Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Chmura tagów
Czym zabudować boki tarasu? 0
Czym zabudować boki tarasu?

Czym zabudować boki tarasu?

Planując taras, marzymy o błogich chwilach wypoczynku. Mamy nadzieję, że nic nie zakłóci tego spokoju i komfortu. Niestety, czasami konieczne jest osłonięcie się na tarasie - przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, albo wścibskimi spojrzeniami sąsiadów.

Taras to miejsce gdzie chcemy stworzyć komfortową i piękną strefę wypoczynkową. Możliwość relaksu na świeżym powietrzu, niezależnie od warunków atmosferycznych oraz zapewnienie sobie prywatności, to marzenie, jakie pomóc nam spełnić ma skuteczna przesłona tarasowa.

Osłona tarasu zapewni nam komfort i swobodę, dlatego warto wyposażyć nasz taras lub balkon w takowe i skutecznie osłonić taras przed słońcem, wiatrem czy od sąsiadów.

donice z bambusem na tarasie

Przytulny taras daje nam swobodę i poczucie komfortu.

Obecnie na rynku mamy do dyspozycji wiele rodzajów osłon - panel, zasłona, markiza, roleta czy ścianka to jedne z najpopularniejszych rozwiązań. Dostępne w wielu wariantach, sprawiają, że balkon i taras będą nie tylko wygodne, ale i piękne.

Czym zabudować boki tarasu ? - osłony z technorattanu

Maty z technorattanu to bardzo modne i uniwersalne osłony. Zastosowane do ich produkcji tworzywa sztuczne decydują o ich wysokiej odporności na niekorzystne działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Możemy zastosować maty i panele technorattanowe - w ich konstrukcji profile aluminiowe są pokryte matą.

szara mata osłaniająca balkon

Maty z technorattanu są dostępne w wielu kolorach i splotach, mogą mieć również specjalne ‘oczka” służące do montażu na balustradzie.

Maty technorattanowe wysokiej jakości nie powinny tracić koloru przez wiele lat. Nie straszna im deszczowa aura, czy silne słońce. Łatwo jest je również montować. Możemy przytwierdzić osłonę balkonową za pomocą trytek do balustrady lub płotu, albo wpleść pomiędzy szczebelki. Większe panele z technorattanu mocujemy do podłogi lub ścian za pomocą śrub. Można nimi łatwo " obłożyć " taras, balkon, a nawet całą działkę - mocując je do ogrodzenia. Godnymi uwagi są również taśmy z technorattanu, które wplatamy w oczka siatki lub balustrady. Swobodnie uda się nam ułożyć z ich pomocą ciekawe wzory, dopasowując zwłaszcza do nowoczesnych przestrzeni.

taśma na ogrodzeniu

taśma z technorattanu na ogrodzeniu metalowym

brązowa taśma z technorattanu na ogrodzeniu

Taśmy z technorattanu są łatwe w montażu, trwałe i bardzo efektowne.

Tego rodzaju osłony mogą sprawdzić się nie tylko kiedy chcemy zabezpieczyć taras przed wiatrem, słońcem czy deszczem, ale również kiedy przeszkadza nam wzrok sąsiadów. Gęste sploty plecionki technorattanowej są w stanie zasłonić nas przed wszystkim.

brązowe panele z technorattanu

Panele ogrodzeniowe z technorattanu pomogą nam stworzyć eleganckie i funkcjonalne ogrodzenie.

Czym osłonić taras - osłony z drewna?

Drewno to tworzywo, które dość powszechnie stosuje się w ogrodzie, ze względu na dużą dostępność i łatwość dopasowania do każdego ogrodowego wnętrza. Również, jeżeli chodzi o osłony tarasowe to, wszelkiego rodzaju panele i pergole z drewna pomogą nam chronić taras, przez co poprawiają komfort wypoczynku.

Na tarasie czy w strefie balkonowej możemy zastosować panele drewniane. To gotowe konstrukcje, najczęściej kwadratowe, o standardowych wymiarach około 180 cm. Możemy zamocować je dookoła tarasu, przygotowując specjalną podstawę do ich montażu, albo wykorzystać słupy, ściany i podłogę, mocując osłony za pomocą kształtowników.

ogrodzenie z drewnianych paneli

drewniane panele przy altanie

Drewniane przesłony na taras są dostępne w wielu wersjach, co sprawia, że łatwo dopasować je do nowoczesnych i rustykalnych ogrodów.

Takiego gotowe drewniane konstrukcje mogą mieć różny styl, zdobienia. Mamy do dyspozycji wariant pełny i ażurowy. W nowoczesnych przestrzeniach chętnie wykorzystywana jest lamela - która tworzy lekką, nowoczesną i prostą zabudowę.

taras otoczony ogrodzeniem z drewnianych lameli

Delikatne lamele wokół tarasu subtelnie podkreślą jego granice i osłonią użytkowników.

Bardzo dobrze o naszą prywatność w ogrodzie zadbają panele ogrodzeniowe - możemy je łatwo zamocować do już istniejącego ogrodzenia, lub budować z nich właściwe ogrodzenie.

Wykorzystując panele drewniane możemy sprawić, że nasza altana będzie chroniona przed podmuchami wiatru, deszczem czy przypadkowymi spojrzeniami z sąsiedztwa.

drewniane ściany na tarasie

Drewno jest bardzo przyjemne i wprowadza przytulny klimat.

Ciekawym rozwiązaniem, które można wykorzystać w każdej ogrodowej przestrzeni jest pergola ogrodowa. Zbudowana z drewnianych kratownic i słupów, z lekkim, ażurowym dachem, stanie się ulubionym miejscem relaksu w ogrodzie. Zwłaszcza, gdy na jej ścianach będzie wspinać się dekoracyjne pnącze - bluszcz, clematis, winobluszcz czy róża pnąca to tylko niektóre z przykładów.

Pnącza posadzone przy ścianie pergoli skutecznie zatrzymają deszcz i intensywne słońce, a dodatkowo ich walory dekoracyjne czy zapachowe uprzyjemnią nam wypoczynek.

Jeżeli chodzi o użytkowanie drewnianych osłon, to należy wziąć pod uwagę konserwację, jakiej będą wymagać te drewniane elementy. Konserwacja jest konieczna, aby zatrzymać korozję, ochronić drewno przed pleśnieniem czy grzybami. Poprzez impregnację i malowanie możemy również nadać drewnu pożądany kolor.

Czym osłonić balkon i taras - roślinność osłonowa

Na niewielkich tarasach czy skromnych strefach balkonowych powinniśmy efektywnie i efektownie wykorzystywać każdy centymetr. Aby stworzyć przytulny kącik, osłonięty od podmuchów wiatru i słońca, możemy wykorzystać roślinność osłonową.

taras na dachu z dużą ilością donic

rośliny w donicach na ładnym tarasie

Roślinność ściśle otacza taras zielonymi ramionami, chroniąc przed zewnętrznym oddziaływaniem.

W tym celu potrzebna nam będzie donica ogrodowa. Może być ona wykonana z różnych materiałów, ale pamiętajmy, aby było to tworzywo odporne na warunki atmosferyczne. Sprawdzą się więc idealnie donice betonowe, ceramiczne, ze stali corten, czy tworzywa sztucznego, wzmocnione włóknem szklanym.

niebieskie krzesła na tarasie

duże donice na tarasie

Bardzo efektownie wyglądają duże metalowe donice, obsadzone roślinami.

W donicach możemy posadzić wiele roślin - które spełnią funkcję osłonową i dekoracyjną. W tej roli świetnie sprawdzą się pnącza, które mogą zachwycać pięknymi i pachnącymi kwiatami - jak róża, glicynia czy clematis. Możemy zdecydować się na rośliny zimozielone, cieniolubne jak bluszcz pospolity czy hortensja pnąca. Z powodzeniem w donicy, której towarzyszy pergola rosnąć będą też winobluszcz - o zachwycającym jesiennym przebarwieniu, wiciokrzew czy milin o pięknych kwiatach i orientalnym wyglądzie lub aktinidia lub winorośli - obydwie rośliny z jadalnymi owocami.

podłużne donice z roślinami

Podłużna donica Long zmieści sporo ciekawych roślin, które staną się zielonym parawanem - tu trawy ozdobne i rododendrony.

Możemy także wybrać osłonę roślinną i pozwolić jej dosięgnąć zadaszenia - wtedy uzyskamy bardzo efektowną i ciekawą zieloną markizę.

Poza roślinami pnącymi możemy posadzić gatunki wyższych bylin i krzewów, które radzą sobie w donicach - trawy ozdobne, jak miskanty czy trawa pampasowa, oraz krzewy takie jak pęcherznice, tawuły, cisy i świerki np. odmiana Conica, niektóre gatunki drzew - brzozy, klony.

Sadząc rośliny wieloletnie w donicach musimy pamiętać, aby zapewnić im odpowiednie warunki wzrostu - koniecznie trzeba dopasować wielkość donicy do systemu korzeniowego, wybrać żyzne i przepuszczalne podłoże, wykonać w donicy drenaż, a dla wrażliwszych roślin nawet izolację ze styropianu. Te wszystkie zabiegi sprawią, że rośliny będą zdrowo i szybko rosnąć, co pozwoli nam szybko i skutecznie osłonić taras od sąsiadów.

Inne rozwiązania na taras i balkon

Aby stworzyć przyjemną i osłoniętą strefę wypoczynkową, możemy również skorzystać z innych rozwiązań. Ich oferta jest szeroka i bogata, co sprawia, że każdy z nas może znaleźć coś dla siebie.

Parasol ogrodowy

Parasol balkonowy to łatwo dostępne rozwiązanie, którego montaż nie jest skomplikowany. Możemy wybrać parasol balkonowy o konstrukcji wykonanej z drewna lub z metalu np. aluminium.

Czasza parasola może być okrągła lub kwadratowa, a jej średnica jest dostępna w wielu rozmiarach, nawet o rozpiętości kilku metrów. Rozkładanie parasola może być ręczne lub automatyczne, a sama czasza może być dodatkowo mocowana na wysięgniku, co pozwala regulować jej położenie.

beżowy parasol na tarasie

Parasol ogrodowy jest łatwy w użytkowaniu i montażu. Kiedy nie jest potrzebny, łatwo go złożyć.

Najlepiej używać parasoli przytwierdzonych do betonowej płyty, tak aby podmuch wiatru nie był w stanie ich ruszyć, co mogłoby być niebezpieczne dla użytkowników.

Parasol pomoże nam skuteczne osłonić taras od słońca, a niektóre rodzaje sprawdzą się również jako osłona przeciwdeszczowa.

Markizy ogrodowe

W celu osłonięcia naszej strefy relaksu w ogrodzie, możemy wykorzystać też markizy boczne i górne. Konstrukcję markizy stanowi lekki, solidny aluminiowy stelaż, na którym rozpięta jest tkanina. Markizę mocuje się do ściany za pomocą śrub i kołków rozporowych. Markiza może być rozkładana automatycznie lub ręcznie, nie wymaga impregnacji, ale należy pamiętać, że przed jej złożeniem, musi porządnie wyschnąć.

nowoczesna markiza nad tarasem

markiza nad tarasem kawiarni

Markiza ogrodowa w zależności od koloru, może łatwo dopasować się do ogrodowej przestrzeni.

Komfort i poczucie prywatności pomogą nam zyskać również zasłony na taras. Mocowane do belek podtrzymujących zadaszenie, będą stały na straży naszej prywatności. Zasłony są łatwe w montażu i użytkowaniu. Poszukując zasłon na taras, musimy wybrać materiał przeznaczony specjalnie do użytku zewnętrznego.

zasłony w pergoli

Zasłony ogrodowe to subtelny pomysł na przesłonę ogrodową.

Parasole i markizy powinny być wykonane z materiałów, które są odporne na czynniki atmosferyczne, zwłaszcza wilgoć i promieniowanie uV. Może to być materiał tekstylny, ale najlepiej aby był pokryty warstwą teflonu. Na szczególną uwagę zasługują osłony wykonane z materiału Sunbrella, który stosuje się jako wykończenie na jachtach.

Jak zabudować taras - ściana lub murek

Bardzo efektownym i atrakcyjnym sposobem, który doskonale wydzieli prywatne wnętrze tarasowe, będzie murowana lub betonowa ściana, które będzie bezpośrednio przylegać do tarasu.

Jest to rozwiązanie najbardziej wymagające - gdyż sama budowa murka, oraz jego koszty, przewyższają poprzednie propozycje. Jednak ten sposób daje nam dużą swobodę wykończenia i dopasowania do ogrodu, a jednocześnie to element tak widoczny, że z jego pomocą możemy łatwo podkreślić styl ogrodu.

Murek może być wylany z betonu, lub wymurowany z kamienia albo cegły, lub elementów prefabrykowanych. Jeżeli zdecydujemy się a konstrukcję betonową, ważne będzie wykonanie zbrojenia, które wzmocni konstrukcję. Ściana z betonu może być wykończona tynkiem ozdobnym, farbą do betonu lub obłożona okładziną - klinkierem, kamieniem ciętym, płytami betonowymi itp.

ściana za tarasem

żółta ściana na tarasie

Ścian sąsiadujące z tarasem to mocny akcent dekoracyjny.

Dodatkowo w takiej konstrukcji możemy zaplanować efektowne elementy wodne jak kaskady.

Stosując efektowny i skuteczny rodzaj zabudowy, sprawisz, że taras stanie się ulubionym miejscem spędzania czasu na świeżym powietrzu. Relaks w ogrodzie - na tarasie, czy balkonie, gdzie będziesz mógł, niezależnie od pogody, spotkać się z najbliższymi, zrelaksować przy ciekawej książce czy wypić aromatyczną kawę - będzie przyjemną rutyną. Warto poznać oferowane przez nas sposoby zabudowy tarasu, aby wybrać rozwiązanie dopasowane do oczekiwań. Łącząc skuteczną przesłonę i wygodne meble ogrodowe, uzyskamy naszą prywatną strefę relaksu.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium