Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Chmura tagów
Wiata ogrodowa - czy wymaga pozwolenia na budowę? Jak kupić najlepszą wiatę? 1
Wiata ogrodowa - czy wymaga pozwolenia na budowę? Jak kupić najlepszą wiatę?

Wiata ogrodowa - zezwolenie czy zgłoszenie? Wybierz najlepszą wiatę dla siebie!

Wiata ogrodowa to jedna z najpopularniejszych konstrukcji, stawianych w ogrodach - zarówno w ogrodach prywatnych, jak też w celach komercyjnych.

Wiaty różnią się między sobą funkcjonalnością i sposobem wykonania. Wybór jest duży, dzięki czemu można dopasować tę konstrukcję do swoich indywidualnych wymagań.

Wiaty ogrodowe sprawiają, że ogród zyskuje miejsce do wypoczynku lub przechowywania. Natomiast staranne wykonanie wiaty, i dopasowanie tworzywa, do otoczenia, czyni z wiaty prawdziwą dekorację ogrodu.

Bardzo często wiaty są budowane przez przedsiębiorców, w różnych celach, związanych z prowadzeniem firmy. To szybkie i wygodne rozwiązanie, nie tylko tymczasowe.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest wiata ?
  • czy potrzebujesz zezwolenia?
  • jak zbudowana powinna być drewniana wiata?
  • jakie podłoże musisz przygotować pod wiatę?
  • jaki zbudować dach wiaty?
  • na co zwrócić uwagę kupując wiatę wypoczynkowa i magazynową?

Zastanówmy się więc, czym jest wiata budowlana?

Wiata - czym jest?

Prawo budowlane nie określa dokładnie, czym jest wiata - czy jest to budynek, obiekt, czy budowla? Zdefiniowanie wiaty pomogłoby w ustaleniu, jakie przepisy obejmują budowę wiaty na działce.

Na podstawie wyroków, jakie zapadają w sprawie, gdzie przedmiotem sporu była wiata, najczęściej określano ją mianem budowli lub obiektu.

Klasyfikacja obiektów budowlanych, w poczet których zalicza się wiatę, obejmuje 3 grupy, są to:

  • obiekty małej architektury,
  • budynki,
  • budowle.

Wiata jest uznawana za obiekt budowlany, kiedy spełnione jest przynajmniej jedno z poniższych kryteriów:

  • wiata nie jest związana na stałe z gruntem,
  • wiata nie ma fundamentów i/lub dachu,
  • wiata nie jest wydzielona z przestrzeni działki za pomocą przegród budowlanych,

Nigdy nie określa się wiaty, jako budynku, dzięki czemu wymagana dokumentacja nie jest tak skomplikowana, a czasami na budowę wiaty na działce wystarczy tylko zgłoszenie w urzędzie.

Fakt, ze wiata zostanie uznana za obiekt, nie wyklucza uznania jej za budowlę, lub obiekt małej architektury, może być i tym i tym. O zakwalifikowaniu do konkretnej kategorii, w sytuacji spornej, decyduje wielkość i wiaty oraz sposób użytkowania wiaty - wiata pełniąca funkcję wypoczynkową może być budowana bez konieczności pozwolenia na budowę, a tak, która pełni funkcję magazynu, już nie koniecznie. Jednak w wyrokach sądy uwzględniają również wielkość takich konstrukcji, a wyroki sądu są różne.

Wiata ogrodowa to w wyobrażeniu większości z nas konstrukcja, bez fundamentu, czasem z zadaszeniem, której ściany mogą być częściowo zabudowane.

I tu podobnie, odeskowanie ścian wiaty nie czyni z niej budynku, ale jeżeli jest odeskowana i pełni funkcję magazynu, składu, lub garażu, to może być uznana za budynek.

Co mówi prawo na ten temat?

Od stycznia 2017 r. według ustawy, na każdej działce możliwe jest zbudowanie drewnianej wolnostojącej altany bez konieczności starania się o pozwolenie, jeżeli wielkości wiaty to o powierzchnia do 35 m. k. w. Takich wiat może być dwie na każde 500 m. k. w. działki.

Wiata ogrodowa - jakie są rodzaje wiat?

Wiaty budowlane to lubiane obiekty architektoniczne, gdyż posiadają wiele zalet:

  • mogą pełnić różne funkcje, jak składzik, garażowa, wypoczynkowa,
  • mogą być zbudowane z różnych tworzyw,
  • budowa jest szybka, i mniej kosztowna, w porównaniu do budowy tradycyjnego garażu w bryle domu,

Sama konstrukcja wiaty pozwala nam wyróżnić 2 rodzaje wiat:

  • wiaty wolno stojące, najczęściej takie wiaty pełnią funkcję wypoczynkową,
  • wiaty przyścienne, czyli oparte o ścianę budynku, np. carport, zadaszenie garażowe,

Wiaty mogą być zbudowane z różnych rodzajów materiałów, od których zależy czas powstania wiaty, koszt inwestycji, a także trwałość wiaty.

carport przy domu

wiata z dachem dwuspadowym

Wiata może być wolnostojąca, lub przyścienna.

Drewniane wiaty ogrodowe

Najpopularniejsze są wiaty drewniane. Drewno jako materiał powszechnie dostępny, a także łatwy w obróbce, jest chętnie wykorzystywany w ogrodzie w wielu rolach. Daje nam to gwarancję, że drewniana wiata dobrze skomponuje się z pozostałym wyposażeniem ogrodu, tworząc z nim spójną całość. Zaletą jest również fakt, że każdy rodzaj drewna możemy pomalować na dowolny kolor - za pomocą bejcy czy lakierów. Tak więc drewniane meble, altany, czy pergole, nawet jeżeli będą wykonane w różnym czasie, mogą wyglądać jak część całości.

Drewno jest to także rozwiązanie najkorzystniejsze ekonomicznie. Wiaty wykonane z drewna są tańsze niż konstrukcje murowane lub metalowe. Oczywiście drewniana konstrukcja może mieć różną cenę - w zależności od rodzaju drewna, jaki wybierzemy.

Najczęściej wiata powstaje z drewna sosnowego albo świerkowego. Jest to wystarczająco odporne drewno, które dzięki impregnacji, zyskuje trwałość na wiele sezonów.

Wiaty z drewna mogą mieć różną konstrukcję, w zależności od naszych upodobań, czy też od sposób użytkowania wiaty - zabudowa ścian, konstrukcja dachu i podłoga wiaty, to elementy, które mogą być indywidualne dopasowane do naszych potrzeb.

O czym trzeba pamiętać, budując wiatę drewnianą?

Wszystkie elementy konstrukcyjne wykonane z drewna, muszą być zaimpregnowane, zanim wiata zostanie złożona. Konieczna jest impregnacja jeszcze przed montażem - takie postępowanie pozwala na dokładne pokrycie impregnatem wszystkim elementów, z każdej strony, daje to gwarancję skutecznej ochrony i nienagannego wyglądu wiaty.

wiata pergola w kolorze białym

Wiaty drewniane są najpopularniejsze w ogrodzie.

zabudowana wiata z oknami

Wiata wypoczynkowa z oknami pozwala nam korzystać z uroków otoczenia, niezależnie od pogody.

Jakie podłoże pod wiatę?

To jakie podłoże stosujemy pod wiatą, zależy od sposobu użytkowania wiaty.

Podłoże może być utwardzone, lub luźne, możemy również pozostawić grunt rodzimy.

Utwardzone podłoże gwarantuje nam bezpieczne użytkowania wiaty, oraz wygodę. Na prostym, twardym podłożu łatwo będzie ustawić meble ogrodowe, urządzić przyjęcie czy też zaparkować.

wiata samochodowa na dwa auta

Najpopularniejszym sposobem na utwardzone podłoże, jest zastosowanie kostki betonowej.

W jakich sytuacjach zdecydować się na utwardzone podłoże?

  • obowiązkowe kiedy wiata pełni funkcję magazynu, a składowane przedmioty są wrażliwe na wilgoć, lub zagrażają im gryzonie i insekty (np. środki ochrony, nawozy, narzędzia, opał),
  • kiedy grunt pod wiatą jest wilgotny, długo utrzymuje wodę, lub jest luźny, osypuje się, ciężko się po nim poruszać,
  • kiedy konieczne jest poruszanie się pod wiatą za pomocą wózka widłowego, taczki, czy innego sprzętu na kołach,

Co sprawdzi się jako utwardzone podłoże?

  • nawierzchnia z kostki betonowej, płyt betonowych, kamiennych płyt,
  • drewniany podest,
  • wylewka betonowa,

Jeżeli wiata ma pełnić funkcję wypoczynkową, lub garażową, nie musimy koniecznie utwardzać podłoża, ale zastosować kruszywo, stabilizowane, lub nie. W takiej roli sprawdzi się na przykład żwir rzeczny, lub tłuczeń, który po zagęszczeniu, będzie stabilny. Jest to również dobre rozwiązanie dla wiat niezadaszonych, ponieważ jest łatwiej przepuszczalne dla wody opadowej, która tu szybciej wsiąka.

Jaki dach na wiacie?

Zadaszenie na wiacie możemy wykonać z kilku tworzyw:

  • papy bitumicznej,
  • gontu bitumicznego,
  • blachy,
  • blachodachówki,
  • dachówki ceramicznej,
  • gontu drewnianego,
  • pleksi, czyli płyt z poliwęglanu,

Jeżeli zależy ci na estetycznym wykończeniu wiaty, która ma stanowić wyposażenie ogrodu przydomowego, to warto wybrać rozwiązanie droższe, ale ładniejsze. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie pokrycia z tego samego tworzywa, lub przynajmniej w tym samym kolorze, jakie ma dom mieszkalny.

Najtańszym rozwiązaniem jest pokrycie dachu za pomocą papy bitumicznej, jednak to rozwiązanie wiąże się z koniecznością wymiany poszycia co kilka sezonów. Blacha czy blachodachówka to wybór na lata, a dachówka może być wyborem dla pokoleń.

Koszt dachu jest uzależniony od wyboru pokrycia w sposób pośredni i bezpośredni. Bezpośrednia cena każdego materiału to nie jedyna różnica ekonomiczna. Po każdy z rodzajów pokrycia dachowego, konieczne jest przygotowanie innego deskowania. Ciężka dachówka, czy też papa wymagają pełnego deskowania, dla blachy i blachodachówki, wystarczą łaty i krokwie. Odeskowanie w tym przypadku będzie pełniło funkcję dekoracyjną, ale nie jest obowiązkowe.

Dach wykonany z poliwęglanu, potocznie zwanego pleksi, pozwala na oświetlenie wnętrza wiaty. Płyty z pleksi są przepuszczalne dla słońca. Ich zaletą jest również ogromna trwałość, lekkość i łatwy montaż.

Koszt wykonania dachu związany jest również z jego kształtem. Im prostszy dach, tym łatwiejsze i tańsze będzie jego wykonanie. Dachy jednospadowe czy dwuspadowe, są tanie, ale nie zawsze dobrze wyglądają. Na wiatach wypoczynkowych ładnie prezentuje się dach wielospadowy. Jest to jednak sprawa indywidualna, którą można dopasować do naszych oczekiwań.

Planując konstrukcję dachu, musimy pamiętać, że obowiązkowym wyposażeniem jest orynnowanie dachu. Orynnowanie pozwala na bezpieczne odprowadzenie wody poza obręb wiaty, dzięki czemu konstrukcja, oraz wnętrze wiaty, jest chronione przed zalaniem.

Wiata ogrodowa - centrum ogrodowego relaksu

Wiata ogrodowa najczęściej pełni funkcję rekreacyjną, tu wypoczywamy, urządzamy ogrodowe przyjęcia, grillujemy.

Jak więc wybrać najlepszą, najwygodniejszą wiatę ogrodową? Na co zwrócić uwagę?

Wiata ogrodowa ma umożliwiać relaks w ogrodzie niezależnie od okoliczności pogody, dlatego powinna być wyposażona w szczelny dach - który chroni nas przed niespodziewanym deszczem. Jednak dachy budowane na stałe mają wadę, ponieważ kiedy chcemy skorzystać z przyjemnego słońca, musimy wyjść poza zadaszenie. Dlatego wszystkim miłośnikom opalania, polecamy zadaszenie w formie lameli, bardzo popularne w blaszanych wiatach.

Dach lamelowy, zbudowany z metalowych listew, możemy dopasowywać do swoich potrzeb, do warunków panujących w ogrodzie. Lamele można otwierać i zamykać, za pomocą wygodnego uchwytu.

Aby uprzyjemnić sobie wypoczynek w ogrodzie, dach wiaty możemy również wykonać, z odpornego na czynniki atmosferyczne materiału, który będzie zamocowany na specjalnych szynach. Taki “żagiel” można swobodnie rozciągać, kiedy potrzebujemy odrobiny cienia.

zadaszona pergola

Zadaszenie z żagla, daje możliwość dopasowania do warunków pogodowych.

Kupując wiatę do wypoczynku, starajmy się zaplanować, jakie meble będziemy chcieli ustawić. Pozwoli nam to oszacować, jak dużej wiaty potrzebujemy, dzięki czemu unikniemy niepotrzebnego ścisku i bałaganu.

Wiaty ogrodowe mogą mieć zabudowane ściany, które ochronią nas przed wiatrem, czy zacinającym deszczem. Wiaty te mogą być zbudowane z drewna, murowane, czyli być całkowicie przesłonięte, lub nie. Warto, zwłaszcza w ogrodzie, zdecydować się na ściany umożliwiające podziwianie pięknych widoków - ściany przeszklone, to praktyczne rozwiązanie, które można zamontować w każdym rodzaju wiaty.

Wiata wypoczynkowa powinna być nie tylko wygodna, ale również ładna. W tym celu możemy wyposażyć ją w ozdobne balustrady, które umożliwiają zawieszenie na nich skrzynek z kwiatami, lub zamocowanie kratownic pod pnącza.

Wiaty magazynowe

Wiaty magazynowe najczęściej są budowane przez przedsiębiorców, ale znajdują również zastosowanie w ogrodach prywatnych.

Mogą to być miejsca składowania opału, narzędzi, sprzętów ogrodniczych, rowerów, czy nawet mebli ogrodowych i wyposażenia ogrodu, poza sezonem.

Jeżeli szukasz wiaty, która ma spełniać właśnie taką funkcję, to koniecznie zwróć uwagę, wybranym przez ciebie modelu, istnieje możliwość zamknięcia.

Zamykana wiata pozwoli bezpiecznie przechowywać nawet najcenniejsze przedmioty.

Dodatkowo koniecznie przemyśl kwestię podłogi pod wiatą - jak wspomnieliśmy wcześniej, może być potrzebne utwardzone podłoże.

wiata z pomieszczeniem gospodarczym

Wiaty mogą łączyć kilka funkcji.

Wiata ogrodowa - budować samemu czy zlecić firmie?

Każdą wiatę możesz zbudować sam, lub wezwać do tego profesjonalną firmę. Samodzielna praca jest możliwa wtedy, kiedy masz przynajmniej minimalną wiedzę oraz umiejętności majsterkowicza.

Mimo, iż wydaje się, że własnoręczna budowa jest tańsza, musisz uwzględnić potrzebne narzędzia. Jeżeli nie masz w pełni wyposażonego w niezbędne sprzęty warsztatu, zakup narzędzi może czasem przewyższać koszty, jakie wydasz na profesjonalny montaż.

montaż wiaty na kilku zdjęciach

 

Samodzielna praca będzie źródłem ogromnej satysfakcji i dumy. Natomiast praca fachowców daje gwarancję, że wiata jest bezpieczna. Pracując samodzielnie, zwłaszcza, gdy nie mamy doświadczenia, możemy nie wiedzieć o wszystkim. Dlatego wybór - praca samodzielna / zatrudnienie fachowca, jest trudny i pozostawiamy go tobie.

Wiaty ogrodowe to jedne z najczęściej poszukiwanych elementów wyposażenia ogrodu. Budowa wiaty to inwestycja na lata, dlatego warto jest dobrze przygotować się do zakupu.

Jeżeli chcesz samodzielnie zbudować wiatę lub rozważasz taką inwestycję, koniecznie przeczytaj nasz poradnik - jak zbudować wiatę ogrodową?

Mamy nadzieję, że nasz artykuł przynajmniej częściowo ci to ułatwił.

Komentarze do wpisu (1)

18 października 2022

taki typowy polski pic na wodę, aby tylko narobić ludziom problemów z nazewnictwem, zgłoszeniem, pozwoleniem i bez podania czy to to co to tam stanie to musi bgć zgodne ze sztuką budowlaną, czy też zgodne z prawem, jak daleko od granicy itd , a wszystko po to, sby tylko namieszać i do sádu hau hau, a ty niedobry, ale PNB jak cyganka prawdę ci powie, to taki swojski polski cyrk objazdowy

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium