Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Chmura tagów
Projektowanie i zakładanie ogrodu cz. II 0
Projektowanie i zakładanie ogrodu cz. II

Projektowanie ogrodu, czy to takie trudne?

Projektowanie to najważniejszy z etapów, przy zakładaniu ogrodu. Oczywiście istotne są wyniki inwentaryzacji terenu, na którym będziemy prowadzić inwestycję, oraz odpowiedzialne plany, uwzględniające między innymi: informacje o sposobie użytkowania terenu, osobach, które będą z niego korzystały, czy preferowanego stylu. Bez projektu nasze działania mogą stworzyć chaos, który przy kompozycji i aranżacji otoczenia domu, z wykorzystaniem roślinności, może wprowadzać niepotrzebne zamieszanie, niechęć do spędzania czasu wśród zieleni czy nietrafnie podjęte decyzje, które trudno będzie naprawić.

Projekt to swoistego rodzaju drogowskaz wykonywania poszczególnych kroków zakładania ogrodu. Obraz, który pokarze nam „realny” wygląd terenu bezpośrednio po założeniu ogrodu, oraz w kolejnych odstępach lat, po nim. To szczególnie ważne, bowiem uwzględnia naturalny i ostateczny pokrój drzew, ich wielkość i potrzeby. Wpisuje istniejące elementy, daje możliwość trafnie podejmowanych decyzji, co znacznie zaoszczędzi w przyszłości czas i pieniądze inwestora.

Samodzielne projektowanie ogrodu.

Samodzielne projektowanie ogrodu może być dla nas pułapką braku konsekwencji. Chcemy mieć w nim tak dużo elementów, że w końcu gubimy pierwotne założenia posiadania ogrodu schludnego, dobrze skomponowanego.

Samodzielne projektowanie nie jest jednak niemożliwe.

  1. Pierwszym etapem jest odpowiednie wymierzenie działki z uwzględnieniem istniejących budynków, roślin i innych elementów do zachowania, również z uwzględnieniem położenia ich na trenie. Obliczenia muszą być dokładne.
  2. Drugim krokiem jest zrobienie rzutu zarysu działki, najczęściej w skali 1: 100, gdzie 1 cm na rysunku odpowiada 1 m przestrzeni ogrodu, lub w skali 1: 200, gdzie 1 cm rysunku to 2 metry rzeczywiste, z udziałem mapek geodezyjnych.
  3. Trzeci krok to naniesienie wszystkich pomiarów na rysunek. Rozrysowanie domu, stałych elementów, wszystkiego, co wcześniej wymierzyliśmy. To wyjątkowe ważne czynności, bowiem od dokładności oznaczeń zależy trafność podejmowanych potem decyzji. Sama technika oznaczenia zależy w gruncie rzeczy od nas samych. Ważne jest, żeby przyświecała nam tu precyzja. Stosujemy metodę domiarów prostokątnych lub metodę trójkątów.
  4. Czwarty krok to planowanie zagospodarowania przestrzeni. Musimy pamiętać o zaplanowaniu instalacji nawadniającej i drenażu, również instalacji oświetleniowej, jeśli planujemy lampy stałe.
  5. Realizacja

Planowanie rozpoczynamy od naniesienia ścieżek i elementów architektury ogrodowej, takich jak stałe grille, altany, place zabaw, tunele foliowe, tarasy. Musimy zaplanować trawnik, w tym jego powierzchnię, kształt i preferowany rodzaj nawierzchni, z uwzględnieniem sposobu użytkowania. Dopiero na końcu planujemy rabaty, roślinność do wysadzenia, elementy przenośne.
Ważne jest, żeby rośliny oznaczane były, jako ostatecznie wyrośnięte lub w systemie planowanym, ciętym. Dobrze jest oznaczać je w kolorach chociażby przybliżonych do rzeczywistych, co znacznie ułatwi nam kompozycję kolorystyczną założeń.

Przy projektowaniu ogrodu warto korzystać z 11 zasad urządzania terenów zielonych:

  1. Ogród powinien współgrać z budynkiem i otaczającym krajobrazem
  2. Preferowane gatunki do obsadzeni to rośliny rodzime, pasujące do siedliska
  3. Musimy zachować odpowiednie proporcje między roślinnością a powierzchnią wolną, rośliny umieszczać raczej na brzegach ogrodu, żeby nie sprawiały wrażenia wypełnienia nimi całej powierzchni
  4. Stosujemy regułę piętrowej kompozycji zaczynając od roślin sezonowych, bylin, przez krzewy a kończąc na linii horyzontu, gdzie sadzimy największe drzewa
  5. Musimy dobrać wielkość roślin do wielkości ogrodu. Przytłoczenie małej powierzchni gigantycznymi okazami drzew, nie tylko zmniejszy wizualnie powierzchnię zagospodarowaną, ale np. zacieni mieszkanie
  6. Stosujemy zasadę ograniczenia ilości gatunków. Nadmiar wprowadza niepotrzebny chaos
  7. Uważamy na odpowiednie zagęszczenie roślin. Zbyt gęsto posadzona roślinność zatraca wyjątkowość gatunków
  8. Preferowany jest podział ogrodu na funkcjonalne części
  9. Urządzamy ogród z myślą o wszystkich jego użytkownikach: dzieciach, dorosłych czy zwierzętach oraz preferencjach sposobu spędzania w nim czasu
  10. Unikamy jarmarcznych dodatków chyba, że takie założenia ma nasz ogród
  11. Kształtowanie ogrodu trwa latami. Musimy uwzględnić między innymi względy ekonomiczne. Poleca się, więc zakładanie ogrodu etapami, najpierw wysadzamy rośliny tworzące strukturę, a dopiero potem wypełniające.

Po zakończonym projektowaniu przystępujemy do realizacji zamierzeń:

Pomocne są informacje, że:

  • Najpierw ogradzamy teren
  • Potem prowadzimy prace ziemne, takie jak wyrównanie terenu, najlepiej przy udziale geodety
  • Budujemy instalacje odwadniającą, nawadniającą i elektryczną
  • Robimy ścieżki i nawierzchnię, budujemy elementy architektury ogrodowej
  • Przygotowujemy teren pod nasadzenia, czyli nawozimy, poprawiamy strukturę gleby, przygotowujemy glebę np. pod rośliny wrzosowate, hortensje itd., które wymagają ziemi kwaśnej
  • Następnie sadzimy żywopłot osłania ogród od ruchliwej ulicy czy niechcianego sąsiedztwa
  • Rośliny liściaste zimozielone (trzmieliny, ostrokrzewy, bukszpany, pachysandrę, żurawki, wrzosowate, irgi), w połączeniu z bylinami krótkotrwałymi zapewnią nam efekt na cały rok.
  • Jeśli lubimy iglaki, pokuśmy się o wykorzystanie gatunków i odmian o kolorowych igłach.
  • Dobrze jest też zaprojektować trawy ozdobne (np. miskanty chińskie lub rozplenice), które wprowadzą do ogrodu element ruchu.
  • Oczka wodne wykopujemy przed wysianiem trawnika

A co, jeśli zadanie nas przerośnie?

Jeśli wiemy, że nie podołamy zaprojektowaniu ogrodu lub, w trakcie stwierdzimy, że nie jest do zadanie dla nas, musimy zatrudnić projektanta, architekta krajobrazu. Jest to najlepsze wyjście, bowiem projektant posiada wiedzę i doświadczenie, oszczędzające nasz czas, wielokrotnie pieniądze i kolejne nakłady na naprawę nietrafionych pomysłów. Ważne jest jednak, żeby wybrać projektanta odpowiedniego.

Na co zwracamy uwagę wybierają projektanta?

  • Szukamy poleceń wśród znajomych, którzy posiadają wspaniały, wypielęgnowany ogród
  • Wnikliwie przeglądamy witryny internetowe szukając zdjęć przeprowadzonych realizacji
  • Zapraszamy wybranych projektantów i przeprowadzamy rozmowy
  • Podczas rozmów prosimy o pokazanie poprzednich projektów
  • Zastanawiamy się czy firma, która ma małą ilość realizacji, ale jest tańsza, jest faktycznie lepsza niż firma oblegana, droższa
  • Pytamy projektanta o wstępne propozycje
  • Ustalamy terminy, zwracamy uwagę na propozycje prac dodatkowych, jak np. możliwość zlecenia pielęgnacji założonego ogrodu, założenie wymaganych instalacji, proponowane gwarancje na wykonane prace

Jeśli projektant nam się spodoba, możemy również zamówić u niego jedynie projekt ogrodu a realizację wykonać np. osobiście. Pomocne są również dostarczone projektantowi wiadomości z inwentaryzacji, jaką wykonaliśmy. Nie jest to jednak konieczne, gdyż zazwyczaj projektanci samodzielnie robią pomiary, rozeznanie glebowe, roślinności i istniejących elementów, również w oparciu o mapki geodezyjne, które powinniśmy im dostarczyć.

Zapraszamy. Kolejny odcinek już wkrótce - przygotowanie gleby pod nasadzenia.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium