Infolinia 602 790 598
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Chmura tagów
Doskonale naśladujące naturę miejsca, czyli ogród w stylu angielskim 0
Doskonale naśladujące naturę miejsca, czyli ogród w stylu angielskim

Ogród w stylu angielskim to marzenie niejednego ogrodnika. Szczególnie jednak pożądany obiekt dla marzycieli i romantyków, oraz osób ceniących naturalne krajobrazy. O tych ogrodach mówi się, że są to magiczne połączenia natury i sztuki, naturalnie piękne, stanowiące spełnienie marzeń, czasem jednak zbyt bajkowe i doskonałe, aby udawać prawdziwe. Ogrody w stylu angielskim zostaną docenione przez miłośników naturalnego piękna i sztuki o minimalnych wymaganiach pielęgnacyjnych.

Naturalne krajobrazy i swoboda…

Cechą charakterystyczną ogrodów w stylu angielskim jest ich swobodny układ i naturalne krajobrazy, które może nie zawsze istnieją w tych miejscach naturalnie, jednak zdaje się jakby były tam od zawsze. Ogrody angielskie to doskonałe rozwiązania do przestrzeni dużych, gdzie swobodnie można łączyć wszystkie elementy ogrodu - najbardziej charakterystyczne dla tego stylu obszerne trawniki, nieregularne rabaty, połączenie roślin o funkcjach użytkowych i estetycznych.

ogród w stylu angielskim

Obszerny, wypielęgnowany, zielony trawnik najczęściej stanowi element scalający ogród. Jest to również bardzo często nawierzchnia spacerowa, trawa stanowi nawierzchnię ścieżek, ich przebieg jest swobodny i zaskakujący. Miękka darnina stanowi idealne podłoże dla zmęczonych stóp, a towarzyszące tym ‘trawiastym’ ścieżkom delikatne w kolorystyce, bardzo często pachnące rabaty, stanowią idealne towarzystwo podczas relaksujących spacerów. Trawnik jest to uporządkowane tło, dla z pozoru chaotycznie ‘niezaplanowanych’ rabat. Tajemnicze, bujne, roślinne zakątki, busz roślin, może powodować nawet wrażenie niepokoju czy lęku. Idealne w tym wypadku jest połączenie z wymuskanym wręcz trawnikiem, którego wygląd jest efektem wieloletniej pracy.

W ogrodach angielskich bardzo często pojawia się woda, i to najczęściej w swobodnych formach - delikatnie szemrzących strumyków czy udających naturalne stawy zbiorników. Woda jest żywiołem, który pozornie trudno jest okiełznać, wprowadza do wnętrza ogrodowego naturalny charakter. Swobodnie wijący się strumyk, delikatnie mrucząca woda, naturalnie uchodząca do małego stawiku, może być prawdziwie oryginalną, a jednocześnie naturalnie piękną dekoracją każdego angielskiego ogrodu.

ogród w stylu angielskim

Ogród angielski jest charakterystycznie podzielony na tajemnicze zakamarki. Bujne rabaty, dzika roślinność, tworzy ciekawe miejsca, które swoją tajemniczością zachęcają do zgłębienia ich tajemnicy. Czasami przysporzą nam dreszczy na plecach, czasem zaskoczą nas wyrazistą dekoracją. Wszystko delikatnie i gustownie utkane, dobrane w tak piękny, harmonijny sposób, że nawet Matka Natura nie zrobiłaby tego lepiej!

Charakterystyczne dla wnętrz ogrodowych angielskich są ceglane murki czy ścieżki, które wijąc się swobodnie, prowadzą nasz wzrok, kierując go tam, gdzie chcą. Często jest tak, że rabaty, ograniczone murkami czy strzyżonymi bukszpanami, odsłaniają się przed nami, stopniowo uchylając nam rąbka tajemnicy. Rabaty te, barwne plamy, delikatnie przechodzą ku granicom ogrodu, swobodnie się rozpływając i scalając z otaczającym, naturalnym krajobrazem.

Nostalgia i tkliwość dla sztuki…

W ogrodach angielskich po za swobodnym charakterem, dominuje charakter nostalgicznej, tkliwej wrażliwości dla historii i sztuki. W ogrodach prowadzonych w tym stylu nie brakuje klimatycznych, starych budowli jak ruiny zamku, stare mury czy altanki. Ozdobne, żeliwne lwie twarze zdobią mury i delikatnie tryskają wodą, piękne donice, nadszarpnięte zębem czasu drewniane mebel i inne dekoracje, sprawiają, że mamy wrażenie, iż na naturalnym tle, powstaje specjalnie dla nas skomponowana wystawa. Nietrudno będzie tu znaleźć kolumny czy filary, dekoracyjnie zdobiące każdy zakątek. Dodatki i dekoracje stwarzają wrażenie, że ich ustawienie jest przypadkowe, chwilowe, nieprzemyślane… wbrew pozorom jest to jednak starannie zaplanowany ‘chaos’.

ogród w stylu angielskim

Stosowanie wielu dekoracji, może być ryzykowne i łatwo jest uzyskać wrażenie kiczu czy nieporządku. Szczególnie niebezpieczne jest projektowanie w ten sposób małych ogrodów, do których chaotyczne dekorowanie może wprowadzać wrażenie ciasnoty czy bałaganu.

Rośliny po angielsku…

Ceni się przede wszystkim roślinność, która ma jakąś historię, nie jest młodziutka, ale swoje już na tym świecie widziała. Anglicy lubią grube drzewa, starodrzew, pochyłe i niedoskonałe egzemplarze. . . takie gatunki, które wprowadzają charakterystyczny, trochę tajemniczy charakter do ogrodu.

Bardzo cenione są pnącza. Wijące się po drzewach, murach, w cienistych zakątkach, nieokiełznane i wychodzące poza granice rośliny tworzą naturalny, piękny i bujny widok. Mają to czego w ogrodach angielskich poszukuje się najbardziej - swobodę bycia.

Kolejnym elementem są rośliny kwitnące. Jednoroczne, same się rozsiewające zapewniają dynamikę rabatom i niepowtarzalność ogrodu w każdym kolejnym sezonie. Wciskające się w każdą przestrzeń, barwne i mocne wypełniają przestrzeń. Dobrze, jeżeli dodatkowo ładnie pachną.

ogród w stylu angielskim

Idealnym połączeniem jest róża pnąca - kwitnie, doskonale wypełnia przestrzeń i często pachnie.

Charakterystyczne dla roślinności są spokojne, stonowane barwy: biele, błękity, fiolety czy róże.

W ogrodach o charakterze angielskim, często na rabatach wykorzystuje się atrakcyjne rośliny użytkowe - koper, czosnek czy sałata nie tylko są smaczne, ale także piękne.

Do ogrodów prowadzonych w tym charakterze często zakradają się drzewa owocowe, które zdobią i żywią.

Najbardziej charakterystyczne ‘angielskie’ rośliny :

      • Jednoroczne: chabry, celozje, ostróżki,
      • Rośliny dwuletnie: dzwonki, malwy, maki,
      • Byliny: jeżówki, lawenda, hortensja, hosty, orliki, irysy, trawy, liliowce
      • Z krzewów liściastych wybierajmy: jaśminowce, budleje, lilaki, pęcherznice, różaneczniki,
      • Niezastąpionymi w ogrodzie angielskim są także róże, róże pnące,
      • Ogródki ziołowe.

Charakterystyczne dla angielskich rabat jest różnicowanie ich pod względem wysokości. Są to rabaty, w których spotykamy różnorodne wysokości, tworzące jedną, ale zróżnicowaną całość.

ogród w stylu angielskim

Ogrody angielskie wymagają dużych nakładów podczas ich zakładania - duża powierzchnia, bogactwo gatunków czy mnogość malowniczych dodatków jest bardzo kosztowana, jednak w późniejszym okresie ogród angielski jest mało wymagającym i przy stosunkowo małych nakładach pracy daje OSZAŁAMIAJĄCY efekt!

Jesień jest dobrym czasem na zaplanowanie naszego przyszłego ogrodu - może tak warto przyjrzeć się temu typowi bliżej?

Poznaj także - Najpiękniejsze jesienne rośliny!

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 000 000 000
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium