Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Chmura tagów
Co posadzić nad oczkiem wodnym? 0
Co posadzić nad oczkiem wodnym?

Rośliny w oczku wodnym

Oczko wodne potrafi odmienić każdy ogród. Woda wpływa na mikroklimat, jakość powietrza i nasze samopoczucie. Spokojny szum czy delikatne plumkanie uspokaja i pomaga się zrelaksować.

oczko wodne i rośliny

Oczko wodne w ogrodzie pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i na ogrodowy klimat.

Oczko wodne w ogrodzie to również niepowtarzalne walory dekoracyjne. Sąsiedztwo wody daje możliwość uprawy ciekawych roślin, które je dopełniają. Obecność roślin wodnych dopełnia kompozycję zbiornika, ale równocześnie pełni inne funkcje - jest siedliskiem drobnych zwierząt wodnych, pomaga w utrzymanie czystej wody. Warto poznać sposoby sadzenia roślin w pobliżu zbiorników wodnych, a także konkretne gatunki, które dobrze czują się w podłożu o dużej wilgotności.

Jak sadzić rośliny wodne w oczku wodnym?

Rośliny wodne powinniśmy sadzić w okresie od późnej wiosny - kwiecień, maj, czerwiec, aż do końca lata. Wyjątek stanowią rośliny bagienne, które najlepiej sadzić wiosną, oraz jesienią.

oczko wodne i rośliny

oczko wodne i rośliny

oczko wodne i rośliny

Rośliny rosnące nad oczkiem wodnym, są jego ukoronowaniem - bez nich zbiornik wydaje się pusty.

Rośliny wodne możemy podzielić na kilka grup, w zależności od miejsca ich wzrostu.

Pierwszą grupę stanowią gatunki lubiące dużą wilgotność powietrza, należące do roślinności przybrzeżnej. Rośliny te zadowolą się bezpośrednim sąsiedztwem oczka wodnego i dużą wilgotnością powietrza. Druga grupa to gatunki, które musimy posadzić w strefie bagiennej lub brzegowej - woda zalewa wtedy czasowo ich korzenie, a ich wymagania pod kątem wilgotności gleby są duże. Trzecią grupę stanowią rośliny wód płytkich, które rosną w wodzie o wysokości 20-30 cm, a ostatnią wód głębokich, gdzie wysokość wodny przekracza 50 cm i pływające rośliny wodne, których liście pływają po wodzie, a korzenie są zakotwiczone w dnie (lub takie, które nie mają korzeni w dnie, tylko w całości unoszą się nad wodą).

Rośliny do oczka wodnego możemy posadzić na 2 sposoby:

  • bezpośrednio do przygotowanego podłoża,
  • do pojemników z tworzywa sztucznego lub specjalnie ukształtowanych "kieszeni" na brzegu, półek czy wymurowanych na dnie pojemników.

Przygotowanie gleby do sadzenia roślin wodnych jest ważne, ponieważ musimy stworzyć odpowiednie warunki do ich wzrostu - zwłaszcza gdy zbiornik wodny jest zbiornikiem sztucznym. Dla roślin nadwodnych powinniśmy przygotować mieszankę ziemi ogrodowej żyznej, najlepiej kompostowej i gliny w stosunku 1:1. Możemy zamiast jednego składnika zastosować też torf czy ziemię torfową ( aczkolwiek przychylamy się do tego, aby ograniczyć zużycie ziemi torfowej, gdyż jej naturalne zasoby kurczą się w zastraszającym tempie).

Natomiast dla roślin wodnych dobrze jest przygotować żyzne podłoże, które stanowić będzie połączenie dobrze rozłożonego kompostu, oraz piasku i gliny, w równych proporcjach. Bardzo ważne, aby stworzona przez nas mieszanka podłoża nie miała odczynu zasadowego - ani kwaśnego. .

Jeżeli zdecydujemy się na posadzenie roślin w pojemnikach, najlepiej wybrać ażurowe kosze, które wypełniamy na początek geowłókniną, a następnie przygotowanym podłożem. Pojemniki ustawiamy na dnie, lub na ukształtowanych brzegach. Pod pojemnik można ułożyć warstwę słomy, trzciny, aby ograniczyć przesuwanie się pojemników, zwłaszcza gdy siła wody jest duża. Pojemniki to lepsze rozwiązanie dla roślin wrażliwych na mróz, lub posadzonych w oczku, z którego na zimę spuszczana jest woda.

Jakie gatunki posadzić nad brzegiem oczka wodnego?

Odpowiednio dobrane rośliny otulą oczko wodne zielonymi ramionami, podkreślając jego urok. Jakie rośliny sprawdzą się najlepiej w sąsiedztwie wody? Co będzie zdrowo rosło nad brzegiem ogrodowej sadzawki?

Wśród roślin, które dobrze czują się w pobliżu oczek wodnych, są gatunki o ozdobnych liściach i kwiatach. Jedne cenią wysoką wilgotność powietrza, którą gwarantuje im bliskość wody, inne muszą być posadzone bezpośrednio w toni oczka wodnego. Niezależnie od tego, jakie oczko wodne w ogrodzie mamy, warto posadzić w nim atrakcyjne gatunki. Pełne uroku nasadzenia łączące rośliny, które kochają wodę, tchną w nasz zbiornik wodny trochę życia.

Irysy - kosaciec syberyjski

Warto zwrócić uwagę na popularne rośliny takie jak irysy - kosaćce. Rośliny te sprawdzą się doskonale w pobliżu zbiornika wodnego. Wśród irysów wyróżnić można kilka gatunków - kosaćce bródkowe, syberyjskie i żółte.

kosaćce

Kosaćce są piękne, a posadzone w dużej grupie robią wrażenie masą kwiatów.

Kosaćce mają wąskie, ostro zakończone liście, wśród których w maju i czerwcu pojawiają się atrakcyjne kwiaty. Kosaćce mają kwiaty w kolorach takich jak żółty, biały, fioletowy, czy brązowy. Często są dwukolorowe. To ciekawe kwiaty, które posadzone w większej grupie, będą przykuwać uwagę. Nawet po przekwitnięciu, ich liście wciąż wyglądają atrakcyjnie.

Kosaciec żółty i kosaćce syberyjskie często występują naturalnie w naszym kraju. Zwłaszcza kosaciec żółty, jest gatunkiem, który spotkamy nad brzegiem zbiorników wodnych, czy w wilgotnych rowach. Kosaciec żółty wymaga żyznego, próchniczego, lekko wilgotnego podłoża. Najlepiej będzie kwitł na stanowisku słonecznym.

Kosaciec syberyjski występujący naturalnie, jest objęty ochroną. Tworzy trawiaste, sztywne liście, spośród których wyrastają wyprostowane, puste w środku łodygi. Na szczycie łodygi, kosaćce mają atrakcyjne kwiatostany - w kolorze fioletowym, niebieskim, białym lub purpurowym. Kwitnienie przypada na okres maja i czerwca. Kosaćce najlepiej rosną w glebie żyznej, na stanowisku słonecznym, ale znoszą też półcień.

Liliowiec rdzawy

Liliowiec rdzawy to kwitnąca, wieloletnia roślina, której największą ozdobą są dzwonkowate, pomarańczowo-czerwone kwiaty. Liliowiec tworzy gęstą kępę lancetowatych, sezonowych liści. Spośród nich, na wysokich osiągających nawet 120 cm łodygach, wyrastają efektowne kwiaty. Co ciekawe, każdy kwiat kwitnie tylko jeden dzień, jednak jest ich tak dużo, że kwitnienie utrzymuje się wiele tygodni.

Liliowce kwitną całe lato, najobficiej na stanowiskach słonecznych, chociaż znoszą półcień. Gleba powinna być przepuszczalna. Bardzo dobrze czują się przy oczku wodnym, gdzie najlepiej wyglądają w większej grupie. Możemy nawozić je nawozami do roślin kwitnących, chociaż nie są mocno wymagające w uprawie.

Języczka pomarańczowa

Języczka pomarańczowa to kolejna roślina bylinowa, która doskonale czuje się posadzona nad brzegiem oczka wodnego. Języczka ma charakterystyczne, okrągławe, sztywne liście, które od spodu mają brunatne zabarwienie. Jej ozdobą pod koniec lata są słoneczne, żółte kwiaty. Roślina doskonale czuje się w półcieniu, na glebie gliniastej, żyznej.

oczko wodne i rośliny

oczko wodne i rośliny

Nad oczkiem wodnym możemy łączyć rośliny o ozdobnych liściach i kwiatach - hosty, liliowce i inne otulą oczko zielonymi ramionami.

Brunnera wielkolistna

Brunnera wielkolistna należy do grupy rośliny do oczka wodnego, ozdobnych przede wszystkim z liści. Listki brunery mają sercowaty kształt, a zabarwienie najczęściej jest dwubarwne - listki wydają się być lekko szarawe, niebieskawe. Wiosną, nad brzegiem oczka wodnego, wyrastają z gęstej kępy liści, drobne, błękitne kwiatki - przypominają niezapominajki. Roślina osiąga wtedy około 50 cm, wysokości. Najlepiej czuje się na lekko zacienionych brzegach oczek wodnych, posadzona w glebie żyznej, wilgotnej, o odczynie lekko zasadowym.

Funkie

Funkie, inaczej zwane hostami, to liczna grupa wieloletnich roślin, ozdobnych z liści. Hosty są bardzo popularne, ze względu na łatwość uprawy. Najlepiej czują się w cieniu i półcieniu, na glebach żyznych, lekko wilgotnych. To rośliny, które zależnie od odmiany mogą mieć liście małe jak naparstek, lub duże jak nasza głowa. Ich barwa również jest zróżnicowana - to różnorakie odcienie zieleni - spotkamy liście jednobarwne i kolorowe, z jasnym obrzeżeniem lub nerwacją.

Bergenia sercolistna

Bergenia sercolistna to wieloletnia roślina ogrodowa, której listki są sztywne i błyszczące. W maju i czerwcu na roślinie zakwitają różowe kwiatostany. Bergenia może być dekoracyjna bardziej z liści- zwłaszcza na stanowisku cienistym, lub z kwiatostanów - kiedy posadzimy ją na słońcu. Bergenia lubi glebę przepuszczalną, próchniczą. Doskonale sprawdzi się nie tylko przy oczkach wodnych, ale również jako roślina zadarniająca. Pięknie wygląda sadzona w dużych grupach.

oczko wodne i rośliny

kaskada przy oczku wodnym

oczko wodne i rośliny

Rośliny rosnące w pobliżu wody muszą preferować wysoką wilgotność.

Rodgersja kasztanowcolistna

Rodgersja to ciekawa bylina, która będzie stanowić oryginalną ozdobę ogrodu. To bylina, której liście do złudzenia przypominają liście kasztanowca - są to liście dłoniasto-złożone. Od czerwca do końca lipa, pomiędzy bujną kępą liści, wyrastają wyższe kwiatostany - są białawe, lekko wiechowate. Roślina osiąga wysokość od 80 do 120 cm. Rodgersja preferuje stanowiska w półcieniu, ale kiedy rośnie przy brzegu oczka wodnego, zniesie nawet słońce. W słońcu liście rodgersji mogą przybrać brązowo-bordową barwę. Zimą może przemarzać, dlatego młodsze rośliny warto okryć w celu ochrony przed mrozem.

Knieć błotna

Knieć błotna to niewielka bylina o drobnych, żółtych kwiatkach - inna nazwa to kaczeńce. Knieć ma nerkowate, błyszczące liście, a od marca do maja - pięknie kwitnie. Najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym i oczywiście glebie stale podmokłej.

Tojeść rozesłana

To płożąca bylina, o pędach rozesłanych, które osiągają nawet 50-60 cm. Pędy są porośnięte drobnymi, okrągłymi listkami, natomiast latem, na roślinie pojawiają się drobne, żółte kwiatuszki. Tojeść lubi miejsca wilgotne, cieniste i półcieniste.

Oczko wodne - co w nim posadzić?

Sadzenie roślin z myślą o dekoracji naszego oczka, nie musi kończyć się na roślinach posadzonych na brzegu sadzawki. Z powodzeniem możemy znaleźć wiele rośliny do oczka wodnego, które będą rosły w nim. Malowniczo unoszące się na powierzchni wody kwiaty i piękne liście nie są trudne w uprawie, a tworzą niepowtarzalne efekty dekoracyjne i dodatkowo chronią wodę przed nagrzewaniem. To także miejsce schronienia dla drobnych zwierząt wodnych.

oczko wodne i rośliny

oczko wodne i rośliny

oczko wodne i rośliny

oczko wodne i rośliny

Oczko wodne to nie tylko roślinność dookoła, ale również w nim.

Jakie rośliny do oczka wodnego wybrać?

Nie ma chyba osoby, której nie zachwyciły by unoszące się na tafli wody, delikatne kwiaty.

Rośliny do oczka wodnego o pięknych kwiatostanach to między innymi:

  • lilie wodne - czyli grzybienie lub nenufary; ich piękne białe, żółte lub różowe kwiatki unoszą się na wodzie w otoczeniu soczystozielonych liści. Lilie wodne powinny rosnąć na stanowisku słonecznym, na głębokości około 100 cm. To gatunki mrozoodporne, więc mogą zimować w zbiorniku wodnym, pod warunkiem, że ten całkowicie nie zamarza.
  • grążel żółty - spokrewniony z liliami, jest grążel żółty. To gatunek mocno ekspansywny, dlatego lepiej sadzić go w dużych zbiornikach. Kwitnie od maja do września, kwiaty są oryginalne, z dużym znamieniem. Najlepiej rozwija się na stanowiskach słonecznych, w spokojnych wodach ( z dala od kaskad i fontann jak lilia wodna).
  • czermień błotna - powinna być sadzona w strefie bagiennej oczka wodnego, gdzie głębokość wody nie przekracza 5 cm; jej ozdoba są oryginalne kolbowate kwiaty, przypominające anturium lub skrzydłokwiat. To nie tylko ozdobna, ale również bardzo trwała roślina - dobrze znosi mróz i nie choruje.

Równie efektownie co kwiaty, będą prezentowały się pokrywające wodę liście. Do gatunków o atrakcyjnych pływających liściach zalicza się:

  • salwinia pływająca
  • kotewka orzech wodny - która jest gatunkiem jednorocznym, o jadalnych owocach,
  • żabiściek pływający
  • babka wodna
  • moczarka kanaryjska

Poszukując roślin nad oczko wodne, czy też do oczka, trzeba wiedzieć, że pełnią one nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również są pożyteczne. Rośliny do oczka wodnego oczyszczają wodę i ograniczają rozwój glonów. Jak to się dzieje? Dzięki temu, że rośliny oczka wodnego pobierają z wody składniki pokarmowe, np. azot, skutecznie hamują namnażanie się glonów i zielenienie wody. Dodatkowo, produkują do wody znaczne ilości tlenu, napowietrzając ją - co także poprawia czystość wody. Aby roślinny do oczka wodnego oczyszczające wodę "działały" powinny pokrywać około 2/3 jego powierzchni. Rośliny do oczka wodnego oczyszczające wodę to np. kosaciec żółty, tatarak pospolity, pałka wodna czy moczarka kanadyjska.

rośliny w oczku wodnym

rośliny w oczku wodnym

rośliny w oczku wodnym

żaba w oczku wodnym

Obecność oczka wodnego w ogrodzie, wpływa pozytywnie na mikroklimat. sprzyja małym wodnym i przywodnym zwierzętom. Warto stworzyć nawet mały zbiornik wodny z roślinnością.

Liczne gatunki roślin posadzone w oczku wodnym są również schronieniem i miejscem bytowania, czy rozrodu, dla wielu nadwodnych owadów i zwierząt.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium