Masz pytania? Zadzwoń 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Chmura tagów
Zapraszamy pożyteczne owady do ogrodu - budowa domku dla zapylaczy 0
Zapraszamy pożyteczne owady do ogrodu - budowa domku dla zapylaczy.

Domek dla owadów pożytecznych: sposób na zwabienie pszczół do ogrodu

Coraz więcej gatunków owadów jest zagrożonych wyginięciem. Ich malejąca populacja niesie poważne konsekwencje dla przyrody i ludzi. Szacuje się, że 1/3 światowej produkcji żywności zależy od pracy owadów zapylających. Niestety, ich liczebność spada w alarmującym tempie, głównie z powodu utraty siedlisk, stosowania pestycydów oraz zmian klimatycznych.

W tej sytuacji każde działanie wspierające bioróżnorodność ma znaczenie. Budowa domków dla owadów pożytecznych to prosty sposób na stworzenie bezpiecznego miejsca dla zapylaczy w swoim najbliższym otoczeniu. Wystarczy odrobina chęci i zaangażowania, aby stworzyć przyjazne miejsce dla owadów oraz zyskać przy tym ciekawy element wyposażenia ogrodu, tarasu czy balkonu.

domek dla zapylaczy

Hotel dla zapylaczy, biedronek, motyli i innych owadów pożytecznych to wsparcie ekosystemu

Kim są mieszkańcy hotelu dla owadów?

  • Pszczoły murarki - łagodne dla ludzi i niezwykłe efektywne owady - jedna murarka potrafi zapylić tyle kwiatów, co kilkadziesiąt pszczół miodnych. Dzięki obecności pszczół samotnic w ogrodzie można liczyć na obfite plony owoców i warzyw.
  • Trzmiele - puszyste owady zapylające rośliny o głębokich kwiatach, np. pomidory, papryki czy maliny. Pracują w chłodniejsze dni i przy słabym świetle, kiedy inne owady są mniej aktywne. Ich obecność zwiększa różnorodność roślin w ogrodzie i wspiera zdrowie całego ekosystemu.
  • Biedronki - naturalny wróg mszyc, czerwców i innych szkodników. Jedna biedronka potrafi zjeść kilkaset mszyc dziennie, chroniąc w ten sposób rośliny przed inwazją tych szkodników. Dzięki tym pożytecznym owadom można ograniczyć stosowanie chemicznych środków ochrony roślin.
  • Złotooki - jasnozielone owady, których larwy zjadają mszyce, przędziorki i inne szkodniki.
  • Motyle - ozdabiają ogród i wspomagają zapylanie kwiatów. Ich obecność przyciąga inne pożyteczne owady.
  • Chrząszcze drapieżne - cisi sprzymierzeńcy pracujący nocami. Polują na ślimaki, larwy i inne szkodniki, które zagrażają roślinom. Ich obecność wspomaga zdrowie gleby i roślin.
  • Skorki - znane także jako szczypawki. Niedoceniane drapieżniki żywiące się mszycami, roztoczami i jajami innych owadów. Przyczyniają się do ograniczenia populacji szkodników w naturalny sposób.

domek dla zapylaczy w ogrodzie

DIY: Jak zrobić domek dla owadów w ogrodzie?

Samodzielna budowa domku dla owadów zapylających jest prostsza, niż mogłoby się wydawać. Każdy, bez względu na posiadane umiejętności i doświadczenie jest w stanie go wykonać. Wystarczy odrobina kreatywności, kilka łatwo dostępnych materiałów, np. trzcina, drewniana kłoda czy gliniana doniczki i podstawowe narzędzia. Poniżej przestawiamy pomysły jak zbudować domek dla zapylaczy we własnym ogrodzie.

Domek dla dzikich pszczół z palet. Stare palety to chętnie wykorzystywany w materiał z odzysku. Powstają z nich meble ogrodowe, płoty i tarasy. Mogą posłużyć też jako baza do stworzenia dużego, wielopoziomowego hotelu dla owadów zapylających. Wystarczy ułożyć na sobie kilka palet, skręcić je i wypełnić przyjaznymi dla zapylaczy materiałami, np. szyszkami, cegłami z otworami, bambusowymi rurkami lub mchem. Tak wykonany domek dla owadów DIY pomieści zarówno większe trzmiele, jak i drobniejsze pszczoły murarki.

Oryginalna i bezpieczna budka z glinianej doniczki. Nieużywana, gliniana doniczka znajdzie się w wyposażeniu każdego ogrodnika. Wystarczy odwrócić ją do góry dnem, wypełnić kawałkami drewna, mchem lub słomą i hotel dla owadów gotowy! Dzięki naturalnemu wyglądowi i dobrej wentylacji gliniane doniczki stwarzają świetne warunki bytowe dla zasiedlających je owadów, takich jak biedronki, złotooki czy skorki.

Domek dla owadów z pnia. Do stworzenia naturalnego i trwałego schronienia dla owadów można wykorzystać też fragment starego pnia. Wystarczy wywiercić otwory o różnej średnicy, tak, aby mogły zamieszkać w nim różne gatunki owadów. Z wykonanych w ten sposób miejsc do gniazdowania ucieszą się na pewno pszczoły samotnice i inne zapylacze. Aby stworzyć im bezpieczne schronienie i miejsce niedostępne dla drapieżników można dodatkowo zamocować siatkę ochronną, która uniemożliwi nieproszonym gościom wejście do otworów.

Domek dla owadów z butelki. Do stworzenia schronienia dla owadów można też wykorzystać przeciętą na pół butelkę. Należy wypełnić ją naturalnymi materiałami, np. trzciną, słomą, suchymi liśćmi lub kawałkami kory i powiesić ją przy ścianie domu. To niedroga i szybka opcja, idealna dla początkujących ogrodników.

domek dla zapylaczy

Wieszanie budek dla owadów

Przemyślane umiejscowienie domku zwiększa szansę na jego zasiedlenie. Jak i gdzie najlepiej umieścić schronienie dla owadów?

  1. Wybierz słoneczne, suche miejsce. Większość owadów pożytecznych preferuje ciepłe i dobrze nasłonecznione miejsca. Dlatego budka powinna być umieszczona otworem w kierunku południa lub południowego wschodu. Dzięki temu wpadające do niej rankiem promienie słoneczne pomogą owadom się rozgrzać.
  2. Powieś budkę dla owadów pożytecznych w miejscu osłoniętym od deszczu i wiatru. Opady i silny wiatr mogłyby zniszczyć gniazda owadów, dlatego najlepiej umieścić domek pod wiatą, przy ścianie altany lub w pobliżu naturalnych osłon, np. krzewów i murów.
  3. Zadbaj o odpowiednią wysokość. Różne gatunki owadów mają różne preferencje co do wysokości, np. pszczoły murarki preferują domki umieszczone 1, 5–2 metry nad ziemią.
  4. Uwzględnij dostęp do wody. Niektóre owady, aby przeżyć i utrzymać gniazdo w odpowiednim stanie potrzebują dostępu do wody. Jeśli to możliwe, warto umieścić budkę w pobliżu oczka wodnego lub pojemnika z wodą, z którego będą mogły bezpiecznie korzystać, np. siadając na umieszczonym w wodzie kamieniu.
  5. Zadbaj o stabilne mocowanie drewnianego domku. Domek, który chybocze się na wietrze, zniechęca owady do założenia gniazda.

Jak przyciągnąć owady zapylające do hotelu dla owadów?

Aby owady chciały zamieszkiwać w stworzonym dla nich domku, należy zadbać o kilka kwestii. Po pierwsze, dzikie zapylacze roślin preferują hotele wykonane z naturalnych materiałów, np. słomy, kawałków drewna z wywierconymi otworami lub szyszkami. Domek z elementów pokrytych lakierem i innymi chemikaliami może zniechęcić i odstraszyć owady.

Po drugie, znaczenie ma opisywana już lokalizacja budki. Domek dla pszczół oraz innych owadów powinien być zawieszony w ciepłym, suchym, osłoniętym od wiatru i deszczu miejscu, z daleka od hałasów.

Po trzecie, owady chętnie zadomowią się w domku blisko kwitnących roślin miododajnych i wody. Lawenda, tymianek, mięta, słoneczniki, malwy, nagietki czy wrzosy zwabią owady i zapewnią im pożywienie przez cały sezon. Zamiast regularnie kosić trawnik, można też zasiać w jego miejscu łąkę kwietną, która będzie naturalnym źródłem pożywienia dla zapylaczy.

domek dla zapylaczy

Wyposaż swój ogród w meble i akcesoria ze sklepu Ogrodolandia.pl!

Jeśli zależy Ci na stworzeniu przyjaznej przestrzeni dla siebie, w sklepie Ogrodolandia znajdziesz wyposażenie, które spełni Twoje wymagania!

Oferujemy nowoczesne, stylowe meble, funkcjonalne akcesoria oraz ekologiczne rozwiązania, które podkreślą piękno każdego ogrodu. Wybierając produkty z oferty sklepu Ogrodolandia.pl, inwestujesz w wysoką jakość, trwałość i design.

Przytulny taras na świeżym powietrzu ma szarą, wyściełaną sofę z brzoskwiniowym kocem. Okrągły biały stół trzyma wazon z kwiatami. Rośliny doniczkowe otaczają obszar na kafelkowej podłodze, a w tle widać bujną zieleń.

Nasze meble ogrodowe, np. nowoczesna sofa 3-osobowa Toulouse to praktyczne i estetyczne rozwiązania do każdego ogrodu.

Prostokątna donica o tkanej fakturze zawierająca dwie bujne zielone rośliny rodzące małe pomarańczowe owoce, podparte czarnymi kratownicami. Umieszczona na słonecznym patio w pobliżu drewnianej pergoli ze stołem i krzesłami.

Oferujemy donice ogrodowe, które sprawdzą się m. in. do uprawy warzyw na tarasie i balkonie.

Mała drewniana chata z dużymi szklanymi drzwiami, otoczona bujną zielenią drzew i krzewów. Drewniany taras z dwoma leżakami i małym paleniskiem tworzy przytulną przestrzeń na zewnątrz. Jasny, słoneczny dzień z czystym, błękitnym niebem.

Chcesz wprowadzić do przestrzeni na świeżym powietrzu elementy ogrodowej architektury? Oferujemy budowle ogrodowe takie jak altany, wiaty, sauny i domki ogrodowe.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium