopularniejsza. Dzięki zastosowaniu wierzby purpurowej wiklina ma tak intensywną barwę.

Aby pozyskany do wyplatania materiał wierzbowych witek był przydatny i łatwy w obróbce powstające z niego elementy wyglądały pięknie, wierzba musi rosnąć zdrowo i bez zakłóceń.

Sam czas wzrostu wierzby jest stosunkowo krótki, już w jednym sezonie możemy uzyskać rośliny, których pędy będą przydatne do wyplatania. Jakie warunki do rozwoju są potrzebne wiklinie?

Wierzba najlepiej rośnie na terenach podmokłych, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie nawadnianie pola uprawnego. Najlepszym pomysłem jest zakładania uprawy wierzby na terenach podmokłych. Dodatkowo wierzba potrzebuje dużo światła oraz ciepła. Wierzba rośnie praktycznie na każdym rodzaju gleby, jednak dobrze, aby podłoże było pulchne, i pozbawione chwastów. Wiklina nie potrzebuje nawożenia, dobrze radzi sobie nawet na słabszych glebach bez nawozu. W glebie ciepłej, wilgotnej, oraz na słonecznych miejscach rośnie idealnie, a jej przyrosty są naprawdę duże.

Kiedy wiklina zrzuca liście, na jesień, rozpoczynają się zbiory pędów wikliny. Można ścinać ją ręcznym sierpem, lub robić to mechanicznie. Ścięte pędy wiąże się w snopki i pozostawia do osuszenia. Zanim wiklina będzie gotowa do zaplatania, trzeba ją odpowiednio obrobić. Konieczne jest usunięcie kory, co można wykonać kilkoma sposobami. Najpopularniejsze metody obróbki wikliny to moczarkowanie, gotowanie, parzenie i pędzenie, które pozwalają uzyskać giętkie pędy.

Wiklina ma zastosowanie nie tylko w plecionkarstwie, ale jest również bardzo energetycznym biopaliwem. Łatwość w uprawie powoduje, że wiklina zyskuje coraz szersze grono zwolenników.

wikliniarz przy wyplataniu

Wikliniarstwo to zajęcie, przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Historia wikliniarstwa w Polsce

Historia wikliniarstwa sięga już czasów starożytnych, kiedy to w każdym domu, wyplatanie wikliny było czymś naturalnym. Tani i łatwo dostępny materiał sprawiał, że chętnie wykorzystywano go do tworzenia przedmiotów codziennego użytku. Niewielkie zdolności manualne pozwalały stworzyć z wikliny kosze, maty, i wiele innych przedmiotów. Bardzo chętnie wyplatano z niej również meble - siedziska, fotele, stoliki, a nawet kołyski dla dzieci. Wiklina była powszechnym i popularnym materiałem.

Najlepsze czasy dla rozwoju polskiego wikliniarstwa przypadają na lata międzywojenne. W tym okresie silnie rozwinęły się dwa główne ośrodki wikliniarstwa w Polsce - w Rudniku nad Sanem i w Nowym Tomyślu. Powstanie w tych miejscach plantacji wikliny i zakładanie szkół wikliniarstwa wiązało się z dogodnymi do uprawy wikliny warunkami siedliskowymi.

Wiklina powstaje z gatunku wierzby czerwonej, która początkowo dziko porastała tereny bagienne i podmokłe. Następnie na te tereny zaczęto sprowadzać korzystniejszą i bardziej efektowną odmianę, tak zwaną amerykankę. Dzięki swoim właściwościom, zaczęła ona dominować w uprawie, a uzyskiwane z jej wyplatania efekty sprawiły, że zaczęto zakładać liczne hodowle i zakłady, zajmujące się wyplataniem.

w trakcie wyplatania kosza z wikliny

Wyplatanie z wikliny wymaga cierpliwości i zdolności manualnych.

Kunszt plecionkarzy z Rudnika zawdzięcza w pewien sposób swoje osiągnięcia hrabiemu Ferdynandowi Hompesch, który widząc, że ludność na tych terenach cierpi biedę, , wysłał do szkoły koszykarstwa we Wiedniu na swój koszt kilka osób, które po powrocie, założył razem z nim szkołę i wykształciły w tym zawodzie setki osób. Bogactwo tworzywa jakim była wiklina było ogromne, dlatego działania te przyniosły ogromne efekty.

Obecnie to właśnie z tych dwóch miejsc - Rudnika i Nowego Tomyśla, płyną najnowsze wikliniarskie trendy. Rudnik nad Sanem jest nazywany polską stolicą wikliny.

Rozwój wyplatania mebli ogrodowych z wikliny rozpoczął się właśnie w międzyleciu wojennym. Stylowe meble z wikliny były niemal obowiązkowym wyposażeniem ogrodów przy dworach i pałacach. Wiklina to bardzo eleganckie tworzywo. Misterna, lekka, ażurowa plecionka pięknie prezentuje się w ogrodzie. Z wikliny powstają zarówno komplety jadalniane, z krzesłami i stołami, jak również meble wypoczynkowe.

Najlepszy czas dla wikliniarstwa, po rozwoju tego trendu, lata 70 i 80, kiedy były one najmodniejsze, już minął. Obecne brakuje już miejsc, gdzie można by hurtowo sprzedawać wiklinę. Jej hodowcy mają problem ze zbytem. Tym zajęciem trudni się więc coraz mniej osób. Jednak dla wielu jest to oczywisty wybór, praca z wikliną to zajęcie przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Obecnie meble i elementy wykonane z wikliny - jak osłonki na donice, czy akcesoria dla dzieci, są cenione przez miłośników designu i ręcznego rzemiosła. Niepowtarzalny charakter wikliny cały czas podbija serca ludzi na całym świecie, obecnie jednak jest to już świadomy wybór, a nie konieczność, spowodowana brakiem innej możliwości.

plecionka z wikliny

Plecionka wiklinowa ma niepowtarzalny wygląd.

Meble plenerowe

Meble wiklinowe, drewniane czy te ż rattanowe, najczęściej wystawiono na ganki i trasy, rzadziej użytkowano je pod gołym niebem, ze względu na ich małą trwałość.

Początkowo meble ogrodowe były łączone ze sobą bez zależności z wykonanym tworzywem - zestawiano wiklinę z drewnem i metalem. Aby meble ogrodowe były wygodniejsze, wyposażano je w liczne poduchy, koce i pledy. Chroniło to również odzież przed uszkodzeniem. Do wykonania poduszek i pledów na meble ogrodowe, wykorzystywano naturalne materiały, takie jak len, bawełna, a także robiono je na drutach z wełny. Pokrowce na meble były barwne, najczęściej miały wzory kwiatowe.

W przydomowych oranżeriach i oszklonych werandach wykorzystywano meble wykonane z metalu, oraz łączące metal z ceramiką. Meble takie sprowadzono ze Wschodu.

Pod względem funkcjonalnym w ogrodach dominowały przede wszystkim siedziska - fotele, szezlongi, krzesła, oraz stoły i stoliki. Dodatkowo pojawiały się meble takie jak gazetniki, stoliki pomocnicze, do podawania deserów i kawy. Natomiast w pawilonach i altanach często wieszano huśtawki, hamaki, ustawiono parawany. Popularne były również kwietniki i kosze, stanowiące elementy dekoracyjne. Markizy i parawany, chroniły osoby wypoczywające i zapewniały im prywatność.

W razie potrzeby łączono meble ogrodowe z tymi przewidzianymi do wnętrz. Nie zachowywano podziału pomiędzy takimi kompletami.

Pierwsze meble plenerowe były wykonywane pojedynczo u rzemieślników, w przydworskich warsztatach. Powstające w XIX wieku fabryki przyczyniły się do upowszechnienia mebli ogrodowych w ogrodach dworskich. Meble były sprzedawane na targach, w miastach i na wsi. Wiele polskich firm produkowało meble i eksportowało je za granicę.

Zalety mebli wiklinowych

Meble wiklinowe były i są chętnie wykorzystywane, ze względu na ich bardzo atrakcyjny wygląd. Wiklina ma bardzo ciepły kolor, a pojawienie się jej we wnętrzu ogrodowym, sprawia, że przestrzeń staje się przytulna. Splot wiklinowy wygląda bardzo atrakcyjnie, a misterne plecionki, które zamieniają się w wygodne fotele, leżaki i stoliki, po prostu zachwycają.

Wiklina to ręczna robota, co powoduje, że każdy wykonany z niej przedmiot, jest jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny.

Naturalny charakter wiklinowych mebli ogrodowych sprawia, że meble te doskonale komponują się w ogrodzie. Roślinna sceneria podkreśla naturalność mebli.

Meble z wikliny podkreślają charakter ogrodów w stylu rustykalnym, angielskim oraz swobodne założenia naturalistyczne.

króliki z wikliny na trawniku

kosze różnej wielkości z wikliny

Z wikliny można wykonać nie tylko meble, ale też kosze, dekoracje, czy przedmioty codziennego użytku.

Wady mebli z wikliny

Największą wadą mebli z wikliny jest brak odporności na wilgoć. Wiklina po zamoknięciu może zacząć pleśnieć, pokryje się czarnym nalotem, lub szarzeje. Dlatego użytkowania mebli na zadaszonym tarasie, jest kłopotliwe, gdyż trzeba chronić je przed każdym deszczem.

Również pielęgnacja mebli z wikliny jest kłopotliwa, ponieważ nie możemy myć ich na mokro, tylko delikatnie wilgotną ściereczką. Dodatkowo po takim czyszczeniu meble musimy pozostawić do całkowitego wyschnięcia.

Z powodu bardzo małej odporność na czynniki atmosferyczne, zaczęto poszukiwać tworzywa, który zachowałby walory dekoracyjne wikliny, a jednocześnie nie był tak kłopotliwy. Udało się to z technorattanem, który gwarantuje zalety wikliny, lub rattanu, a odporność ma bardzo wysoką - jest praktycznie niezniszczalnym tworzywem.

biały zestaw ogrodowy Orleans imitujący wiklinę

biały zestaw ogrodowy Orleans imitujący wiklinę na trawniku

Meble Orleans są wykonane z technorattanu, ale ich wygląd imituje białą wiklinę.

zestaw Nancy z grubej plecionki na tarasie

Komplet wypoczynkowy Nancy wygląda bardzo rustykalnie.

Komentarze do wpisu (1)

8 stycznia 2020

Bardzo interesująca historia! Zdecydowanie meble z technorattanu są zawsze modne.

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium