Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28
Chmura tagów
Szykujemy się do wiosny w ogrodzie - luty 0
Szykujemy się do wiosny w ogrodzie - luty

Przełom lutego i marca jest czasem kiedy większość pasjonatów ogrodnictwa nie może już usiedzieć spokojnie… niestety na prace w ogrodzie jest jeszcze często zbyt zimno, pogoda nie sprzyja. Ale to nie oznacza, że nie możemy zając się tym co kochamy w trochę inny sposób. Jak przetrwać ten ‘ trudny czas’ i spożytkować energię, która wstępuje w nas wraz z nadejściem nowego sezonu. Podpowiadamy, co miłośnik ogrodnictwa może robić w lutym.

Przygotuj rozsady!

Luty i marzec to już najlepszy czas na przygotowanie własnych rozsad zarówno kwiatów jak też niektórych warzyw. Jeżeli mamy duży balkon lub sporo miejsca w ogrodzie, możemy wysiać nasiona pelargonii. Gdy wykonamy się w lutym, już w maju będziemy mogli ozdobić nasz balkon samodzielnie wyhodowanymi kwiatami. Wysiewamy zwłaszcza rośliny, które wymagają stratyfikacji, czyli kilkudniowego przemrożenia, aby wschód nasion był możliwy. Nasiona umieszczamy w opisanych i oznaczonych paletach, wystawiamy na kilka dni na zewnątrz, w po temu już hodujemy w domowym zaciszu. Ważne aby zapewnić siewkom optymalna wilgotność i temperaturę.

Co możemy wysiewać na rozsadach?

  • warzywa - kapusta, pora, seler, ogórki, pomidory, zioła, brukselkę, a nawet sałatę,
  • kwiaty - pelargonie, i inne balkonowe - begonie, lobelie, surfinie, petunie, lawendy, malwy jednoroczne, lwie paszcze, ostróżki letnie - ogólnie kwiaty jednoroczne.

Z rozsad możemy założyć nową rabatę w ogrodzie - jak założyć rabatę , piszemy tu. 

rozsady

Rozsady warzyw i kwiatów dają nam szansę na szybsze plony i oszczędności.

Po wysiewie nasion do podłoża, które powinno być żyzne i przepuszczalne, najlepiej takie specjalnie do rozsad, możemy doniczki przykryć folią, aby przyspieszyć kiełkowanie. Podlewamy nasze wysiewy najlepiej za pomocą zraszacza, aby nie uszkodzić siewek.

Jeżeli przechowujemy kłącza, bulwy czy fragmenty roślin, sprawdzamy ich stan: czy nie wdały się choroby, pleśń, jak zimują.

Sprawdź sprzęt!

Już niedługo prace w ogrodzie będą stanowić nawet kilka godzin dziennie, a ponieważ nawału pracy będzie dużo, lepiej żeby nie spowalniały nas takie rzeczy jak awaria sprzętu, dlatego warto już teraz upewnić się w jakim stanie jest nasza kosiarka, aerator, jak wyglądają szpadle. Sprawdzamy także czy nie brakuje nam żadnego sprzętu,który na przykład pod koniec zeszłego sezonu się zepsuł i musimy go dokupić. A może przybywa nam obowiązków w ogrodzie i potrzebujemy nowych urządzeń lub nasze stare sprzęty już się nie sprawdzają? Teraz jest dobry czas na wymianę asortymentu. Zawsze na wiosnę możemy zaobserwować na rynku pojawiające się nowości, które są ulepszone, mają więcej funkcji czy zaskakują nam swoją pomysłowością. Warto jest jeszcze teraz, dopóki mamy czas, zainteresować się tym, co się pojawia i może wyposażyć się w fajny, ogrodowy gadżet?

narzędzia ogrodnicze

Sprzęt na nowy sezon powinien być czysty, zakonserwowany i gotowy do pracy.

Pamiętamy także że sprzęt musi być zakonserwowany, dlatego sprawdzamy ich zabezpieczenie i stosujemy smary, oleje tam, gdzie tego potrzeba. Ostrzymy sekatory i piły, tępymi narzędziami pracuje się ciężko i nieefektywnie.

Śledź nowości!

Od lat siejesz rzodkiewkę i pomidory, ale czy pomyślałeś, żeby może w tym roku trochę poszaleć i zasiać je w nowej odsłonie? Może tak dla odmiany posiejesz czarne pomidory i białą rzodkiewkę, a może ogórki posiejesz inaczej - zamiast jako forma płożąca po ziemi, przygotujesz je w formie pnącej.

Dodatkowo co roku na rynku pojawiają się zupełnie nowe odmiany roślin, tak więc możemy zakupić coś, co dobrze znamy, w nowej odsłonie, lub kupić coś zupełnie nowego i nieznanego.

Luty to dobry czas aby usiąść i zaplanować zakupu na cały nowy sezon.

Mamy jeszcze sporo czasu, którego na razie nie spędzimy w ogrodzie, dlatego więc warto pojechać na wystawy ogrodnicze, poszperać w internecie czy w telewizji.

Zachęcamy, poszerzajmy horyzonty - już niedługo odbywają się Targi ogrodnicze w Poznaniu - początek marca - może się wybierzesz?

Polecamy Państwu w tym roku eksperymentować w swoim warzywniaku - może będą to grządki pełne apetycznych sałat: rukola, sałata czerwona, masłowa, lodowa. Albo apetyczne pomidorki w kolorach i rozmiarach do wyboru - drobne żółte, białe w kształcie gruszki, czarne olbrzymy lub może zechcą Państwo przywrócić do łask warzywa zapomniane i odkryć ich smak na nowo - tutaj szczególnie modne są jarmuż, bób.

Jeżeli nie mogą się Państwo doczekać warzyw z ogrodu, polecamy stosowanie w uprawach domowych - szklarni. Dają one możliwości hodowli warzyw liściastych, które uzyskujemy w sposób ekologiczny, szybki i zdrowy. Możemy także hodować kiełki - które rosną w oczach, a ich wybór jest wprost ogromny. Świeża pietruszka do zupy, szczypiorek do kanapek, rzeżucha do twarożku. Jeżeli tylko zechcemy, nie musimy czekać do wiosny, aby poczuć smak własnych nowalijek.

Piękna kompozycja z tulipanów i bratków...Komu się marzy?

stoiska z kwiatami

Sklepy ogrodnicze też są już gotowe na sezon.:)

W centrach ogrodniczych możemy już kupić rośliny do wiosennych dekoracji.

Prace porządkowe w ogrodzie

Nawet o tak wczesnej porze, zwłaszcza teraz, kiedy mrozy zaczynają już odpuszczać, możemy wykonać cięcia roślin.

Na koniec miesiąca, gdy mrozy łagodnieją, możemy wykonać cięcie odmładzające, szczególnie na jabłoniach i gruszach - śliwy źle znoszą zimowe cięcie. W lutym możemy także wykonać cięcie radykalne, odmładzające koronę starych i nieowocujących już drzew - może uda nam się dać im kolejną szansę. W ogrodzie ozdobnym przycinamy te rośliny, które kwitną latem - czyli hortensje, tawuły.

sekator

Po ustąpieniu mrozów możemy rozpocząć cięcie.

Warto także uzupełnić w ogrodzie warstwę ściółki. Wybrakowana kora, widoczna folia pod ściółką czy chwasty wyglądają nieestetycznie. Jeżeli nie zrobiliśmy tego jesienią, dosypujemy korę teraz. Po pierwsze już od samego początku sezonu hamujemy rozwój chwastów w ogrodzie, po drugie piękne, młode rośliny będą wyglądały dużo ładniej na tle ładnej, pełniej ściółki.

Myślimy o dekoracjach wiosennych

Już teraz jest dobra pora na to aby pomyśleć o dekoracjach na wiosnę. Jeżeli zostawiliśmy sobie cebulki tulipanów czy innych wiosennych kwiatów, aby wiosną je podpędzić, teraz jest na to dobra pora. Tulipany sadzimy w głębokiej donicy, możemy układać je warstwowo, dla wzmocnienia efektu. Po kilku tygodniach otrzymamy malowniczą, wiosenną dekorację ogrodu, czy nawet wnętrza domu - nie możemy tylko ustawiać kwiatów w bardzo ciepłych pomieszczeniach, gdyż szybko przekwitną.

Luty to także dobra pora aby zastanowić się nad przyszłą aranżacją naszego ogrodu. Już teraz możemy dobrać nowe donice, meble czy dodatki. Z początkiem sezonu dostępne są coraz to piękniejsze przedmioty, które mogą znacznie odmienić naszą przestrzeń. Warto więc już dziś zaplanować zakupy.

tulipany

A już wkrótce w naszych ogrodach takie widoki... !

Luty jest ciężkim miesiącem, zbyt zimnym, aby już rozpocząć prace, ale jednak już tak blisko wiosny, że trudno usiedzieć w miejscu. Myślimy jednak, że z powodzeniem można go spędzić ciekawie, efektywnie i mimo wszystko już ogrodowo.

Przeczytaj także nasz artykuł o tym, jak odmienić swój ogród na wiosnę! Znajdziesz go tutaj - Zmień swój ogród na wiosnę - jak dobrać meble, donice dodatki do stylu ogrodu?

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium