Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Chmura tagów
Sałatka z kwiatka - wiosenna gratka! 2
Sałatka z kwiatka - wiosenna gratka!

Wszyscy kochamy kwiaty! Jak dekorację, w wazonie, donicach, skrzynkach balkonowych, na ogrodzie, łące czy w parku. Niewielu z nas wie, że kwiaty możemy także zjadać. Jadalne kwiaty to bardzo ciekawa alternatywa dla klasycznych warzyw czy owoców. Z pewnością ogromnym zaskoczeniem dla wielu z nas będzie, ile znanych, popularnych kwitnących roślin możemy skonsumować. Kwiaty stają się ciekawą bazą do wielu potraw, stanowią również ciekawą dekorację czy dodatek. Poniżej przedstawiamy kilka roślin, których kwiaty z powodzeniem mogą być zjedzone. Wiele z nich ma również właściwości lecznicze.

bratki na śniadanie

Bratki to nie tylko piękne, ale również smaczne kwiaty.

kwiat nasturcji na kanapce

Kwiaty nasturcji mają wiele zastosowań - jedno z nich to dodatek do kanapek.

Zasady zbioru i doboru kwiatów do spożycia

Zanim zaczniemy zajadać się pysznymi kwiatami, musimy poznać zasady ich zbioru. Niewłaściwie zbierane kwiaty, mogą nam zaszkodzić.

  1. Kwiaty zbieramy tylko z pewnych źródeł : czyli w naszym ogrodzie, lub w ogrodzie naszych dobrych znajomych. Jeżeli kupujemy kwiaty, warto dokładnie sprawdzić swoje źródło. Nie powinniśmy również zbierać kwiatów w miejscach których nie znamy. Kwiaty mogą być spryskiwane chemikaliami, lub zanieczyszczone metalami ciężkimi.
  2. Nie jemy kwiatów z kwiaciarni ani sklepów, gdyż z pewnością są pryskane środkami chemicznymi.
  3. Jeżeli zbieramy rośliny w naturalnych siedliskach, upewnijmy się, że nie są pod ochroną oraz że w tym miejscu jest to dozwolone.
  4. Nie zrywajmy roślin z jednego siedliska - pozostawmy je, aby mogły się dalej rozmnożyć, pamiętajmy, że z kwiatów powstają nasiona, które pozwalają się rośliną rozsiewać.
  5. Jeżeli zaczynamy przygodę z jedzeniem kwiatów, powinniśmy zaczynać jedzenie kwiatów od małych porcji, i sprawdzić reakcję organizmu . Nie tylko alergicy mogą nie tolerować niektórych z nich.
  6. Nie zbieramy kwiatów rosnących w pobliżu fabryk, ruchliwych dróg, pól - mogą być zanieczyszczone spalinami, pyłkami z powietrza czy opryskami.
  7. Kwiaty zbieramy do kosza, papierowej lub materiałowej torby.
  8. Przed zjedzeniem kwiaty należy dokładnie umyć, ze szczególną starannością, gdy rosną blisko ziemi.
  9. Nie jemy roślin, jeżeli nie mamy pewności co do ich jakości, oraz gatunku.

gofr z bratkami

Apetyczne gofry z jadalnymi bratkami.

pasta z mniszkiem i rumiankiem

Smaczna pasta przyozdobiona w zdrowe mniszki i rumianek.

Przykłady jadalnych kwiatów

Poniżej liczna grupa jadalnych kwiatów. Niektóre z nich z pewnością znamy z naszego otoczenia. Do jadalnych kwiatów możemy zaliczyć:

  • bratki,
  • bzy czarne,
  • bez lilak,
  • begonie,
  • aksamitki,
  • nasturcje,
  • chryzantemy,
  • chabry,
  • kwiaty cukinii i dyni, kabaczka,
  • kwiaty niektórych drzew ozdobnych jak brzoskwinia, gruszka, jeżyna, pigwa, wiśnia,
  • pelargonia,
  • mak,
  • nagietek,
  • malwa,
  • szałwia i lawenda,
  • róża.

Przeczytaj także więcej o roślinie o wyjątkowej nazwie! Pysznogłówka - poznaj tą apetyczną roślinę!

Kilka przepisów na przysmaki z kwiatów

bez czarny

Okazałe baldachy bzu czarnego - zdrowe, smaczne i piękne.

Kwiaty bzu lub dyni z cieście naleśnikowym

Kwiaty i owoce czarnego bzu mają liczne zastosowania - owoce wykorzystujemy na soki, które są bardzo bogate w witaminę C. Jest to doskonały sposób na wzmocnienie naszej odporności w jesiennym okresie. Kwiaty bzu czarnego pojawiają się w maju, mają silny aromat, są zebrane w duże baldachy, mają kolor biały i są skropione żółtym pyłkiem. Kwiaty dyni są natomiast kielichowate, w kolorze żółtym lub pomarańczowym.

Kwiaty czarnego bzu są bogate w witaminy takie jak witamina C i A, zawierają również kwasy organiczne, sole mineralne i sterole. Bez służy jako lekarstwo przeciwgorączkowe, wspomaga także leczenie chorób pęcherza moczowego.

Kwiaty bzu lub dyni czy kabaczka w cieście naleśnikowym to doskonała przekąska na słodko czy słono. Kwiaty bzu szczególnie mają słodki aromat, więc będą doskonałe jako dodatek do kawy, zastąpią klasyczne ciasto. Kwiaty dyni lepiej smakują w słonej wersji ciasta. Jak wykonujemy ten przysmak?

  1. Dokładnie myjemy kwiaty - w przypadku bzu możemy zerwać je rano, obmyte rosą, lub delikatnie opłukać, aby nie uszkodzić kruchych kwiatków bzu. Odkładamy na chwilę, aby ewentualne robaczki wyszły z nich. Kwiaty dyni możemy solidnie umyć, dokładnie wewnątrz, możemy nawet je rozerwać i wypłukać środek. Usuwamy pylniki.
  2. Kwiaty osuszamy na ręczniku.
  3. Przygotowujemy ciasto naleśnikowe według przepisu ( np. 2 jajka, 2 szklanki mleka, ½ szklanki cukru,(lub szczypta soli) 3 łyżki oleju, i mąka, aż ciasto przybierze pożądaną konsystencję). Najlepiej ciasto przygotować pół godziny wcześniej i wstawić do lodówki, jest wtedy smaczniejsze i delikatniejsze. Ciasto powinno być nieco rzadsze niż na naleśniki.
  4. Rozgrzewamy patelnię.
  5. Zanurzamy delikatnie kwiaty w cieście, chwytając za ogonki baldachów.
  6. Rumienimy na delikatnym ogniu.
  7. Odsączamy nadmiar tłuszczu na papierowym ręczniku.
  8. Na koniec możemy oprószyć cukrem pudrem.

Kwiaty nasturcji - pikantna przekąska

kwiaty nasturcji na melonie z szynką

Kwiaty nasturcji mają pikantny smak, idealnie pasują do przekąsek na słono.

Nasturcja kwitnie od czerwca do przymrozków. Jej kwiaty wykorzystywane bardzo chętnie jako składnik sałatek, czy nadziewane, jako przekąska. Smak kwiatów nasturcji jest pikantny i ostry.

Nasturcja może posłużyć również do wykonania kaparów.

Właściwości kwiatów nasturcji: są bogate w sole mineralne, stanowią źródło błonnika i siarki. Liście nasturcji mogą zastąpić sałatę, zwłaszcza podobną w smaku, ostrą rukolę.

Kwiaty nasturcji są bardzo smaczne, a dzięki temu, że są również duże - możemy łatwo przyrządzać do nich farsz i nadziewać je.

Farsz do kwiatów nasturcji: twarożek, śmietana, i dodatki - szczypiorek, suszone pomidory, oliwki, bazylia.

Wykonanie:

  1. kwiaty dokładnie myjemy
  2. usuwamy pręciki
  3. do wnętrza nakładamy sporą ilość farszu i formujemy kuleczki,
  4. kwiaty wstawiamy do lodówki, aby “przeszły”
  5. podajemy jako dodatek do mięs, lub jako samodzielna przekąska.

Lawendowe ciastka

kwiaty lawendy

Piękne, zdrowe i smaczne kwiaty lawendy.

Lawenda jest znana ze swojego wspaniałego zapachu, olejek lawendowy pomaga na ból głowy, możemy go również wykorzystać do kąpieli czy sprawić, aby nasza szafa przyjemnie pachniała. Lawenda pomaga na obolałe stawy, ma również działanie antyzapalne. Jest doskonała także po spożyciu - działa rozluźniająco na brzuch, pomaga łagodzić ból żołądka. Kwiaty lawendy są doskonałej krótko przed rozkwitnięciem, jest to najlepsza pora na ich zbiór. Możemy wykorzystać je świeże, lub zasuszyć i korzystać nawet zimą. Lawenda ma przyjemny, orzeźwiający smak, który stanowi połączenie cytryny i kwiatów.

Lawenda doskonale rośnie na słońcu, wymaga jednak lekko wapiennych gleb. Fioletowe, wonne kwiatostany kochają pszczoły, ale i my możemy wykorzystać kwiaty lawendy i mieć z nich coś słodkiego.

kawa i lawendowe ciasteczko

Lawendowe ciastka są aromatyczne, idealne do popołudniowej kawy.

Przepis na lawendowe ciastka

  • kostka margaryny,
  • 2 żółtka,
  • ¾ szklanki cukru
  • 15 szklanki mąki zwykłej,
  • ½ szklanki mąki ziemniaczanej
  • łyżeczka proszku do pieczenia
  • łyżeczka suszonych kwiatów lawendy

Wszystkie składniki mieszamy, zaczynamy od jajek z cukrem, następnie margaryna, mąka i proszek, na koniec wsypujemy płatki. Ciasto rozwałkowujemy, i wycinamy ulubione kształty. Pieczemy około 15-20 minut, w temperaturze 180 stopni.

Begonia doskonała na kompot, do ciasta i na nalewkę

begonie

Begonia - kwiaty idealne do ogrodu i na talerz.

Begonia to znana i ceniona roślina, najczęściej jednoroczna. Ma mięsiste listki i kwiatki. Doskonale sprawdza się na kwietniki jednoroczne, do obsadzania skrzynek. Begonie są spożywane zarówno jako liście, jak też zjada się kwiaty. Kwiatki są kwaśne, przypominają rabarbar. Są też chrupiące. Zawierają dużo kwasu szczawiowego, dlatego ich spożywanie nie może być zbyt częste. Idealnie sprawdzają się jako dekoracja ciasta, sałatka albo w kompocie. Kwiaty i liście begonii są zjadane w wielu krajach, liście przyrządza się gotowane jak szpinak, stanowiący dodatek do obiadu. Kwiaty tego niezwykłego kwiatu zawierają mnóstwo witaminy C.

Sałatka z begonii

  • 2 duże marchewki,
  • 1 ogórek,
  • garść kwiatów begonii
  • sos winegret

Marchew ścieramy na tarce, ogórek kroimy w plasterki. Całość mieszamy, następnie dodajemy umyte kwiaty begonii, polewamy sosem winegret.

Kompot z kwiatów begonii

  • kilka garści kwiatów begonii gotujemy w wodzie, po ostygnięciu kompot można osłodzić miodem lub w czasie gotowania dodać cukier.
  • kompot najlepiej smakuje schłodzony.

Nie tylko piękna, ale też smaczna - róża

dzika róża

Kwiaty dzikiej róży - są smaczne i bardzo zdrowe.

Róża to chyba jeden z najpopularniejszych krzewów ozdobnych. Jej urocze kwiaty są pachnące, pełne olejków. Ich walorem nie jest jednak tylko piękny wygląd, płatki róży są idealne jako dodatek lub główny składnik wielu dań. Płatki róży są bogate w witaminę C, karotenoidy czy olejki eteryczne. Róża ma działanie przeciwzapalne, oraz uspokajające. Hamuje również starzenie się skóry. Właściwie każdy gatunek róży jest jadalny, ale najlepiej sprawdzają się róże dzikie i pomarszczone, oraz róże angielskie.

Konfitura z płatków róży

konfitura z płatków róży

Konfitura z płatków róży.

  • około ½ kg płatków róży - oczyszczonych z białych końców, umytych i odsączonych,
  • 2 szklanki cukru,
  • 2 szklanki wody
  • sok z 2 cytryn

W garnku gotujemy wodę, gdy zacznie wrzeć wsypujemy płatki i gotujemy kilka minut, następnie dodajemy cukier i sok z cytryny i znowu doprowadziły wrzenia, następnie gotujemy na małym ogniu, mieszając i nie dopuszczając do przypalenia. Gdy masa zgęstnieje możemy nakładać do słoików.

kandyzowane płatki róż

Kandyzowane płatki róży to doskonała propozycja dekoracji ciasta.

  • ubite na sztywno białko,
  • płatki róż - ilość według uznania, na jedno białko około garść,
  • cukier

Płatki róży oczyszczamy, następnie maczamy w białku i cukrze, pozostawiamy do wyschnięcia, na około 24 godziny.

Wszyscy kochamy kwiaty - zarówno w wazonie, jak też w ogrodzie. Mamy nadzieję, że zainspirowani naszym artykułem, spojrzą Państwo na niektóre z kwiatów również jak na apetyczne kąski. Smacznego!

Komentarze do wpisu (2)

18 kwietnia 2018

Przyciągnęła mnie tu nazwa artykułu i nie żałuję! Bardzo fajny pomysł! :-)

18 kwietnia 2018

Łał! Koniecznie muszę wypróbować! Wygląda bosko! Dzięki za inspirację!

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium