Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Chmura tagów
Kichasz, masz zaczerwienione oczy, i katar - to może być alergia sezonowa 3
Kichasz, masz zaczerwienione oczy, i katar - to może być alergia sezonowa

Alergia - choroba XXI wieku

Alergia jest to bardzo uciążliwa dolegliwość, która polega na nieprawidłowej reakcji organizmu na czynniki zewnętrzne. Niestety alergia stała się obok cukrzycy czy depresji, chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Coraz więcej osób zaczyna odczuwać dolegliwości alergiczne, i nie zawsze musimy chorować od dziecka, czasem choroba rozwija się u osób dorosłych. Niemożliwe jest niestety całkowite wyleczenie z alergii, już do końca życia będziemy się borykać z jej objawami.

kobieta siedząca w trawie

Przez alergie wziewne alergicy muszą rezygnować z relaksu na świeżym powietrzu.

Alergia to pojęcie bardzo obszerne, gdyż może dotyczyć nadwrażliwości na czynniki zewnętrzne takie jak pokarm, czy pyłki drzew, leki czy inne elementy.

Najczęściej uczulającymi czynnikami są pyłki roślin, kurz, sierść czy białko, całe jajko, czy orzechy. Czasami jesteśmy uczuleni na leki jak zawarta w antybiotykach penicylina, czy inne środki jak na przykład lateks.

Niestety, nie leczona alergia, daje coraz silniejsze objawy i z czasem może stać się groźna dla naszego zdrowia.

Jednym z rodzajów alergii jest alergia wziewna. Alergia wziewna może dawać różnorodne objawy, a ich nasilenie jest zmienne w zależności od pory roku. Możemy być uczuleni na pyłki drzew czy krzewów, a w wyniku ich oddziaływania reagujemy na różne sposoby. Najczęstszymi objawami alergii wziewnej są:

  • katar sienny,
  • łzawienie oczu,
  • kichanie,
  • pieczenie gardła,
  • swędzenie nosa.

Alergia jest niestety często mylona z infekcją wirusową lub bakteryjną, ale nie działają na nią lekarstwa takie jak antybiotyki. Ogromnym utrudnieniem jest rozpoznanie jej u dzieci. Nie występuje gorączka czy ból, ale mogą pojawiać się objawy, które naśladują przeziębienie. Jedyną różnicą jest katar, który jest bardzo obfity, przezroczysty, wodnisty i wręcz cieknie z nosa.

Nieleczona alergia wziewna może doprowadzić do rozwoju astmy oskrzelowej, objawiać się dusznościami, a w najostrzejszym stadium prowadzić do zagrożenia życia.

kobieta kichająca w chusteczkę

Katar, kichanie czy pieczenie w gardle i nosie to jedne z najczęstszych objawów alergii wziewnej.

Skąd się wzięła alergia ?

Zanim poruszymy temat dlaczego na alergię choruje tyle osób, krótko o tym, czym jest. Alergia to reakcja obronna organizmu na pozornie zagrażające mu, szkodliwe czynniki. W momencie gdy organizm zostanie zaatakowany przez szkodliwe czynniki, wytwarza przeciwciała, które mają go bronić. Niestety, u alergików, elementami rozpoznawalnymi jako niebezpieczne stają się czynniki z jakimi stykamy się na co dzień, i które, u zdrowych ludzi, nie powodują alergii.

Skąd się wzięła alergia? Jeszcze na początku XX wieku mało kto chorował na to schorzenie. Co się zmieniło? Uważa się, że podwaliny pod powszechny atak alergii na społeczeństwa położyły styl życia współczesnych ludzi oraz geny.

kobieta na łące

Obcowanie z naturą ustąpiło miejsca pracy i życiu w sterylnych warunkach.

Po pierwsze uważa się, iż obecne warunki życia ludzi, zbyt sterylne i higieniczne, uniemożliwiają naszym organizmom wytworzenie przeciwciał przeciw naprawdę szkodliwym czynnikom, jak na przykład choroby, grzyby itp. Dlatego nasze organizmy zaczynają bronić się przed bezpiecznymi czynnikami. Ogromny wpływ na nasz stan zdrowia ma pogarszająca się jakość powietrza i ogromne zanieczyszczenie środowiska. Ilość szkodliwych pyłów pochodzenia przemysłowego ma niszczący wpływ na stan naszych dróg oddechowych.

Kolejny czynniki to uwarunkowania genetyczne. Jeżeli jedno z rodziców ma alergię, istnieje duża szansa, że jego dziecko również będzie alergikiem.

Co i kiedy najmocniej uczula?

Alergię wziewną możemy podzielić na 2 rodzaje, taką, która pojawia się sezonowo, oraz taką, która trwa cały rok. Alergia na pyłki to oczywiście rodzaje sezonowej niedyspozycji, gdyż mało które są obecne w powietrzu przez 4 pory roku. Niestety powszechne myślenie że pyłki pojawiają się dopiero wiosną, gdy robi się ciepło, jest mylne. Okres pylenia w naszym kraju zaczyna się już w lutym. Jaka roślina najszybciej i najmocniej pyli?

Zaczyna się od leszczyny, której pyłki pojawiają się już właśnie w lutym. Jest to bardzo silny alergen, który “toruje” drogę brzozie czy olszy, pojawiającej się nieco później. Dlatego jeżeli chcemy zabezpieczyć się przed negatywnym oddziaływaniem, leki powinniśmy zacząć przyjmować nieco wcześniej, około 2 tygodni przed.

kwiatostan leszczyny

Kwiatostany leszczyny.

dmuchawiec

Dmuchawiec mleczy.

Poniżej przedstawiamy w tabeli zestawienie najsilniej uczulających roślin oraz terminy ich kwitnienia czy pylenia:

alergen miesiąc
leszczyna styczeń - marzec
brzoza marzec - kwiecień
olsza styczeń - luty
topola marzec-czerwiec
trawa kwiecień - sierpień
pokrzywa kwiecień - początek września
babka kwiecień - sierpień
komosa czerwiec - sierpień
wierzba marzec- maj
szczaw kwiecień - lipiec
rzepak maj-lipiec
lipa czerwiec-lipiec
sosna maj-czerwiec

Często zdarza się tak, iż pyłki jednych roślin zwiększają wrażliwość na inne, dlatego ważne jest być zorientowanym co konkretnie na nas oddziałuje.

Ogród alergika

Ogród alergika powinien być jak najbardziej dostosowany do jego potrzeb i alergii. Rozumie się przez to jak najlepsze ograniczenie ryzyka oddziaływania czynników drażniących. Jak możemy takie miejsce stworzyć? Przestrzegając kilku zasad

  1. w ogrodzie rezygnujemy z trawnika na rzecz innych nawierzchni, na przykład żwirowych, albo wykorzystujemy rośliny okrywowe, ale nie kwitnące - lub mało drażniące, jak na przykład barwinek, bluszcz.
  2. sadzimy rośliny, które nie wydzielają pyłków, nie kwitną lub które rzadko są uczulające. Najlepsze będą gatunki owadopylne, gdyż wiatropylne wydzielają pyłek, przemieszczany przez wiatr, więc jest go więcej. Sprawdzą się tu magnolie, jarzęby, różaneczniki, jabłonie ozdobne, niektóre gatunki irgi, tawuły, klony,a jeżeli jest to niemożliwe, to wybieramy takie gatunki, które kwitną w czasie, gdy rzadko korzystamy z ogrodu - na przykład co roku wyjeżdżamy w lipcu na urlop.
  3. lokalizujemy w ogrodzie wodę, w postaci oczka wodnego, kaskady, fontanny, strumyka czy nawet sadzawki. Woda poprawia mikroklimat ogrodu, przez co powietrze jest przyjaźniejsze dla alergików.
  4. ogród powinien wymagać jak najmniej pielęgnacji, zwłaszcza w okresie pylenia, dzięki temu nie będzie konieczne przebywanie w nim w tym niesprzyjającym czasie.
  5. rezygnujemy z żywopłotu, który stanie się siedliskiem pyłków, czy kurzu.
  6. unikamy sadzenia roślin, wydzielających olejki eteryczne, które mogą nasilać alergie, nie sądzimy więc lawendy, ziół.

Więcej o ogrodzie dla osób cierpiących na alergię przeczytasz tutaj - Ogród dla alergika

aster

Wiosna i lato - czas kwitnienia większości roślin, to trudny okres dla alergików.

Zalecenia dla alergików

Aby uniknąć negatywnych skutków alergii, możemy podjąć kilka działań. Nie każdy może sobie pozwolić na dłuższy wyjazd do innego kraju, na wczasy nad morze czy w inny rejon, ale jest kilka drobnych rzeczy, które na codzień możemy zrobić.

  • alergicy powinny spać przy zamkniętych oknach,
  • w samochodzie czy wentylacji zamocować filtry, które chronią miejsca w jakich przebywamy, przed wnikaniem pyłków,
  • nie powinno się suszyć prania na zewnątrz, narażając je na zanieczyszczenie pyłami,
  • unikanie spacerów w dni gdy stężenie pyłków jest wysokie, oraz dbanie o higienę po - prysznic, zmiana ubrania po spacerze,
  • alergicy powinni także unikać prac w ogrodzie czasie największego zagrożenia,
  • ogród alergika powinien być dostosowany do jego potrzeb i choroby,
  • ulgę może przynieść także płukanie jamy ustnej i nosa za pomocą soli fizjologicznej,
  • wychodząc na spacer, smaruj część pod nosem kremem lub wazeliną, która wychwyci część pyłków,
  • codziennie w okresie pylenia ścieraj kurze na mokro,
  • nawilżaj wiszące w oknie firanki, które staną się filtrem i wychwycą część pyłków,
  • staraj się nie wietrzyć mieszkania rano, kiedy pylenie jest najsilniejsze,

Kilka drobnych, codziennych czynności może zdecydowanie ułatwić alergikom przetrwanie tych trudnych chwil.

Komentarze do wpisu (3)

14 maja 2018

Całe szczęście nie jestem alergikiem, ale widzę z biegiem czasu, że faktycznie spora liczba osób ma ten problem..

13 marca 2021

Bardzo ciekawy tekst. Zastanawiam się czy jest możliwość, pomimo alergii zmniejszyć ilość kataru po wyjściu na dwór przy pyleniu np. traw? Czy są na to jakieś sprawdzone sposoby jeśli leki nawet nie dają rady powstrzymać kataru siennego?

17 marca 2021

Na pewno można stosować odczulanie, ale to długotrwały proces. Jednak jeżeli problem jest bardzo dokuczliwy, to może warto to rozważyć.

Submit
Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium