Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Chmura tagów
Promocje
Sofa biała 3-osobowa aluminiowa BERGERAC
Sofa biała 3-osobowa aluminiowa BERGERAC
4 500,00 zł 3 000,00 zł
szt.
Tapicerowany narożnik modułowy Torino
Tapicerowany narożnik modułowy Torino
7 950,00 zł 5 950,00 zł
szt.
Kwadratowy stół Clip X z ozdobnym blatem
Kwadratowy stół Clip X z ozdobnym blatem
760,00 zł 600,00 zł
szt.
Leżak basenowy ATLANTICO (kolory)
Leżak basenowy ATLANTICO (kolory)
1 100,00 zł 650,00 zł
szt.
Fotel podwieszany z technorattanu Aria
Fotel podwieszany z technorattanu Aria
2 399,00 zł 2 099,00 zł
szt.
Stylowy fotel wiszący Adesso
Stylowy fotel wiszący Adesso
3 099,00 zł 2 699,00 zł
szt.
Zestaw ogrodowy: stół Libeccio i fotele Acquamarina
Zestaw ogrodowy: stół Libeccio i fotele Acquamarina
5 150,00 zł 4 150,00 zł
szt.
Komplet ogrodowy stół rozkładany LEVANTE i krzesła BORA
Komplet ogrodowy stół rozkładany LEVANTE i krzesła BORA
3 680,00 zł 3 000,00 zł
szt.
Komplet ogrodowy: stół rozkładany Libeccio i krzesła Bora
Komplet ogrodowy: stół rozkładany Libeccio i krzesła Bora
3 680,00 zł 3 000,00 zł
szt.
Zestaw kawowy 4 fotele stolik Aria
Zestaw kawowy 4 fotele stolik Aria
3 700,00 zł 2 800,00 zł
szt.
Prostokątny stół rozkładany Alloro MAX (210-280 cm)
Prostokątny stół rozkładany Alloro MAX (210-280 cm)
3 255,00 zł 2 500,00 zł
szt.
Araukaria - oryginalne drzewo do ogrodu 0
Araukaria - oryginalne drzewo do ogrodu

Araukaria - oryginalne drzewo do ogrodu

Araukaria to bardzo ciekawa roślina iglasta, która w zależności od gatunku - może być uprawiana w doniczce lub w ogrodzie. Oryginalna roślina będzie piękną i unikatową dekoracją w ogrodzie i domu.

szyszki araukarii

araukaria rosnąca w naturze

araukaria w naturze na tle gór

Araukaria w naturalnym krajobrazie

Gatunki araukarii

Znanych jest około 20 gatunków araukarii, ale najpopularniejsze są dwa z nich:

  • araukaria wyniosła
  • araukaria chilijska

W naturalnym środowisku obydwa gatunki są wysokimi, osiągającymi około 60 metrów wysokości drzewami iglastymi. Mają wzniesiony, nieco stożkowaty pokrój, z wyrastającymi z przewodnika prawie pod kątem prostym gałązkami. To gatunki wolno rosnące - rozmnażanie to najczęściej wysiew nasion. Wysiana z nasiona roślina po 3-4 latach osiąga kilka centymetrów, a późniejszy wzrost również nie należy do najszybszych. Mimo, że to gatunki tego samego rodzaju, różnią się od siebie pochodzeniem i wyglądem igieł.

szyszki araukarii

Szyszki araukarii chilijskiej wyglądają jak kolczaste jaja.

Araukaria wyniosła

Araukaria pochodzi z leżącej niedaleko Australii wysypy Fidżi, która charakteryzuje się umiarkowanie ciepłym, morskim klimatem.

Araukaria wyniosła różni się od araukarii chilijskiej igłami. Gatunek uprawiany w doniczkach ma igły miękkie, bardzo gęste, sztywne, które ułożone są na gałązkach skrętolegle. Ich kolor to jasna zieleń. Na egzemplarzach rosnących w naturalnych warunkach pojawiają się również szyszki - mają kolor jasnobrązowy i przypominają kolczaste jajo.

araukaria wyniosła

araukaria wyniosła

Araukaria ma oryginalne pędy.

Araukaria wynosiła uprawiana jest w naszym kraju najczęściej jako roślina doniczkowa. Uprawiana w doniczce osiąga wysokość do 200 cm. Pochodzenie araukarii wyniosłej warunkuje jej wymagania - najlepiej czuje się w miejscach niezbyt upalnych latem, z umiarkowanymi temperaturami zimą.

Araukaria wynosiła powinna rosnąć w donicy ustawionej na stanowisku z rozproszonym światłem. To gatunek, który znosi dobrze nawet wystawę północną - a szkodzi mu stanowisko słoneczne. Araukaria uprawiana jako drzewo w donicy nie lubi również zanieczyszczonego powietrza - źle znosi dym tytoniowy, opary z kuchni. Szkodzi jej również suche powietrze - aby podnieść wilgotność powietrza, zastosujmy nawilżacz lub ustawmy donicę na podstawce w kamieniami, wypełnioną wodą. Roślina nie lubi także przestawiania, oraz odchorowuje, kiedy nadmiernie dotykamy jej igieł - mogą pojawić się na nich czarne plamki lub żółknięcie.

Jej uprawa to również dostosowanie temperatury do wymagań - w sezonie letnim araukaria nie lubi upalnych miejsc, najlepiej gdy temperatura wynosi 20-24 stopnie. Na zimę przenosimy donicę w pomieszczenia chłodniejszego - gdzie średnia temperatura wynosi około 12 stopni, i nie spada poniżej 6-5 stopni.

araukaria chilijska

araukaria chilijska

Araukaria to w naturze olbrzymie drzewo.

Decydując się na uprawę araukarii w doniczce, musimy zadbać nie tylko o odpowiednie warunki, ale też ważna jest pielęgnacja. Araukaria wyniosła jest wrażliwa na suszę, dlatego musi mieć stale lekko wilgotne podłoże. Podlewanie musi być regularne - co 2-3 dni latem, zimą rzadziej, ale również regularnie. Warto także pamiętać o nawożeniu. Nawożenie wykonujemy co kilka tygodni, najlepiej stosując rozcieńczony nawóz do iglaków.

Araukaria chilijska

Araukaria chilijska zwana również małpim drzewem to prawdziwy klejnot wśród roślin iglastych. Jest oryginalna w swoim wyglądzie, ale ma również zacny wiek. To jedno ze starszych drzew, które istniało na naszej planecie już 200 milionów lat temu!

Araukaria chilijska inaczej igława swoje potoczne nazwy zawdzięcza nietypowemu wyglądowi. Zwisające gałęzie, nasuwają skojarzenie z małpimi ogonami. Natomiast igły porywające gałęzie to przypominające kolce, ciemnozielone, kolczaste wyrostki. Około 10 letnie okazy zaczynają również wytwarzać mocno oryginalne szyszki - jajowate, brązowe pokryte kolczastymi włoskami.

pędy i igły araukarii chilijskiej

pędy i igły araukarii chilijskiej

araukaria chilijska

Pędy araukarii wyglądają jak kolczasty ogon.

Mimo, że w naturze araukaria chilijska może być w porównaniu do niektórych gigantem, to w naszym kraju nie osiągnie maksymalnej wysokości 70 metrów, ale sadząc ją musimy pamiętać, że jest to mimo wszystko duże, rozłożyste drzewo - jej konary mogą osiągać szerokość 6-7 metrów.

Araukaria chilijska pochodzi z wilgotnych lasów Ameryki Południowej. Stąd też jej preferencje w uprawie.

Uprawa araukarii chilijskiej

Araukaria chilijska jest mocno popularnym drzewem w Niemczech czy Danii. Drzewko rośnie tam często w ogrodach przed domem. Uprawa araukarii chilijskiej w gruncie jest możliwa również w naszym klimacie krajowym - pod warunkiem że posadzimy ją w najcieplejszych rejonach kraju - na pomorzu, czy na dolnym śląsku. Młode egzemplarze mogą być wrażliwsze na mróz, dlatego warto okrywać je przez pierwsze lata życia.

Ciekawą, choć nieco pracochłonną praktyką jest uprawa araukarii chilijskiej w donicy, przez pierwsze lata jej życia. Donicę z drzewem w stanie spoczynku zimowego przechowuje się w pomieszczeniu, a w sezonie ustawia w ogrodzie. Dopiero później, kilkuletnie egzemplarze sadzi się w ogrodzie.

araukaria chilijska

araukaria chilijska

Tak wspaniałe drzewo w ogrodzie będzie przykuwać uwagę.

Mimo, że araukaria chilijska znosi mrozy nawet do -15 stopni, to długotrwałe niskie temperatury mogą wpłynąć na jej kondycję. Należy pamiętać o tym, starając się tak uprawiać to drzewo, żeby było w stanie znieść niesprzyjające warunki.

Gdzie araukaria rośnie najlepiej ?

Najlepsze stanowisko gdzie powinniśmy uprawiać araukarię chilijską to miejsce słoneczne, koniecznie osłonięte od mroźnych, zimowych wiatrów. Roślina źle rośnie w miejscu, gdzie nękają ją zimne wiatry.

Przygotowując dołek do sadzenia araukarii, na dnie powinniśmy wykonać warstwę około 10 cm. drenażu - ze żwiru, keramzytu lub podobnego kruszywa. Podłoże jakie wykorzystamy to najlepiej mieszanina żyznego kompostu, torfu, gliny i ziemi z wykopu. Po posadzeniu pamiętajmy o dokładnym dociśnięciu ziemi wokół araukarii i obfitym podlaniu.

Dobrze jest po posadzeniu ściółkować miejsce wokół drzewa korą - to ochrona korzeni araukarii przed przemarzaniem. Dwa razy w sezonie letnim stosujemy nawożenie, wykorzystując preparat do iglaków. Młode drzewo nie powinno zimować mając nieokryte pędy - warto zabezpieczyć je przez pierwsze lata, zawijając drzewko geowłókniną. Tak osłonięte drzewko z pewnością bezpiecznie przetrwa zimy w naszym kraju.

pęd araukarii

pęd araukarii

Kolczaste pędy araukarii chilijskiej.

Araukaria chilijska ma oryginalny pokrój, ciekawe szyszki i zwisające pędy. To roślina, która zaskoczy w ogrodzie. Warto poświęcić jej nieco uwagi i troski, a z pewnością drzewo stanie się sąsiedzką ciekawostką.

Komentarze do wpisu (0)

poniedziałek-piątek: 9.00-17.00 602 790 598 kontakt@ogrodolandia.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium