Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Chmura tagów
Zadaszenie z poliwęglanu - litego czy komorowego? Porównanie 0
Zadaszenie z poliwęglanu - litego czy komorowego? Porównanie

Porównanie poliwęglanu litego i komorowego

Poliwęglan - zastosowanie

Poliwęglan to tworzywo sztuczne, które słynie ze swoich właściwości. Jest to budulec bardzo wytrzymały, odporny na czynniki zewnętrzne - zarówno mechaniczne jak też atmosferyczne. Jego trwałość porównuje się z aluminium. Dodatkowo jest to tworzywo przezroczyste - dzięki czemu przepuszcza światło słoneczne, ale nieco je rozprasza.

Poliwęglan ze względu na ukształtowanie występuje w dwóch rodzajach - poliwęglanu litego i komorowego.

Tworzywa te chętnie są wykorzystywane w budownictwie czy aranżacji przestrzeni - zarówno wnętrz, jak też przestrzeni ogrodowych, zewnętrznych. Z poliwęglanu powstają zadaszenia, ścianki, świetliki.

Aby zobrazować sobie jak trwałe i funkcjonalne tworzywo to poliwęglan - warto wiedzieć, że jest on stosowany do wzmacniania i zabezpieczania szyb - na przykład w kabinach samolotowych, gdzie są narażone na znaczne naciski ciśnienia czy uszkodzenia mechaniczne.

Tworzywo sztuczne jakim jest poliwęglan jest również stosunkowo łatwe w pielęgnacji - nie wymaga troskliwego czyszczenia, a także zabezpieczania.

Tworzywo jak poliwęglan znajduje wiele zastosowań nie tylko z powodu świetnych właściwości, ale również dlatego że jest dostępne w wielu wariantach. Płyty z poliwęglanu są wykonywane w różnych grubościach, kolorach i wymiarach - dlatego łatwo dopasować je do swojego ogrodu czy domu. Dzięki bogatej ofercie nie muszą być bardzo obrabiane - często otrzymamy gotowy wymiar, bez zbędnego przycinania czy dopasowywanie.

Zaletą poliwęglanu jest również jego łatwy montaż. Bez różnicy od rodzaju - litry czy komorowy - jego mocowanie przebiega łatwo lub bardzo łatwo. Mała waga i brak ryzyka obciążenia stropów, konstrukcji czy ścian, również powoduje, że jest chętnie wykorzystywany w budownictwie.

Poliwęglan lity - właściwości

Poliwęglan lity to jedna z odmian poliwęglanu, wykorzystywanego w budownictwie, w tym do wykonywania pokryć dachowych. Doskonale sprawdzi się jako dach altany, zadaszenie tarasu, balkonu, nad drzwiami wejściowymi , a także może być mocowany pionowo - jako osłona. Poliwęglan lity jest nazywany bezpiecznym szkłem - często stosuje się go w przestrzeniach komercyjnych - ze względu na doskonały wygląd, oraz bezpieczeństwo.

dach pokryty litym poliwęglanem

Poliwęglan lity.

Obróbka poliwęglanu litego

Poliwęglan lity może zostać poddany obróbce - z powodzeniem znosi cięcie, frezowanie czy wiercenie. Większość z zabiegów możemy wykonać samodzielnie, jeśli jednak nie mamy w tym doświadczenia, możemy poradzić się fachowca, który powie, w jaki sposób wykonać daną pracę, bez szkody dla płyty z poliwęglanu.

Montaż konstrukcji z poliwęglanu litego

Montaż konstrukcji jest bardzo łatwy, dzięki wysokiej elastyczności poliwęglanu litego. Płyty mogą być mocowane na każdej konstrukcji - stalowej, czy drewnianej, a ich mała masa nie obciąża znacząco budowli, i nie stwarza zagrożenia.

Montaż naszych płyt z litego poliwęglanu odbywa się bez wiercenia. Płyty są wyposażona w system szybkiego montażu - na zatrzaski . Dwa rodzaje zatrzasków - boczne jako montaż widoczny, i dolne jako niewidoczny - gwarantują, ze mocowanie płyt na konstrukcji jest szybkie, solidne i bezpieczne. Nie ma ryzyka odkształcania się i pękania płyt na skutek nacisku ze strony śrub czy nieszczelności dachu z powodu otworów po śrubach. Dachy z poliwęglanu litego mogą mieć postać płaską oraz łukowatą, a także być pochylone od 1% aż do pionowych konstrukcji.

Pielęgnacja poliwęglanu litego

Poliwęglan lity jest bardzo łatwy w czyszczeniu - a często nawet ten zabieg nie jest konieczny. Jeżeli dach ma odpowiedni spadek, to z kurzu i zanieczyszczeń jest obmywany przez deszcz i wodę opadową. Odmiennie jak w poliwęglanie komorowym - nie ma ryzyka dostania się do wnętrza insektów czy pleśni, co powoduje nieestetyczny widok.

Poliwęglan komorowy - właściwości

Poliwęglan komorowy bardzo chętnie jest wykorzystywany do wykonywania pokryć dachowych na wiatach, garażach czy jako zadaszenie tarasu.

dach pokryty poliwęglanem komorowym

Poliwęglan komorowy.

Obróbka poliwęglanu komorowego

Poliwęglan tego rodzaju może być poddawany cięciu, piłowaniu czy nawiercaniu - za pomocą przystosowanych do tego narzędzi takich jak na przykład piła tarczowa, ręczna czy taśmowa. Ważne jest, aby po przycięciu płyty z poliwęglanu komorowego, odpowiednio dokładnie zabezpieczyć go przed wnikaniem zanieczyszczeń - bowiem kurz czy inne zanieczyszczenia, mogą spowodować pogorszenie jego przejrzystości, przez co nie będzie wyglądał estetycznie. Do zabezpieczania krawędzi cięcia stosuje się taśmę - odpowiednio przy dolnej krawędzi - paroprzepuszczalną, przy górnej krawędzi- pełną.

Aby zamocować płyty do konstrukcji dachu czy innej budowli, konieczne będzie jej przewiercenie - w tym celu musimy wykonać otwory w płycie. Obowiązuje zasada, ze otwory te powinny być nieco większe niż łączący element - co chroni płytę przed pękaniem czy uszkodzeniem w wyniku zbyt dużego nacisku ze strony wkrętów itp. Początkowo więc wiercimy otwór mniejszy, i powiększamy go w razie potrzeby w czasie pracy. Wiercenie wykonujemy typowym wiertłem krętym - do metalu.

Montaż konstrukcji z poliwęglanu komorowego

Konstrukcje z płyt komorowych mogą być stosowane jako pokrycie dachowe, zaleca się jednak wykonywanie dachów płaskich lub pochylonych minimalnie o 5 stopni. Nieodpowiednie zgięcie może powodować duże natężenie, a co za tym idzie uszkodzenia płyty lub pękanie wierzchniej warstwy, która ma za zadanie zabezpieczać przed promieniowaniem uV.

Płyty są mocowane w profilach. Stosując takie mocowanie, należy stabilnie umieścić płytę w profilu, oraz zabezpieczyć ją przed ewentualnym wysuwaniem się. Ważne jest również, aby płyta była solidnie zamocowane, gdyż obciążenie śniegu lub opady mogą powodować uszkodzenie niestabilnych konstrukcji dachowych.

Płyty w profilu muszą być zamocowane tak, aby przewidzieć wydłużenie się płyty na skutek rozszerzalności cieplnej, jaką posiada poliwęglan komorowy.

Nie jest zalecane także mocowanie płyt z otwartymi bokami - łatwo bowiem dostaje się tam wilgoć, zanieczyszczenia, kurz co wpływa na pogorszenie jakości, bezpieczeństwa i estetyki dachu.

Pielęgnacja poliwęglanu komorowego

Zaleca się okresowo czyszczenie dachu z poliwęglanu. Do tego celu stosujemy wodę z delikatnym detergentem. Powierzchnia dachy z poliwęglanu komorowego jest naturalnie oczyszczana przez dach, ale z powodu niejednorodnej powierzchni, ten proces nie jest jednorodny. Dodatkowo często dochodzi do dostania się do wewnątrz wilgoci, insektów czy kurzu - co powoduje parowanie płyt lub ich zagrzybianie. Wtedy usunięcie z wnętrza płyty zanieczyszczeń jest bardzo trudne. Dlatego bardzo istotne jest odpowiednie zabezpieczenie brzegu taśmą.

Transport i przechowywanie poliwęglanu komorowego

Transport i przechowywanie poliwęglanu komorowego powinien się odbywać bardzo troskliwie i z zachowaniem ostrożności. Warstwa zewnętrzna płyt - ochronna nie może zostać uszkodzona na skutek na przykład zadrapania, ponieważ będzie to rzutowało na późniejsze użytkowanie płyt.

Płyty z poliwęglanu komorowego muszą być przechowywanie i transportowane na paletach drewnianych, z zamocowaną warstwą folii ochronnej. Folia może być usunięta dopiero po montażu płyt. Po płytach z poliwęglanu nie należy chodzić, aby nie spowodować ich uszkodzenia.

Składowanie poliwęglanu musi przebiegać w określonych warunkach - szkodliwe jest narażenie płyt na bezpośrednie oddziaływanie słońca - gdyż w wyniku nagrzewania się stosu płyt, może dochodzić do ich sklejania się.

Porównanie poliwęglanów

CECHA POLIWĘGLAN LITY POLIWĘGLAN KOMOROWY
MONTAŻ
  1. BEZ WIERCENIA OTWORÓW
  2. BEZ KONIECZNOŚCI KLEJENIA BRZEGÓW TAŚMĄ
  1. KONIECZNE WIERCENIE
  2. KONIECZNE STOSOWANIE TAŚMY
WŁAŚCIWOŚCI TRWAŁY I ELASTYCZNY TRWAŁY
ESTETYKA PRZEJRZYSTY I CZYSTY, NAWET PO WIELU LATACH RYZYKO ZAGRZYBIENIA KOMÓR, NA SKUTEK DOSTANIA SIĘ WILGOCI
CENA PRZYSTĘPNA, ALE WYŻSZA NIŻ CENA POLIWĘGLANU KOMOROWEGO PRZYSTĘPNA, NIŻSZA NIŻ POLIWĘGLAN LITY
ZASTOSOWANIE DACHY I KONSTRUKCJE DACHOWE, A TAKŻE JAKO “BEZPIECZNE SZKŁO” DACHY I KONSTRUKCJE DACHOWE

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium