Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Chmura tagów
Grudnik, lub inaczej kaktus Bożego Narodzenia - tajniki pielęgnacji 0
Grudnik, lub inaczej kaktus Bożego Narodzenia - tajniki pielęgnacji

Grudnik - piękność z lasów tropikalnych

Grudnik pochodzi z lasów tropikalnych. Rośnie tu naturalnie na skałach czy też porasta drzewa, ich wierzchołki. Takie miejsce występowania warunkuje szczególne warunki uprawy i wymagania grudnika. Jednocześnie dzięki temu roślina kwitnie w czasie zimy, czyli brazylijskiej wiosny.

grudnik w wiklinowej donicy

Grudnik jest rośliną zwaną kaktusem Bożego Narodzenia

Grudnik ma piękne, dzwonkowate kwiaty, które wyrastają na zakończeniach liści. Kwiaty w kolorach białym, różowym czy też czerwonym, są bardzo atrakcyjne i mocno widoczne. Obecnie, dzięki licznym zabiegom hodowców, udało się wynaleźć rośliny o kwiatach dwukolorowych - jak czerwone z białym językiem, kremowe z czerwonym i wiele innych.

Liście (a właściwie spłaszczone łodygi, gdyż grudnik nie wykształca prawidłowych liści) grudnika są skórzaste i mięsiste, dzięki czemu swoim wyglądem przypomina niektóre kaktusy. Roślina tworzy zwarte, mocne kępy, zebrane centralnie. Liście grudnika są złożone z fragmentów, na których zakończeniach często pojawiają się drobne korzonki. Roślina jest łatwa w rozmnażaniu.

Możemy wykorzystać fragment spłaszczonej łodygi, na której wyrastają już korzonki. Wystarczy odciąć taki fragment od rośliny i wsadzić go do przepuszczalnego, wilgotnego podłoża. Możemy nałożyć na donice woreczek foliowy, co przyspiesza ukorzenianie - pamiętajmy tylko o jego codziennym, kilkuminutowym wentylowaniu.

kwiat grudnika na dłoni

Kwiaty grudnika są bardzo atrakcyjne

Grudnik najczęściej kwitnie dwa razy do roku - jedno z jego kwitnienia przypada właśnie na przełom listopada i grudnia. Jest więc bardzo popularną rośliną Świąteczną. Po przekwitnięciu liście rośliny tracą swój intensywny, zielony kolor, a nawet zaczynają więdnąć. W tym czasie jest konieczny okres spoczynku dla rośliny, po to aby mogła się zregenerować i zakwitnąć ponownie.

Uwaga!

Musimy pamiętać, kupując grudnik zimą, że roślina jest wrażliwa na zimne powietrze - przenosząc ją z kwiaciarni czy sklepu do domu, powinniśmy zawinąć grudnik w gruby papier.

Pielęgnacja grudnika

Grudnik nie będzie dobrze rósł w stanowisku mocno nasłonecznionym, miejsce z jego donicą powinno być jasne, ale ze światłem rozproszonym, lub pół-cieniste.

Podłoże jakie lubi grudnik może być uniwersalne lub specjalne do kaktusów, jednak ważne, aby było stale wilgotne. Podlewanie w czasie kwitnienia powinno być regularne, tak aby podłoże nie wyschło. W donicy musimy wykonać drenaż - najlepiej z keramzytu czy też żwirku. Korzenie grudnika nie mogą stać w wodzie, dlatego drenaż i otwór odpływowy w doniczce, są koniecznością.

W czasie kwitnienia warto również zastosować nawóz do kwitnących roślin. Temperatura w czasie lata nie powinna przekraczać 20 stopni, natomiast zimą grudnik preferuje temperaturę nawet w zakresie 8-10 stopni.

Przesadzanie rośliny nie jest zbyt częste - wystarczy co 3 - 4 lata. Donica nie powinna być zbyt duża, wystarczy zwiększyć średnicę maksymalnie o 5 cm.

Poza tym warto pamiętać, iż najczęściej grudniki mają lekko zwisający pokrój, dlatego donicę należy ustawić tak, aby pędy mogły swobodnie przewijać.

Roślinę możemy również samodzielnie rozmnażać. Jest to bardzo prosty zabieg, który możemy wykonać na kilka sposobów. Przede wszystkim łatwy sposób to rozmnażanie za pomocą fragmentów liści.

Uwaga!

Grudnik, kiedy wykształci już pąki, staje się bardzo wrażliwy na zmianę miejsca, dlatego gdy nasza roślina ma już pączki i jest gotowa do kwitnięcia, nie zostawiajmy jej, nie zmieniajmy miejsca. Może to spowodować zrzucanie pąków kwiatowych.

grudniki w szarej donicy

Grudnik jest bardzo atrakcyjny, jego kwiaty są ozdobą zimowych dni

Co zrobić, aby grudnik zakwitł?

Jeżeli chcemy sprawić, aby nasz grudnik zakwitł dwa razy w roku, musimy zapewnić mu odpoczynek dwa razy w roku - pierwszy około września, października, i kolejny na przełomie lutego/marca. Grudnik przechodzi w stan spoczynku, kiedy już przekwitnie.

Miejsce spoczynku dla grudnika powinno być chłodniejsze. W tym czasie, kiedy zaobserwujemy więdnięcie liści, przestańmy roślinę podlewać i nawozić. Kiedy na roślinie zaobserwujemy widoczne oznaki wegetacji - np.pąki, należy szybko przenieść ją w poprzednie miejsce, a następnie zacząć regularnie podlewać, a nawet zraszać liście. Gdy roślina zregeneruje się po spoczynku, możemy rozpocząć nawożenie.

Czasami zdarza się, że pomimo tego, iż roślina przejdzie czas spoczynku, nie kwitnie. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego grudnik nie kwitnie?

  • zbyt duża doniczka - grudnik ma mały system korzeniowy, więc do jego uprawy wystarczy nam mały, płaski pojemnik. W takiej donicy również łatwiej jest kontrolować wilgotność podłoża.
  • zbyt rzadkie podlewanie, dopuszczenie do przesuszenia podłoża - grudnik powinien być podlewany regularnie, tak, aby podłoże było stale wilgotne. Jeżeli dopuścimy do jego wysychania, liście mogą się marszczyć, a pąki kwiatowe nie będą się zawiązywać.
  • zbyt dużo światła - grudnik nie lubi stanowisk silnie nasłonecznionych, w takich miejscach liście będą przebarwiały się na bordowo. Stanowisko powinno być jasne, lub półcieniste.
  • zbyt ciepło - wysoka temperatura i suche powietrze, zwłaszcza w okresie grzewczym, mogą powodować, iż grudnik nie będzie kwitł. Dlatego warto stawiać jego doniczkę z dala od kaloryfera, ale również narażenie rośliny na silne podmuchy ciepłego czy zimnego powietrza, mogą skutkować brakiem kwiatów,
  • reaguje na zmianę warunków pielęgnacji - brak kwitnienia czy tez zrzucanie pąków może być spowodowane nagła zmianą warunków pielęgnacji - zmiana temperatury, przeniesienie donicy w inne miejsce, zbyt mocne lub zbyt skąpe podlewanie niż dotychczas, mogą sprawić, że roślina nie zakwitnie.

różowy kwiat grudnika

Grudnik zachwyca swoją urodą!

Grudnik jest rośliną bardzo atrakcyjną, jego popularność z każdym rokiem wzrasta. Z pewnością staną się piękną dekoracją świąteczną. Chcesz poznać więcej naszych sposób na dekoracje w tym wyjątkowym czasie? Zajrzyj do naszego artykułu o tym - Jak udekorować dom na Boże Narodzenie?

Komentarze do wpisu (0)

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium