Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Chmura tagów
Dwa ciekawe ogrody miejskie - wertykalny w Bogocie i wiszący w Seulu 0
Dwa ciekawe ogrody miejskie - wertykalny w Bogocie i wiszący w Seulu

Ciekawe, innowacyjne ogrody miejskie

Cieszy nas, że ogromne aglomeracje miejskie zaczynają dostrzegać problemy środowiskowe swoich mieszkańców. Dziś pragniemy przedstawić Państwu dwa ciekawe założenia ogrodowe, które wyróżnia innowacyjne podejście, funkcjonalność i oszałamiający wygląd.

zielona ściana

Zielona ściana wymaga szczególnej pielęgnacji.

budynek w zieleni

Zielona ściana w mieście ma pozytywny wpływ na jakość powietrza.

Wertykalny ogród w Bogocie

Czym jest ogród wertykalny? To pionowa konstrukcja ogrodu. Roślinność rośnie w specjalnych pojemnikach, które tworzą stabilną konstrukcję - są to zielone ściany. Ogrody wertykalne doskonale sprawdzają się miastach, gdzie brakuje miejsca na tradycyjne, poziome ogrody, a te nowe technologie doskonale wpasowują się w miejsca jakie mamy do dyspozycji. Zielone ściany możemy stosować zarówno we wnętrzach - co obserwujemy już w galeriach, a nawet prywatnych domach, jak też oczywiście na zewnątrz.

Ogród w Bogocie to największa konstrukcja tego typu - łączy około 85 tysięcy roślin, które tworzą zieloną ścianę na powierzchni 3500 tys metrów kwadratowych. Ogród znajduje się na fasadzie budynku Santalaia i jest zielonymi płucami miasta.

Aby jasno zobrazować jak pozytywny wpływ ma dla mieszkańców miasta obecność tego założenia w ich otoczeniu, przytoczymy kilka danych liczbowych :

  • ogród produkuje rocznie tlen, który wystarczy dla 3 tysięcy osób,
  • przetwarza i ‘utylizuje’ rocznie 2 tysiące ton szkodliwych gazów i 800 kilo metali ciężkich.
  • poprawia warunki termiczne w budynku - ogranicza jego nagrzewanie się, bowiem rośliny pochłaniają silne promieniowanie,

Dodatkowo nie możemy pominąć wartości społecznej i edukacyjnej całego projektu - ogród jest ciekawym przykładem troski o środowisko przyrodnicze, może być lekcją przyrody dla najmłodszych. Stał się siedzibą ptaków i innych zwierząt oraz owadów.

Projekt wykonała firma kolumbijskiego pochodzenia - Paisajismo Urbano. Projekt planowano ponad rok, a prace ukończono w roku 2015. Musimy przyznać, robi wrażenie!

Wiszący ogród w Seulu

Kolejnym, doskonałym przykładem dopasowania ogrodu do otaczającej, ograniczonej przestrzeni jest to założenie. Na opuszczonej, niemal kilometrowej autostradzie, które biegnie przez centrum miasta - Seul, zaplanowano i wykonano ogród.

Został on wykonany na obszarze 983 metrów. SkyGarden - bo tak został nazwany ogród, zawisł 16 metrów na ziemią. Obejmuje on ponad 24 tysiące roślin, które tworzą ciekawą, dynamiczną strukturę.

Ogród stworzono w celu ułatwienia mieszkańcom Seulu obcowania z naturą. Roślinność Wykorzystana w tym wiszącym ogrodzie to gatunki rodzime. Zostały zaplanowane w kolejności alfabetycznej, dlatego mogą być miejscem edukacyjnym, zarówno dla najmłodszych jak też dzieci. Roślinność ma kojący wpływ na jakość powietrza w zanieczyszczonym mieście - wychwytuje szkodliwe substancje, obniża jego temperaturę. Pełni też rolę społeczną - stanowi miejsce ciekawych spotkań.

Po zmroku grodu jest podświetlony, dzięki czemu jego dostępność jest atrakcją dla wieczornych spacerów. Światło jakie wykorzystano - w odcieniu niebieskim-wspiera roślinność w rozwoju.

Każda działalność, która wprowadza do zatłoczonych, zanieczyszczonych miast przyjazną roślinność, jest jak najbardziej pożądana. Cieszy fakt, że wykorzystuje się przestrzenie, które wcześniej zostały zapomniane. Mamy nadzieję, że te pozytywne działania szybko znajdą swoich naśladowców - także w Polsce.

Przeczytaj także o Masdar City - zielone miasto przyszłości na pustyni.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium