Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Chmura tagów
Rośliny na Boże Narodzenie 1
Rośliny na Boże Narodzenie

Rośliny kojarzące się z Bożym Narodzeniem

Istnieją takie gatunki roślin które kojarzą nam się jednoznacznie - podobnie jest z roślinami, jakimi dekorujemy swój dom na Święta. Jednak nie zawsze wiemy, dlaczego akurat robimy w ten sposób, czemu wybieramy te gatunki roślin, czy może jakie ma to znaczenie symboliczne. Dodatkowo niektóre z gatunków roślin jakie wybieramy mają szczególne wymagania pielęgnacyjne - o których często nie zdajemy sobie sprawy. W tym artykule chcemy przybliżyć Państwu nieco sylwetki tych roślin, które są lub powoli stają się symbolami Świąt Bożego Narodzenia.

Tradycyjna choinka

Tradycyjna choinka znacznie różniła się od tej, którą znamy obecnie. Zwyczaj ubierania choinki w obecnej formie dotarł do nas z Niemiec na przełomie wieku XVIII i XIX. Dawniej choinkę ubierano w formie ściętego czubka z drzewa iglastego - sosny czy jodły. Wieszano taki czubek pod sufitem. Był on symbolem wiary w nowe życie, odrodzenia. Jednak nie od razu zwyczaj ten został zaakceptowany przez Kościół - który początkowo upatrywał się w tym tradycji pogańskich.

Czym zdobiono drzewko? Dekoracje wykonywano samodzielnie, lub wykorzystywano to co było w otoczeniu. Wszelkie ozdoby miały znaczenie symboliczne: były tam rajskie jabłuszka - które symbolizowały urodę pań w domu, orzechy - które były ozdobą symbolizująca męską siłę i mądrość. Łańcuchy które wieszano oznaczały więzi rodzinne i ich umacnianie, a światła jakie zawieszano na choince miały odpędzać złe duchy od domu.

Jakie drzewko na choinkę?

Nad dylematem czy sztuczne czy żywe zastanawialiśmy się już w artykule pod tytułem:jakie drzewko wybrać na choinkę?

Dziś chcemy wybrać najlepszy gatunek drzewa. Najczęściej do wyboru mamy 3 rodzaje: jodły, świerki i sosny.

rodzina wybiera choinkę

Jakie drzewko wybrać na choinkę? Ten dylemat co roku ma wielu z nas.

Sosna wyróżnia się rzadkimi igłami, dlatego wybór na nią pada stosunkowo rzadko. Zwłaszcza gdy chcemy mieć drzewko cięte - jednak do uprawy w donicy sosna nadaje się doskonale. Możemy nawet przez wiele lat hodować jeden egzemplarz sosny, dekorując ją odpowiednio na święta. Świerki to drzewa o zwartym pokroju, ale kłujących igłach - dlatego ich ubieranie czy rozbieranie jest często nieprzyjemne. Natomiast jodły mają miękkie igły, a dodatkowo pięknie wyglądają. Ich gałązki osypują się później niż świerk, i mają piękny odcień zieleni - bardzo soczysty i atrakcyjny. Jednak cena jodły jest często wyższa niż świerku, dlatego jest to najczęściej wybierane drzewko do naszych domów na święta.

Jemioła

peczek jemioły

Jemioła ma znaczenie dekoracyjne i symboliczne.

Jemioła dekoruje nasze domy na Święta od wieków. Dawniej wierzono, że ochrania nasz dom przed złymi duchami - a jej obecność w domu była obowiązkowa. Podczas strącania jemioły z drzewa nie można było jej upuścić - bowiem wtedy traci ona swoje magiczne właściwości. Dawniej jemioła była zawieszana nad wejściem do domu - co miało odstraszać nieproszonych gości - w tym złe duchy, a zapraszać tylko dobre. Jemioła gwarantowała także wszystkim domownikom dobre zdrowie i powodzenie. Obecnie także dalej wierzymy w magiczne właściwości, dlatego wieszamy jemiołę pod sufitem. Możemy także udekorować nią stół. Istnieje też tradycja całowania się pod jemiołą - ma to zapewnić zakochanym szczęście. Jemioła jaką wykorzystujemy do dekoracji musi mieć owoce - które zakochani zrywają po pocałunku. Ten komu przypadnie ostatni owoc, zyskuje dobrą wróżbę odnośnie ulokowania swoich uczuć. Celtów - którzy uważali, ze jemioła poprawia płodność. Stąd zwyczaj pocałunku.

pocałunek pod jemiołą

Pocałunek pod jemiołą ma przynieść zakochanym szczęście.

Dodatkowo aby zachować pozytywne działanie jemioły na nasz dom na cały rok, musimy zachować suszoną gałązkę do przyszłych Świąt. Jeżeli nie chcemy jej przechowywać, możemy spalić ją 6 stycznia - w 3 Króli. Jeżeli zniszczymy ją wcześniej lub wyrzucimy, to pary, które się przy niej całowały, rozstaną się.

Co warto wiedzieć o jemiole? Jest półpasożytem, który rozwija się na drzewach - najczęściej na lipach, dębach, klonach czy topolach. Aby ją zerwać należy uzyskać pozwolenie od leśnictwa, które zajmuje się obszarem, na którym rośnie. Wierzenia w jej magiczną noc zawdzięcza swojej ogromnej trwałości - po zerwaniu z drzewa nie traci koloru, tylko zmienia się na złotą. Dlatego właśnie uważano, że jest magiczną rośliną.

Obecnie jemiołę wykorzystujemy w lecznictwie - do produkcji leków na nadciśnienie, oraz odporność.

Aby przedłużyć dekoracyjność jemioły, warto ścinać ją z kawałkiem kory.

Ostrokrzew

Moda na ostrokrzew dopiero się rozkręca - ale z pewnością, jak inne rośliny, które przybyły do nas z zagranicy, szybko zdobędzie nasze serca. Zimozielone listki ostrokrzewu, które mogą przybierać nie tylko kolor zielony, ale również biały, seledynowy czy nakrapiany, doskonale sprawdzają się jako dekoracja świąteczna. Listki są błyszczące, z brzegiem ząbkowanym. A że roślin liściastych w tym czasie jak na lekarstwo, ostrokrzew sprawdzi się doskonale. Listki są lekko kolczaste, przez co wyglądają bardzo ciekawie - a w formie wieńca, czy jako dekoracja stołu, albo nawet nietypowa dekoracja prezentu, będą wyglądać jeszcze piękniej. Dekoracją ostrokrzewu są jednak nie tylko jego listki - ale również czerwone owoce, które długo zachowują świeżość. Ostrokrzew więc może być źródłem wielu tworzyw na dekoracje świąteczne.

ostrokrzew na paczkach z prezentami

Ostrokrzew jako dekoracja prezentów - czemu nie?

A co zrobić aby cieszyć się tą rośliną u siebie? Ostrokrzew nie ma dużych wymagań - wystarczy zapewnić mu stanowisko osłonięte przed wiatrem. Dobrze rośnie nawet w cieniu. W naszym klimacie jest drzewem, o wymiarach do 2 metrów. Dodatkowo ostrokrzew jest odporny na susze, zanieczyszczone powietrze, dobrze też znosi przycinanie.

Ostrokrzew również ma swoje znaczenie symboliczne - uważa się go za symbol korony cierniowej, jaką Chrystus miał na głowie przed ukrzyżowaniem. Ostrokrzew był użytkowany już przez celtów - jako ochrona przed złośliwymi duchami, truciznami i klątwami.

Poinsecja

Poinsecja zwana gwiazdą betlejemską, jest kojarzona chyba przez każdego. Swoją sławę zawdzięcza czerwonym listkom, które imitują kwiat, i są zlokalizowane w jej szczytowej części. Poinsecja wymaga troskliwej pielęgnacji - warto wiedzieć, ze nie lubi wahań temperatur i jest bardzo wrażliwa na mróz. Dlatego kupując naszą poinsecję w dni bezwietrzne, a niosąc ją do domu, trzeba zawinąć w papier. Unikajmy również zakupu poinsecji na targowiskach zewnętrznych.

Roślina jest również wrażliwa na nadmiar wody - dlatego podlewanie powinno być systematyczne, co dwa dni, unikając nadmiaru wody.

Pracując przy gwieździe betlejemskiej, musimy pamiętać, że wszystkie jej elementy są trujące, dlatego należy dokładnie umyć ręce po kontakcie z nią, a także ustawiać roślinę poza zasięgiem dzieci.

poisencja w doniczce

Poinsecja wszystkim już kojarzy się ze Świętami.

Dlaczego poinsecja? Legenda głosi, że pewien mały pasterz, który przyszedł przywitać Jezusa, narodzonego w stajence, bardzo chciał mu coś podarować. Niestety był tylko ubogim pasterzem i nic nie miał. Zaczął się więc żarliwie modlić, a w miejscu gdzie klęczał, wyrósł właśnie kwiat poinsecji.

Gwiazda Betlejemska chyba każdemu z nas kojarzy się z dekoracją na Święta Bożego Narodzenia. Tak mocno już wrosła w naszą tradycję, że od listopada możemy kupić ją w każdej kwiaciarni, a nawet hipermarkecie.

Ciemierniki

Ciemierniki nazywane są różami Bożego Narodzenia. Dlaczego?Ich okres kwitnienia przypada właśnie na późną jesień i zimę, dlatego często są to jedyne kwiaty, które kwitną w naszym ogrodzie o tej porze. Ciemierniki możemy wykorzystywać w aranżacjach dekoracyjnych także we wnętrzach, ale musimy pamiętać, że są to rośliny trujące. Więcej o ciemiernikach pisaliśmy w artykule: ciemiernik ogrodowy i jego uprawa

kwiat ciemiernika

Piękny kwiat ciemiernika

Bluszcz pospolity

Bluszcz pospolity jest to cenna roślina ogrodowa, która bardzo powszechnie pojawia się w naszym otoczeniu. Jej wartość polega na tym że jako jedna z nielicznych jest przyozdobiona w zielone liście, także zimą. Bluszcz pospolity może więc być wykorzystany do wszelkiego rodzaju dekoracji świątecznych. Piękne, błyszczące liście, zlokalizowane gęsto na długich pędach będą doskonale oplatać wieńce, balustrady, donice, czy inne rośliny. Zaletą jest również jego długowieczność - nawet bez wody liście długo się utrzymują.

zielone liście bluszczu

Zimozielone liście bluszczu

Bluszcz także ma swoje znaczenie symboliczne - od wieków jest znany ludzkości i często był wykorzystywany zarówno do dekoracji otoczenia, jak również jako symbol w sztuce.

Bluszcz symbolizuje wieczność życia, i siłę życia - ponieważ jego liście pomimo zimy pozostają zielone. Był również kojarzony jako symbol gospodyni czy opieki. Bluszcz zawieszony nad drzwiami w czasie zimy chroni dom przed złośliwymi duchami czy skrzatami.

Rośliny jakie wykorzystujemy na Święta Bożego Narodzenia mają nie tylko znaczenie dekoracyjne, lecz często także znaczenie symboliczne. Warto więc poznać znaczenie roślin, które chętnie wykorzystujemy podczas Świąt.

Komentarze do wpisu (1)

16 grudnia 2017

Każdego roku wybieram jodłę kaukaską i nigdy mnie nie zawiodła, dlatego szczerze polecam! I naprawdę warto kupić u ogrodnika, a nie z marketu, by wytrzymały naprawdę długo.

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium