Budując wiatę drewnianą mamy do wyboru konstrukcje z drewna litego (najczęściej świerkowego lub sosnowego) lub drewna klejonego. Każdy z tych materiałów ma określone parametry. Najczęściej wybieranymi budowlami są te wykonane z drewna litego.
Informacje o drewnie
Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje związane z drewnem wykorzystywanym do budowy wiat dostępnych w ofercie naszego sklepu.
Klasa drewna:
- Drewno wykorzystane w konstrukcji jest suszone i ma klasę C24.
- Wilgotność drewna konstrukcyjnego wynosi 18-20%
- Wilgotność desek 10-12%
Według krajowego Załącznika do EN1995-1-1 wilgotność drewna litego stosowanego na elementy konstrukcyjne nie powinna przekraczać 18 proc. w konstrukcjach chronionych przed zawilgoceniem i 23 procent w konstrukcjach pracujących na otwartym powietrzu.
Naturalne właściwości drewna:
Zakupując konstrukcje z drewna litego należy mieć na względzie naturalne właściwości, charakterystyczne dla tego budulca. Dopuszczalne są takie cechy jak:
-
Mikropęknięcia i wycieki żywicy
Warunki atmosferyczne, na jakie wystawione jest drewno ogrodowe może z czasem doprowadzić do powstawania mikropęknięć i wycieków żywicy. Nie wpływa to niekorzystnie na trwałość i stabilność drewna, a należy do jego naturalnych cech. Wycieki żywicy można łatwo usunąć chemicznie za pomocą terpentyny lub zebrać za pomocą ostrego narzędzia (np. noża, szpachli metalowej itp.). Rysy i wycieki żywicy mogą również wystąpić w przypadku drewna impregnowanego.
-
Sęki
Drewno ma niejednorodną strukturę, dlatego każda deska i każdy element drewniany będą się nieznacznie różnić. Dotyczy to również częstości występowania, rozkładu i wielkości sęków. Zdrowe sęki nie obniżają jakości czy wytrzymałości drewna, lecz tworzą jego charakterystyczny, naturalny wygląd.
-
Zabarwienie - różne odcienie
Drewno jako naturalny surowiec nie ma jednolitego koloru, ale jest mieszanką różnych odcieni, co podkreśla jego indywidualność. Różna może być również siła zabarwienia pigmentami, na którą mają także wpływ warunki klimatyczne.
-
Szorstkość powierzchni
Pomimo nowoczesnych technik produkcji i starannego doboru surowca, sporadycznie mogą wystąpić fragmenty szorstkich powierzchni, zwłaszcza w pobliżu sęków może wystąpić nieznaczna szorstkość powierzchni.
-
Wybarwienia solno - żywiczne
Podczas procesu impregnacji, który jest grzybobójczy i ma zabezpieczyć drewno przed pleśnią i sinizną, impregnat wypiera ze struktury naturalnej drewna substancje pochodzenia żywicznego. Niebieskie lub zielone wybarwienia bardzo łatwo można usunąć za pomocą ciepłej wody. Znikną również po kilku deszczowych dniach.
-
Wahania wymiarów
W zależności od poziomu wilgotności powietrza, drewno pobiera lub oddaje wilgoć z otoczenia. Wynikająca z tego zmiana objętości drewna jest jego naturalną cechą, której nie można uniknąć - drewno pęcznieje lub kurczy się. W zależności od warunków klimatycznych, różnice w wymiarach poszczególnych elementów mogą nieznacznie odbiegać od wymiarów pierwotnych.
Według norm unijnych:
W klasie A dozwolone są:
- sęki: małe, czarne, boczne, pojedynczo wypadające
- pęknięcia końcowe przechodzące na wylot do szerokości deski
- włosowe w kierunku włókien na całej powierzchni deski
- rdzeń, mało widzialny
- żywica: małe kilka sztuk na desce
- przerosty: mała ilość
- sinizna: mało widzialna
- zarośnięta kora, małe ilości
W klasie B dozwolone są:
- sęki wypadające z boku deski
- pęknięcia: końcowe na szerokości deski do 30 cm
- rdzeń bez ograniczeń
- żywica bez ograniczeń
- przerosty: dozwolone jeśli jest możliwość złożenia desek do siebie
- sinizna dozwolona w prążkach
W klasie A i B niedozwolone są:
- sęki: wypadające na powierzchni deski
- pęknięcia przechodzące na wylot
- rdzeń szerszy
- robak: niedozwolone
- zgnilizna: niedozwolone
- sinizna: ekstremalnie duże plamy
Zapraszamy do zapoznania się z: naszą ofertą wiat garażowych.