Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Chmura tagów
Tworzenie krajobrazu w miniaturze, czyli styl japoński w ogrodzie. 1
Tworzenie krajobrazu w miniaturze, czyli styl japoński w ogrodzie.

Ogród w stylu japońskim

Nie ulega wątpliwości, że każdy z nas chciałby mieć przytulny ogród, w którym każdy gość czułby się wyjątkowo oraz relaksował się widokiem pastelowych kolorów. Klimat Dalekiego Wschodu charakteryzuje się przede wszystkim miniaturowymi krajobrazami, czyli pełnym odzwierciedleniem natury oraz symboliki w niej zawartej.

Miniaturyzacja krajobrazu polega na przeniesieniu wyobraźni do prawdziwego raju. Jest to idealna metoda na aranżację ogrodu w oryginalnym stylu. Inicjatorzy podkreślają również odmienne stylizacje zawarte w japońskich ogrodach.

Najbardziej popularne stylizacje ogrodów japońskich

Tak więc istnieje wiele stylizacji tego gatunku, lecz najbardziej rozpowszechniane są tylko dwie. Pierwsza z nich określana nazwą TSUKIYAMA to styl kojarzący się z miniaturowym krajobrazem morskim gdzie jak wiadomo, woda ma szczególne znaczenie, ponieważ małe stawy, kaskady to uosobienie mórz, jezior oraz rzek a strumyczki-wodospadów. Natomiast kamienie, pagórki, mają na celu wyidealizowanie wzgórz. Jeżeli jednak nie jesteśmy przekonani do żadnych oczek wodnych lub po prostu dysponujemy niewielkim metrażem to w takiej sytuacji należy zastosować drugą stylizację zwaną KARESANSUI. Jest to przykład ogrodu Zen polegający na pokryciu odcinka ogrodu żwirem przedstawiającym wodę, głazami uosabiającymi wyspy oraz przede wszystkim specyficznie zagrabionym piaskiem, który imituje morskie fale. Jak widać, styl ogrodu z Japonii jest niezwykle przywiązany do alegorii, które przenoszą nas do prawdziwego zewu natury tylko za pomocą wyobraźni i wiedzy o znaczeniach przedmiotów w aranżacji orientalnego ogrodu.

Dekoracje w ogrodzie japońskim

Stwarzając japońską harmonię w naśladowaniu natury, powinniśmy zwrócić uwagę na dekoracje, aby nie były one natłokiem a jedynie podkreśleniem klimatu. Chodzi tutaj o odtworzenie ogrodu, który przetrwał już niemal wieki, dlatego pod żadnym pozorem nie należy stosować sztucznych tworzyw. Powinniśmy raczej skorzystać ze starodawnych, może nawet uszkodzonych rzeźb, na przykład figurka przedstawiająca medytującego Buddę oraz charakterystyczna kamienna latarnia, która o zmierzchu podkreśla urok ogrodu. Świetnie sprawdzą się również głazy pokryte mchem czy stare pnie drzewa by w pełni odzwierciedlić klimat z przeszłości, nienaruszonej oazy. Do popularnych ozdób należy także kokedama. Więcej o niej przeczytasz tutaj - Kokedama - jak zrobić wiszący ogród?

Rośliny w ogrodzie japońskim

Malownicze rośliny o fantazyjnych kształtach w kamiennych donicach nadadzą w Twoim ogrodzie niepowtarzalnego japońskiego uroku. Aromatyczne kwiaty w białych i różowych barwach typu lilie, goździki, narcyz są jednymi z tradycyjnych roślin tego kraju. Jednak warto pamiętać by nasz mini pejzaż był widoczny z każdego miejsca na trasie, dlatego powinniśmy kreować się zasadami stopniowego sadzenia roślin po krzewy i drzewka lecz nie w równomiernych grupach, nie w prostej linii ponieważ styl japoński w ogrodzie charakteryzuje asymetria. Drzewa spotykane w stylu japońskim to przede wszystkim sosny, które są symbolem siły i długowieczności oraz inne drzewa iglaste jak i liściaste. Nie należy również zapomnieć o miniaturowych drzewkach bonsai (dostępnych również w Polsce), oraz charakterystyczny pęd bambusa, który sprawdzi się jako idealny materiał budowlany ogrodzeń czy też mebli.
Japonia zwana jest również Krajem Kwitnącej Wiśni z tego względu, że wiosną kwitną owe drzewa sakura. Są to jedynie drzewka dekoracyjne które symbolizują ulotność czasu i nietrwałe piękno. Również my możemy posadzić wiśnie, bez względu na to że będą miały owoce, bo najważniejsze jest dotrwanie do celu.

Ścieżki w ogrodzie japońskim

Jeśli chodzi o ścieżki to wspaniale wkomponują się w otoczenie płaskie, gładkie kamienie które zostaną wkopane w podłoże. Jedynymi zasadami obowiązującymi w ogrodzie japońskim to nieregularne kształty, jednolity odcień oraz nie krzyżowanie się dróżek. Doskonale będzie prezentować się taka alejka z pojedynczych kamieni prowadząca do przepięknej pergoli, zbudowanej z drewna najlepiej o jasnym kolorze dokładnie jak ta: http://ogrodolandia.pl/pergola-ogrodowa-white.

Ogród japoński a ogród chiński

Ogród japoński jest całkowitą przeciwnością stylu chińskiego. Ogród chiński charakteryzuje przepych roślin jak i dekoracji w różnych odcieniach jak i symetria. Możemy swobodnie wstawić różnego rodzaju mozaiki, obrazy scen mitologicznych nawiązującej do starożytności z której oba style się wywodzą lecz w stylizacji japońskiej owe dekoracje nie są dopuszczalne.

Podsumowując

Podsumowując styl orientalny w ogrodzie można stwierdzić, że jest on bardzo czasochłonny i wymaga bliższej wiedzy na temat kultury Dalekiego Wschodu. Jednak nie zniechęcajmy się do tej stylizacji, ponieważ sama inspiracja japońska będzie wspaniałym rozwiązaniem w europejskim ogrodzie. Tak więc zasadzone drzewka bonsai czy figurka Buddy dopasują się do każdego otoczenia a my wciąż będziemy wracać myślami do ogrodu pełnych symboli.

Komentarze do wpisu (1)

19 czerwca 2015

Jestem fanką Waszych wpisów :) Ten o ogrodzie japońskim - zapadł mi głowę :) Bardzo bogata symbolika. Fantastyczna architektura, stylistyka :) Jestem pod wrażeniem :)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium