Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Chmura tagów
Ogród w stylu skandynawskim 1
Ogród w stylu skandynawskim

Skandynawski design w ogrodzie czyli ogród w stylu skandynawskim

Skandynawski design stał się w ostatnim czasie królem wnętrz - nas ulubieniec zdominował serca Polaków, dlatego postanowiliśmy zaprezentować Państwu, w jaki sposób można wykonać taras czy ogród lub nawet balkon - w stylu skandynawskim.

Ogród w stylu skandynawskim ma podobne cechy do tego, który panuje w naszych wnętrzach. Będą to więc założenie surowe, bardzo naturalne, a nawet dzikie, które podkreślają harmonię z otoczeniem, są bardzo funkcjonalne oraz wygodne w użytkowaniu.

Na początek kilka cech, które są charakterystyczne dla stylu skandynawskiego:

  • słońce i jasne przestrzenie,
  • dominuje biel, tylko drobne dodatki są w kolorze,
  • ulubiony budulec to oczywiście naturalne drewno,
  • nawiązanie do natury - w naturalnych tworzywach i materiałach,
  • praktycznie i pięknie,
  • minimalistycznie,
  • ważne są ciepłe dodatki,
  • mile widziany kominek, lub piec,

Zasady te podobnie jak we wnętrzach mieszkalnych, z powodzeniem możemy przenieść do ogrodu.

Zanim rozpoczną Państwo swoja przygodę ze stylem skandynawskim w ogrodzie, warto wiedzieć, że jest to styl raczej surowy i skromny, gdzie wszystkie cechy zostały wymuszone niejako przez surowy klimat jego twórców - czyli mieszkańców chłodnej Skandynawii.

Jesteśmy jednak zdania, że tworząc ogród i taras w stylu skandynawskim, będą Państwo mogli z niego korzystać również podczas chłodniejszych jesiennych dni.

ścieżka w ogrodzie

Dzikość, naturalność i prostota w ogrodzie skandynawskim.

Ogród dziki i surowy

Ogród skandynawski to ogród dziki, wręcz taki, który sprawia wrażenie samo kształtującego się. Na pewno zaprosimy tu gatunki mało wymagające, samodzielne, czyli design skandynawski sprawdzi się nawet dla bardzo zapracowanych .

Ogród w stylu skandynawskim będzie naśladował naturę - dlatego doskonale sprawdzą się tu rośliny zza płotu - rosnące w naszych lasach graby, buki, brzozy czy iglaste jałowce, oczywiście sosny, świerki.

kula w ogrodzie

Iglaste krzewy, trawy i żwirowa ścieżka - doskonale podkreślą dziki charakter miejsca.

Jako podszyt w naszym ogrodzie idealnie harmonizują się mchy, paprocie czy trawy - możemy także pozwolić sobie na odrobinę chwastów - z pewnością nadadzą one naturalnego, dzikiego charakteru naszemu ogrodowi. Jeżeli mamy taras - tutaj również w donicach sprawdzają się te gatunki - świetnie radzą sobie sosny kosodrzewiny czy trawy, a także brzozy.

W ogrodzie stosujemy roślinność o naturalnych pokrojach i barwach - unikamy strzyżonych krzewów i drzew, czy roślin o nienaturalnych kolorach liści - staramy się naśladować dziką naturę.

W ogrodzie skandynawskim powinniśmy tak postępować w zgodzie z naturą - unikać sztucznych oprysków, czy innych chemicznych substancji.

Dzięki temu, że zachowamy dzikość ogrodu - uda nam się przyciągnąć do ogrodu rzeszę owadów, ptaków czy dzikich zwierząt. Z pewnością będą stanowić ciekawy element obserwacji.

Rozjaśniamy i zapraszamy słońce

Bardzo charakterystycznym elementem, widocznym dobrze w każdej przestrzeni w stylu skandynawskim - jest jasność tego pomieszczenia. W jaki sposób przenieść tę zasadę do ogrodu?

Starajmy się unikać zwartych nasadzeń roślinnych, drzew i krzewów o ciemnozielonych liściach - stosujemy bardziej roślinność ażurową. Doskonale sprawdzą się zarówno gatunki iglaste jak liściaste - ważne aby zastosować ich mieszaninę. Liście, które opadają na jesień - zrobią miejsce dla słońca, którego będzie coraz mniej. Natomiast iglaste gatunki nawet zimą ochronią nas przed chodnymi wiatrami i będą malowniczo wyglądać.

kuchnia w ogrodzie

Kominek ogrzeje nawet w najzimniejsze dni.

Kolorystyka w ogrodzie skandynawskim

Podobnie jak we wnętrzach - dominują kolory jasne - przede wszystkim biel, czy beże lub szarości.

Dzięki temu nawet najmniejszy taras stanie się przestronny. W ogrodzie stosujemy drewno bielone, meble w jasnych kolorach, jak również wszelkie konstrukcje - jak altany, domki ogrodnika, taras - wykonujemy właśnie z jasnych tworzyw.

Tworzywa - design skandynawski

Jak wcześniej wspomnieliśmy - dominują tworzywa naturalne, gdyż ogród ma podkreślać dziki charakter, harmonizować z otoczeniem.

Wszelkie więc konstrukcje mebli ogrodowych, budowli ogrodowych czy nawierzchnie są wykonane z naturalnego, najlepiej bielonego drewna. Jako nawierzchnie stosuje się także żwir - który przypomina dzikie, górskie, żwirowe ścieżki. Czasami stosuje się także kamienne płyty na taras czy schody ogrodowe.

Również dodatki podtrzymują tę zasadę - wszelkie więc poduchy, koce czy zasłony - wykonane są z materiałów naturalnych - lnu czy bawełny.

Meble w ogrodzie skandynawskim

Meble ogrodowe dobrane do ogrodu w tym stylu powinny być wykonane z naturalnych tworzyw - drewno, wiklina świetnie się do tego nadają. Idealną propozycją są wiklinowe fotele czy drewniane ławy - oraz surowe stoły.

Co ciekawe, meble nie muszą do siebie pasować - możemy miksować te naturalne tworzywa, otrzymując unikatowe połączenie.

Meble powinny być maksymalnie proste, bez ozdobników, zawijasów czy dekoracyjnych ornamentów - dominuje prostota i niewymuszona elegancja. Dlatego też meble te jest łatwo ze sobą łączyć - nie ma ryzyka że coś będzie wyglądało śmiesznie czy nieładnie.

Podkreśla się również poprzez meble wagę rodziny - dlatego potrzebne są duże stoły i obszerne kanapy - do rodzinnego wypoczynku.

nowoczesny komplet ogrodowy na tarasie

Idealny zestaw mebli na taras skandynawski.

Dodatki w ogrodzie w stylu skandynawskim

Jako iż styl skandynawski jest bardzo surowy, a także wyznaje się zasadę - że powinno być praktycznie, wszelkie dodatki służą określonej funkcji - i nie jest nią przede wszystkim dekorowanie, ale zupełnie inne spełniają zadania.

Koce, pledy czy kożuchy - mają oczywiście ogrzewać mieszkańców ogrodu czy tarasu - podczas chłodniejszych dni. Są także zmiękczającym ten surowy styl.

Dodatkowo często pojawiać powinny się świece - które rozjaśniają pomieszczenie i także ocieplają charakter przestrzeni. Bardzo często są wykonane w barwnych odcieniach turkusu czy czerwieni.

ośnieżony taras

Ciepłe koce, poduchy i futra - ogrzeją każdego

Obowiązkowo musi pojawić się na tarasie lub w ogrodzie kominek, palenisko czy miejsce na ognisko. Przede wszystkim spełnia cel grzewczy - dzięki temu, ze na tarasie będzie kominek, jesienne wieczory staną się przyjemne i miłe, a Państwo z pewnością jeszcze bardziej go pokochają.

Miejsce na ognisko z pewnością integruje całą rodzinę - stanie się centrum ogrodu i pretekstem do częstszych, rodzinnych spotkań.

Ogród skandynawski musi być praktyczny - dlatego tworzyw i roślinność nie wymagają zbyt wiele pielęgnacji. Są samowystarczalne i samodzielne.

Ogrody stworzone w myśl skandynawskich zasad naśladują naturę, muszą więc posiadać naturalne tworzywa, oraz barwy - dodatkowo mają pozwolić mieszkańcom na wypoczynek w chłodniejszym klimacie - wskazane więc są ciepłe koce i palenisko ogrodowe.

Mamy nadzieję, że kilka praktycznych wskazówek zainspiruje Państwa do stworzenia ogrodu czy taras - w myśl tych zasad.

Ogrody skandynawskie - w pewien sposób są podobne do ogrodów nowoczesnych - możemy więc łatwo wygospodarować w swoim nowoczesnym ogrodzie fragment - który przekształcimy w taki skandynawski design. Proste formy, surowe tworzywa, biel - te elementy możemy powtórzyć w całej części ogrodu - a w pewnym jego fragmencie zorganizować na przykład miejsce z ogniskiem - i tu stworzyć namiastkę dzikiego ogrodu.

Z pewnością taki pomysł spodoba się każdemu. Poznaj także - Ogród prowansalski - spokojne miejsce do leniuchowania

Komentarze do wpisu (1)

13 lipca 2018

Piękne zdjęcia i ciekawy tekst - chyba zmienię coś u siebie na tarasie.

Submit
Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium