Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Chmura tagów
Ogród dla alergika 0
Ogród dla alergika

Czym jest alergia?

Alergia, najprościej rzecz biorąc, jest stanem odmiennego reagowania naszego organizmu na bodźce zewnętrzne, tzw. alergeny. Stanowi ona nieprawidłową reakcją organizmu na niektóre czynniki zewnętrzne, np. sierść psa, laktozę w mleku, pyłki roślin, kurz. Kontakt z uczulającymi składnikami może zaistnieć w różny sposób – podczas zetknięcia go ze skórą, połknięcia, wstrzyknięcia, czy wdychania wraz z powietrzem. Na początku substancja, która nas uczula, wywołuje reakcję podobną do stanu chorobowego – tym samym nasz organizm wytwarza przeciwciała. Później stopniowo zmierza w kierunku powstawania patologicznych zmian w organizmie. Objawami mogą być katar, powiększone węzły chłonne, zajęte zatoki, a także zmiany skórne czy ból żołądka połączony z wymiotami. Ile osób, tyle różnorodnych reakcji. Leczenie alergii rozpoczyna się od zrobienia testów i ustalenia, które substancje stanowią alergeny. Później można zastosować albo leczenie farmakologiczne, czyli zażywanie leków, które ograniczą lub zlikwidują objawy alergii, albo odczulanie, którego celem jest całkowita likwidacja problemu uczulającego alergenu.

Ogród – jakie alergeny nas atakują?

W ogrodzie jesteśmy narażeni na kontakt z alergenami poprzez wdychanie unoszących się w powietrzu pyłków, albo bezpośredni kontakt skóry z roślinami, które nas uczulają. Trzeci rodzaj niebezpieczeństwa stanowią owady, które nęci piękny zapach znajdujących się niedaleko nas pięknie pachnących kwiatów. Są one o tyle niebezpieczne, że ukąszenie osy, pszczoły czy szerszenia w przypadku reakcji alergicznej może doprowadzić nawet do wstrząsu anafilaktycznego, który może być przyczyną śmierci. Z tego powodu, jeśli jesteśmy alergikami należy zachować specjalne środki ostrożności i odpowiednio zaplanować rozkład roślin tak, by nie musieć ich zbyt często pielić. Więcej na ten temat tutaj - Alergia - choroba XXI wieku.

Strój i godziny pracy w ogrodzie

Osoby uczulone powinny zaopatrzyć się w odzież do pielenia ogródka. Postarajmy się, by były to długie spodnie oraz koszulka z koniecznie długim rękawem. W ten sposób będziemy mogli ograniczyć narażenie skóry na kontakt z alergenami – zarówno pyłkami, które na niej osiądą, jak i bezpośredniego kontaktu z rośliną, która może mieć toksyczne dla nas soki. W sklepie ogrodniczym zalecamy także kupno grubych rękawic, które sięgną nam aż po łokcie. Dzięki nim bez obaw będziemy mogli wyrywać chwasty, albo przesadzać kwiaty. Zadbajmy, by w miarę możliwości pielić ogródek w godzinach rannych – zagwarantuje nam to niskie stężenie pyłków w powietrzu. Jeśli już jesteśmy zmuszeni do popołudniowych prac, wybierzmy dzień mglisty, bądź moment zaraz po opadach deszczu. Jeśli jesteśmy zmuszeni do pracy w ogrodzie w momencie wzmożonego pylenia, polecamy nałożenie na usta i nos maseczki ochronnej, którą można kupić w każdej aptece. Zatrzyma ona roztocza i pyłek kwiatowy, nie dopuszczając do jego wdychania.

Bezpieczne rośliny to podstawa!

Kolejna niezwykle istotna kwestia to odpowiedni dobór roślin, które pojawią się w ogródku. W przypadku, kiedy wiemy, jaki konkretnie alergen nas uczula mamy sprawę prostą – nie sadzimy tej rośliny i tyle. Trudniejszą sprawę mamy w przypadku, kiedy mamy jedynie ogólnikową informację, że uczulają nas pyłki roślinne/kwiatowe. Jednak i w tym przypadku możemy zaradzić problemowi. Postarajmy się unikać roślin zwanych wiatropylnymi – w ich przypadku pyłek przenoszony jest przez wiatr, wśród nich znajdziemy m.in. brzozę i leszczynę. Mają one drobniuteńkie kwiaty, które produkują bardzo duże ilości pyłku unoszącego się później w powietrzu. Z tego powodu najlepiej jest inwestować w rośliny owadopylne, które mają duże, barwne kwiatostany wabiące owady. Polecamy wybrać zatem drzewka owocowe, kasztanowce, azalie, różaneczniki, berberysy. Pomyślmy także o drzewach tzw. dwupiennych rodzaju żeńskiego – nie produkują one pyłku, a cieszą oko i łatwo je pielęgnować. Najlepsze będą cisy, topole, tulipanowiec, wierzby czy wiśnie. Królestwem większości kobiet jest ogródek kwiatowy. Wydawało by się, że odpowiedni dobór kwitnących roślin zielonych będzie nie lada wyzwaniem dla alergika posiadającego taką rabatkę. Nic bardziej mylnego! Wiele z niezwykle popularnych kwiatów, które widzimy w niemalże każdym ogródku nie uczula! Jednocześnie kupimy je w wielu sklepach ogrodniczych. Na naszej liście powinny znaleźć się astry, petunie ogrodowe, begonie, fiołki ogrodowe, dzwonki, dalie, goździki. Bez obaw możemy również siać miodunkę, niezapominajki, zasadzić pierwiosnki, krzaki piwonii czy róże. Na balkonach i parapetach zaś trzymać różnokolorowe pelargonie. Nic nie stoi również na przeszkodzie w hodowaniu najróżniejszych ziół – mięty, bazylii, kminku, kopru, macierzanki, lubczyku, rozmarynu, czy szałwii.

Rośliny, których warto unikać

Oczywiście, znajdzie się również cała lista roślin, których należy unikać. Nie tylko z powodu obfitego pylenia, ale także wyjątkowego wabienia zapachem owadów. W przypadku uczulenia na jad owadów unikajmy melisy, gdyż jej silny zapach wabi wiele pszczół. Co ciekawe, warto również zrezygnować z żywopłotu. Stanowi on miejsce w którym, między liśćmi gromadzi się wiele różnych pyłków i zarodników. Podczas jego pielęgnacji, czy strzyżenia mogą one zacząć unosić się w powietrzu i spowodować natychmiastową reakcję organizmu uczulonej osoby. Unikajmy również bylicy, chmielu zwyczajnego, pokrzywy zwyczajnej, chrzanu pospolitego, lawendy wąskolistej, rumianku oraz szczawiu, bo mogą one nasilać reakcję alergiczną.

Naturalne nawożenie roślin

Problematyczną kwestią jest również stosowanie nawozów chemicznych, czy środków ułatwiających zwalczanie szkodników. Najlepiej jest postawić na naturalne środki służące do dodatkowego odżywienia roślin poprzez wzbogacenie składu organicznego gleby. Bardzo uciążliwa może być walka z mszycą, jednak istnieje kilkanaście skutecznych sposobów na jej zwalczenie bez stosowania sztucznych preparatów. Jednym z nich jest wywar z cebuli, czosnku albo szczawiu. Jednak – co tu dużo pisać, jest to obszerny temat na osobny artykuł. Jednym z najlepszych naturalnych nawozów jest kompost z pokrzywy. Do jego przygotowania potrzebujemy młode pędy pokrzywy zwyczajnej i ok. 10 litrów wody. Świeżo ścięte liście zalewamy wodą i odstawiamy na około 14-20 dni, codziennie je mieszając. Gotowy roztwór rozcieńczamy z wodą i podlewamy nim rośliny ogrodowe. Dla chcącego nic trudnego! Nawet osoba zmagająca się z alergią może sobie pozwolić na piękny ogródek z kolorowymi kwiatami. Doskonale się zrelaksuje nie tylko odpoczywając w nim, ale i pieląc rośliny, czy usuwając chwasty. Wystarczy zachować się do powyższych uwag, by móc cieszyć się swoim małym, przydomowym rajem!

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium