Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
Chmura tagów
Drzewo na balkon - czy to możliwe? Poznaj 10 naszych typów 8
Drzewo na balkon - czy to możliwe? Poznaj 10 naszych typów

Drzewo na balkonie

Drzewo na balkonie większości z nas wydaje się czymś niemożliwym. Jednak, wbrew pozorom, można z powodzeniem uprawiać wiele gatunków drzew na balkonie. Wystarczy tylko dobrać je odpowiednio do stanowiska i zapewnić mu dobre warunki. Podobnie jak w ogrodzie, również na balkonie - rośliny muszą czuć się dobrze.

Chyba każdy z posiadaczy balkonu marzy, aby stał się on przyjemną przestrzenią, gdzie moglibyśmy spokojnie wypocząć, w towarzystwie uroczych roślin. Drzewo na balkonie z pewnością stworzy szczególny klimat - będzie dawało cień, a spokojny szum gałązek będzie uspokajał. Dodatkowo drzewko może być oczywiście ogromną dekoracją balkonu, wyróżni go z otoczenia - dlatego warto jest zdecydować się na taki element wyposażenia balkonu.

Drzewo może rosnąć na każdym, nawet najmniejszym balkonie - już od dawna w sprzedaży mamy do dyspozycji wiele gatunków, które są małego wzrostu, i doskonale nadają się do uprawy pojemnikowej.

drzewo na eleganckim balkonie

Drzewo na eleganckim balkonie. Źródło:Pinterest

Drzewa i drzewka na balkon

Jakie powinny być drzewa i drzewka na balkon? Szczególnie polecane są odmiany o pokroju karłowatym, wąskie, kolumnowe, lub szczepione na pniu. Oczywiście jest to wymuszone przez najczęściej, ograniczone wymiary balkonu. Drugi czynnik to możliwość wzrostu w pojemnikach - nie każde drzewko sprawdzi się w takich warunkach.

Drzewa na balkonie muszą znosić wyjątkowo niekorzystne warunki - narażone na suszę, ograniczone możliwości rozwoju systemu korzeniowego powodują, że sprawdzą się tu tylko wyjątkowo odporne gatunki.

nowoczesny balkon z roślinami i drzewami

Nowoczesny balkon z pięknymi roślinami. Źródło: Pinterest

małe drzewo na małym balkonie

Małe drzewko pasuje na każdy balkon. Źródło:Pinterest

Dodatkowo drzewo na balkonie powinno być malownicze przez większość czasu - balkon zdecydowanie ogranicza nam możliwość wprowadzenia wielu egzemplarzy roślin, dlatego te, na które się zdecydujemy, powinny być wyjątkowo piękne - najczęściej są to rośliny o pięknych kwiatach, ciekawym pokroju, barwnych liściach, a nawet spełniające funkcję użytkową - np. mogą być źródłem smacznych owoców.

Co polecamy?

10 drzew na balkon:

  • Wierzba babilońska ‘Tortuosa’ - jest ciekawym drzewkiem, które charakteryzuje się przede wszystkim malowniczo powykręcanymi pędami. Wierzba ma lancetowate, długie listki, które pojawiają się już wczesną wiosną. Drzewko ma ‘płaczący’ pokrój, jej końcowe pędy są wyprostowane i przewieszają się ku ziemi. Wierzba babilońska może przemarzać - dlatego wymaga się okrywania jej na zimę, zwłaszcza gdy rośnie na stanowiskach przewiewnych. Dobrze znosi niekorzystne warunki, jak przesuszanie czy glebę mało żyzną.
  • Lilak Meyera odmiana 'Palibin - to niskie drzewo lub krzew o wysokości do 1,5 metra. Pokrój jest zaokrąglony, ale można także kształtować je na drzewko o kulistej koronie. Lilak jest bardzo atrakcyjny zwłaszcza w maju i czerwcu, kiedy kwitnie. Pokrywa się wtedy pachnącymi kwiatami w kolorze jasnego fioletu. Drzewko może powtórzyć kwitnienie, jeżeli przytniemy kwiaty po pierwszym kwitnieniu. Lilak Meyera doskonale rośnie na słońcu, ale poza tym znosi wszelkie niedogodności.
  • Ostrokrzew kolczasty szczepiony na pniu - ostrokrzew jest zimozielonym krzewem o atrakcyjnych liściach i czerwonych owocach (które występują tylko na egzemplarzach żeńskich). Ostrokrzew kojarzy się nam zwykle z Bożym Narodzeniem, kiedy jego listki są wykorzystywane do świątecznych dekoracji, ale drzewko to, przez cały rok może zdobić nasz balkon. Listki są skórzaste, powycinane, ostre - w kolorze ciemnozielonym, ale w odmianach barwne. Drzewko dobrze znosi cięcie, dlatego można je dowolnie kształtować.
  • Brzoza brodawkowata ‘Youngii’ - to jedna z niższych brzóz o wysokości do 6 metrów. Drzewo jest bardzo malownicze - ma zwisający pokrój, listki drobne, sercowate, pojawiają się wczesną wiosną, dając cień. Na jesień liście przebarwiają się na piękny kolor żółty. Brzoza jest bardzo tolerancyjna, rośnie dobrze w pojemnikach. Atrakcyjna również zimą, ze względu na ciekawy pokrój i długie gałęzie.
  • Róże szczepione na pniu - to bardzo atrakcyjna propozycja na taras. Drzewka różane będą ozdobą balkonu cały sezon - większośc odmian bowiem powtarza kwitnienie. Bogactwo kolorów a także zapachów kwiatów powoduje, że każdy znajdzie w tej grupie coś dla siebie. Róże wymagają jednak pewnej pielęgnacji - przede wszystkim okrywania na zimę, a także nawożenia dwa razy w sezonie - wiosną i latem, aby pięknie kwitnąć.
  • Wierzba całolistna - odmiana 'Hakuro Nishiki' - to ciekawe, niskie drzewko, którego ozdobą są piękne, nakrapiane listki i barwne pędy. Listki wierzby mają kształt lancetowaty, wydłużony, na wiosnę ich końce są różowe, potem przybierają jasno zieloną barwę, z widocznymi na nich, białymi plamkami. Wyglądają bardzo malowniczo. Pędy są długie, korona kulista, ale ze zwieszającymi pędami. Drzewko dobrze znosi cięcie, które najlepiej wykonać na wiosnę. Wtedy ładnie się zagęszcza. Zimą, w czasie bezlistnym, ozdobą są pędy w kolorze żółto-pomarańczowym. Wierzba jest mało wymagająca, nie przemarza,ale może wymagać podlewania - kiedy zauważymy, że końce listków zasychają.
  • Cyprys na pniu, na przykład cyprysik japoński ‘Nana Gracilis’ - to malownicze, zimozielone drzewo, które bardzo wolno rośnie, dzięki czemu sprawdzi się nawet na najmniejszych balkonach. Drzewko ma naturalnie kulistą koronę, na ładnym pniu - jego zabarwienie jest zielonożółte. Pięknie komponuje się podsadzone żurawkami, hostami, czy iglakami płożącymi. Ładnie towarzyszy różom. Cyprysik jest mało wymagający, jego jedynym utrapieniem mogą być przędziorki, które łatwo wyeliminować odpowiednim środkiem .
  • Drzewka owocowe - jak jabłonki, czy cytrusy - obecnie mamy do dyspozycji tak wiele odmian drzew, że z powodzeniem znajdziemy takie, które będą źródłem nie tylko pięknych widoków, ale również smacznych owoców na balkonie. Miniaturowe jabłonki czy egzotyczne drzewka cytrusowe, o których pisaliśmy niedawno tu: ogrodolandia.pl/rosliny-cytrusowe-w-ogrodzie z powodzeniem sprawdzą się na balkonie.
  • Głogownik Frasera odmiana 'Red Robin’ - w naturze jest rozłożystym krzewem, ale na balkon, polecamy egzemplarz w formie drzewka szczepionego na pniu. Ozdobą drzewka są liście - które już wiosną mają kolor czerwono-zielony, a jesienią przebarwiają a się na bardzo intensywny kolor czerwony. Drzewko może przemarzać, dlatego wymagać będzie solidnego okrywania na zimę, jest jednak tego warte. Dobrze znosi cięcia, a wiosną może zakwitać, bardzo obficie, wiechowatymi kwiatami w kolorze białym. Sekretem udanej uprawy głogownika w donicy, jest przygotowanie bardzo zasobnego podłoża, które najlepiej sporządzić z kompostu, torfu i podłoża do roślin doniczkowych. Musimy także pamiętać o drenażu.
  • Sumak octowiec ‘Dissecta’ - to niskie, ale rozłożyste drzewo, które jest bardzo atrakcyjne i ma charakterystyczny, nieco egzotyczny wygląd. Liście sumaka mają kolor jasnozielony i są bardzo mocno powcinane, wręcz ażurowe. Sumak kwitnie w maju, ma białe kwiaty, które jesienią przekształcają się w czerwone owoce. Dodatkowo liście przebarwiają się bardzo malowniczo - na kolor pomarańczowy. Pokrój drzewa jest lekko obwisły, a pień często rozgałęziony lub pochylony. Sumak jest mało wymagającą rośliną.

drzewa na balkonie ustawione w rzędzie

Drzewka ustawione w rzędzie na balkonie są ciekawą dekoracją. Źródło:Pinterest

drzewa i krzewy na nowoczesnym balkonie

Drzewa i krzewy tworzą na balkonie poczucie prywatności. Źródło:Pinterest

drzewa na balkonie w betonowych, kwadratowych donicach

Drzewa na balkonie muszą rosnąć w odpowiednich donicach. Źródło:Pinterest

Sadzenie drzewa na balkonie - co i jak?

Sadzenie drzewa na balkonie powinno przebiegać według planu. Musimy zapewnić doskonałe warunki rozwoju dla drzewa, ponieważ sam fakt, że jego siedliskiem będzie donica, znacznie ogranicza możliwość jego samopielęgnacji czy samowystarczalności. Drzewo, jak też inne rośliny na tarasie, będą uzależnione od nas - ich korzenie nie rozrosną się poza skrzynię czy donicę balkonową, a gałęzie i pędy nie wyjdą poza balkon. Dlatego rośliny balkonowe są zdane tylko na nas - swoich właścicieli - i musimy im zapewnić doskonałe warunki i troskliwą opiekę. Oczywiście, nie każda roślina będzie jej wymagała jednakowo - tak jak w ogrodzie, są tu gatunki mniej i bardziej wymagające. Od tego jakie rośliny wybierzemy, zależy to, ile czasu trzeba będzie poświęcić na jej pielęgnację.

Jak zadbać o prawidłowe posadzenie rośliny? Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim ważna jest donica balkonowa, jaką wybierzemy. O tym trzeba pamiętać:

  • donica balkonowa musi być trwała - będzie stałym miejscem, gdzie drzewo będzie się rozwijało, dlatego musi być to donica wysokiej jakości, odporna na czynniki atmosferyczne. Doskonale sprawdzi się donica z tworzywa sztucznego - moglibyśmy również zastosować donicę z drewna, czy betonu, ale należy pamiętać, że donica wraz z wypełnieniem i systemem korzeniowym oraz samym drzewem będzie dużym obciążeniem, dlatego tworzywo donicy należy dopasować do możliwości balkonu. Jeżeli planujemy posadzenie drzewka mniejszego, możemy zastosować donicę o większej masie, w przeciwnym wypadku polecamy tworzywo sztuczne. Donica może być wykonana z technorattanu - który jest piękny, a także bardzo odporny na czynniki atmosferyczne. Możemy także wykorzystać donicę z polipropylenu, który będzie imitował ceramikę, terakotę, beton, a nawet drewno. Wybór jest ogromny.
  • warto, aby była mobilna - jeżeli donica będzie miała większą masę, trudno będzie nam ją przesuwać, na przykład podczas zabiegów pielęgnacyjnych, jak okrywanie drzewa na zimę, czy podczas porządków na balkonie. Warto więc zadbać o wyposażenie donicy w kółka, które ułatwią nam jej przesuwanie w dowolne miejsce. Wiele donic jest dostępnych w sprzedaży z podstawką na kółkach, więc warto jest się na takie dodatkowe wyposażenie zdecydować.
  • musi mieć izolację - drzewo w donicy pozostaje na balkonie cały rok. Donica więc musi chronić je przed negatywnym oddziaływaniem ze strony pogody. Donica na balkon musi być zabezpieczona warstwą izolacji, która będzie chroniła system korzeniowy przed mrozem, a także nadmiernym nagrzewaniem latem. Doskonale sprawdzą się więc donice ze styropianem, wbudowanym w wewnętrzną ścianę. Jeżeli nie kupiliśmy tak wyposażonej donicy, możemy samodzielnie wykonać taką izolację. Wystarczy wtedy przed posadzeniem wyłożyć ścianki donicy od wewnątrz styropianem, a następnie włożyć agrowłókninę i przystąpić do sadzenia i wypełniana podłożem.
  • pamiętaj o drenażu! A może warto zastosować donicę z systemem nawadniania? - drzewo w donicy jest całkowicie zależne od nas, będzie więc wymagało regularnego podlewania i dbania o jego nawodnienie. Donica powinna być wyposażona w drenaż, który wykonujemy przed sadzeniem. Może go stanowić warstwa keramzytu, wysypana na dno donicy (można w tym celu zastosować także potłuczone donice z terakoty). Drenaż umożliwi swobodne odpływanie nadmiaru wody. Ale co zrobić z podlewaniem? Możemy wyposażyć donicę w zewnętrzny system nawadniania, który wygeneruje kolejne koszty, albo zakupić donicę z systemem nawadniania, która łączy funkcję drenażu i nawadniania.

Dzięki donicy z systemem nawadniania na długo możemy zapomnieć o podlewaniu naszego drzewka. Dlaczego? Donica z systemem nawadniania składa się z dwóch elementów - obudowy zewnętrznej i wewnętrznej. Pomiędzy tymi elementami powstaje przestrzeń, bardzo pojemna przegroda, którą możemy w całości wypełnić wodą. Roślina ma swobodny dostęp do zmagazynowanej wody, dzięki czemu sama reguluje sobie jej pobieranie. Jeżeli natomiast zauważymy nadmiar wody - wystarczy odkręcić zawór w donicy, a woda wypłynie. System nawadniania powoduje, że roślina rośnie tak zdrowo jak w naturze, a my nie musimy martwić się już systematycznym podlewaniem. Dodatkowo wodę w systemie nawadniania można wymieszać z nawozem, dzięki czemu będziemy także dbać o zasobność podłoża. Nawet jeżeli planujemy dłuższy wyjazd, nasza roślina będzie pięknie rosła.

drzewa na dużym tarasie

Taras lub balkon z bujną roślinnością wygląda atrakcyjniej. Źródło:Pinterest

drzewo na małym balkonie

Nawet skromne rośliny zdobią balkon. Źródło:Pinterest

drzewa i krzewy na balkonie z pięknym widokiem

Drzewka i krzewy na balkonie - wyglądają pięknie. Źródło:Pinterest

Podczas sadzenia drzewa w donicy, pamiętajmy aby podsadzić je jakimiś drobnymi roślinami - świetnie sprawdzają się tu niskie trawy ozdobne, rojniki czy mszaki. Dzięki temu, że na powierzchni podłoża, wokół pnia drzewa będą rosły rośliny, gleba nie będzie się nagrzewać, nie dojdzie do przegrzania czy porażenia korzeni latem, ograniczymy także parowanie wody. Zimą natomiast taka warstwa roślin ozdobnych, będzie doskonałą izolacją i ochroną przed mrozem.

Pielęgnacja drzew balkonowych

Zastanawiając się nad pielęgnacją drzew na balkonie, musimy pamiętać o zagrożeniach, jakie ich dotyczą.

Przede wszystkim właściwa pielęgnacja będzie dotyczyła regularnego, dopasowanego do gatunku, podlewania. Jak już wspomnieliśmy, idealną propozycją będzie donica z systemem nawadniania. Donica musi mieć odpowiedni drenaż.

drzewo w donicy Lechuza

Pojedyncze drzewa najlepiej sadzić w pięknych donicach - tu donica Lechuza Classic.

bukszpany w donicach Lechuza na balkonie

Bukszpany w donicach Lechuza na balkonie.

Dodatkowo musimy zadbać o nawożenie drzew - które w tych warunkach musi być przeprowadzone ostrożnie. Na tak małej powierzchni, jaką jest donica, łatwo o przenawożenie. Dlatego doskonałą propozycją będą nawozy długodziałające lub nawozy płynne. Każda roślina wymaga nawożenia na wiosnę - nawozem z azotem, aby pobudzić ją do wzrostu. Potem postępujemy zgodnie z wymaganiami gatunkowymi.

Uprawiając drzewka w donicy na balkonie, musimy także odpowiednio zabezpieczyć je na zimę. Oczywiście z pomocą przychodzi tu donica z izolacją, ale dodatkowo także, możemy zawinąć donicę, razem z rośliną, workiem jutowym lub chochołem ze słomy. Donicę także możemy przenieść w miejsce zaciszne na balkonie, osłonięte od wiatru, a także ustawić ją na płycie ze styropianu.

Większość z wymienionych przez nas powyżej gatunków dobrze znosi cięcie, warto jest więc wykonać je raz w roku, aby nadać roślinie pożądane wymiary, kształt, a także zagęścić pokrój.

Drzewa na balkonie z pewnością staną się bardzo atrakcyjną dekoracją, która dodatkowo może cieszyć nas pięknymi kwiatami, liśćmi czy smacznymi owocami. Warto jest zastanowić się, czy na naszym balkonie znajdzie się miejsce chociaż dla jednego drzewka - my jesteśmy pewni, że tak!

A może chcesz się dowiedzieć, jakie rośliny iglaste nadają się do hodowania w donicy? Odpowiedź znajdziesz tutaj - Jakie iglaki do donic? Kompozycje z iglakami w donicach.

Komentarze do wpisu (8)

9 lutego 2018

I te matowe donice... Idealnie!

6 lipca 2019

Bardzo chcialabym drzewka i trawy na balkon. Drzewka o wysokości nie mniej jak 2 metry, przynajmniej 5 gatunków. Mieszkam w odległości 200km od Ogrodolandii, więc wcześniej musiałabym uzyskać wszelkie informacje jak w temacie.

17 maja 2021

Jaka duża musiałaby być donica do wierzby albo brzozy?

14 lipca 2021

Dzień dobry! Wielkość donicy dla drzewka to od minimum 50 cm, w każdym wymiarze, do nawet 100 cm.

17 maja 2022

Jaką ziemię dla brzozy w donicy dać?

21 lipca 2022

Brzozy są tolerancyjne, podłoże może być uniwersalne, ważne, żeby nie było mocno kwaśne.

21 sierpnia 2022

Posadziłam brzozę Youngii do dużej drewnianej donicy na balkonie od strony południowej. Niestety przeżyła tylko 3 tygodnie i uschła. Jaka może być przyczyna?

2 czerwca 2023

Mam ostrokrzew Golden King na pniu. Donice ceramiczna 28cm. Prisze o podpowiedź czy należy wywiercić otwory odprowadzające wodę? Czy wystarczy warstwa keramzytu? W centrum ogrodniczym polecono ziemię do iglaków i keramzyt.

Submit
Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium