Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Chmura tagów
Trawnik z rolki czy z siewu? Wady i zalety 6
Trawnik z rolki czy z siewu? Wady i zalety

Trawnik z wysiewu czy rolki?

Dominujący element każdego ogrodu przydomowego, jak też komercyjnego, stanowi trawnik. Wiosna oraz jesień to dobra pora do zakładania trawników - jaki rodzaj wybrać? Czy pozostać przy klasycznym wysiewie czy zdecydować się na trawę z rolki? Każda z nich posiada pewne wady i zalety - w artykule postaramy się przedstawić najważniejsze z nich, tak aby podjęcie decyzji trawnik z siewu czy z rolki - było przemyślaną i trafiona decyzją.

W artykule porównamy sposoby zakładania trawników z rolki i siewu, aby przedstawić ich najważniejsze różnice.

Trawnik z siewu zakładany jest poprzez wysiewanie nasion na obszarze, jaki na nim zaplanowaliśmy, natomiast trawnik z rolki, to sprzedawana w formie pasów darń, która rozwija się na terenie, na jakim planujemy trawnik.

piękny trawnik w ogrodzie

Zadbany, zielony dywan jest doskonałym tłem dla roślin.

Trawnik z siewu, a z rolki

Trawnik z siewu to znany od dawna sposób wprowadzania do swojego ogrodu murawy - jest sposobem tanim, co zwłaszcza przy dużych przestrzeniach - jest ważne. Jeżeli nasze podwórko jest obszernym terenem, warto jest zdecydować się na wysiew nasion, gdyż koszt trawy z siewu jest kilkukrotnie niższy niż darń w rolce.

trawa z rolki na ziemi

Trawnik z rolki - jest doskonały dla osób niecierpliwych.

Niestety, wada jest taka, ze na efekt trawy z rolki musimy dłużej czekać - trawa potrafi kiełkować nawet do 2 tygodni, dodając do tego czas potrzebny na zagęszczenie się, rozwój i wykształcenie - czasem dopiero w kolejnym sezonie możemy podziwiać zdrowy, zielony, gęsty dywan. Natomiast trawa z rolki to widoczny od razu, zielony, gęsty dywan.

Trawnik z siewu wymaga pielęgnacji pod wysiew - podłoże musi być oczyszczone, przekopane, wyrównane. Jest to proces bardzo pracochłonny, ale w przypadku trawy z rolki jest podobnie. Teren w obydwu przypadkach musi być dokładnie przygotowany. W obydwu przypadkach jest podobnie, chociaż często mylne jest wrażenie, że dla trawy z rolki, te wymagania będą mniejsze.

Zarówno trawa wysiewana na miejscu docelowym, jak też darń z rolki, może być stosowana w określonych miejscach - zdecydowanie trawnik z rolki polecamy na tereny mniejsze, szczególnie wymagające, jak również na zbocza, czy nachylone tereny, skąd nasiona traw po wysiewie, będą spływać wraz z deszczem. Natomiast trawy z rolki nie powinno się stosować w miejscach zacienionych, ponieważ może nie poradzić sobie - właściwie trawnik w miejscu cienistym jest ryzykowny, ale możemy spróbować z nasionami traw specjalnie wyselekcjonowanymi - które w cieniu sprawdzają się świetnie. Trawa z rolki jest hodowana w miejscach słonecznych i wilgotnych, dlatego takie warunki musimy jej zapewnić po posadzeniu. Nasiona natomiast możemy dobrać do stanowisk panujących w ogrodzie.

Dodatkowo trawnik z rolki nie daje szans nasiona chwastów jakie znajdują się na danym terenie, a które pozostały. Trawa w rolce przytłumia je, nie mogą się rozwinąć. Zupełnie odwrotnie jest w przypadku trawników z nasion - gdzie nasiona chwastów kiełkują szybciej niż trawa, i mogą zburzyć nasze marzenie o pięknym, jednorodnym dywanie z trawy.

Pielęgnacja zarówno trawnika z rolki, jak też z tradycyjnego siewu jest również pracochłonna.

Nasiona wymagają podlewania właściwie codziennie do czasu kiełkowania, a potem również nie możemy ich zostawić bez wody - kontrolujemy stan nawodnienia i podlewamy w razie konieczności. Podobnie jak trawnik z rolki - podlewamy do czasu ukorzenienia - który może trwać 2 tygodnie. Uważnie obserwujemy trawnik, aby nie doszło do przesuszenia.

Porównanie trawnik z siewu trawnik z rolki
koszt niższy wyższy
zastosowanie większe, płaskie obszary, dostosowana do szczególnych warunków, tereny mniejsze, nachylone stoki, zastosowanie uniwersalne - nie jest dostosowana do szczególnych warunków
czas efekt widoczny po miesiącu, zielony dywan po minimum 3 miesiącach efekt widoczny od razu
przygotowanie terenu pracochłonne tak samo pracochłonne
zakładanie trawnika mniej pracochłonny wysiew, pracochłonne układanie pasów darni,
terminy zakładania trawnika wiosna (maj) oraz jesień (sierpień, wrzesień) cały sezon wegetacyjny (od maja do listopada)
pielęgnacja wymaga podlewania, nie można po niej chodzić wymaga podlewania, już kilka dni po można ją użytkować, intensywnie po ukorzenieniu

A co pod trawnik?

Zarówno trawa z rolki, jak też trawnik z nasion, mają podobne wymagania. Trawa nie lubi terenów gliniastych, i zbyt kwaśnego podłoża. Doskonałej będzie więc podłoże przepuszczalne. Ziemia pod trawnik nie powinna być gliniasta - stojąc woda, która na takim podłożu będzie miała problem z odpływem, może powodować gnicie korzeni, jak też całych źdźbeł. Dlatego zbyt ciężkie gleby należy rozluźnić - mieszając je z podłożem lekkim - jak piaski.

Podłoże doskonałej dla trawy to gleba o ph lekko kwaśnym lub obojętnym. Jeżeli podłoże jest kwaśne, będzie konieczne jego wapnowanie, lub wymieszanie z nawozem wapniowym np. dolomitem.

Jeżeli chcemy zapewnić naszemu trawnikowi dobry start, dobrze jest zaopatrzyć go w nawóz startowy - ważne aby nie sypać nim na trawę z darni, tylko wymieszać ją z podłożem, podobnie w przypadku nasion trawy.

Taka dawka energii pozwoli się trawie dobrze ukorzenić i rozwijać.

Więcej na temat trawników przeczytasz także tutaj - Trawnik w ogrodzie dla zapracowanych - jak założyć i jakimi roślinami zastąpić aby było sprawnie i atrakcyjnie?

Zakładamy trawnik z rolki - krok po kroku

  • wybieramy darń - która jest produkowana na dwa sposoby: jako darń, na gruncie, która do sprzedaży wycina się z warstwy podłoża, a także produkowana na folii, której korzenie nie przerastają. Łatwiejsza w stosowaniu jest darń hodowana na folii - ryzyko nieprzyjęcia jest mniejsze, ale cena takiej darni jest wyższa. Darń jest cięta w pasy o szerokości 40-50 cm i długości 200 cm, pady powinny być równe, jednakowej grubości. Kolorystyka jednorodna, trawa gęsta bujna. Pay darni nie powinny się rozrywać, muszą mieć mocne korzenie, z których nie obsypuje się ziemia.
  • przygotowujemy podłoże - według naszych wcześniejszych wskazówek. Podłoże powinno być bardzo wilgotne, aby korzenie szybko się przyjęły.
  • układamy pasy - pasy powinny dokładnie przylegać do podłoża, co daje nam pewność, że trawa na pewno się przyjmie. Darń układamy z pewnym zapasem, tak aby jej części nachodziły na siebie. Układania nie powinno wykonywać się w dni słoneczne. Darń przed posadzeniem nie może leżeć zwinięta w rolkach, będąc narażoną na słońce i przesuszanie. Dlatego kupujemy trawę dopiero gdy mamy już gotowe podłoże. Układanie trawy najlepiej rozpocząć od prostego, mało skomplikowanego fragmentu ogrodu. Dociskanie darni wykonujemy grabiami lub ubijakiem.

    rozwijanie trawy z rolki

    Układanie trawy jest pracochłonne, ale efekty są widoczne od razu

  • podlewamy trawę.

Zakładamy trawnik z siewu - co i jak? Krok po kroku

  • wybieramy odpowiednią mieszankę trawy - w sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów traw, które możemy dobierać w zależności od tego, jak chcemy użytkować nasz trawnik, czy w jakim miejscu ma się znajdować.
  • przygotowujemy podłoże - które powinno być proste, gładkie, i oczyszczone.

    grabienie ziemi

    Grabienie wyrówna teren, zbierze także zanieczyszczenia.

  • rozsiewamy trawę - możemy wykonać to ręcznie, lub mechanicznie - jeżeli mamy do obsiania większy obszar. Ważne aby dokładnie pokryć nasionami całą powierzchnię. Siejemy najpierw w jednym kierunku, potem na ukos.
  • wałujemy podłoże - co dociśnie trawę i pomoże jej się ukorzenić.

    wałowanie ziemi

    Wałowanie nasion przytwierdzi je do podłoża.

  • regularnie podlewamy - do czasu gdy trawnik się nie zazieleni. Potem w miarę potrzeby kontynuujemy podlewanie, aby trawa dobrze się ukorzeni.

Kilka porad dla zakładających trawnik

Niezależnie od tego, czy zdecydują się Państwo na trawnik z rolki, czy z nasion, stosując się do kilku podstawowych zasad, osiągną Państwo sukces w uprawie zielonego, upragnionego dywanu.

  • usuń chwasty - dokładnie usuń nasiona, pędy i kłącza. Dzięki temu w trawniku nie pojawiają się nieproszone gatunki.
  • zastosuj glebogryzarkę - która dokładnie przekopać teren, nie będzie to on nas wymagał to tyle pracy, co ręczne przekopywanie terenu. Łatwiej też będzie potem taki teren ukształtować.
  • stosuj nawóz - który pobudzi rośliny do rozwoju, warto jest nawóz rozsypać nawet kilka dni przed założeniem trawnika.
  • siej nasiona lub układają trawę na wilgotnym - gwarantuje to sukces.
  • nie zakładaj trawnika w upalne dni
  • podlewaj

Trawnik stanowi obowiązkowy element wyposażenie ogrodu. Jest idealnym tłem dla roślinności, może być miejscem wypoczynku - zarówno leniuchowania, jak też gier rodzinnych. Dodatkowo trawnik dobroczynnie oddziałuje na otoczenie - jest biologicznie czynną powierzchnią, która przyciąga zwierzęta. Trawa zwiększa wilgotność powietrza oraz obniża jego temperaturę latem.

Piękny, zadbany, zielony dywan jest doskonałą wizytówką każdego domu - dlatego nie można lekceważyć jego znaczenia.

Komentarze do wpisu (6)

15 października 2017

Zawsze marzył mi się trawnik z rolki, taki piękny i równy, a tym bardziej można go mieć nawet w ogromnym ogrodzie niemal z dnia na dzień :) i właśnie taki chce w najbliższym sezonie. Tylko jedno pytanie mnie nurtuje, jak sprawdzić kwasowość ziemi? Zależy mi na tym aby trawa przyjęła się za pierwszym razem.

16 października 2017

Stan kwasowości gleby, czyli jej odczyn pH, można zbadać poprzez dostępne w sklepach ogrodniczych odczynniki - badanie jest bardzo proste, a wynik łatwy w odczytaniu. Posłużyć możemy się jednorazowymi odczynnikami, lub zakupić sprzęt elektroniczny. Taka wiedza przyda nam się nie tylko podczas zakładania trawnika, ale także pod inne nasadzenia.

16 października 2017

Ja jednak wolę zwykły trawnik, wydaje mi się taki bardziej naturalny, nawet jak będą na nim jakieś chwasty to przynajmniej jest to żywy trawnik, a nie taki idealny dywan ;)

24 października 2017

Serdecznie dziękuję za odpowiedź! Na pewno skorzystam z porady. I chciałam podziękować za tak ciekawy artykuł, bardzo :)

13 października 2021

w swoim życiu wybudowałem dwa domy więc dwa zagospodarowania ogrodu. w pierwszym zastosowałem sianie i niestety był to katastroficzny błąd, bo dzieci zamiast bawić sie na zielonym trawniku musialy czekać na wykiełkowanie a później jeszcze na jego zageszczenie i ukorzenienie. trwało to około trzech miesięcy. oczywiście przez ten czas miałem również spory problem z osiadającym kurzem na parapetach i oknach. Po drugiej budowie zadzwoniłem do producenta i zamówiłem trawnik z rolki. okazał się być strzałem w dziesiatkę. efekt natychmiastowy.

21 listopada 2021

Trawnik z rolki to efekt natychmiastowy!

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium