Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Chmura tagów
Grudnik, lub inaczej kaktus Bożego Narodzenia - tajniki pielęgnacji 21
Grudnik, lub inaczej kaktus Bożego Narodzenia - tajniki pielęgnacji

Grudnik - piękność z lasów tropikalnych

Grudnik pochodzi z lasów tropikalnych. Rośnie tu naturalnie na skałach czy też porasta drzewa, ich wierzchołki. Takie miejsce występowania warunkuje szczególne warunki uprawy i wymagania grudnika. Jednocześnie dzięki temu roślina kwitnie w czasie zimy, czyli brazylijskiej wiosny.

grudnik w wiklinowej donicy

Grudnik jest rośliną zwaną kaktusem Bożego Narodzenia

Grudnik ma piękne, dzwonkowate kwiaty, które wyrastają na zakończeniach liści. Kwiaty w kolorach białym, różowym czy też czerwonym, są bardzo atrakcyjne i mocno widoczne. Obecnie, dzięki licznym zabiegom hodowców, udało się wynaleźć rośliny o kwiatach dwukolorowych - jak czerwone z białym językiem, kremowe z czerwonym i wiele innych.

Liście (a właściwie spłaszczone łodygi, gdyż grudnik nie wykształca prawidłowych liści) grudnika są skórzaste i mięsiste, dzięki czemu swoim wyglądem przypomina niektóre kaktusy. Roślina tworzy zwarte, mocne kępy, zebrane centralnie. Liście grudnika są złożone z fragmentów, na których zakończeniach często pojawiają się drobne korzonki. Roślina jest łatwa w rozmnażaniu.

Możemy wykorzystać fragment spłaszczonej łodygi, na której wyrastają już korzonki. Wystarczy odciąć taki fragment od rośliny i wsadzić go do przepuszczalnego, wilgotnego podłoża. Możemy nałożyć na donice woreczek foliowy, co przyspiesza ukorzenianie - pamiętajmy tylko o jego codziennym, kilkuminutowym wentylowaniu.

kwiat grudnika na dłoni

Kwiaty grudnika są bardzo atrakcyjne

Grudnik najczęściej kwitnie dwa razy do roku - jedno z jego kwitnienia przypada właśnie na przełom listopada i grudnia. Jest więc bardzo popularną rośliną Świąteczną. Po przekwitnięciu liście rośliny tracą swój intensywny, zielony kolor, a nawet zaczynają więdnąć. W tym czasie jest konieczny okres spoczynku dla rośliny, po to aby mogła się zregenerować i zakwitnąć ponownie.

Uwaga!

Musimy pamiętać, kupując grudnik zimą, że roślina jest wrażliwa na zimne powietrze - przenosząc ją z kwiaciarni czy sklepu do domu, powinniśmy zawinąć grudnik w gruby papier.

Pielęgnacja grudnika

Grudnik nie będzie dobrze rósł w stanowisku mocno nasłonecznionym, miejsce z jego donicą powinno być jasne, ale ze światłem rozproszonym, lub pół-cieniste.

Podłoże jakie lubi grudnik może być uniwersalne lub specjalne do kaktusów, jednak ważne, aby było stale wilgotne. Podlewanie w czasie kwitnienia powinno być regularne, tak aby podłoże nie wyschło. W donicy musimy wykonać drenaż - najlepiej z keramzytu czy też żwirku. Korzenie grudnika nie mogą stać w wodzie, dlatego drenaż i otwór odpływowy w doniczce, są koniecznością.

W czasie kwitnienia warto również zastosować nawóz do kwitnących roślin. Temperatura w czasie lata nie powinna przekraczać 20 stopni, natomiast zimą grudnik preferuje temperaturę nawet w zakresie 8-10 stopni.

Przesadzanie rośliny nie jest zbyt częste - wystarczy co 3 - 4 lata. Donica nie powinna być zbyt duża, wystarczy zwiększyć średnicę maksymalnie o 5 cm.

Poza tym warto pamiętać, iż najczęściej grudniki mają lekko zwisający pokrój, dlatego donicę należy ustawić tak, aby pędy mogły swobodnie przewijać.

Roślinę możemy również samodzielnie rozmnażać. Jest to bardzo prosty zabieg, który możemy wykonać na kilka sposobów. Przede wszystkim łatwy sposób to rozmnażanie za pomocą fragmentów liści.

Uwaga!

Grudnik, kiedy wykształci już pąki, staje się bardzo wrażliwy na zmianę miejsca, dlatego gdy nasza roślina ma już pączki i jest gotowa do kwitnięcia, nie zostawiajmy jej, nie zmieniajmy miejsca. Może to spowodować zrzucanie pąków kwiatowych.

grudniki w szarej donicy

Grudnik jest bardzo atrakcyjny, jego kwiaty są ozdobą zimowych dni

Co zrobić, aby grudnik zakwitł?

Jeżeli chcemy sprawić, aby nasz grudnik zakwitł dwa razy w roku, musimy zapewnić mu odpoczynek dwa razy w roku - pierwszy około września, października, i kolejny na przełomie lutego/marca. Grudnik przechodzi w stan spoczynku, kiedy już przekwitnie.

Miejsce spoczynku dla grudnika powinno być chłodniejsze. W tym czasie, kiedy zaobserwujemy więdnięcie liści, przestańmy roślinę podlewać i nawozić. Kiedy na roślinie zaobserwujemy widoczne oznaki wegetacji - np.pąki, należy szybko przenieść ją w poprzednie miejsce, a następnie zacząć regularnie podlewać, a nawet zraszać liście. Gdy roślina zregeneruje się po spoczynku, możemy rozpocząć nawożenie.

Czasami zdarza się, że pomimo tego, iż roślina przejdzie czas spoczynku, nie kwitnie. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego grudnik nie kwitnie?

  • zbyt duża doniczka - grudnik ma mały system korzeniowy, więc do jego uprawy wystarczy nam mały, płaski pojemnik. W takiej donicy również łatwiej jest kontrolować wilgotność podłoża.
  • zbyt rzadkie podlewanie, dopuszczenie do przesuszenia podłoża - grudnik powinien być podlewany regularnie, tak, aby podłoże było stale wilgotne. Jeżeli dopuścimy do jego wysychania, liście mogą się marszczyć, a pąki kwiatowe nie będą się zawiązywać.
  • zbyt dużo światła - grudnik nie lubi stanowisk silnie nasłonecznionych, w takich miejscach liście będą przebarwiały się na bordowo. Stanowisko powinno być jasne, lub półcieniste.
  • zbyt ciepło - wysoka temperatura i suche powietrze, zwłaszcza w okresie grzewczym, mogą powodować, iż grudnik nie będzie kwitł. Dlatego warto stawiać jego doniczkę z dala od kaloryfera, ale również narażenie rośliny na silne podmuchy ciepłego czy zimnego powietrza, mogą skutkować brakiem kwiatów,
  • reaguje na zmianę warunków pielęgnacji - brak kwitnienia czy tez zrzucanie pąków może być spowodowane nagła zmianą warunków pielęgnacji - zmiana temperatury, przeniesienie donicy w inne miejsce, zbyt mocne lub zbyt skąpe podlewanie niż dotychczas, mogą sprawić, że roślina nie zakwitnie.

różowy kwiat grudnika

Grudnik zachwyca swoją urodą!

Grudnik jest rośliną bardzo atrakcyjną, jego popularność z każdym rokiem wzrasta. Z pewnością staną się piękną dekoracją świąteczną. Chcesz poznać więcej naszych sposób na dekoracje w tym wyjątkowym czasie? Zajrzyj do naszego artykułu o tym - Jak udekorować dom na Boże Narodzenie?

Komentarze do wpisu (21)

21 stycznia 2022

Grudnik nie lubi zmian? Swój kwiatek, jak chcę, żeby zakwitł, wystawiam w otwartym oknie, żeby zmarzł i wtedy pąki pojawiają się jeszcze tego samego dnia...

10 lutego 2022

Pomóżcie,mam grudnika,ktory po posadzeniu (ze szczepki) w marcu 2021 r i nie kwitnie,ma młode przyrosty listków,ale są to listki bardzo cieniutkie,takie bardzo mikre ,mięciutkie,teraz jest luty ,stoi na oknie wschodnim w pokoju jest tak z 18 stopni ciepła.Boję sie ,że padnie,nie chciałabym go stracić ,bo to pamiątka po mamie,stary gatunek tego grudnika zawsze pięknie kwitł u niej(teraz jest okres taki ,ze powinien być w okresie spoczynku,czyli co, czekać do wiosny i do ogródka z nim w cień czy też inny zabieg zastosować.Podlewać go teraz trochę czy nie.Czekam na odpowiedź .Z góry bardzo dziękuję.

15 lutego 2022

Pani Heleno, bardzo możliwe, że grudnik ma mimo wszystko za dużo światła i dlatego nie jest w stanie zakwitnąć, pamiętajmy, że to roślina dnia krótkiego. Inne powody, które mogą powodować brak kwiatów - za duża doniczka, i wtedy roślina skupia się na wzroście systemu korzeniowego, a inne organy na tym tracą, albo jest nieregularnie podlewany, a gdy dochodzi do przesuszenia, długo odzyskuje równowagę. Najlepiej podlewać go regularnie, raz na 7-10 dni.

8 marca 2022

Narzekacie na swoje grudniki. To posłuchajcie o moim: mój jest ze mną kilka dobrych lat, może 6-7..... Dopieszczam go, stosuje wszystkie zalecenia: nie przelewam i nie przesuszam, stoi na świetle rozproszonym, na oknie, pod którym jako jedyne w domu, nie ma pod spodem grzejnika, a więc nie jest sucho. Nie przestawiam, nie przekręcam. I nic. Zakwitł mi tylko 2 razy: rok temu i tej zimy ale zakwitł dosłownie 2 kwiatkami! Dodatkowo zaznaczam, że też nie rośnie! I na koniec rozmnażanie. Kiedyś, wieki temu odłamał mi się jeden kawałek. Rzeczywiście, miał malutkie korzonki. Włożyłam go obok matecznej rośliny. I uwierzcie mi, siedzi tak od tamtego czasie i nie urósł nawet jednego kawałka!.... Taki oto mój grudnik.... :/

15 marca 2022

Wlascicielko grudnia mam u siebie w domu kilka grudnikow i powiem szczerze że mnie kwitną bez przerwy od października czasami do kwietnia. Mam okno od północy więc światła nie mają za dużo, podlewam regularnie. Kiedyś stały na parapecie od zachodniej strony i kwitły bardzo ubogo.

16 marca 2022

Może podlewać grudnika ciepłą wodą z kranu aby go pobudzić?

26 marca 2022

Nie można podlewać roślin ciepłą wodą.

29 marca 2022

Właścicielka grudnia. W dużej mierze, wszystko zależy od miejsca (pomieszczenia) gdzie stoją kwiaty. Niestety, szkoda że mało kto o tym wspomina, dlatego jednej osobie kwiaty pięknie rosną, kwitną a drugiej niestety nie. Mały przykład. Mieszkam w bloku na 3 piętrze, piętro wyżej na 4 mieszkają moi rodzice. Mamy dokładnie te same kwiaty, kwiaty te stoją na parapecie od strony zachodniej. Mamy 3 grudniki (w 3 różnych kolorach), mamy również 4 storczyki fioletowy, różowy biały. Swoją wiedzę jak pielęgnować kwiaty, zwłaszcza storczyki przekazałem rodzicom osobiście. Dokładnie tak samo pielęgnujemy swoje kwiaty. i co z tego skoro u rodziców kwiaty kwitną i rosną jak "oszalałe" a u mnie niestety nie. Storczyki kwitną u rodziców aż 6 miesięcy, tak dokładnie 6 miesięcy a u mnie maksymalnie 3 miesiące. U rodziców 1 storczyk ma od 30 do nawet 40 kwiatów, u mnie zaledwie około 20. Po 6 miesiącach jak przekwitną, w miesiąc na tym samym pędzie pojawiają się nowe kwiaty. Żeby niebyło, dałem swojego storczyka do rodziców, po 2 miesiącach storczyk zakwitną tak pięknie jak nigdy dotąd. Podobnie jest z grudnikiem i innymi kwiatami. Tak samo pielęgnujemy kwiaty a jednak efekt od lat jest całkiem inny. Dlatego twierdzę że w bardzo dużej mierze, samo pomieszczenie ma największe znaczenie.

12 czerwca 2022

Ja mam od niedawna grudniki i też kiepsko mi kwitną.Ale mojej znajomej kwitną niemalże na okrągło i ona mi zdradziła ,że podlewa je wodą od banana.tzn moczy skórki i później nim podlewa wszystkie kwiaty w domu.Spróbowałam i faktycznie kwiaty robią się inne nawet grudniki , które miały problem żeby wypuścić listki teraz wypuszczają ich więcej.Polecam spróbować

6 sierpnia 2022

Witam mój grudnik zrobił się czerwony jego listki i jakby zaczął więdnieć tak mi smutno się zrobiło co mam robić?

19 sierpnia 2022

Mam grudnia od zeszłego roku i tylko miał dwa kwiaty . Cieszyłam się i tak , ale w tym roku postanowiłam je odmłodzić i pouszczypywalam wierzchołki , to teraz przyrastają mi po trzy cieniutkie paseczki ? Co robić ?

25 października 2022

Mój grudnia stoi na południowym oknie, nie zaslonietym żadnymi drzewami i pięknie kwitnie, zwykle dwa razy w roku. Nie cackam się z nim, nie robię żadnych specyfików-zwykla woda z kranu. Może mnie łubki, bo jestem z grudnia

28 października 2022

Mój grudnik też nie stoi w odpowiednim miejscu bo w kuchni na parapecie zachodniego okna więc słońca ma pod dostatkiem, nie cackam się z nim poza podlewaniem i o dziwo zakwitł mi teraz piąty raz w tym roku. Po raz pierwszy w życiu trafiłam na grudnia, który chyba mnie lubi

7 listopada 2022

Mojego grudnika przyniosła w styczniu , znalazłam go na śmietniku. Był malutki i zmarzniety. Zostawiłam go w spokoju. Latem przesadzilam do długiej doniczki z 2 innymi kwiatami. Stoi na południowo zachodnim oknie bo tylko takie mam i kwitnie. Podlewamy jak mi się przypomni bo czasu mam mało a kwiaty są piękne mocno różowe i duże. Moja babcia całe moje dzieciństwo miała piękny okaz nie robiąc z nim kompletnie nic. Może nie warto się starać.

13 listopada 2022

Ma może ktoś ciemny fiolet i jasny fiolet , pomarańczowy z chęcią bym przygarneła . Są śliczne kwiatki

29 listopada 2022

Ja swojego przesadziłam na wiosnę dałam ziemi z ogrodu z kompostu i ruszył jak burza! I pamiętam o podlewaniu kiedy teraz kwitnie, ale wcześniej miał spoczynek tzn mniej podlewalam we wrześniu. Okno zachodnie.

7 grudnia 2022

Ja żeby mi zakwitł stawiam obok jabłko tylko trzeba pamiętać je zabrać jak pojawia się pąki

2 lutego 2023

Ja mam grudnia po poprzednich właścicielach lokalu i podczas remontu był bardzo zaniedbany zakurzony i bardzo wyschnięty, oklapnięte stał w zimnie. Myślałam że już do wyrzucenia , ale umyłam go i zaczęłam podlewać , postawiłam na zachodnim oknie w kuchni i zakwitł dosłownie w przeciągu dwóch miesięcy w listopadzie. Jestem w szoku że on przetrwał a do tego jeszcze pięknie kwitnie.

1 listopada 2023

Dałam babci szczepke grudnika i 1liść zmienił kolor na biały jest to młody liść dlaczego?

11 listopada 2023

Mój grudnik wystawiany jest od końca kwietnia na balkon w półcieniu za drewnianą balustradą aż do października. Jak już robi się zimno, wówczas pokrywa się pąkami, ma ich mnóstwo i tak kwitnie po 1 Listopada. Na balkonie moknie, ja go podlewam co tydzień albo częściej jak mi się przypomni. W doniczce, niezbyt dużej, jest kilka roślinek, nawet nie wiem ile bo wszystko zarosło:) I taki proces- balkon, ciepła kuchnia przechodzi od lat. Nie zapominajmy, że są to Kaktusy epifityczne.

1 grudnia 2023

Hehe ;) cyt. "dlatego gdy nasza roślina ma już pączki i jest gotowa do kwitnięcia, nie zostawiajmy jej, nie zmieniajmy miejsca." Nie zostawiajmy??? To co? Mam przy nim cały czas siedzieć? :D

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium