Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Chmura tagów
Budowa garażu drewnianego - porady i instrukcja 0
Budowa garażu drewnianego - porady i instrukcja

Każdy, kto posiada samochód doskonale wie, jak negatywne oddziaływanie mają na niego warunki atmosferyczne. Samochód, który nie jest garażowany szybciej rdzewieje, ślady korozji są widoczne na lakierze, podwoziu. Deszcz, śnieg, mróz, a nawet promieniowanie słoneczne potrafią zmieniać właściwości i wygląd różnych elementów naszego samochodu. Dlatego wszyscy, którzy posiadają auto doskonale zdają sobie sprawę jak ważne jest garażowanie auta i ochrona przed wpływem czynników zewnętrznych. Właściciele aut doskonale rozumieją niedogodności związane z zimowym odśnieżaniem szyb lub bez litości nagrzanym wnętrzem naszego auta, do niemożliwych temperatur. Jedynym skutecznym rozwiązaniem tych niedogodności są garaże.

Drewniane garaże, są nie tylko ochroną samochodu przed warunkami atmosferycznymi, ale tez stanowią elegancka ozdobę każdego ogrodu.

garaż drewniany od frontu

Budowa garażu - jaki materiał wybrać?

Każdy, kto myślał kiedykolwiek o własnym garażu rozważał na pewno wiele możliwości jego nabycia. Osoby, poszukujące odpowiedniego wariantu garażu mają do wyboru następujące typy:

  • garaże murowane
  • garaże drewniane
  • garaże blaszane.

Porównując i oceniając powyższe typy garaży, przeważa opinia, iż garaże z drewna są najlepszym rozwiązaniem. Zanim jednak skupimy się na etapach budowy garażu, warto omówić zalety garażu drewnianego. Dlaczego właściwe garaż z drewna będzie najlepszym i najkorzystniejszym wyborem?

Zalety garażu drewnianego:

  • duży wybór form - czyli może to być pełny, zabudowany garaż, wiata lub tylko zadaszenie. Konstrukcja zależy od naszych potrzeb i możliwości.
  • względy ekonomiczne - budowa garażu drewnianego jest tańsza niż murowanie garażu.
  • czas/sposób wykonania - garaże z drewna stawia się szybciej niż murowane, i nie jest to tak skomplikowane jakby się wydawało.
  • estetyka - na garaż drewniany decydują się osoby, które cenią sobie również ładny wygląd. Garaże z drewna są bardzo atrakcyjne, ładnie komponują się z otoczeniem, mamy możliwość nadania im rożnego charakteru poprzez dobór koloru drewna i materiału na dach (dachówka, blacha, gont, papa itp.). Wyglądają dużo lepiej niż "blaszaki"
  • energooszczędność - w blaszaku zimą - lodówka, latem - ukrop. Natomiast drewno ma właściwości izolujące i wahania temperatur na pewno nie będą tak mocno odczuwalne jak w konstrukcjach blaszanych.

ASPEKT PRAWNY

Rozpoczynając budowę garażu warto zorientować się jakie aspekty prawne dotyczą nas w takiej sytuacji. Od dnia 28 czerwca 2015 roku obowiązuje ustawa nowelizująca Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 roku. Obecnie zniesiono pozwolenie na budowę, dla obiektów, których powierzchnia nie przekracza 35 m², a w tym m.in.: wolno stojącego (parterowego) budynku gospodarczego, GARAŻU, altany, ganku i ogrodu zimowego oraz wolnostojącego (parterowego) budynku rekreacji indywidualnej - domku letniskowego. Dotyczy to również budowy wiaty, której powierzchnia z kolei nie przekracza 50 m², odnosi się jednak do budowy obiektów, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki, a do granicy sąsiada jest więcej niż 4 m. Zacienienie rzucane przez obiekt natomiast występuje tylko na naszej działce. Jeżeli planowany garaż lub wiata spełniają takie wymagania musimy dokonać tylko zgłoszenia budowy do odpowiedniego organu administracyjnego jednostek zarządzających obszarem na jakim planujemy budowę - STAROSTWO. Wysyłamy zatem za potwierdzeniem lub składamy osobiście zawiadomienie o planach budowy, odpowiedni urząd ma 30 dni na zawiadomienie nas o ewentualnym sprzeciwie. Jeżeli tego nie zrobi, możemy przystąpić do budowy (o decyzji pozytywnej nie muszą nas informować).

Zgłoszenie budowy - elementy jakie zawieramy w dokumentacji:

  • mapa do celów projektowych,
  • projekt budowlany,
  • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
  • decyzja o warunkach zabudowy lub miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Zamawiając garaż mamy do wyboru dwa warianty:

  1. GARAŻ Z MONTAŻEM
  2. GARAŻ DO SAMODZIELNEGO MONTAŻU

Samodzielny montaż jest bardzo pracochłonny i trudny. Wymaga zaangażowania minimum 3 osób, dlatego radzimy dobrze przemyśleć własne możliwości i zastanowić się jaki wariant będzie dla nas korzystniejszy.

Poniżej przedstawiamy szczegółową instrukcję montowania garażu na wybranym modelu dostępnym w naszej ofercie - garaż drewniany GREGOR - http://ogrodolandia.pl/garaz-drewniany-gregor

Etapy budowy garażu drewnianego:

  1. PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA

    W przypadku garażu drewnianego GREGOR musimy przygotować podłoże o wymiarach 380 cm szerokości, 580 cm głębokości (22m2).

    gotowe podłoże pod garaż drewniane

    W naszym wypadku jest to posadzka betonowa, która została wylana na podłożu wyrównanym, utwardzonym, w odeskowaniu, wymiary posadzki muszą być dostosowane do naszych oczekiwań. W zależności czy wybraliśmy garaż na jedno czy dwa auta, możemy zdecydować się dodatkowo również na zaplecze gospodarcze. Przygotowując podłoże musimy zwrócić uwagę na wymiary zamówionego garażu i DOKŁADNIE wymierzyć przygotowywane miejsce pod budowę. Poza posadzką betonową mamy do wyboru na przykład kostkę brukową, która również dobrze sprawdzi się jako podłoga w garażu. Wybierając materiał na podłogę musimy sprawdzić jego wytrzymałość na obciążenia i porównać ją do przewidywanych. W przypadku posadzki betonowej do dalszej budowy po wylaniu możemy przystąpić po około 2-3 dniach, gdy beton całkowicie zastygnie i stwardnieje.

  2. MONTOWANIE SZKIELETU KONSTRUKCJI ŚCIAN

    • MALOWANIE

      Jeżeli zdecydowaliśmy się na wariant impregnowany, otrzymujemy poszczególne elementy już pomalowane. Jeżeli wybraliśmy jednak wariant do samodzielnej impregnacji, musimy pamiętać, aby POMALOWAĆ ELEMENTY KONSTRUKCYJNE PRZED PRZYSTĄPIENIEM DO SKŁADANIA GARAŻU. Najlepiej wykonać malowanie kilka dni wcześniej, aby impregnat dobrze się przyjął, zaschnął i utwardził. Jeżeli w czasie składania zdarzy się nam gdzieś go zarysować to ewentualne mankamenty poprawimy po złożeniu garażu.
    • PODWALINA

      Do posadzki montujemy podwaliny, umieszczone na izolacji poziomej wykonanej z papy ( zabezpieczy to drewno przed przesiąkaniem wilgoci z betonu). Podwalinę montujemy za pomocą kotew metalowych o średnicy nie mniejszej niż 12 mm, w rozstawie nie większej niż 1,20 m. Podwalina powinna być ustawiona równo z licem ściany fundamentowej. W niektórych przypadkach może wychodzić poza lico fundamentu, jednak nie więcej niż 1/3 szerokości podwaliny. Podwalina powinna być wykonana z drewna impregnowanego, najlepiej ciśnieniowo, szerokość podwaliny jest równa szerokości słupów na niej montowanych.
    • SŁUPY

      Następnie do podwaliny montujemy słupy ścian, za pomocą metalowych kątowników lub odpowiednich gwoździ, wbijanych pod kątem. Słupy ścian wieńczy oczep, który zwiększa stabilność konstrukcji. Montujemy go po wypionizowaniu ścian i sprawdzeniu poprawności ich rozmieszczenia. Dodatkowo wykonujemy zastrzały, łączące słupy narożne z oczepem. Zastrzały to belki zamontowane pomiędzy tymi dwoma elementami, aby wzmocnić konstrukcję i poprawić jej stabilność. Łączymy podobnie jak słupy - stosujemy gwoździe lub śruby.
    • OTWORY

      W jednej ze ścian przewidziano trzy otwory na stolarkę okienną. Każdy otwór okienny budują po dwie pary słupków z każdej strony. Słupki te montujemy w takich samych odległościach pozostałe słupki konstrukcyjne. Ważne jest aby pamiętać, że otwory pod drzwi i okna powinny być większe od ich planowanego rozmiaru. Ułatwi to nam ich montaż.

      • Warto przewidzieć w garażu okna - pełnią one wiele funkcji i są warte uwagi - doświetlają pomieszczenie i dają możliwość przewietrzenia garażu.
      • Bardzo ważną decyzją przy budowie garażu jest wybór bramy garażowej.
      • Rozwiązania bram wjazdowych w garażach drewnianych oferowanych na rynku:
        • Garaż drewniany bez bramy wjazdowej (którą można dokupić osobno).
        • Garaż drewniany z bramą wjazdową dwuskrzydłową
          • jednostanowiskowy
          • dwustanowiskowy

      Zamykany garaż może również pełnić inne funkcję, np. składziku narzędziowego, gdyż jest przestronny i może pomieścić wiele więcej niż auto. Opcja dwu stanowiskowa to rozwiązanie rodzinne, dla tych, którzy posiadają w rodzinie dwa auta, lub często goszczą przyjezdnych.

      • Garaż drewniany z bramą dwuskrzydłową i pomieszczeniem gospodarczym, to funkcjonalne rozwiązanie dla tych, którzy oprócz garażu potrzebują też pomieszczenie gospodarcze do składowania np. narzędzi, czy roweru lub motocykla.
      • Garaż drewniany w formie wiaty - wiata garażowa, to dwa miejsca parkingowe, które chroni dach wykonany z deski profilowanej. Taka opcja jest połączeniem wszystkiego tego, co potrzebne jest w ogrodzie: miejsc garażowych i składziku, w którym można przechowywać narzędzia bądź inne rzeczy potrzebne w domu i w grodzie.
    • OBICIÓWKA

      Po wykonaniu szkieletu konstrukcyjnego ścian przystępujemy do wykonania pokrycia ścian czyli obiciówki, wykonujemy ją z deski boazeryjnej sosnowej impregnowanej, estetyczną deską gr około 18 mm, łączenie najlepiej pióro-wpust, dodatkowo listewki wykończeniowe, które poprawią estetykę budynku. Pomiędzy obiciówkę wewnętrzną a zewnętrzną montujemy izolację, wykonaną z foli paroizolacyjnej i wełny mineralnej grubości 10 cm. Obiciówka tego modelu garażu ma następujące odcienie: Wnętrze garażu zachowało naturalny kolor drewna sosnowego, natomiast elewacja zewnętrzna została zaprojektowana w kolorze zielonym.

      szkielet garażu drewnianego
      docieplanie ścian garażu drewnianego
      rozpoczęcie budowy dachu garażu drewnianego

  3. SZKIELET KONSTRUKCJI DACHU:

    • KROKWIE I JĘTKI

      Zaczynamy montować po ustabilizowaniu konstrukcji ścian. W naszym garażu zaproponowaliśmy dach dwuspadowy, wykończony dachówką. Jest to model dachu krokwiowo - jętkowy. Prace rozpoczynamy od montażu krokwi. Będą one oparte na oczepie ściany. Pomiędzy krokwiami rozpięte są jętki, które poprawiają nośność i stabilizują konstrukcję.
    • POKRYCIE DACHU

      Tu również montujemy izolację z wełny mineralnej grubości 15 cm i folii izolacyjnej. Następnie montujemy odeskowanie, umieszczone na krokwiach. Na odeskowaniu umieszczamy łaty - jako warstwę spodnią do położenia pod dachówkę. Dzięki łatom dach zyskuje trwały i stabilny element konstrukcyjny, a dachówka zyskuje lepszą przyczepność. Jako końcowy element montujemy dachówkę, w naturalnym kolorze miedzianym. Do wybory na pokrycie dachowe mamy wiele możliwości:
      • blachodachówka,
      • gont bitumiczny,
      • papa.

    krokwie dachy garażu drewnianego
    docieplanie dachu garażu drewnianego
    odeskowany dach garażu drewnianego
    montaż dachówek na dachu garażu drewnianego
    montaż gąsiorów na dachu garażu drewnianego

    Przedstawione pokrycie dachowe jest tylko jedną z możliwości na jaka możemy się zdecydować.
    • ORYNNOWANIE

      Rynna PCV. Orynnowanie pozwoli na odprowadzenie nadmiaru wody z opadów poza obręb obiektu.
  4. PRACE WYKOŃCZENIOWE

    Po złożeniu garażu, zamontowaniu wybranych drzwi i okien uzupełniamy i poprawiamy ewentualne niedoskonałości w postaci zarysowań lakieru, które powstały w czasie budowy.

    garaż drewniany od wewnątrz
    okna garażu drewnianego
    brama wjazdowa garażu drewnianego
    drzwi w bramie garażowej garażu drewnianego

    Następnie możemy już z przyjemnością korzystać z własnego garażu!.

Przedstawiony w artykule garaż jest tylko jednym z szerokiej oferty garaży i budowli ogrodowych jaką proponujemy Państwu, dlatego zachęcamy do zapoznania się z naszymi produktami na stronie http://ogrodolandia.pl/garaze

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium